Week 47: Toyota, Japan
Location: Toyota City, Japan
Type: $40K+H
Surface: Indoor Carpet
Balls:
Site:
Starting Date: November 23
2014 Champion: Go Soeda (Japan)
Tournament website: 2015 ƒ_ƒ“ƒ�ƒbƒvƒXƒŠƒNƒ\ƒ“�@ƒ��[ƒ‹ƒhƒ`ƒƒƒŒƒ“ƒW�@ƒeƒjƒXƒg�[ƒiƒ�ƒ“ƒg
Facebook: https://www.facebook.com/D.W.C.Tennis
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Millman, John AUS 74
Ebden, Matthew AUS 108
Soeda, Go JPN 114
Duckworth, James AUS 116
Ito, Tatsuma JPN 119
Kravchuk, Konstantin RUS 142
Nishioka, Yoshihito JPN 151
Thompson, Jordan AUS 156
Sugita, Yuichi JPN 160
Klein, Brydan GBR 178
Kudryavtsev, Alexander RUS 182
OUT Przysiezny, Michal POL 189
Chen, Ti TPE 191
OUT Yang, Tsung-Hua TPE 209
Moriya, Hiroki JPN 211
OUT Bai, Yan CHN 223
Uchiyama, Yasutaka JPN 227
Jung, Jason TPE 249
OUT Bolt, Alex AUS 268
OUT Wang, Jimmy TPE 269
Van Peperzeel, Gavin AUS 278
OUT Barton, Matthew AUS 292
Alternates
IN 1. Jasika, Omar AUS 312
IN 2. @ Jones, Greg AUS 317
IN 3. Vorster, Tucker RSA 324
OUT 4. Jomby, Tom FRA 338
OUT 5. Niki, Takuto JPN 339
IN 6. Reid, Matt AUS 359
OUT 7. Ehara, Hiroyasu JPN 362
IN 8. Sekiguchi, Shuichi JPN 383
IN 9. Kapas, Andriej POL 388
OUT 10. Tepavac, Marko SRB 391
OUT 11. Horansky, Filip SVK 392
OUT 12. Ivanov, Vladimir EST 407
OUT 13. Endara, Ivan ECU 423
IN 14. Rungkat, Christopher INA 429
OUT 15. Kim, Cheong-Eui KOR 453
IN 16. Takeuchi, Kento JPN 462
OUT 17. Singh, Karunuday IND 488
OUT 18. Bourchier, Harry AUS 496
OUT 19. Barry, Sam IRL 500
IN 20. Ghedin, Riccardo ITA 512
21. Ochi, Makoto JPN 514
22. Nam, Ji Sung KOR 515
23. Onozawa, Arata JPN 546
24. Kekez, Duje CRO 549
25. Watanuki, Yusuke JPN 576
OUT 26. Santillan, Akira JPN 606
27. Matsui, Toshihide JPN 625
28. Kibi, Yuya JPN 646
OUT 29. Saito, Takashi JPN 690
30. Yi, Chu-Huan TPE 713
31. Kondo, Hiroki JPN 770
OUT 32. Ito, Yuichi JPN 823
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) has a Bye
Ko SUZUKI (JPN) d. [WC] Yuga TASHIRO (JPN) 6-3 7-6(5)
Shintaro IMAI (JPN) d. Koichi SANO (JPN) 6-4 6-3
[6] Hiroki KONDO (JPN) has a Bye
[2] Peter KOBELT (USA) has a Bye
Yuichiro INUI (JPN) d. [WC] Hidetoshi OWADA (JPN) 6-7(3) 6-3 6-4
Shunrou TAKESHIMA (JPN) d. Yutaro MATSUZAKI (JPN) 6-2 6-1
[5] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
[3] Arata ONOZAWA (JPN) has a Bye
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [WC] Yusuke YOSHIKAWA (JPN) 6-2 6-2
James CERRETANI (USA) d. Konosuke KIRYU (JPN) 6-4 6-3
[7] Ryota TANUMA (JPN) has a Bye
[4] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Yosuke WATANUKI (JPN) d. Masayoshi ONO (JPN) 4-6 6-1 6-3
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. Tadayuki LONGHI (JPN) 6-3 7-5
Masato SHIGA (JPN) d. [8] Gengo KIKUCHI (JPN) 6-1 6-4
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Ko SUZUKI (JPN) 6-3 6-3
Shintaro IMAI (JPN) d. [6] Hiroki KONDO (JPN) 6-4 6-1
[2] Peter KOBELT (USA) d. Yuichiro INUI (JPN) 6-4 7-6(5)
[5] Yuya KIBI (JPN) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-0 3-6 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [3] Arata ONOZAWA (JPN) 5-7 7-5 4-1 ret'd
[7] Ryota TANUMA (JPN) d. James CERRETANI (USA) 3-6 6-4 6-4
[WC] Yosuke WATANUKI (JPN) d. [4] Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 6-4
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. Masato SHIGA (JPN) 6-2 7-6(7)
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Shintaro IMAI (JPN) 7-6(2) 6-3
[5] Yuya KIBI (JPN) d. [2] Peter KOBELT (USA) 7-6(3) 6-7(2) 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [7] Ryota TANUMA (JPN) 6-4 6-4
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. [WC] Yosuke WATANUKI (JPN) 6-3 3-6 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[PR] Greg JONES (AUS) d. [1] Matthew EBDEN (AUS) 7-6(1) 2-3 ret'd
[WC] Sho KATAYAMA (JPN) d. Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 6-4 6-2
[Q] Itsuki IMINA (JPN) d. Andriej KAPAS (POL) 6-3 7-6(4)
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 6-3 6-1
[4] Go SOEDA (JPN) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-4 6-3
Tucker VORSTER (RSA) d. [WC] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-6(5) 7-6(4)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. [Q] Keisuke WATANUKI (JPN) 6-4 6-3
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Hiroki MORIYA (JPN) 6-3 6-3
Jason JUNG (TPE) d. [8] Jordan THOMPSON (AUS) 6-2 6-4
Ti CHEN (TPE) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 6-3 6-2
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Christopher RUNGKAT (INA) 6-1 6-0
[3] James DUCKWORTH (AUS) d. [WC] Sora FUKUDA (JPN) 6-3 6-4
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-7(2) 7-6(3) 6-2
[Q] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Matt REID (AUS) 6-3 3-6 6-1
[Q] Yuya KIBI (JPN) d. Kento TAKEUCHI (JPN) 4-6 6-3 6-0
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Omar JASIKA (AUS) 7-6(1) 6-3
SECOND ROUND
[WC] Sho KATAYAMA (JPN) d. [PR] Greg JONES (AUS) 7-5 7-6(5)
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [Q] Itsuki IMINA (JPN) 6-2 6-4
Tucker VORSTER (RSA) d. [4] Go SOEDA (JPN) 6-3 0-0 ret'd
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-4 6-3
Jason JUNG (TPE) d. Ti CHEN (TPE) 4-6 6-4 7-6(4)
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [3] James DUCKWORTH (AUS) 7-6(1) 6-3
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. [Q] Benjamin MITCHELL (AUS) 3-6 6-1 3-1 ret'd
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 6-3
QFs
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Sho KATAYAMA (JPN) 6-2 7-6(4)
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Tucker VORSTER (RSA) 3-6 7-5 7-5
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Jason JUNG (TPE) 6-3 6-3
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-3 6-4
SFs
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. [6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) 6-2 7-5
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [5] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(4) 6-7(5) 6-3
FINAL
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 6-3 6-4
Location: Toyota City, Japan
Type: $40K+H
Surface: Indoor Carpet
Balls:
Site:
Starting Date: November 23
2014 Champion: Go Soeda (Japan)
Tournament website: 2015 ƒ_ƒ“ƒ�ƒbƒvƒXƒŠƒNƒ\ƒ“�@ƒ��[ƒ‹ƒhƒ`ƒƒƒŒƒ“ƒW�@ƒeƒjƒXƒg�[ƒiƒ�ƒ“ƒg
Facebook: https://www.facebook.com/D.W.C.Tennis
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Millman, John AUS 74
Ebden, Matthew AUS 108
Soeda, Go JPN 114
Duckworth, James AUS 116
Ito, Tatsuma JPN 119
Kravchuk, Konstantin RUS 142
Nishioka, Yoshihito JPN 151
Thompson, Jordan AUS 156
Sugita, Yuichi JPN 160
Klein, Brydan GBR 178
Kudryavtsev, Alexander RUS 182
OUT Przysiezny, Michal POL 189
Chen, Ti TPE 191
OUT Yang, Tsung-Hua TPE 209
Moriya, Hiroki JPN 211
OUT Bai, Yan CHN 223
Uchiyama, Yasutaka JPN 227
Jung, Jason TPE 249
OUT Bolt, Alex AUS 268
OUT Wang, Jimmy TPE 269
Van Peperzeel, Gavin AUS 278
OUT Barton, Matthew AUS 292
Alternates
IN 1. Jasika, Omar AUS 312
IN 2. @ Jones, Greg AUS 317
IN 3. Vorster, Tucker RSA 324
OUT 4. Jomby, Tom FRA 338
OUT 5. Niki, Takuto JPN 339
IN 6. Reid, Matt AUS 359
OUT 7. Ehara, Hiroyasu JPN 362
IN 8. Sekiguchi, Shuichi JPN 383
IN 9. Kapas, Andriej POL 388
OUT 10. Tepavac, Marko SRB 391
OUT 11. Horansky, Filip SVK 392
OUT 12. Ivanov, Vladimir EST 407
OUT 13. Endara, Ivan ECU 423
IN 14. Rungkat, Christopher INA 429
OUT 15. Kim, Cheong-Eui KOR 453
IN 16. Takeuchi, Kento JPN 462
OUT 17. Singh, Karunuday IND 488
OUT 18. Bourchier, Harry AUS 496
OUT 19. Barry, Sam IRL 500
IN 20. Ghedin, Riccardo ITA 512
21. Ochi, Makoto JPN 514
22. Nam, Ji Sung KOR 515
23. Onozawa, Arata JPN 546
24. Kekez, Duje CRO 549
25. Watanuki, Yusuke JPN 576
OUT 26. Santillan, Akira JPN 606
27. Matsui, Toshihide JPN 625
28. Kibi, Yuya JPN 646
OUT 29. Saito, Takashi JPN 690
30. Yi, Chu-Huan TPE 713
31. Kondo, Hiroki JPN 770
OUT 32. Ito, Yuichi JPN 823
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) has a Bye
Ko SUZUKI (JPN) d. [WC] Yuga TASHIRO (JPN) 6-3 7-6(5)
Shintaro IMAI (JPN) d. Koichi SANO (JPN) 6-4 6-3
[6] Hiroki KONDO (JPN) has a Bye
[2] Peter KOBELT (USA) has a Bye
Yuichiro INUI (JPN) d. [WC] Hidetoshi OWADA (JPN) 6-7(3) 6-3 6-4
Shunrou TAKESHIMA (JPN) d. Yutaro MATSUZAKI (JPN) 6-2 6-1
[5] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
[3] Arata ONOZAWA (JPN) has a Bye
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [WC] Yusuke YOSHIKAWA (JPN) 6-2 6-2
James CERRETANI (USA) d. Konosuke KIRYU (JPN) 6-4 6-3
[7] Ryota TANUMA (JPN) has a Bye
[4] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Yosuke WATANUKI (JPN) d. Masayoshi ONO (JPN) 4-6 6-1 6-3
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. Tadayuki LONGHI (JPN) 6-3 7-5
Masato SHIGA (JPN) d. [8] Gengo KIKUCHI (JPN) 6-1 6-4
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Ko SUZUKI (JPN) 6-3 6-3
Shintaro IMAI (JPN) d. [6] Hiroki KONDO (JPN) 6-4 6-1
[2] Peter KOBELT (USA) d. Yuichiro INUI (JPN) 6-4 7-6(5)
[5] Yuya KIBI (JPN) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-0 3-6 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [3] Arata ONOZAWA (JPN) 5-7 7-5 4-1 ret'd
[7] Ryota TANUMA (JPN) d. James CERRETANI (USA) 3-6 6-4 6-4
[WC] Yosuke WATANUKI (JPN) d. [4] Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 6-4
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. Masato SHIGA (JPN) 6-2 7-6(7)
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Shintaro IMAI (JPN) 7-6(2) 6-3
[5] Yuya KIBI (JPN) d. [2] Peter KOBELT (USA) 7-6(3) 6-7(2) 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. [7] Ryota TANUMA (JPN) 6-4 6-4
[WC] Itsuki IMINA (JPN) d. [WC] Yosuke WATANUKI (JPN) 6-3 3-6 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[PR] Greg JONES (AUS) d. [1] Matthew EBDEN (AUS) 7-6(1) 2-3 ret'd
[WC] Sho KATAYAMA (JPN) d. Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 6-4 6-2
[Q] Itsuki IMINA (JPN) d. Andriej KAPAS (POL) 6-3 7-6(4)
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 6-3 6-1
[4] Go SOEDA (JPN) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-4 6-3
Tucker VORSTER (RSA) d. [WC] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-6(5) 7-6(4)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. [Q] Keisuke WATANUKI (JPN) 6-4 6-3
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Hiroki MORIYA (JPN) 6-3 6-3
Jason JUNG (TPE) d. [8] Jordan THOMPSON (AUS) 6-2 6-4
Ti CHEN (TPE) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 6-3 6-2
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Christopher RUNGKAT (INA) 6-1 6-0
[3] James DUCKWORTH (AUS) d. [WC] Sora FUKUDA (JPN) 6-3 6-4
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-7(2) 7-6(3) 6-2
[Q] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Matt REID (AUS) 6-3 3-6 6-1
[Q] Yuya KIBI (JPN) d. Kento TAKEUCHI (JPN) 4-6 6-3 6-0
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Omar JASIKA (AUS) 7-6(1) 6-3
SECOND ROUND
[WC] Sho KATAYAMA (JPN) d. [PR] Greg JONES (AUS) 7-5 7-6(5)
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [Q] Itsuki IMINA (JPN) 6-2 6-4
Tucker VORSTER (RSA) d. [4] Go SOEDA (JPN) 6-3 0-0 ret'd
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-4 6-3
Jason JUNG (TPE) d. Ti CHEN (TPE) 4-6 6-4 7-6(4)
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [3] James DUCKWORTH (AUS) 7-6(1) 6-3
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. [Q] Benjamin MITCHELL (AUS) 3-6 6-1 3-1 ret'd
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 6-3
QFs
[6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Sho KATAYAMA (JPN) 6-2 7-6(4)
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Tucker VORSTER (RSA) 3-6 7-5 7-5
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Jason JUNG (TPE) 6-3 6-3
[5] Yuichi SUGITA (JPN) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-3 6-4
SFs
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. [6] Konstantin KRAVCHUK (RUS) 6-2 7-5
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [5] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(4) 6-7(5) 6-3
FINAL
[7] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 6-3 6-4