Week 46: Yokohama, Japan
Location: Yokohama, Japan
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Keio University Hiyoshi Campus Mamushidani Tennis Courts
Starting Date: November 16
2014 Champion: John Millman (Australia)
Tournament website: http://www.keio-challenger.jp/en/index.html
Facebook: https://www.facebook.com/KeioChallenger
Twitter: https://twitter.com/keiochallenger
Entry List
Main Draw
Millman, John AUS 74
Soeda, Go JPN 114
Ito, Tatsuma JPN 118
Daniel, Taro JPN 120
Ebden, Matthew AUS 128
Kravchuk, Konstantin RUS 139
Nishioka, Yoshihito JPN 152
Sugita, Yuichi JPN 159
Thompson, Jordan AUS 164
OUT Przysiezny, Michal POL 167
Skugor, Franko CRO 183
Klein, Brydan GBR 188
Kudryavtsev, Alexander RUS 198
Chen, Ti TPE 199
Moriya, Hiroki JPN 200
Yang, Tsung-Hua TPE 220
Uchiyama, Yasutaka JPN 227
OUT Wu, Di CHN 236
Jung, Jason TPE 248
Bai, Yan CHN 249
Lee, Duckhee KOR 261
Li, Zhe CHN 265
Alternates
IN 1. Wang, Jimmy TPE 273
OUT 2. Bolt, Alex AUS 275
IN 3. Jasika, Omar AUS 286
IN 4. Van Peperzeel, Gavin AUS 312
OUT 5. Chiudinelli, Marco SUI 313
OUT 6. @ Jones, Greg AUS 317
OUT 7. Cipolla, Flavio ITA 318
OUT 8. Mitchell, Benjamin AUS 322
IN 9. Vorster, Tucker RSA 325
OUT 10. Niki, Takuto JPN 333
OUT 11. Jomby, Tom FRA 337
OUT 12. Huang, Liang-Chi TPE 338
OUT 13. Barton, Matthew AUS 344
OUT 14. Ehara, Hiroyasu JPN 358
15. Reid, Matt AUS 370
OUT 16. Tearney, Finn NZL 381
17. Horansky, Filip SVK 383
18. Sekiguchi, Shuichi JPN 386
OUT 19. Ivashka, Ilya BLR 389
20. Kapas, Andriej POL 392
OUT 21. Tepavac, Marko SRB 397
OUT 22. Bortolotti, Marco ITA 398
23. Ivanov, Vladimir EST 410
OUT 24. Endara, Ivan ECU 420
25. Rungkat, Christopher INA 430
OUT 26. Kim, Cheong-Eui KOR 459
27. Takeuchi, Kento JPN 466
28. Singh, Karunuday IND 488
OUT 29. Bourchier, Harry AUS 495
30. Ghedin, Riccardo ITA 512
31. Ochi, Makoto JPN 514
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Matt REID (AUS) d. Ryota TANUMA (JPN) 7-5 6-4
Hiromasa OKU (JPN) d. Gengo KIKUCHI (JPN) 3-6 6-4 6-4
Yosuke WATANUKI (JPN) d. Oliver ANDERSON (AUS) 0-6 7-6(8) 6-2
[5] Peter KOBELT (USA) d. [WC] Kaito ITSUSAKI (JPN) 6-4 6-3
[2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-3 6-2
Keisuke WATANUKI (JPN) d. Yuichi ITO (JPN) 6-3 6-4
Yuya KIBI (JPN) d. Ren NAKAMURA (JPN) 6-1 6-2
[6] Riccardo GHEDIN (ITA) d. Soichiro MORITANI (JPN) 6-7(8) 6-3 7-5
Shintaro IMAI (JPN) d. [3] Andriej KAPAS (POL) 6-4 6-1
Sho KATAYAMA (JPN) d. [WC] Shinnosuke NAKAMURA (JPN) 6-4 6-1
[WC] Sung Min HAN (KOR) d. [WC] Tomofumi INOUE (JPN) 6-4 6-2
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. [WC] Teppei NODA (JPN) 6-3 6-3
[4] Christopher RUNGKAT (INA) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-0 7-5
Young Seok KIM (KOR) d. [WC] Nasa HATAKEYAMA (JPN) 6-2 6-2
Konosuke KIRYU (JPN) d. Kazuya TAMURA (JPN) 7-5 6-1
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Yunseong CHUNG (KOR) 6-4 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Matt REID (AUS) d. Hiromasa OKU (JPN) 6-4 6-4
[5] Peter KOBELT (USA) d. Yosuke WATANUKI (JPN) 6-3 4-6 7-5
[2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. Keisuke WATANUKI (JPN) 7-5 7-5
Yuya KIBI (JPN) d. [6] Riccardo GHEDIN (ITA) 7-6(5) 6-0
Sho KATAYAMA (JPN) d. Shintaro IMAI (JPN) 7-6(5) 6-0
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. [WC] Sung Min HAN (KOR) 6-2 6-3
Young Seok KIM (KOR) d. [4] Christopher RUNGKAT (INA) 6-4 6-1
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Konosuke KIRYU (JPN) 6-1 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
[5] Peter KOBELT (USA) d. [1] Matt REID (AUS) 7-6(7) 6-4
Yuya KIBI (JPN) d. [2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-2 3-6 6-3
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. Sho KATAYAMA (JPN) 7-5 6-2
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Young Seok KIM (KOR) 6-4 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [1] John MILLMAN (AUS) 6-4 6-4
Tsung-Hua YANG (TPE) d. Jimmy WANG (TPE) 6-3 3-6 6-3
Omar JASIKA (AUS) d. Yan BAI (CHN) 6-1 6-4
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [Q] Yuya KIBI (JPN) 6-1 6-3
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Kento TAKEUCHI (JPN) 6-2 7-5
Brydan KLEIN (GBR) d. Ti CHEN (TPE) 6-4 6-3
Jordan THOMPSON (AUS) d. Zhe LI (CHN) 7-5 7-6(1)
[7] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. Hiroki MORIYA (JPN) 7-6(1) 6-4
[8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. [Q] Peter KOBELT (USA) 6-7(3) 7-6(1) 4-2 ret'd
Jason JUNG (TPE) d. [WC] Kaito UESUGI (JPN) 7-6(5) 6-1
Duckhee LEE (KOR) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-2 6-4
[4] Go SOEDA (JPN) d. Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 6-2 7-5
[6] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Sora FUKUDA (JPN) 6-1 6-0
[WC] Masato SHIGA (JPN) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 6-2 4-6 7-5
Franko SKUGOR (CRO) d. Tucker VORSTER (RSA) 7-6(6) 6-4
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. [Q] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-5 6-1
SECOND ROUND
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 7-6(4) 6-2
[5] Taro DANIEL (JPN) d. Omar JASIKA (AUS) 6-3 7-6(1)
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-4 6-4
Jordan THOMPSON (AUS) d. [7] Konstantin KRAVCHUK (RUS) 1-6 6-3 7-6(4)
[8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Jason JUNG (TPE) 6-2 7-5
[4] Go SOEDA (JPN) d. Duckhee LEE (KOR) 7-5 6-4
[6] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Masato SHIGA (JPN) 6-1 6-2
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. Franko SKUGOR (CRO) 6-1 0-0 ret'd
QFs
[5] Taro DANIEL (JPN) d. Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 6-0 6-3
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-4 7-6(4)
[4] Go SOEDA (JPN) d. [8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) 7-6(6) 6-0
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. [6] Yuichi SUGITA (JPN) 6-4 1-6 6-0
SFs
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [3] Tatsuma ITO (JPN) 6-4 6-1
[4] Go SOEDA (JPN) d. [2] Matthew EBDEN (AUS) 7-6(2) 6-4
FINAL
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [4] Go SOEDA (JPN) 4-6 6-3 6-3
Location: Yokohama, Japan
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Keio University Hiyoshi Campus Mamushidani Tennis Courts
Starting Date: November 16
2014 Champion: John Millman (Australia)
Tournament website: http://www.keio-challenger.jp/en/index.html
Facebook: https://www.facebook.com/KeioChallenger
Twitter: https://twitter.com/keiochallenger
Entry List
Main Draw
Millman, John AUS 74
Soeda, Go JPN 114
Ito, Tatsuma JPN 118
Daniel, Taro JPN 120
Ebden, Matthew AUS 128
Kravchuk, Konstantin RUS 139
Nishioka, Yoshihito JPN 152
Sugita, Yuichi JPN 159
Thompson, Jordan AUS 164
OUT Przysiezny, Michal POL 167
Skugor, Franko CRO 183
Klein, Brydan GBR 188
Kudryavtsev, Alexander RUS 198
Chen, Ti TPE 199
Moriya, Hiroki JPN 200
Yang, Tsung-Hua TPE 220
Uchiyama, Yasutaka JPN 227
OUT Wu, Di CHN 236
Jung, Jason TPE 248
Bai, Yan CHN 249
Lee, Duckhee KOR 261
Li, Zhe CHN 265
Alternates
IN 1. Wang, Jimmy TPE 273
OUT 2. Bolt, Alex AUS 275
IN 3. Jasika, Omar AUS 286
IN 4. Van Peperzeel, Gavin AUS 312
OUT 5. Chiudinelli, Marco SUI 313
OUT 6. @ Jones, Greg AUS 317
OUT 7. Cipolla, Flavio ITA 318
OUT 8. Mitchell, Benjamin AUS 322
IN 9. Vorster, Tucker RSA 325
OUT 10. Niki, Takuto JPN 333
OUT 11. Jomby, Tom FRA 337
OUT 12. Huang, Liang-Chi TPE 338
OUT 13. Barton, Matthew AUS 344
OUT 14. Ehara, Hiroyasu JPN 358
15. Reid, Matt AUS 370
OUT 16. Tearney, Finn NZL 381
17. Horansky, Filip SVK 383
18. Sekiguchi, Shuichi JPN 386
OUT 19. Ivashka, Ilya BLR 389
20. Kapas, Andriej POL 392
OUT 21. Tepavac, Marko SRB 397
OUT 22. Bortolotti, Marco ITA 398
23. Ivanov, Vladimir EST 410
OUT 24. Endara, Ivan ECU 420
25. Rungkat, Christopher INA 430
OUT 26. Kim, Cheong-Eui KOR 459
27. Takeuchi, Kento JPN 466
28. Singh, Karunuday IND 488
OUT 29. Bourchier, Harry AUS 495
30. Ghedin, Riccardo ITA 512
31. Ochi, Makoto JPN 514
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Matt REID (AUS) d. Ryota TANUMA (JPN) 7-5 6-4
Hiromasa OKU (JPN) d. Gengo KIKUCHI (JPN) 3-6 6-4 6-4
Yosuke WATANUKI (JPN) d. Oliver ANDERSON (AUS) 0-6 7-6(8) 6-2
[5] Peter KOBELT (USA) d. [WC] Kaito ITSUSAKI (JPN) 6-4 6-3
[2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-3 6-2
Keisuke WATANUKI (JPN) d. Yuichi ITO (JPN) 6-3 6-4
Yuya KIBI (JPN) d. Ren NAKAMURA (JPN) 6-1 6-2
[6] Riccardo GHEDIN (ITA) d. Soichiro MORITANI (JPN) 6-7(8) 6-3 7-5
Shintaro IMAI (JPN) d. [3] Andriej KAPAS (POL) 6-4 6-1
Sho KATAYAMA (JPN) d. [WC] Shinnosuke NAKAMURA (JPN) 6-4 6-1
[WC] Sung Min HAN (KOR) d. [WC] Tomofumi INOUE (JPN) 6-4 6-2
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. [WC] Teppei NODA (JPN) 6-3 6-3
[4] Christopher RUNGKAT (INA) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-0 7-5
Young Seok KIM (KOR) d. [WC] Nasa HATAKEYAMA (JPN) 6-2 6-2
Konosuke KIRYU (JPN) d. Kazuya TAMURA (JPN) 7-5 6-1
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Yunseong CHUNG (KOR) 6-4 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Matt REID (AUS) d. Hiromasa OKU (JPN) 6-4 6-4
[5] Peter KOBELT (USA) d. Yosuke WATANUKI (JPN) 6-3 4-6 7-5
[2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) d. Keisuke WATANUKI (JPN) 7-5 7-5
Yuya KIBI (JPN) d. [6] Riccardo GHEDIN (ITA) 7-6(5) 6-0
Sho KATAYAMA (JPN) d. Shintaro IMAI (JPN) 7-6(5) 6-0
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. [WC] Sung Min HAN (KOR) 6-2 6-3
Young Seok KIM (KOR) d. [4] Christopher RUNGKAT (INA) 6-4 6-1
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Konosuke KIRYU (JPN) 6-1 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
[5] Peter KOBELT (USA) d. [1] Matt REID (AUS) 7-6(7) 6-4
Yuya KIBI (JPN) d. [2] Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-2 3-6 6-3
[7] Kento TAKEUCHI (JPN) d. Sho KATAYAMA (JPN) 7-5 6-2
[8] Yusuke WATANUKI (JPN) d. Young Seok KIM (KOR) 6-4 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [1] John MILLMAN (AUS) 6-4 6-4
Tsung-Hua YANG (TPE) d. Jimmy WANG (TPE) 6-3 3-6 6-3
Omar JASIKA (AUS) d. Yan BAI (CHN) 6-1 6-4
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [Q] Yuya KIBI (JPN) 6-1 6-3
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Kento TAKEUCHI (JPN) 6-2 7-5
Brydan KLEIN (GBR) d. Ti CHEN (TPE) 6-4 6-3
Jordan THOMPSON (AUS) d. Zhe LI (CHN) 7-5 7-6(1)
[7] Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. Hiroki MORIYA (JPN) 7-6(1) 6-4
[8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. [Q] Peter KOBELT (USA) 6-7(3) 7-6(1) 4-2 ret'd
Jason JUNG (TPE) d. [WC] Kaito UESUGI (JPN) 7-6(5) 6-1
Duckhee LEE (KOR) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-2 6-4
[4] Go SOEDA (JPN) d. Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 6-2 7-5
[6] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Sora FUKUDA (JPN) 6-1 6-0
[WC] Masato SHIGA (JPN) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 6-2 4-6 7-5
Franko SKUGOR (CRO) d. Tucker VORSTER (RSA) 7-6(6) 6-4
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. [Q] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-5 6-1
SECOND ROUND
Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 7-6(4) 6-2
[5] Taro DANIEL (JPN) d. Omar JASIKA (AUS) 6-3 7-6(1)
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-4 6-4
Jordan THOMPSON (AUS) d. [7] Konstantin KRAVCHUK (RUS) 1-6 6-3 7-6(4)
[8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Jason JUNG (TPE) 6-2 7-5
[4] Go SOEDA (JPN) d. Duckhee LEE (KOR) 7-5 6-4
[6] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Masato SHIGA (JPN) 6-1 6-2
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. Franko SKUGOR (CRO) 6-1 0-0 ret'd
QFs
[5] Taro DANIEL (JPN) d. Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 6-0 6-3
[3] Tatsuma ITO (JPN) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-4 7-6(4)
[4] Go SOEDA (JPN) d. [8] Yoshihito NISHIOKA (JPN) 7-6(6) 6-0
[2] Matthew EBDEN (AUS) d. [6] Yuichi SUGITA (JPN) 6-4 1-6 6-0
SFs
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [3] Tatsuma ITO (JPN) 6-4 6-1
[4] Go SOEDA (JPN) d. [2] Matthew EBDEN (AUS) 7-6(2) 6-4
FINAL
[5] Taro DANIEL (JPN) d. [4] Go SOEDA (JPN) 4-6 6-3 6-3