Week 46: Brescia, Italy
Location: Brescia, Italy
Type: €42.5K+H
Surface: Indoor Synthetic
Balls:
Site: Centro Sportivo San Filippo
Starting Date: November 16
2014 Champion: Illya Marchenko (Ukraine)
Tournament website: ATP Challenger Brescia - Powered by Crionet MEDIA
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Stakhovsky, Sergiy UKR 62
OUT Rosol, Lukas CZE 69
Berankis, Ricardas LTU 75
Marchenko, Illya UKR 83
OUT Granollers, Marcel ESP 87
Ilhan, Marsel TUR 97
OUT Struff, Jan-Lennard GER 103
Becker, Benjamin GER 108
Brown, Dustin GER 109
OUT Albot, Radu MDA 110
Berrer, Michael GER 111
Sela, Dudi ISR 113
Lacko, Lukas SVK 115
Vanni, Luca ITA 119
Dustov, Farrukh UZB 126
Gombos, Norbert SVK 130
Basic, Mirza BIH 134
Roger-Vasselin, Edouard FRA 150
Nedovyesov, Aleksandr KAZ 151
Youzhny, Mikhail RUS 153
Sijsling, Igor NED 155
Arnaboldi, Andrea ITA 156
Alternates
OUT 1. Khachanov, Karen RUS 157
OUT 2. Pavlasek, Adam CZE 158
OUT 3. Gojowczyk, Peter GER 160
IN 4. Brands, Daniel GER 170
OUT 5. Karatsev, Aslan RUS 184
OUT 6. McGee, James IRL 196
IN 7. Caruso, Salvatore ITA 209
OUT 8. @ Chiudinelli, Marco SUI 210
OUT 9. Hernych, Jan CZE 214
OUT 10. Ouahab, Lamine MAR 218
OUT 11. Desein, Niels BEL 223
IN 12. Kovalik, Jozef SVK 235
IN 13. Marterer, Maximilian GER 237
14. Barrere, Gregoire FRA 239
OUT 15. Satral, Jan CZE 242
16. Fucsovics, Marton HUN 247
OUT 17. Ramanathan, Ramkumar IND 251
18. Giannessi, Alessandro ITA 252
OUT 19. Grigelis, Laurynas LTU 259
20. Smirnov, Artem UKR 266
OUT 21. Setkic, Aldin BIH 272
22. Granollers, Gerard ESP 274
OUT 23. Molchanov, Denys UKR 279
24. Giustino, Lorenzo ITA 280
25. Marcora, Roberto ITA 289
OUT 26. Crepaldi, Erik ITA 297
27. Mektic, Nikola CRO 298
28. Panfil, Grzegorz POL 301
29. Viola, Matteo ITA 308
30. Chiudinelli, Marco SUI 313
31. Cipolla, Flavio ITA 318
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) has a Bye
Mikael YMER (SWE) d. Cristobal GRANDON DIAZ (CHI) 6-1 6-0
Francesco BORGO (ITA) d. Peter TOREBKO (GER) 6-4 6-4
[5] Marco CHIUDINELL (SUI) d. Martin BERAN (CAN) 6-3 6-2
[2] Roberto MARCORA (ITA) has a Bye
Goncalo OLIVEIRA (POR) d. Enrico BECUZZI (ITA) 6-0 6-1
Pascal MEIS (GER) d. [WC] Enrico GOZZINI (ITA) 6-2 6-2
[6] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Enrico DALLA VALLE (ITA) 6-1 7-6(3)
[3] Matteo VIOLA (ITA) has a Bye
[WC] Andrea PELLEGRINO (ITA) d. [WC] Andrea AGAZZI (ITA) 6-3 6-3
Viktor GALOVIC (CRO) d. [WC] Luca MAINETTI (ITA) 6-3 6-1
[7] Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) d. Yannick HANFMANN (GER) 3-6 6-4 7-6(3)
[4] Dimitar KUZMANOV (BUL) has a Bye
Gianluca DI NICOLA (ITA) d. [WC] Luca GIACOMINI (ITA) 6-3 4-6 6-3
Ljubomir CELEBIC (MNE) d. Julian OCLEPPO (ITA) 6-1 6-3
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. Dragos DIMA (ROU) 7-6(6) 3-6 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) d. Mikael YMER (SWE) 3-6 5-1 ret'd
[5] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. Francesco BORGO (ITA) 6-1 6-0
[2] Roberto MARCORA (ITA) d. Goncalo OLIVEIRA (POR) 7-5 4-6 7-6(2)
[6] Yann MARTI (SUI) d. Pascal MEIS (GER) 6-3 6-1
[3] Matteo VIOLA (ITA) d. [WC] Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-6(2) 6-3
Viktor GALOVIC (CRO) d. [7] Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) 7-6(2) 6-4
[4] Dimitar KUZMANOV (BUL) d. Gianluca DI NICOLA (ITA) 6-3 6-4
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. Ljubomir CELEBIC (MNE) 6-7(3) 7-6(3) 7-6(2)
FINAL QUALIFYING ROUND
[5] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [1] Elias YMER (SWE) 4-6 7-6(1) 6-4
[2] Roberto MARCORA (ITA) d. [6] Yann MARTI (SUI) 6-4 6-3
[3] Matteo VIOLA (ITA) d. Viktor GALOVIC (CRO) 6-1 7-6(8)
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. [4] Dimitar KUZMANOV (BUL) 6-4 7-6(4)
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Sergiy STAKHOVSKY (UKR) d. [LL] Francesco BORGO (ITA) 6-4 7-5 [Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) has withdrawn]
Igor SIJSLING (NED) d. [Q] Kevin KRAWIETZ (GER) 6-2 7-5
Farrukh DUSTOV (UZB) d. [Q] Matteo VIOLA (ITA) 6-4 4-6 6-4
Lukas LACKO (SVK) d. [6] Marsel ILHAN (TUR) 6-1 6-4
[Q] Roberto MARCORA (ITA) d. [4] Dudi SELA (ISR) 6-3 3-6 6-3
Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 6-2 6-2
Luca VANNI (ITA) d. Jozef KOVALIK (SVK) 6-4 6-2
[5] Benjamin BECKER (GER) d. Daniel BRANDS (GER) 6-7(0) 6-4 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-4 6-7(3) 6-3
Salvatore CARUSO (ITA) d. [LL] Elias YMER (SWE) 2-6 7-6(5) 6-3 [Edoardo EREMIN (ITA) has withdrawn]
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Mikhail YOUZHNY (RUS) 4-2 ret'd
[3] Illya MARCHENKO (UKR) d. [SE] Laslo DJERE (SRB) 6-4 6-7(5) 6-1
[7] Michael BERRER (GER) d. Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 7-6(1) 4-6 7-6(2)
[Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [SE] Egor GERASIMOV (BLR) 7-6(5) 7-6(3)
Mirza BASIC (BIH) d. [WC] Gregoire BARRERE (FRA) 7-5 6-4
[LL] Dimitar KUZMANOV (BUL) d. [LL] Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-5 6-3 [Maximilian MARTERER (GER) and [2] Ricardas BERANKIS (LTU) have withdrawn]
SECOND ROUND
Igor SIJSLING (NED) d. [1] Sergiy STAKHOVSKY (UKR) 7-6(5) 6-2
Farrukh DUSTOV (UZB) d. Lukas LACKO (SVK) 6-4 6-7(2) 7-6(4)
Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Roberto MARCORA (ITA) 4-6 6-4 6-2
Luca VANNI (ITA) d. [5] Benjamin BECKER (GER) 6-4 6-7(6) 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. Salvatore CARUSO (ITA) 6-4 7-6(4)
[3] Illya MARCHENKO (UKR) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 7-6(5) 6-3
[Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [7] Michael BERRER (GER) 3-6 6-4 6-2
Mirza BASIC (BIH) d. [LL] Dimitar KUZMANOV (BUL) 6-3 6-4
QFs
Igor SIJSLING (NED) d. Farrukh DUSTOV (UZB) 6-3 6-4
Luca VANNI (ITA) d. Norbert GOMBOS (SVK) 6-4 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. [3] Illya MARCHENKO (UKR) 6-3 6-2
Mirza BASIC (BIH) d. [Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) 3-6 7-6(3) 6-4
SFs
Igor SIJSLING (NED) d. Luca VANNI (ITA) 7-6(6) 7-6(6)
Mirza BASIC (BIH) d. [8] Dustin BROWN (GER) 6-4 7-6(6)
FINAL
Igor SIJSLING (NED) d. Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-4
Location: Brescia, Italy
Type: €42.5K+H
Surface: Indoor Synthetic
Balls:
Site: Centro Sportivo San Filippo
Starting Date: November 16
2014 Champion: Illya Marchenko (Ukraine)
Tournament website: ATP Challenger Brescia - Powered by Crionet MEDIA
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Stakhovsky, Sergiy UKR 62
OUT Rosol, Lukas CZE 69
Berankis, Ricardas LTU 75
Marchenko, Illya UKR 83
OUT Granollers, Marcel ESP 87
Ilhan, Marsel TUR 97
OUT Struff, Jan-Lennard GER 103
Becker, Benjamin GER 108
Brown, Dustin GER 109
OUT Albot, Radu MDA 110
Berrer, Michael GER 111
Sela, Dudi ISR 113
Lacko, Lukas SVK 115
Vanni, Luca ITA 119
Dustov, Farrukh UZB 126
Gombos, Norbert SVK 130
Basic, Mirza BIH 134
Roger-Vasselin, Edouard FRA 150
Nedovyesov, Aleksandr KAZ 151
Youzhny, Mikhail RUS 153
Sijsling, Igor NED 155
Arnaboldi, Andrea ITA 156
Alternates
OUT 1. Khachanov, Karen RUS 157
OUT 2. Pavlasek, Adam CZE 158
OUT 3. Gojowczyk, Peter GER 160
IN 4. Brands, Daniel GER 170
OUT 5. Karatsev, Aslan RUS 184
OUT 6. McGee, James IRL 196
IN 7. Caruso, Salvatore ITA 209
OUT 8. @ Chiudinelli, Marco SUI 210
OUT 9. Hernych, Jan CZE 214
OUT 10. Ouahab, Lamine MAR 218
OUT 11. Desein, Niels BEL 223
IN 12. Kovalik, Jozef SVK 235
IN 13. Marterer, Maximilian GER 237
14. Barrere, Gregoire FRA 239
OUT 15. Satral, Jan CZE 242
16. Fucsovics, Marton HUN 247
OUT 17. Ramanathan, Ramkumar IND 251
18. Giannessi, Alessandro ITA 252
OUT 19. Grigelis, Laurynas LTU 259
20. Smirnov, Artem UKR 266
OUT 21. Setkic, Aldin BIH 272
22. Granollers, Gerard ESP 274
OUT 23. Molchanov, Denys UKR 279
24. Giustino, Lorenzo ITA 280
25. Marcora, Roberto ITA 289
OUT 26. Crepaldi, Erik ITA 297
27. Mektic, Nikola CRO 298
28. Panfil, Grzegorz POL 301
29. Viola, Matteo ITA 308
30. Chiudinelli, Marco SUI 313
31. Cipolla, Flavio ITA 318
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) has a Bye
Mikael YMER (SWE) d. Cristobal GRANDON DIAZ (CHI) 6-1 6-0
Francesco BORGO (ITA) d. Peter TOREBKO (GER) 6-4 6-4
[5] Marco CHIUDINELL (SUI) d. Martin BERAN (CAN) 6-3 6-2
[2] Roberto MARCORA (ITA) has a Bye
Goncalo OLIVEIRA (POR) d. Enrico BECUZZI (ITA) 6-0 6-1
Pascal MEIS (GER) d. [WC] Enrico GOZZINI (ITA) 6-2 6-2
[6] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Enrico DALLA VALLE (ITA) 6-1 7-6(3)
[3] Matteo VIOLA (ITA) has a Bye
[WC] Andrea PELLEGRINO (ITA) d. [WC] Andrea AGAZZI (ITA) 6-3 6-3
Viktor GALOVIC (CRO) d. [WC] Luca MAINETTI (ITA) 6-3 6-1
[7] Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) d. Yannick HANFMANN (GER) 3-6 6-4 7-6(3)
[4] Dimitar KUZMANOV (BUL) has a Bye
Gianluca DI NICOLA (ITA) d. [WC] Luca GIACOMINI (ITA) 6-3 4-6 6-3
Ljubomir CELEBIC (MNE) d. Julian OCLEPPO (ITA) 6-1 6-3
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. Dragos DIMA (ROU) 7-6(6) 3-6 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) d. Mikael YMER (SWE) 3-6 5-1 ret'd
[5] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. Francesco BORGO (ITA) 6-1 6-0
[2] Roberto MARCORA (ITA) d. Goncalo OLIVEIRA (POR) 7-5 4-6 7-6(2)
[6] Yann MARTI (SUI) d. Pascal MEIS (GER) 6-3 6-1
[3] Matteo VIOLA (ITA) d. [WC] Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-6(2) 6-3
Viktor GALOVIC (CRO) d. [7] Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) 7-6(2) 6-4
[4] Dimitar KUZMANOV (BUL) d. Gianluca DI NICOLA (ITA) 6-3 6-4
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. Ljubomir CELEBIC (MNE) 6-7(3) 7-6(3) 7-6(2)
FINAL QUALIFYING ROUND
[5] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [1] Elias YMER (SWE) 4-6 7-6(1) 6-4
[2] Roberto MARCORA (ITA) d. [6] Yann MARTI (SUI) 6-4 6-3
[3] Matteo VIOLA (ITA) d. Viktor GALOVIC (CRO) 6-1 7-6(8)
[8] Kevin KRAWIETZ (GER) d. [4] Dimitar KUZMANOV (BUL) 6-4 7-6(4)
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Sergiy STAKHOVSKY (UKR) d. [LL] Francesco BORGO (ITA) 6-4 7-5 [Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) has withdrawn]
Igor SIJSLING (NED) d. [Q] Kevin KRAWIETZ (GER) 6-2 7-5
Farrukh DUSTOV (UZB) d. [Q] Matteo VIOLA (ITA) 6-4 4-6 6-4
Lukas LACKO (SVK) d. [6] Marsel ILHAN (TUR) 6-1 6-4
[Q] Roberto MARCORA (ITA) d. [4] Dudi SELA (ISR) 6-3 3-6 6-3
Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 6-2 6-2
Luca VANNI (ITA) d. Jozef KOVALIK (SVK) 6-4 6-2
[5] Benjamin BECKER (GER) d. Daniel BRANDS (GER) 6-7(0) 6-4 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-4 6-7(3) 6-3
Salvatore CARUSO (ITA) d. [LL] Elias YMER (SWE) 2-6 7-6(5) 6-3 [Edoardo EREMIN (ITA) has withdrawn]
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Mikhail YOUZHNY (RUS) 4-2 ret'd
[3] Illya MARCHENKO (UKR) d. [SE] Laslo DJERE (SRB) 6-4 6-7(5) 6-1
[7] Michael BERRER (GER) d. Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 7-6(1) 4-6 7-6(2)
[Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [SE] Egor GERASIMOV (BLR) 7-6(5) 7-6(3)
Mirza BASIC (BIH) d. [WC] Gregoire BARRERE (FRA) 7-5 6-4
[LL] Dimitar KUZMANOV (BUL) d. [LL] Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-5 6-3 [Maximilian MARTERER (GER) and [2] Ricardas BERANKIS (LTU) have withdrawn]
SECOND ROUND
Igor SIJSLING (NED) d. [1] Sergiy STAKHOVSKY (UKR) 7-6(5) 6-2
Farrukh DUSTOV (UZB) d. Lukas LACKO (SVK) 6-4 6-7(2) 7-6(4)
Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Roberto MARCORA (ITA) 4-6 6-4 6-2
Luca VANNI (ITA) d. [5] Benjamin BECKER (GER) 6-4 6-7(6) 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. Salvatore CARUSO (ITA) 6-4 7-6(4)
[3] Illya MARCHENKO (UKR) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 7-6(5) 6-3
[Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) d. [7] Michael BERRER (GER) 3-6 6-4 6-2
Mirza BASIC (BIH) d. [LL] Dimitar KUZMANOV (BUL) 6-3 6-4
QFs
Igor SIJSLING (NED) d. Farrukh DUSTOV (UZB) 6-3 6-4
Luca VANNI (ITA) d. Norbert GOMBOS (SVK) 6-4 6-4
[8] Dustin BROWN (GER) d. [3] Illya MARCHENKO (UKR) 6-3 6-2
Mirza BASIC (BIH) d. [Q] Marco CHIUDINELLI (SUI) 3-6 7-6(3) 6-4
SFs
Igor SIJSLING (NED) d. Luca VANNI (ITA) 7-6(6) 7-6(6)
Mirza BASIC (BIH) d. [8] Dustin BROWN (GER) 6-4 7-6(6)
FINAL
Igor SIJSLING (NED) d. Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-4