Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 78 Posts

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
OPEN DE L’ISERE, TROPHEE BNP PARIBAS
GRENOBLE, FRANCE
26 SEPTEMBER – 2 OCTOBER 2005
Prize Money: € 75,000+H (€ 63,750)
Draw: 32 DRAW


LIGUE DAUPHINE – SAVOIE DE TENNIS
1 AVENUE LOUS VICAT
38180 SESSINS (GRENOBLE)
SURFACE: GREENSET INDOOR
BALL: PENN ATP
PRIZE MONEY: EURO
WEB SITE: www.open-isere.com

1. Llodra, Michael FRA 71
2. Santoro, Fabrice FRA 76
3. Clement, Arnaud FRA 91
4. Haehnel, Jerome FRA 101
5. Ascione, Thierry FRA 102
6. Simon, Gilles FRA 109
OUT Tabara, Michal CZE 113
8. Vliegen, Kristof BEL 128
9. Marach, Oliver AUT 129
10. Lisnard, Jean-Rene FRA 131
11. Lapentti, Giovanni ECU 137
12. Benneteau, Julien FRA 144
13. Patience, Olivier FRA 146
14. Mahut, Nicolas FRA 158
15. Roger-Vasselin, Edouard FRA 159
16. Carraz, Gregory FRA 160
17. Gicquel, Marc FRA 170
OUT Mertinak, Michal SVK 174
OUT Elseneer, Gilles BEL 181
20. Heuberger, Ivo SUI 182
21. Berrer, Michael GER 192
22. Niemeyer, Frederic CAN 193
23. (SE)
24. (SE)
25. (WC) Thomas Enqvist SWE
26. (WC) Nicolas Devilder FRA
27. (WC) Nicolas Tourte FRA
28. (WC) Jeremy Chardy FRA
29. (Q) Guez, David FRA
30. (Q) Renavand, Nicolas FRA
31. (Q) de Chaunac, Sebastien FRA
32. (Q) Simmonds, Phillip USA
(LL) Delgado, Jamie GBR (replaces Mertinak)

Alternates:
IN Parmar, Arvind GBR 194
IN Darcis, Steve BEL 202
OUT Chadaj, Adam POL 204
OUT Peya, Alexander AUT 208
OUT Tsonga, Jo-Wilfried FRA 211
IN Galvani, Stefano ITA 230
IN Schukin, Yuri RUS 241
1. Guez, David FRA 242
2. Herm-Zahlava, Jakub GER 245
3. Dell'Acqua, Massimo ITA 246
4. Azzaro, Leonardo ITA 247
5. Eitzinger, Rainer AUT 251
6. Pequery, Jean-Michel FRA 253
7. Bruthans, Victor SVK 254
8. Stoppini, Andrea ITA 256
 

·
Registered
Joined
·
5,812 Posts
Enqvist will try to come back in Grenoble, written on the website !!!
He got the 3rd WC

Good to see him back !!!

The funny thing is that it's written that he's the former world number 1 :lol:
Well, his fans are happy to read that :)

Lycka Till Thomas !!!!
 

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #3
(2 SE spots to be cleared)
OUT: Elseneer (and none from ALT)
IN: Parmar
NEXT: Darcis, Chadaj, Peya, Tsonga, Galvani, Schukin, Guez, Herm-Zahlava
 

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #4
(One of 2 SE spots cleared)
OUT: Elseneer, Tabara (and Chadaj, Tsonga from ALT)
IN: Parmar, Darcis, Peya
NEXT: Galvani, Schukin, Guez, Herm-Zahlava, Dell'Acqua, Azzaro, Eitzinger, Pequery
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
QUALIFYING DRAW

(1) GUEZ, David FRA v SANON, Valentin CIV
(WC) DERIDDER, Sebastien FRA v MUTIS, Olivier FRA
(WC) MENDUNI, Jerome FRA v RADWAN, Romain FRA
BOHLI, Stephane SUI v (6) PETZSCHNER, Philipp GER

(2) DELGADO, Jamie GBR v MEFFERT, Dominik GER
DOURNES, Christophe FRA v JEANCLAUDE, Frederic FRA
RENAVAND, Nicolas FRA v MILLOT, Vincent FRA
DUPUY, Baptiste FRA v (7) BLOOMFIELD, Richard GBR

(3) DE CHAUNAC, Sebastien FRA v (WC) BURQUIER, Gregoire FRA
SCACCIANOCE, Florent FRA v (WC) DUPUY, Jean-Baptiste FRA
SITAK, Artem RUS v (WC) SPANELIS, Cyril FRA
CHARROIN, Olivier FRA v (8) AUCKLAND, James GBR

(4) VACEK, Jan CZE v SIMMONDS, Phillip USA
MENIANE, Tristan FRA v AGAEV, Emin AZE
CLEMENS, Tobias GER v MOREL, Clement FRA
(WC) BAYET, Baptiste FRA v (5) UEBEL, Lars GER
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
MAIN DRAW

(1) CLEMENT, Arnaud FRA v (WC) DEVILDER, Nicolas FRA
Qualifier v Qualifier
(WC) ENQVIST, Thomas SWE v BENNETEAU, Julien FRA
Qualifier v (7) MARACH, Oliver AUT

(4) HAEHNEL, Jerome FRA v NIEMEYER, Frederic CAN
LAPENTTI, Giovanni ECU v CARRAZ, Gregory FRA
PARMAR, Arvind GBR v SCHUKIN, Yuri RUS
BERRER, Michael GER v (8) VLIEGEN, Kristof BEL

(5) SIMON, Gilles FRA v DARCIS, Steve BEL
GICQUEL, Marc FRA v (WC) TOURTE, Nicolas FRA
PATIENCE, Olivier FRA v Qualifier
LISNARD, Jean-Rene FRA v (3) ASCIONE, Thierry FRA

(6) LLODRA, Michael FRA v ROGER-VASSELIN, Edouard FRA
MERTINAK, Michal SVK v GALVANI, Stefano ITA
HEUBERGER, Ivo SUI v (WC) CHARDY, Jeremy FRA
MAHUT, Nicolas FRA v (2) SANTORO, Fabrice FRA
 

·
Registered
Joined
·
70,027 Posts
good luck:

Arnaud Clement
Nicolas Devilder
Julien Benneteau
Oliver Marach :D
Jerome Haehnel
Frederic Niemeyer :D
Giovanni Lapentti
Arvind Parmar
Kristof Vliegen
Gilles Simon :D
Olivier Patience :D
Jean-Rene Lisnard
Thierry Ascione
Edouard Roger-Vasselin
Michal Mertinak :D
:worship: Jeremy Chardy :worship:


You'd think the chances of someone I like winning are pretty good! ;) Nice field.
 

·
Registered
Joined
·
3,257 Posts
OOP 26.09

Court central

A partir de 13h DE CHAUNAC vs AUCKLAND

Suivi de GUEZ vs BOHLI

Pas avant 16h GICQUEL vs TOURTE

Pas avant 18h ENQVIST vs BENNETEAU

Suivi de CLEMENT/LLODRA vs GICQUEL/HAENEL

Suivi de BAYET/SITAK vs DUPUY Jean Baptiste/QUINAULT

Court 2

A partir de 13h DELGADO vs RENAVAND

Suivi de SIMMONDS vs CLEMENS

Suivi de MENIANE/SANON vs DUPUY Baptiste/MENDUNI

Pas avant 18h AUCKLAND/PARMAR vs CHARDY/RENAVAND

Suivi de BUTORAC/DRAKE vs GUEZ/ROGER-VASSELIN
 

·
Registered
Joined
·
5,958 Posts
GICQUEL bat TOURTE 6/3 6/2

ENQVIST bat BENNETEAU 6/4 6/7 6/1

MENIANE / SANON battent DUPUY Baptiste / MENDUNI 6/4 6/4

AUCKLAND / PARMAR battent CHARDY / RENAVAND 6/3 4/6 7/6

CLEMENT / LLODRA battent GICQUEL / HAEHNEL 6/2 6/3

BUTORAC / DRAKE battent GUEZ / ROGER-VASSELIN 4/6 6/7


Don't know the results of the 5 other matches? :shrug:
 

·
Registered
Joined
·
5,958 Posts
Good luck Enqvist, Chardy, Nono/Mica(!), Parmar, Magic Fabrice against Lizard lips (sorry Chloe), Bennet/Mahut (to console you Chloe :lol: ), Nono, Auckland/Parmar!!! :bounce:
 

·
Registered
Joined
·
3,257 Posts
OOP 27/10

Court central



A partir de 13h PATIENCE vs DE CHAUNAC

Suivi de SIMON vs DARCIS

Pas avant 16h LISNARD vs ASCIONE

Pas avant 18h CLEMENT vs DEVILDER

Suivi de LLODRA vs ROGER-VASSELIN

Suivi de DELGADO/VACEK vs BENNETEAU/MAHUT



Court 2



A partir de 13h PARMAR/SCHUKIN

Suivi de RENAVAND vs MARACH

Suivi de GUEZ vs DELGADO

Pas avant 18h BECK/SCHUKIN vs CARRAZ/TOURTE

Suivi de BERRER vs VLIEGEN

Suivi de SIMMONDS vs GALVANI
 
1 - 20 of 78 Posts
Top