Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 108 Posts

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ALEXANDER KOLYASKIN MEMORIAL
DONETSK, UKRAINE
6-11 SEPTEMBER 2005 TUESDAY START
US$ 25,000+H (revised 4/8)
32 DRAW

VICCOURT TENNIS CLUB
MIRA AVE N° 14A
83015 DONETSK
SURFACE: HARD (GREENSET)
BALL: PRO PENN
PRIZE MONEY: USD
WEB SITE: www.tennis.donetsk.ua

1 Lu, Yen-Hsun TPE 133
2 Karanusic, Roko CRO 139
3 Tuksar, Sasa CRO 153
4 Elseneer, Gilles BEL 172
5 Chiudinelli, Marco SUI 173
6 Kubot, Lukasz POL 183
7 Voltchkov, Vladimir BLR 187
8 Chadaj, Adam POL 203
9 Peya, Alexander AUT 207
10 Rojer, Jean-Julien AHO 218
11 Masson, Jeroen BEL 224
12 Fruttero, John Paul USA 227
13 Schukin, Yuri RUS 238
14 Delgado, Jamie GBR 241
15 Guez, David FRA 242
16 Bruthans, Victor SVK 249
17 Dell'Acqua, Massimo ITA 251
18 Mankad, Harsh IND 256
19 Vico, Uros ITA 266
20 Mlynarik, Zbynek AUT 269
21 Cakl, Tomas CZE 271
22 Amritraj, Prakash IND 272
23 (SE)
24 (SE)
25 (WC)
26 (WC)
27 (WC)
28 (WC)
29 (Q)
30 (Q)
31 (Q)
32 (Q)

Alternates
1. Gremelmayr, Denis GER 273
2. Vassallo Arguello, Martin ARG 275
3. Mertl, Jan CZE 280
4. Cipolla, Flavio ITA 283
5. Vacek, Jan CZE 284
6. Zelenay, Igor SVK 291
7. Fraile, Gorka ESP 292
8. Fitz, Sebastian GER 301
9. Mergea, Florin ROM 303
10. Gonzalez, Pablo COL 305
11. Minar, Jan CZE 307
12. Klec, Ivo GER 310
13. Bloomfield, Richard GBR 312
14. Uebel, Lars GER 314
15. Cerovic, Ivan CRO 321
 

·
Chiudi-fan
Joined
·
75,902 Posts
Marco Chiudinelli still has his shoulder injury and will get an operation next week, so he is out :sad:
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
QUALIFYING DRAW

(1) IVANOV, Pavel RUS v Bye
AKSYONOV, Alexander UKR v CHERNY, Sergey UKR
FEDORCHUK, Dmytro UKR v GORDIENKO, Dmitriy UKR
Bye v (8) GORBAN, Andrei MDA

(2) SITAK, Artem RUS v Bye
NIKOLENKO, Volodymyr UKR v REYPOLSKYY, Alexande UKR
MARCHENKO, Ilia UKR v VOLKOV, Sergey UKR
Bye v (6) YARMOLA, Alexander UKR

(3) DYACHOK, Nickolai UKR v Bye
LEVIN, Vladimir UKR v LANDSBERG, Johan SWE
WRIGHT, Alan GBR v CHERNY, Igor UKR
Bye v (7) GHOUSE, Mustafa IND

(4) SITAK, Dmitri RUS v Bye
SAVOSKUL, Kirill UKR v EMELYANOV, Nikolay UKR
VASYLYEV, Alex UKR v PETROV, Dmytro UKR
Bye v (5) LEDOVSKIKH, Mikhail RUS
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
MAIN DRAW

(1) KARANUSIC, Roko CRO v FILIMA, Michail UKR
(Q) LEDOVSKIKH, Mikhail RUS v VICO, Uros ITA
MLYNARIK, Zbynek AUT v ZOVKO, Lovro CRO
(WC) TERESHCHUK, Orest UKR v (7) MASSON, Jeroen BEL

(3) KUBOT, Lukasz POL v ZELENAY, Igor SVK
YAROSHENKO, Sergei UKR v STADLER, Simon GER
KLEC, Ivo GER v MANKAD, Harsh IND
(WC) BUBKA, Sergei UKR v (8) SCHUKIN, Yuri RUS

(6) PEYA, Alexander AUT v (WC) NEDOVYESOV, Oleksandr UKR
STOLIAROV, Andrei RUS v FRAILE, Gorka ESP
KRALERT, Petr CZE v MERTL, Jan CZE
(Q) WRIGHT, Alan GBR v (4) VOLTCHKOV, Vladimir BLR

(5) CHADAJ, Adam POL v MERGEA, Florin ROM
POCH-GRADIN, Carles ESP v CAKL, Tomas CZE
UEBEL, Lars GER v (Q) YARMOLA, Alexander UKR
(Q) IVANOV, Pavel RUS v (2) TUKSAR, Sasa CRO
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
FIRST QUALIFYING ROUND

(1) IVANOV, Pavel RUS
AKSYONOV, Alexander UKR def CHERNY, Sergey UKR 62 62
GORDIENKO, Dmitriy UKR def FEDORCHUK, Dmytro UKR 63 64
(8) GORBAN, Andrei MDA

(2) SITAK, Artem RUS
NIKOLENKO, Volodymyr UKR def REYPOLSKYY, Alexande UKR 61 62
MARCHENKO, Ilia UKR def VOLKOV, Sergey UKR 63 36 62
(6) YARMOLA, Alexander UKR

(3) DYACHOK, Nickolai UKR
LEVIN, Vladimir UKR def LANDSBERG, Johan SWE 62 67 61
WRIGHT, Alan GBR def CHERNY, Igor UKR w/o
(7) GHOUSE, Mustafa IND

(4) SITAK, Dmitri RUS
SAVOSKUL, Kirill UKR def EMELYANOV, Nikolay UKR 46 76 75
PETROV, Dmytro UKR def VASYLYEV, Alex UKR 16 60 63
(5) LEDOVSKIKH, Mikhail RUS

SECOND QUALIFYING ROUND

(1) IVANOV, Pavel RUS def AKSYONOV, Alexander UKR 76 67 61
(8) GORBAN, Andrei MDA def GORDIENKO, Dmitriy UKR 60 64

(2) SITAK, Artem RUS def NIKOLENKO, Volodymyr UKR 76 76
(6) YARMOLA, Alexander UKR def MARCHENKO, Ilia UKR 64 63

LEVIN, Vladimir UKR def (3) DYACHOK, Nickolai UKR 75 62
WRIGHT, Alan GBR def (7) GHOUSE, Mustafa IND 76 64

(4) SITAK, Dmitri RUS def SAVOSKUL, Kirill UKR 63 62
(5) LEDOVSKIKH, Mikhail RUS def PETROV, Dmytro UKR 62 46 63

FINAL QUALIFYING ROUND

(1) IVANOV, Pavel RUS def (8) GORBAN, Andrei MDA 64 63
(6) YARMOLA, Alexander UKR def (2) SITAK, Artem RUS 64 75
WRIGHT, Alan GBR def LEVIN, Vladimir UKR 63 76
(5) LEDOVSKIKH, Mikhail RUS def (4) SITAK, Dmitri RUS 75 30 ret
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Third Round Qualies :

(1)Pavel Ivanov (RUS) vs (8)Andrei Gorban (MDA)
(2)Artem Sitak (RUS) vs (6)Alexander Yarmola (UKR)
Vladimir Levin (UKR) vs (WC)Alan Wright (GBR)
(4)Dmitri Sitak (RUS) vs (5)Mikhail Ledovskikh (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Qualifying Round
(1)Pavel Ivanov (RUS) d. (8)Andrei Gorban (MDA) 6-4 6-3
(6)Alexander Yarmola (UKR) d. (2)Artem Sitak (RUS) 6-4 7-5
(WC)Alan Wright (GBR) d. Vladimir Levin (UKR) 6-3 7-6(5)
(5)Mikhail Ledovskikh (RUS) d. (4)Dmitri Sitak (RUS) 7-5 3-0 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Main Draw Aggiornated :


First Round
(1)Roko Karanusic (CRO) vs (WC)Mikhail Filima (UKR)
Uros Vico (ITA) vs (q)Mikhail Ledovskikh (RUS)
Zbynek Mlynarik (AUT) vs Lovro Zovko (CRO)
(7)Jeroen Masson (BEL) vs (WC)Orest Tereshchuk (UKR)
(3)Lukasz Kubot (POL) vs Igor Zelenay (SVK)
Simon Stadler (GER) vs Sergei Yaroshenko (UKR)
Ivo Klec (GER) vs Harsh Mankad (IND)
(8)Yuri Schukin (RUS) vs (WC)Sergei Bubka, Jr. (UKR)
(6)Alexander Peya (AUT) vs (WC)Alexandr Nedovesov (UKR)
Gorka Fraile (ESP) vs Andrei Stoliarov (RUS)
Petr Kralert (CZE) vs Jan Mertl (CZE)
(4)Vladimir Voltchkov (BLR) vs (q)Alan Wright (GBR)
(5)Adam Chadaj (POL) vs Florin Mergea (ROM)
Carles Poch (ESP) vs Tomas Cakl (CZE)
Lars Uebel (GER) vs (q)Alexander Yarmola (UKR)
(2)Sasa Tuksar (CRO) vs (q)Pavel Ivanov (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round Doubles :

(1)Uros Vico/Lovro Zovko (ITA/CRO) vs (WC)Sergei Bubka, Jr./Alexandr Nedovesov (UKR)
Ivo Klec/Sasa Tuksar (GER/CRO) vs (WC)Alexander Aksyonov/Valdimir Levin (UKR)
(3)Alexander Peya/Lars Uebel (AUT/GER) vs Tomas Cakl/Petr Kralert (CZE)
Mustafa Ghouse/Harsh Mankad (IND) vs (WC)Vladimir Nikolenko/Alan Wright (UKR/GBR)
Jan Mertl/Igor Zelenay (CZE/SVK) vs Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR)
(4)Florin Mergea/Yuri Schukin (ROM/RUS) vs Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS)
Gorka Fraile/Carles Poch (ESP) vs Alexander Yarmola/Sergei Yaroshenko (UKR)
(2)Adam Chadaj/Johan Landsberg (POL/SWE) vs Mikhail Ledovskikh/Andrei Stoliarov (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
258 Posts
Go on Alan Wright!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,280 Posts
Òåííèñ. Òóðíèð ATP. Äîíåöê. Õàðä
Ïåéà Íåäîâüåñîâ 2:1 (6:7, 6:3, 7:6)
Ñòîëÿðîâ Ôðàéëå 0:2 (3:6, 5:7)
Êðàëåðò Ìåðòëü 0:2 (3:6, 4:6)
×àäàé Ìåðãåà 1:2 (1:6, 6:4, 3:6)
Ùóêèí Áóáêà 2:0 (6:4, 6:4)
Ìàíêàä Êëåö 2:0 (6:4, 7:6)
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
Day 1

Harsh Mankad d. Ivo Klec 64 76(7)
(8)Yuri Schukin d. (wc)Sergei Bubka 64 64
(6)Alexander Peya d. (wc)Oleksandr Nedovyesov 67(4) 63 76(3)
Gorka Fraile d. Andrei Stoliorov 63 75
Jan Mertl d. Petr Kralert 63 64
(4)Vladimir Voltchkov d. (Q)Alan Wright 62 63
Florin Mergea d. (5)Adam Chadaj 61 46 63
Tomas Cakl d. Carles-Poch Gradin 62 64
 
1 - 20 of 108 Posts
Top