Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 110 Posts

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
1 Sa, Andre BRA 160
2 Capdeville, Paul CHI 166
3 Daniel, Marcos BRA 183
4 Silva, Julio BRA 187
5 Pless, Kristian DEN 197
6 Ferreiro, Franco BRA 204
7 Gallardo Valles, Miguel MEX 215
8 Alves, Thiago BRA 225
9 Gonzalez, Santiago MEX 244
10 Motomura, Gouichi JPN 263
11 Iwabuchi, Satoshi JPN 272
13 Miranda, Ivan PER 277
14 Rojer, Jean-Julien AHO 280
15 Adaktusson, Jacob SWE 297
15 Del Porto Juan Martin ARG 307
16 Vlaski, Aleksandar SCG 313
17 Fruttero, John Paul USA 323
18 Joseph, Lesley USA 324
19 Rettenmaier, Travis USA 326
20 Gonzalez, Pablo COL 337
21 Melo, Marcelo BRA 347
22 Dabul, Brian ARG 350
23 (SE)
24 (SE)
25 (WC)
26 (WC)
27 (WC)
28 (WC)
29 (Q)
30 (Q)
31 (Q)
32 (Q)

Alternates
IN Echagaray, Bruno MEX 352
IN Tarantino, Agustin ARG 359
1. Salamanca, Carlos COL 361
2. Ouanna, Josselin FRA 363
3. Fabbri, Alejandro ARG 364
4. Soares, Bruno BRA 369
5. Tecau, Horia ROM 374
6. Sorensen, Kevin IRL 390
7. Engel, Lucas BRA 399
8. Anderson, Roger RSA 402
9. Ghem, Andre BRA 411
10. Marcaccio, Gustavo ARG 419
11. Wilson, Brian USA 449
12. Wurtzman, Jeremy USA 450
13. Matsui, Toshihide JPN 461
 

·
Premium Member
Joined
·
10,353 Posts
Discussion Starter #3
(Both SE spots cleared)
Still no withdrawals from MAIN or ALT lists.
IN: B.Echagaray, Tarantino
NEXT: Salamanca, Ouanna, Fabbri, Soares, Tecau, Sorensen
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
QUALIFYING DRAW

(1) SALAMANCA, Carlos COL v CAMARCO, Alessandro BRA
ZAMPIERI, Caio BRA v FELDER, Marcel URU
GRILLI, Rodrigo BRA v HOCEVAR, Ricardo BRA
CARVALHO, Ronaldo BRA v (5) LEMOS, Felipe BRA

(2) SOEDA, Go JPN v PALENCIA, Carlos MEX
(WC) TEIXEIRA, Guilherme BRA v FARAH, Robert COL
(WC) AMARAL, Rodrigo BRA v GOFFI, Josh BRA
(WC) MELO, Renato BRA v (8) GIRALDO, Santiago COL

(3) ENGEL, Lucas BRA v BONATTO, Alexandre BRA
GREGORC, Luka SLO v CARVALHO, Raony BRA
ISHII, Yaoko JPN v FABBRI, Alejandro ARG
(WC) CRESSONI, Ivan BRA v (6) QUINTERO, Michael COL

(4) GHEM, Andre BRA v (WC) LEITE, Marcos BRA
(WC) CAMARGO, Paulo BRA v FARIAS, Rafael BRA
GUIDOLIN, Rodrigo BRA v PORTAL, Eduardo BRA
WOLMARANS, Fritz RSA v (7)GONZALEZ, Maximo ARG
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts
Saturday - July 30

Order of Play

Central Court
Starting at 09:00 AM
Carlos Salamanca (COL) vs Alessandro Camarco (BRA)
Followed
Guilherme Teixeira (BRA) vs Robert Farah (COL)
Followed
Rodrigo Amaral (BRA) vs Josh Goffi (BRA)
Followed
Luca Gregorc (SLO) vs Raony Carvalho (BRA)
Followed
Andre Ghem (BRA) vs Marcos Leite (BRA)
Followed
Fritz Wolmarans (RSA) vs Maximo Gonzalez (ARG)

Court 1
Starting at 09:00 AM
Caio Zampieri (BRA) vs Marcel Felder (URU)
Followed
Ronaldo Carvalho (BRA) vs Felipe Lemos (BRA)
Followed
Renato Melo (BRA) vs Santiago Giraldo (COL)
Followed
Yaoki Ishii (JPN) vs Alejandro Fabbri (ARG)
Followed
Rodrigo Guidolin (BRA) vs Eduardo Portal (BRA)

Court 2
Starting at 09:00 AM
Rodrigo Grilli (BRA) vs Ricardo Hocevar (BRA)
Followed
Go Soeda (JPN) vs Carlos Palencia (MEX)
Followed
Lucas Engel (BRA) vs Alexandro Bonatto (BRA)
Followed
Ivan Cressoni (BRA) vs Michael Quintero (COL)
Followed
Paulo Camargo (BRA) vs Rafael Farias (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
2,429 Posts
MAIN DRAW

(1) DANIEL, Marcos BRA v (Q) FELDER, Marcel URU
(WC) HILL, Gregg USA v RETTENMAIER, Travis USA
(WC) LAW, Anthony GBR v ROJER, Jean-Julien AHO
DEL POTRO, Juan Martin ARG v (6) ALVES, Thiago BRA

(4) SA, Andre BRA v ECHAGARAY, Bruno MEX
JOSEPH, Lesley USA v (Q) GHEM, Andre BRA
(WC) MIOTTO, Luiz BRA v VLASKI, Aleksandar SCG
(Q) GOFFI, Josh BRA v (5)PLESS, Kristian DEN

(8) GONZALEZ, Santiago MEX v DABUL, Brian ARG
ADAKTUSSON, Jacob SWE v MELO, Marcelo BRA
TARANTINO, Agustin ARG v IWABUCHI, Satosh JPN
GALLARDO VALLES, Miguel MEX v (3) SILVA, Julio BRA

(7) FERREIRO, Franco BRA v FRUTTERO, John Paul USA
(WC) CASAROTTI, Julio-Victor BRA v (Q) GREGORC, Luka SLO
MOTOMURA, Gouichi JPN v MIRANDA, Ivan PER
GONZALEZ, Pablo COL v (2) CAPDEVILLE, Paul CHI
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts
QUALIFYING

First Round:
Alessandro Camarço (BRA) d. (1)Carlos Salamanca (COL) 3/6 7/6(4) 7/6(3) :D
Marcel Felder (URU) d. Caio Zampieri (BRA) 4/6 6/4 6/4 :mad:
Rodrigo Grilli (BRA) d. Ricardo Hocevar (BRA) 6/4 6/4
Ronaldo Carvalho (BRA) d. (5)Felipe Lemos (BRA) 6/2 6/1
(2)Go Soeda (JPN) d. Carlos Palencia (MEX) 7/6(4) 4/6 6/1
Robert Farah (COL) d. (WC)Guilherme Teixeira (BRA) 6/3 6/1 :mad:
Josh Goffi (BRA) d. (WC)Rodrigo Amaral (BRA) 6/0 6/1
(8)Santiago Giraldo (COL) d. (WC)Renato Melo (BRA) 6/0 6/0 :mad:
(3)Lucas Engel (BRA) d. Alexandre Bonatto (BRA) 4/6 6/0 2/0 ret.
Luka Gregorc (SLO) d. Raony Carvalho (BRA) 6/4 7/5 :mad:
Alejandro Fabbri (ARG) d. Yaoki Ishii (JPN) 4/6 6/3 6/4
(6)Michael Quintero (COL) d. (WC)Ivan Cressoni (BRA) 6/3 6/2 :mad:
(4)Andre Ghem (BRA) d. (WC)Marcos Leite (BRA) 6/3 6/0
Rafael Farias (BRA) d. (WC)Paulo Camargo (BRA) 6/1 6/1
Eduardo Portal (BRA) d. Rodrigo Guidolin (BRA) 7/5 6/4
Fritz Wolmarans (RSA) d. (7)Maximo Gonzalez (ARG) 6/1 6/1

Second Round:
Marcel Felder (URU) d. Alessandro Camarço (BRA) 6/7(5) 7/6(5) 6/1 :mad:

----------------------------------------------

Sunday - July 31

Order of Play

Central Court
Matches start at 09:30 AM
Lucas Engel (BRA) vs Luka Gregorc (SLO)
Followed by
Eduardo Portal (BRA) vs Fritz Wolmarans (RSA)
Followed by
Go Soeda (JPN) or Robert Farah (COL) vs Josh Goffi (BRA) or Santiago Giraldo (COL)
Followed by
Lucas Engel (BRA) or Luka Gregorc (SLO) vs Alejandro Fabbri (ARG) or Michael Quintero (COL)

Court 1
Matches start at 09:30 AM
Josh Goffi (BRA) vs Santiago Giraldo (COL)
Followed by
Andre Ghem (BRA) vs Rafael Farias (BRA)
Followed by
Marcel Felder (URU) vs Rodrigo Grilli (BRA) or Ronaldo Carvalho (BRA)
Followed by
Andre Ghem (BRA) or Rafael Farias (BRA) vs Eduardo Portal (BRA) or Fritz Wolmarans (RSA)

Court 2
Matches start at 09:00 AM
Rodrigo Grilli (BRA) vs Ronaldo Carvalho (BRA) (match postponed of saturday)
Not before 09:30 AM
Go Soeda (JPN) vs Robert Farah (COL)
Followed by
Alejandro Fabbri (ARG) vs Michael Quintero (COL)
 

·
Registered
Joined
·
258 Posts
Go on Anthoney LAW!!
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts
QUALIFYING

Second Round:
Marcel Felder (URU) d. Alessandro Camarço (BRA) 6/7(5) 7/6(5) 6/1 :mad:
Rodrigo Grilli (BRA) d. Ronaldo Carvalho (BRA) 4/6 6/3 6/1
(2)Go Soeda (JPN) d. Robert Farah (COL) 6/3 6/2
Josh Goffi (BRA) d. (8)Santiago Giraldo (COL) 3/6 6/3 6/2 :D
Luka Gregorc (SLO) d. (3)Lucas Engel (BRA) 5/1 ret. :mad:
(6)Michael Quintero (COL) d. Alejandro Fabbri (ARG) 6/3 7/5
(4)Andre Ghem (BRA) d. Rafael Farias (BRA) 6/2 6/4
Fritz Wolmarans (RSA) d. Eduardo Portal (BRA) 6/3 6/4 :mad:

Qualifying Round:
Marcel Felder (URU) d. Rodrigo Grilli (BRA) 6/0 3/6 7/6(2) :mad:
Josh Goffi (BRA) d. (2)Go Soeda (JPN) 6/4 6/4 :D
Luka Gregorc (SLO) d. (6)Michael Quintero (COL) 6/2 6/7(5) 6/3
(4)Andre Ghem (BRA) d. Fritz Wolmarans (RSA) 7/5 6/4 :D

----------------------------------------------

Monday - August 1

Central Court
Matches start at 11:00 AM
Gouichi Motomura (JPN) vs Ivan Miranda (PER)
Followed
Santiago Gonzalez (MEX) vs Brian Dabul (ARG)
Followed
Juan Martin Del Potro/Maximo Gonzalez (ARG) vs Franco Ferreiro/Marcelo Melo (BRA)
Not before 16:00 PM
Gregg Hill (USA) vs Travis Rettenmaier (USA)
Not before 18:00 PM
Pablo Gonzalez (COL) vs Paul Capdeville (CHI)
Not before 19:30 PM
Miguel Gallardo Valles (MEX) vs Julio Silva (BRA)

Court 1
Matches start at 12:00 PM
Agustin Tarantino (ARG) vs Satoshi Iwabuchi (JPN)
Followed
Anthony Law (GBR) vs Jean-Julien Rojer (AHO)

----------------------------------------------

Curious... the brazilian challengers organizers must like a lot of Gregg Hill... who is he???... the only time which he won matches in challengers was in Belo Horizonte 2003!
 

·
Registered
Joined
·
101 Posts

·
Registered
Joined
·
101 Posts
Results

Monday - August 1

Central Court
Ivan Miranda (PER) d. Gouichi Motomura (JPN) 6/2 6/4
Santiago Gonzalez (MEX) d. Brian Dabul (ARG) 6/1 6/0 (for Igor Andreev)
Juan Martin Del Potro/Maximo Gonzalez (ARG) d. Franco Ferreiro/Marcelo Melo (BRA) 3/6 7/5 6/4 :mad:
Travis Rettenmaier (USA) d. Gregg Hill (USA) 6/0 6/3 ( :wavey: Hill)
Paul Capdeville (CHI) d. Pablo Gonzalez (COL) 6/2 2/6 6/4
Miguel Gallardo Valles (MEX) d. Julio Silva (BRA) 6/3 6/3 :mad:

Court 1
Satoshi Iwabuchi (JPN) d. Agustin Tarantino (ARG) 6/1 6/2
Jean-Julien Rojer (AHO) d. Anthony Law (GBR) 6/1 6/1 (sorry, koolnorman)

------------------------------------------------

Tuesday - August 2

Central Court
Matches start at 11:00 AM
Marcos Daniel (BRA) vs Marcel Felder (URU)
Followed by
Lesley Joseph (USA) vs Andre Ghem (BRA)
Followed by
Juan Martin Del Potro (ARG) vs Thiago Alves (BRA)
Followed by
Franco Ferreiro (BRA) vs John Paul Fruttero (USA)
Not before 18:00 PM
Jacob Adaktusson (SWE) vs Marcelo Melo (BRA)
Not before 19:30 PM
Andre Sa (BRA) vs Bruno Echagaray (MEX)

Court 1
Matches start at 11:00 AM
Josh Goffi (BRA) vs Kristian Pless (DEN)
Followed by
Luiz Miotto (BRA) vs Aleksandar Vlaski (SCG)
Followed by
Marcel Felder/Daniel Melo (URU/BRA) vs Paul Capdeville/Pablo Gonzalez (CHI/COL)
Followed by
Ivan Miranda/Kristian Pless (PER/DEN) vs Satoshi Iwabuchi/Go Soeda (JPN)

Court 2
Matches start at 11:00 AM
Julio Casarotti (BRA) vs Luka Gregorc (SLO)
Not before 12:00 PM
Paulo Camargo/Henrique Pinto-Silva (BRA) vs Miguel Gallardo Valles/Gouichi Motomura (MEX/JPN)
Followed by
Marcos Daniel/Santiago Gonzalez (BRA/MEX) vs Travis Rettenmaier/Jean-Julien Rojer (USA/AHO)
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
I'm sad to see a Brit lose 6-1 6-1, but not deeply sad as embarassingly I'd never heard of Anthony Law :eek:
I guess I shouldn't be too hard on myself, his ATP activity shows he's only ever played 2 futures. So I guess this comes as a breakthrough to challenger level :confused:
Good luck in future Anthony.
 
1 - 20 of 110 Posts
Top