Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 49 Posts

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Week 19: Seoul, Korea


Location: Seoul, Korea
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site:
Starting Date: May 11
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:

Entry List
Main Draw
Lu, Yen-Hsun TPE 62
Soeda, Go JPN 88
Lacko, Lukas SVK 91
OUT Sela, Dudi ISR 93
Ito, Tatsuma JPN 97
Chung, Hyeon KOR 107
Kudryavtsev, Alexander RUS 128
Marchenko, Illya UKR 133
Wang, Jimmy TPE 136
Kudla, Denis USA 139
Sugita, Yuichi JPN 140
Smith, John-Patrick AUS 156
Moriya, Hiroki JPN 157
Bolt, Alex AUS 174
Zhang, Ze CHN 191
Saville, Luke AUS 194
Jenkins, Jarmere USA 211
Corrie, Edward GBR 236
Nguyen, Daniel USA 256
OUT Safwat, Mohamed EGY 259
Yang, Tsung-Hua TPE 271
Niki, Takuto JPN 285

Alternates
IN 1. Jung, Jason USA 287
IN 2. Huang, Liang-Chi TPE 296
OUT 3. Pulgar-Garcia, Jaime ESP 298
OUT 4. Krueger, Mitchell USA 301
IN 5. Nielsen, Frederik DEN 310
OUT 6. Milojevic, Nikola SRB 328
7. Kutrovsky, Dimitar BUL 341
OUT 8. Becker, Richard GER 347
OUT 9. Horansky, Filip SVK 354
OUT 10. Zaitcev, Anton RUS 355
11. Barton, Matthew AUS 362
12. Udomchoke, Danai THA 363
OUT 13. Milton, Joshua GBR 364
14. Wang, Chuhan CHN 365
15. Bester, Philip CAN 366
16. Kim, Cheong-Eui KOR 377
17. Wu, Di CHN 379
18. Jasika, Omar AUS 382
OUT 19. # Crepaldi, Erik ITA 385
OUT 20. Pavic, Mate CRO 403
21. Li, Zhe CHN 404
OUT 22. Nys, Hugo FRA 410
OUT 23. Giacalone, Omar ITA 411
24. Wolmarans, Fritz RSA 412
25. Kibi, Yuya JPN 421
26. Matsui, Toshihide JPN 424
OUT 27. @ Singh, Karunuday IND 425
28. Bai, Yan CHN 427
29. Sekiguchi, Shuichi JPN 432
30. # Lee, Duckhee KOR 436
...


FIRST QUALIFYING ROUND

[1] Di WU (CHN) d. Blake MOTT (AUS) 6-4 6-2
Mao-Xin GONG (CHN) d. [WC] Sung Jun PARK (KOR) 6-1 6-2
[WC] Seong-chan HONG (KOR) d. Yusuke WATANUKI (JPN) 7-6(9) 6-1
Marcos GIRON (USA) d. [6] Yan BAI (CHN) 6-3 5-7 6-4

[2] Matthew BARTON (AUS) d. Chuhan WANG (CHN) 6-3 7-6(9)
[WC] Dae-Hee LEE (KOR) d. [PR] Daniel YOO (KOR) 4-6 6-4 3-2 ret'd
Christopher O'CONNELL (AUS) d. Andrew WHITTINGTON (AUS) w/o
[7] Omar JASIKA (AUS) d. [WC] Ji-Ha KIM (KOR) 6-1 6-1

Fritz WOLMARANS (RSA) d. [3] Cheong-Eui KIM (KOR) 6-3 7-5
Kaichi UCHIDA (JPN) d. Hiroyasu EHARA (JPN) 3-6 6-4 6-3
Yuya KIBI (JPN) d. [WC] Chung Hyo WOO (KOR) 6-4 2-6 7-5
[8] Zhe LI (CHN) d. Young Seok KIM (KOR) 7-6(3) 6-2

[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [WC] Woo-Ram KIM (KOR) 6-1 6-1
Tyler HOCHWALT (USA) d. Ilya IVASHKA (BLR) 7-6(6) 4-6 6-2
Toshihide MATSUI (JPN) d. Hsin-Han LEE (TPE) 6-0 6-2
[5] Philip BESTER (CAN) d. Jung-Woong NA (KOR) 6-4 4-6 6-3


SECOND QUALIFYING ROUND

[1] Di WU (CHN) d. Mao-Xin GONG (CHN) 6-2 6-3
Marcos GIRON (USA) d. [WC] Seong-chan HONG (KOR) 6-0 6-3

[2] Matthew BARTON (AUS) d. [WC] Dae-Hee LEE (KOR) 6-0 6-3
Christopher O'CONNELL (AUS) d. [7] Omar JASIKA (AUS) 6-4 3-6 6-4

Fritz WOLMARANS (RSA) d. Kaichi UCHIDA (JPN) 6-3 6-2
[8] Zhe LI (CHN) d. Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 5-7 6-2

[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Tyler HOCHWALT (USA) 7-5 6-3
[5] Philip BESTER (CAN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 3-6 6-1


FINAL QUALIFYING ROUND

Marcos GIRON (USA) d. [1] Di WU (CHN) 7-5 6-1
[2] Matthew BARTON (AUS) d. Christopher O'CONNELL (AUS) 6-2 2-6 6-2
Fritz WOLMARANS (RSA) d. [8] Zhe LI (CHN) 6-4 6-2
[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [5] Philip BESTER (CAN) 5-7 6-0 7-6(4)



MAIN DRAW
FIRST ROUND


[1] Yen-Hsun LU (TPE) d. Luke SAVILLE (AUS) 6-1 4-6 6-2
Jarmere JENKINS (USA) d. John-Patrick SMITH (AUS) 7-6(5) 6-7(4) 6-3
[LL] Philip BESTER (CAN) d. Liang-Chi HUANG (TPE) 6-3 6-2 [[WC] Yong-Kyu LIM (KOR) has withdrawn]
[LL] Di WU (CHN) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 6-3 6-2 [[5] Lukas LACKO (SVK) has withdrawn]

[3] Hyeon CHUNG (KOR) d. Jason JUNG (USA) 6-2 7-6(4)
Frederik NIELSEN (DEN) d. Hiroki MORIYA (JPN) 5-7 7-6(4) 7-5
Denis KUDLA (USA) d. [Q] Fritz WOLMARANS (RSA) 7-5 7-5
[7] Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) d. [Q] Marcos GIRON (USA) 6-2 6-0

[SE] Grega ZEMLJA (SLO) d. [6] Illya MARCHENKO (UKR) 6-2 2-6 6-4
Ze ZHANG (CHN) d. [WC] Ji Sung NAM (KOR) 6-4 2-6 6-4
[Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Yuichi SUGITA (JPN) 6-4 7-6(4)
[Q] Matthew BARTON (AUS) d. [4] Tatsuma ITO (JPN) 6-2 7-6(1)

[8] Jimmy WANG (TPE) d. [WC] Soon Woo KWON (KOR) 6-4 6-4
[WC] Duckhee LEE (KOR) d. Daniel NGUYEN (USA) 2-6 6-2 6-2
Takuto NIKI (JPN) d. Alex BOLT (AUS) 5-7 6-4 7-6(5)
[2] Go SOEDA (JPN) d. [LL] Zhe LI (CHN) 6-3 6-2 [Edward CORRIE (GBR) has withdrawn]


SECOND ROUND

[1] Yen-Hsun LU (TPE) d. Jarmere JENKINS (USA) 6-2 4-6 6-2
[LL] Di WU (CHN) d. [LL] Philip BESTER (CAN) 6-2 6-4
[3] Hyeon CHUNG (KOR) d. Frederik NIELSEN (DEN) 6-4 6-1
Denis KUDLA (USA) d. [7] Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 7-6(5) 6-1

Ze ZHANG (CHN) d. [SE] Grega ZEMLJA (SLO) 7-6(3) 6-2
[Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [Q] Matthew BARTON (AUS) 7-6(7) 3-0 0-40* ret'd
[WC] Duckhee LEE (KOR) d. [8] Jimmy WANG (TPE) 6-1 1-0 ret'd
[2] Go SOEDA (JPN) d. Takuto NIKI (JPN) 6-1 6-7(3) 6-3


QFs

[1] Yen-Hsun LU (TPE) d. [LL] Di WU (CHN) 7-5 6-1
[3] Hyeon CHUNG (KOR) d. Denis KUDLA (USA) 6-1 6-2
Ze ZHANG (CHN) d. [Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) 3-6 7-6(5) 6-2
[2] Go SOEDA (JPN) d. [WC] Duckhee LEE (KOR) 6-7(5) 7-6(1) 6-3


SFs

[3] Hyeon CHUNG (KOR) d. [1] Yen-Hsun LU (TPE) 6-4 6-7(4) 6-4
[2] Go SOEDA (JPN) d. Ze ZHANG (CHN) 6-1 3-6 6-4


FINAL

[2] Go SOEDA (JPN) d. [3] Hyeon CHUNG (KOR) 3-6 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

GL kudla, bolt
 

·
Registered
Joined
·
3,988 Posts
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

GL in the MD to Sela, Kudla, Zhang, Saville, Jenkins, and Nguyen!! :D
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

QUALIFYING DRAW

[1] Di WU (CHN) vs Blake MOTT (AUS)
Mao-Xin GONG (CHN) vs [WC] Sung Jun PARK (KOR)
[WC] Seong-chan HONG (KOR) vs Yusuke WATANUKI (JPN)
Marcos GIRON (USA) vs [6] Yan BAI (CHN)

[2] Matthew BARTON (AUS) vs Chuhan WANG (CHN)
[WC] Dae-Hee LEE (KOR) vs [PR] Daniel YOO (KOR)
Andrew WHITTINGTON (AUS) vs Christopher O'CONNELL (AUS)
[WC] Ji-Ha KIM (KOR) vs [7] Omar JASIKA (AUS)

[3] Cheong-Eui KIM (KOR) vs Fritz WOLMARANS (RSA)
Hiroyasu EHARA (JPN) vs Kaichi UCHIDA (JPN)
[WC] Chung Hyo WOO (KOR) vs Yuya KIBI (JPN)
Young Seok KIM (KOR) vs [8] Zhe LI (CHN)

[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) vs [WC] Woo-Ram KIM (KOR)
Ilya IVASHKA (BLR) vs Tyler HOCHWALT (USA)
Hsin-Han LEE (TPE) vs Toshihide MATSUI (JPN)
Jung-Woong NA (KOR) vs [5] Philip BESTER (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #12
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

MAIN DRAW

[1] Yen-Hsun LU (TPE) vs Luke SAVILLE (AUS)
John-Patrick SMITH (AUS) vs Jarmere JENKINS (USA)
[WC] Yong-Kyu LIM (KOR) vs Liang-Chi HUANG (TPE)
Tsung-Hua YANG (TPE) vs [5] Lukas LACKO (SVK)

[3] Hyeon CHUNG (KOR) vs Jason JUNG (USA)
Hiroki MORIYA (JPN) vs Frederik NIELSEN (DEN)
QUALIFIER vs Denis KUDLA (USA)
QUALIFIER vs [7] Alexander KUDRYAVTSEV (RUS)

[6] Illya MARCHENKO (UKR) vs [SE] Grega ZEMLJA (SLO)
Ze ZHANG (CHN) vs [WC] Ji Sung NAM (KOR)
Yuichi SUGITA (JPN) vs QUALIFIER
QUALIFIER vs [4] Tatsuma ITO (JPN)

[8] Jimmy WANG (TPE) vs [WC] Soon Woo KWON (KOR)
[WC] Duckhee LEE (KOR) vs Daniel NGUYEN (USA)
Takuto NIKI (JPN) vs Alex BOLT (AUS)
Edward CORRIE (GBR) vs [2] Go SOEDA (JPN)
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #13
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

FIRST QUALIFYING ROUND

[1] Di WU (CHN) d. Blake MOTT (AUS) 6-4 6-2
Mao-Xin GONG (CHN) d. [WC] Sung Jun PARK (KOR) 6-1 6-2
[WC] Seong-chan HONG (KOR) d. Yusuke WATANUKI (JPN) 7-6(9) 6-1
Marcos GIRON (USA) d. [6] Yan BAI (CHN) 6-3 5-7 6-4

[2] Matthew BARTON (AUS) d. Chuhan WANG (CHN) 6-3 7-6(9)
[WC] Dae-Hee LEE (KOR) d. [PR] Daniel YOO (KOR) 4-6 6-4 3-2 ret'd
Christopher O'CONNELL (AUS) d. Andrew WHITTINGTON (AUS) w/o
[7] Omar JASIKA (AUS) d. [WC] Ji-Ha KIM (KOR) 6-1 6-1

Fritz WOLMARANS (RSA) d. [3] Cheong-Eui KIM (KOR) 6-3 7-5
Kaichi UCHIDA (JPN) d. Hiroyasu EHARA (JPN) 3-6 6-4 6-3
Yuya KIBI (JPN) d. [WC] Chung Hyo WOO (KOR) 6-4 2-6 7-5
[8] Zhe LI (CHN) d. Young Seok KIM (KOR) 7-6(3) 6-2

[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [WC] Woo-Ram KIM (KOR) 6-1 6-1
Tyler HOCHWALT (USA) d. Ilya IVASHKA (BLR) 7-6(6) 4-6 6-2
Toshihide MATSUI (JPN) d. Hsin-Han LEE (TPE) 6-0 6-2
[5] Philip BESTER (CAN) d. Jung-Woong NA (KOR) 6-4 4-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #15
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

SECOND QUALIFYING ROUND

[1] Di WU (CHN) d. Mao-Xin GONG (CHN) 6-2 6-3
Marcos GIRON (USA) d. [WC] Seong-chan HONG (KOR) 6-0 6-3

[2] Matthew BARTON (AUS) d. [WC] Dae-Hee LEE (KOR) 6-0 6-3
Christopher O'CONNELL (AUS) d. [7] Omar JASIKA (AUS) 6-4 3-6 6-4

Fritz WOLMARANS (RSA) d. Kaichi UCHIDA (JPN) 6-3 6-2
[8] Zhe LI (CHN) d. Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 5-7 6-2

[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Tyler HOCHWALT (USA) 7-5 6-3
[5] Philip BESTER (CAN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 3-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #17
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

FINAL QUALIFYING ROUND

Marcos GIRON (USA) d. [1] Di WU (CHN) 7-5 6-1
[2] Matthew BARTON (AUS) d. Christopher O'CONNELL (AUS) 6-2 2-6 6-2
Fritz WOLMARANS (RSA) d. [8] Zhe LI (CHN) 6-4 6-2
[4] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [5] Philip BESTER (CAN) 5-7 6-0 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter #19
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

DOUBLES DRAW

[1] Mao-Xin GONG / Hsien-Yin PENG (CHN/TPE) vs Hyeon CHUNG / Yong-Kyu LIM (KOR)
Ilya IVASHKA (BLR) / Alexander KUDRYAVTSEV (BLR/RUS) vs Philip BESTER / Omar JASIKA (CAN/AUS)
[3] Sanchai RATIWATANA / Sonchat RATIWATANA (THA) vs [WC] Sun-Young KIM JR. / Dae-Hee LEE (KOR)
Dimitar KUTROVSKY / Daniel NGUYEN (BUL/USA) vs Yuya KIBI / Takuto NIKI (JPN)

[WC] Hyung-Taik LEE / Danai UDOMCHOKE (KOR/THA) vs James CLUSKEY / David O'HARE (IRL)
Liang-Chi HUANG / Tsung-Hua YANG (TPE) vs [4] Toshihide MATSUI / Frederik NIELSEN (JPN/DEN)
[Q] Yan BAI / Di WU (CHN) vs Hsin-Han LEE / Ze ZHANG (TPE/CHN)
[WC] Ji Sung NAM / Min-Kyu SONG (KOR) vs [2] James CERRETANI / Andrew WHITTINGTON (USA/AUS)
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Week 19: Seoul, Korea [Entry List]

bolty :hug:

barton qualified =D
 
1 - 20 of 49 Posts
Top