Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 78 Posts

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Week 13: Ra’anana, Israel


Location: Ra’anana, Israel
Type: $125K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site:
Starting Date: March 30
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:

Entry List
Main Draw
Ilhan, Marsel TUR 77
Lacko, Lukas SVK 95
Rola, Blaz SLO 100
Sela, Dudi ISR 109
Kavcic, Blaz SLO 111
Pouille, Lucas FRA 112
Nedovyesov, Aleksandr KAZ 118
Marchenko, Illya UKR 123
OUT Wang, Jimmy TPE 128
Kudryavtsev, Alexander RUS 132
Sijsling, Igor NED 134
Millman, John AUS 137
Albot, Radu MDA 143
Przysiezny, Michal POL 149
Delic, Mate CRO 154
Desein, Niels BEL 155
Donskoy, Evgeny RUS 156
OUT Moriya, Hiroki JPN 157
Ungur, Adrian ROU 159
Berrer, Michael GER 161
OUT Authom, Maxime BEL 172
Broady, Liam GBR 182
Copil, Marius ROU 168
Molchanov, Denys UKR 180

Alternates
IN 1. Basilashvili, Nikoloz GEO 183
IN 2. Kravchuk, Konstantin RUS 185
IN 3. Guez, David FRA 189
4. Ymer, Elias SWE 190
5. Arnaboldi, Andrea ITA 191
6. Zhang, Ze CHN 193
7. Viola, Matteo ITA 197
8. Munoz-De La Nava, Daniel ESP 198
OUT 9. Basic, Mirza BIH 200
OUT 10. Kovalik, Jozef SVK 201
11. Samper-Montana, Jordi ESP 202
12. Chen, Ti TPE 203
13. Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 214
14. Mecir, Miloslav SVK 217
15. Millot, Vincent FRA 220
16. Mertl, Jan CZE 221
OUT 17. # Pospisil, Jaroslav CZE 225
18. Pavlasek, Adam CZE 241
OUT 19. Brkic, Tomislav BIH 242
20. Djere, Laslo SRB 250
21. Gerasimov, Egor BLR 252
OUT 22. Krstin, Pedja SRB 255
23. Cervantes, Inigo ESP 258
24. Cox, Daniel GBR 263
OUT 25. Mertens, Yannick BEL 264
OUT 26. # Zhyrmont, Dzmitry BLR 268
27. Fabbiano, Thomas ITA 269
OUT 28. Boutillier, Remi FRA 279
29. # Musialek, Alexis FRA 282
30. Ebden, Matthew AUS 288
31. Eysseric, Jonathan FRA 289
...




FIRST QUALIFYING ROUND

[1] Ze ZHANG (CHN) d. Adrian SIKORA (SVK) 6-2 4-6 7-5
[WC] Ben PATAEL (ISR) d. [WC] Daniel TAMIR (ISR) 6-3 6-4
Viktor GALOVIC (CRO) d. Andriej KAPAS (POL) 6-3 7-6(5)
[5] Inigo CERVANTES (ESP) d. Michael VENUS (NZL) 7-5 7-6(6)

[2] Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Isak ARVIDSSON (SWE) 6-4 6-4
Mikhail ELGIN (RUS) d. [WC] Daniel CUKIERMAN (ISR) 7-6(5) 6-2
Sergey BETOV (BLR) d. Jean-Yves AUBONE (USA) 6-3 7-5
[6] Alexis MUSIALEK (FRA) d. Sam BARRY (IRL) 5-7 6-3 6-2

[3] Matteo VIOLA (ITA) d. [WC] Oran REZNIK (ISR) 6-2 6-1
Nikola MEKTIC (CRO) d. Dekel BAR (ISR) 6-7(6) 6-2 0-0 ret'd
Mate PAVIC (CRO) d. Alexander BURY (BLR) 6-2 6-3
[8] Matthew EBDEN (AUS) d. Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-2 7-6(3)

Miliaan NIESTEN (NED) d. [4] Ti CHEN (TPE) 6-4 6-3
Richard BECKER (GER) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 6-3 6-2
Peter KOBELT (USA) d. [WC] Aviv DARMON (ISR) 7-6(8) 6-3
[7] Karen KHACHANOV (RUS) d. [WC] Ram KAPACH (ISR) 6-4 6-2


SECOND QUALIFYING ROUND

[1] Ze ZHANG (CHN) d. [WC] Ben PATAEL (ISR) 7-6(3) 6-3
[5] Inigo CERVANTES (ESP) d. Viktor GALOVIC (CRO) 7-6(6) 7-6(6)

[2] Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Mikhail ELGIN (RUS) 6-7(4) 6-2 6-2
[6] Alexis MUSIALEK (FRA) d. Sergey BETOV (BLR) 6-4 6-2

[3] Matteo VIOLA (ITA) d. Nikola MEKTIC (CRO) 6-1 7-6(6)
[8] Matthew EBDEN (AUS) d. Mate PAVIC (CRO) 6-3 3-6 7-6(6)

Miliaan NIESTEN (NED) d. Richard BECKER (GER) 6-3 3-6 6-3
[7] Karen KHACHANOV (RUS) d. Peter KOBELT (USA) 6-4 6-4


FINAL QUALIFYING ROUND

[5] Inigo CERVANTES (ESP) d. [1] Ze ZHANG (CHN) w/o
[2] Andrea ARNABOLDI (ITA) d. [6] Alexis MUSIALEK (FRA) 7-6(5) 6-4
[3] Matteo VIOLA (ITA) d. [8] Matthew EBDEN (AUS) 7-6(5) 7-5
[7] Karen KHACHANOV (RUS) d. Miliaan NIESTEN (NED) 6-3 5-7 6-4



MAIN DRAW
FIRST ROUND


[1] Blaz KAVCIC (SLO) d. Igor SIJSLING (NED) 6-7(2) 6-3 7-5
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. John MILLMAN (AUS) 6-3 6-1
Michal PRZYSIEZNY (POL) d. Illya MARCHENKO (UKR) 7-5 6-2
Evgeny DONSKOY (RUS) d. [8] Alexander KUDRYAVTSEV (RUS) 3-6 6-4 6-2

[3] Blaz ROLA (SLO) d. [WC] Bar Tzuf BOTZER (ISR) 6-3 6-2
Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [Q] Matteo VIOLA (ITA) 6-3 6-3
Radu ALBOT (MDA) d. Marius COPIL (ROU) 6-4 6-7(6) 6-2
David GUEZ (FRA) d. [6] Lucas POUILLE (FRA) 6-7(2) 6-4 6-2

[WC] Amir WEINTRAUB (ISR) d. [5] Dudi SELA (ISR) 6-7(5) ret'd
Michael BERRER (GER) d. [Q] Inigo CERVANTES (ESP) 6-7(4) 7-6(2) 6-1
Liam BROADY (GBR) d. Mate DELIC (CRO) 6-2 6-3
[4] Marsel ILHAN (TUR) d. [Q] Andrea ARNABOLDI (ITA) 2-6 7-6(6) 6-3

[WC] Laslo DJERE (SRB) d. [7] Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 7-6(4) 3-6 6-4
Denys MOLCHANOV (UKR) d. Niels DESEIN (BEL) 1-6 6-2 6-4
[WC] Tal GOLDENGOREN (ISR) d. Adrian UNGUR (ROU) 6-3 6-4
[2] Lukas LACKO (SVK) d. [Q] Karen KHACHANOV (RUS) 6-2 3-6 6-3


SECOND ROUND

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. [1] Blaz KAVCIC (SLO) 6-3 6-2
Evgeny DONSKOY (RUS) d. Michal PRZYSIEZNY (POL) 6-2 6-7(2) 6-0
[3] Blaz ROLA (SLO) d. Konstantin KRAVCHUK (RUS) 7-6(6) 6-2
Radu ALBOT (MDA) d. David GUEZ (FRA) 6-2 6-2

Michael BERRER (GER) d. [WC] Amir WEINTRAUB (ISR) 6-4 7-5
[4] Marsel ILHAN (TUR) d. Liam BROADY (GBR) 6-3 6-4
[WC] Laslo DJERE (SRB) d. Denys MOLCHANOV (UKR) 6-3 6-3
[2] Lukas LACKO (SVK) d. [WC] Tal GOLDENGOREN (ISR) 6-1 6-2


QFs

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. Evgeny DONSKOY (RUS) 6-3 2-6 6-4
Radu ALBOT (MDA) d. [3] Blaz ROLA (SLO) 7-6(3) 6-1
Michael BERRER (GER) d. [4] Marsel ILHAN (TUR) 4-6 6-4 6-4
[2] Lukas LACKO (SVK) d. [WC] Laslo DJERE (SRB) 6-4 6-3


SFs

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. Radu ALBOT (MDA) 7-6(3) 6-4
[2] Lukas LACKO (SVK) d. Michael BERRER (GER) 6-1 6-7(4) 6-4


FINAL

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) d. [2] Lukas LACKO (SVK) 4-6 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

GL donskoy, pouille, millman, broady, copil
 

·
Registered
Joined
·
4,059 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

GL in MD to Sela, Nedovyesov, and Przysiezny!! :D
 

·
Read Only
Joined
·
11,640 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

Marsel became such a vulture :lol: Kidding aside, quite suprised to see him here, week before of Batman CH in Turkey. I think this is a possible make up event if he loses some points in Kazan (hopefull not) where he defends 100 points. He may withdraw if not.
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

For a challenger in this calibre of prize money, I think it's a rather disappointing entry list.
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

Amir Weintraub comes back from a long injury in next week's Israel F3 future. Pretty sure he will get a WC for the challenger.
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

QUALIFYING DRAW

[1] Ze ZHANG (CHN) vs Adrian SIKORA (SVK)
[WC] Daniel TAMIR (ISR) vs [WC] Ben PATAEL (ISR)
Andriej KAPAS (POL) vs Viktor GALOVIC (CRO)
Michael VENUS (NZL) vs [5] Inigo CERVANTES (ESP)

[2] Andrea ARNABOLDI (ITA) vs Isak ARVIDSSON (SWE)
Mikhail ELGIN (RUS) vs [WC] Daniel CUKIERMAN (ISR)
Jean-Yves AUBONE (USA) vs Sergey BETOV (BLR)
Sam BARRY (IRL) vs [6] Alexis MUSIALEK (FRA)

[3] Matteo VIOLA (ITA) vs [WC] Oran REZNIK (ISR)
Nikola MEKTIC (CRO) vs Dekel BAR (ISR)
Alexander BURY (BLR) vs Mate PAVIC (CRO)
Patrik ROSENHOLM (SWE) vs [8] Matthew EBDEN (AUS)

[4] Ti CHEN (TPE) vs Miliaan NIESTEN (NED)
Riccardo GHEDIN (ITA) vs Richard BECKER (GER)
Peter KOBELT (USA) vs [WC] Aviv DARMON (ISR)
[WC] Ram KAPACH (ISR) vs [7] Karen KHACHANOV (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

Who is Laslo Djere? What's so unique about him, and why should he get a WC to a challenger in Israel?
 

·
Registered
Joined
·
17,405 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

Who is Laslo Djere? What's so unique about him, and why should he get a WC to a challenger in Israel?
He is 19yo Serbian promise, won Orange Bowl in 2012 (?)
See thread about him http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=213833

Laslo already got the untypical WCs to Bangkok ATP250 MD in 2013 and to Dubai ATP500 doubles this year (with N.Djokovic). May be Djokovic family stands behind this ;)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,719 Posts
Re: Week 13: Ra’anana, Israel [Entry List]

Nice QD.

Ebden in it and seeded eighth :spit: He has fallen so hard.
 
1 - 20 of 78 Posts
Top