Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
2,173 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Rod Laver Arena

11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[5] vs. Anna Kournikova (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jean-Rene Lisnard (FRA) vs. Juan Carlos Ferrero (ESP)[4]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Hyung-Taik Lee (KOR) vs. Andre Agassi (USA)[2]

7:30 PM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Ansley Cargill (USA) vs. Venus Williams (USA)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mark Philippoussis (AUS) vs. Paradorn Srichaphan (THA)[11]


Vodafone Arena

11:00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Albert Costa (ESP)[8] vs. Scott Draper (AUS)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)[13] vs. Nicole Pratt (AUS)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Iroda Tulyaganova (UZB) vs. Lindsay Davenport (USA)[9]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Carlos Moya (ESP)[5] vs. Mardy Fish (USA)


MCA

10:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Alexandra Stevenson (USA)[15] vs. Denisa Chladkova (CZE)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[7] vs. Adriana Serra Zanetti (ITA)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jarkko Nieminen (FIN) vs. Yevgeny Kafelnikov (RUS)[22]
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Evie Dominikovic (AUS) vs. Anne Kremer (LUX)[22]
5. Men's Singles - 2nd Rnd.
Peter Luczak (AUS) vs. Renzo Furlan (ITA)


Show Court 2

10:00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Karol Kucera (SVK) vs. Sebastien Grosjean (FRA)[12]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[21] vs. Nadia Petrova (RUS)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Lisa Raymond (USA)[27] vs. Anca Barna (GER)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Guillermo Canas (ARG)[14] vs. Guillermo Coria (ARG)



Show Court 3

11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Stephanie Foretz (FRA) vs. Marlene Weingartner (GER)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Michel Kratochvil (SUI) vs. Wayne Ferreira (RSA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Vanessa Webb (CAN) vs. Samantha Stosur (AUS)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Fabrice Santoro (FRA)[28] vs. Wayne Arthurs (AUS)


Court 4

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Els Callens (BEL)/Rika Fujiwara (JPN)[10]
vs. Barbara Rittner (GER)/Maria Vento-Kabchi (VEN)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)/Petra Mandula (HUN)
vs. Maria Jose Martinez (ESP)/Anabel Medina Garrigues (ESP)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)/Michael Kohlmann (GER)
vs. Albert Portas (ESP)/Tommy Robredo (ESP)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Olivier Rochus (BEL)/Flavio Saretta (BRA)
vs. Devin Bowen (USA)/Ashley Fisher (AUS)


Court 6

10:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Virginie Razzano (FRA) vs. Katarina Srebotnik (SLO)[32]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Lapentti (ECU)[24] vs. David Sanchez (ESP)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tatiana Panova (RUS)[24] vs. Akiko Morigami (JPN)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Sjeng Schalken (NED)[16] vs. Mario Ancic (CRO)


Court 7

10:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Janette Husarova (SVK)[30] vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tathiana Garbin (ITA) vs. Paola Suarez (ARG)[23]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gaston Gaudio (ARG)[17] vs. Sargis Sargsian (ARM)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mark Knowles (BAH)/Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Mariano Hood (ARG)/Andre Sa (BRA)


Court 8

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tian Tian Sun (CHN)/Ting Li (CHN)
vs. Andreea Vanc (ROM)/Anousjka Van Exel (NED)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)/Caroline Vis (NED)
vs. Marion Bartoli (FRA)/Maria Sharapova (RUS)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Sebastian Prieto (ARG)/Mikhail Youzhny (RUS)
vs. Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA)[2]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Leander Paes (IND)/David Rikl (CZE)[9]
vs. Paul Hanley (AUS)/Andrew Kratzmann (AUS)


Court 10

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)/Iva Majoli (CRO)
vs. Janet Lee (TPE)/Wynne Prakusya (INA)[11]
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Maja Matevzic (SLO)/Henrieta Nagyova (SVK)
vs. Kristie Boogert (NED)/Magui Serna (ESP)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jeff Tarango (USA)/Myles Wakefield (RSA)
vs. Anthony Dupuis (FRA)/Fernando Meligeni (BRA)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
David Adams (RSA)/Robbie Koenig (RSA)[10]
vs. Jim Thomas (USA)/Tom Vanhoudt (BEL)


Court 11

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)/Elena Likhovtseva (RUS)[4]
vs. Evgenia Koulikovskaya (RUS)/Tatiana Poutchek (BLR)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Barbara Schett (AUT)/Patricia Wartusch (AUT)[13]
vs. Jennifer Hopkins (USA)/Jelena Kostanic (CRO)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Yves Allegro (SUI)/Roger Federer (SUI)
vs. David Prinosil (GER)/Nenad Zimonjic (YUG)[11]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)/Fernando Gonzalez (CHI)
vs. Jeff Coetzee (RSA)/Chris Haggard (RSA)[12]


Court 13

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Brie Rippner (USA)/Christina Wheeler (AUS)
vs. Nannie De Villiers (RSA)/Alina Jidkova (RUS)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Jaslyn Hewitt (AUS)/Adriana Szili (AUS)
vs. Amanda Coetzer (RSA)/Jessica Steck (RSA)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Hicham Arazi (MAR)/Younes El Aynaoui (MAR)
vs. Feliciano Lopez (ESP)/Thomas Shimada (JPN)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)/Joshua Eagle (AUS)[4]
vs. Tomas Cibulec (CZE)/David Skoch (CZE)


Court 18

10:00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Felix Mantilla (ESP) vs. Jan-Michael Gambill (USA)[27]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Marta Marrero (ESP) vs. Patty Schnyder (SUI)[12]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Escude (FRA)[29] vs. Christophe Rochus (BEL)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)/Leos Friedl (CZE)
vs. Andrew Florent (AUS)/Sandon Stolle (AUS)


Court 19

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Casey Dellacqua (AUS)/Nicole Sewell (AUS)
vs. Galina Fokina (RUS)/Anastassia Rodionova (RUS)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Daja Bedanova (CZE)/Roberta Vinci (ITA)
vs. Mary Pierce (FRA)/Rennae Stubbs (AUS)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Ryan Henry (AUS)/Todd Reid (AUS)
vs. Karsten Braasch (GER)/Rainer Schuettler (GER)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Raphael Durek (AUS)/Alun Jones (AUS)
vs. Petr Pala (CZE)/Pavel Vizner (CZE)[13]


Court 21

10:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kim Grant (RSA)/Julie Pullin (GBR)
vs. Katalin Marosi (HUN)/Samantha Reeves (USA)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Catherine Barclay (AUS)/Martina Muller (GER)
vs. Kirstin Freye (GER)/Dragana Zaric (YUG)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Albert Montanes (ESP)/Fernando Vicente (ESP)
vs. Nathan Healey (AUS)/Jordan Kerr (AUS)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Black (ZIM)/Kevin Ullyett (ZIM)[6]
vs. Massimo Bertolini (ITA)/Davide Sanguinetti (ITA)
 

·
Banned
Joined
·
3,527 Posts
Best of Luck to all my faves specially LINDSAY! :hearts:
 

·
Registered
Joined
·
8,816 Posts
Good luck to:

JUAN CARLOS FERRERO
Sebastien Grosjean
Fabrice Santoro

Carlos Moya
Michel Kratochvil
Sjeng Schalken
Mario Ancic
Christophe Rochus
Jarkko Nieminen
 
1 - 9 of 9 Posts
Top