Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 24 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Venezuela F7 - Caracas (29 Oct)

Dates : 29 Oct to 04 Nov 2007
Venue : Caracas, Venezuela
Surface : Hard



Entry List
1 ROMERO, Yohny VEN 450 1
2 $ ENDARA, Ivan ECU 575 1
3 RECARTE, Roman VEN 695 1
4 AURADOU, Marc FRA 769 1
5 $ KUTAC, Roman CZE 817= 1
6 DE BONNEVIE, Philippe FRA 849= 1
7 STRUVAY, Eduardo COL 877 1
8 DRACOS, Benjamin FRA 951= 1
9 DAS, Jeffrey USA 963 1
10 VARGA, Robert HUN 988= 1
11 DE RIJKE, Remko NED 1031= 1
12 VIGNE, Laurent FRA 1042= 1
13 LUISI, Piero VEN 1073= 1
14 LUCASSEN, Peter NED 1094= 2
15 MAYTIN, Roberto VEN 1094= 1
16 $ SAENZ, Matias ARG 1110= 1
17 BENEDETTI, Cristian ARG 1121= 1
18 INSAUSTI, Jean-Noel FRA 1121= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Qualifying Draw

(1)Frederic Nussbaum (SUI) bye
Daniel Omana (VEN) vs Maximiliano Benavides(CHI)
(WC)Kevin-Jose Montell-Matos (VEN) vs Luca Schena (SUI)
Steven Espinoza (VEN) vs Viju George (USA)
(2)Antoine Tassart (FRA) bye
Alexander Rojas (VEN) vs Sergio Galdos (PER)
Patricio Gonzalez ARG) vs Juan Francisco Giles (ARG)
Matias Howells (ARG) vs Edberg Espinoza (VEN)
(3)Ryusei Makiguchi (BOL) bye
Giampaolo Zulli (VEN) vs Andres Garriga Rivero (VEN)
Ricardo Rodriguez (VEN) vs Paolo Andres Vecchi (VEN)
Jose Garcia (VEN) vs (WC)Alejandro Alarcon (VEN)
(4)Alvaro Raposo De Oliveira (PER) bye
Sebastian Herrera (VEN) vs Juan-Carlos Spir (COL)
Alejandro Vargas (VEN) vs Jose Sol (VEN)
Jose Daniel Bendeck (COL) vs Antonio Arce (VEN)
(5)Sean Thornley (GBR) bye
(WC)Francisco Varela (VEN) vs (WC)Andres Varela (VEN)
Alexander Diaz (VEN) vs Reinaldo Regardiz (VEN)
Sergio Olivares (VEN) vs Catriel Cabrera (ARG)
(6)(WC)Jose De Armas (VEN) bye
Jesus Rodriguez (VEN) vs Ricardo Martin (COL)
Luis Rovira (VEN) vs Mauricio Alvarez Guzman (CHI)
Mauro Francesa (VEN) vs Andres Hernandez (VEN)
(7)Radames Ries (BRA) vs Carlos Thim (BRA)
Mikhail Karpol (CRO) vs Pablo Conchell (ARG)
Frederico Useleti (VEN) vs Ernesto Farinas (VEN)
Juan Manuel Quiroz (VEN) vs Jorge Koifman (VEN)
(8)Leonel Vivas (VEN) vs Victor Caba (VEN)
Andres Quijada (VEN) vs Daniel Salas (VEN)
Gustavo Sanchez (VEN) vs Rafael Martinez (VEN)
Reinaldo Hidalgo (VEN) vs (9)Yannick Fatterbert (SUI)
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Good luck to Ries.
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
First Round
(1)Frederic Nussbaum (SUI) bye
Daniel Omana (VEN) d. Maximiliano Benavides(CHI) 6-4 6-4
Luca Schena (SUI) d. (WC)Kevin-Jose Montell-Matos (VEN) 6-0 6-0
Viju George (USA) d. Steven Espinoza (VEN) 7-5 7-5
(2)Antoine Tassart (FRA) bye
Sergio Galdos (PER) d. Alexander Rojas (VEN) 6-4 3-6 6-3
Patricio Gonzalez ARG) d. Juan Francisco Giles (ARG) 6-2 6-2
Edberg Espinoza (VEN) d. Matias Howells (ARG) 7-6(9) 3-6 6-3
(3)Ryusei Makiguchi (BOL) bye
Andres Garriga Rivero (VEN) d. Giampaolo Zulli (VEN) 6-3 6-4
Ricardo Rodriguez (VEN) d. Paolo Andres Vecchi (VEN) 6-1 6-2
Jose Garcia (VEN) d. (WC)Alejandro Alarcon (VEN) 6-0 6-2
(4)Alvaro Raposo De Oliveira (PER) bye
Juan-Carlos Spir (COL) d. Sebastian Herrera (VEN) 6-0 6-0
Alejandro Vargas (VEN) d. Jose Sol (VEN) 6-1 6-3
Antonio Arce (VEN) d. Jose Daniel Bendeck (COL) 5-7 6-3 6-0
(5)Sean Thornley (GBR) bye
(WC)Andres Varela (VEN) d. (WC)Francisco Varela (VEN) 6-4 6-3
Reinaldo Regardiz (VEN) d. Alexander Diaz (VEN) 6-2 6-0
Catriel Cabrera (ARG) d. Sergio Olivares (VEN) 6-2 6-2
(6)(WC)Jose de Armas (VEN) bye
Ricardo Martin (COL) d. Jesus Rodriguez (VEN) 6-0 7-5
Mauricio Alvarez Guzman (CHI) d. Luis Rovira (VEN) 6-4 6-1
Andres Hernandez (VEN) d. Mauro Francesa (VEN) 6-3 7-6(4)
(7)Radames Ries (BRA) d. Carlos Thim (BRA) 6-1 2-6 7-6(2)
Mikhail Karpol (CRO) d. Pablo Conchell (ARG) 6-4 6-4
Frederico Useleti (VEN) d. Ernesto Farinas (VEN) 6-3 6-1
Juan Manuel Quiroz (VEN) d. Jorge Koifman (VEN) 6-1 6-1
(8)Leonel Vivas (VEN) d. Victor Caba (VEN) 6-2 6-3
Andres Quijada (VEN) d. Daniel Salas (VEN) 6-0 6-1
Gustavo Sanchez (VEN) d. Rafael Martinez (VEN) 7-5 6-4
(9)Yannick Fatterbert (SUI) d. Reinaldo Hidalgo (VEN) 6-1 6-2

Second Round
(1)Frederic Nussbaum (SUI) d. Daniel Omana (VEN) 6-1 6-7(4) 6-2
Luca Schena (SUI) d. Viju George (USA) 6-1 7-6(5)
(2)Antoine Tassart (FRA) vs Sergio Galdos (PER)
Edberg Espinoza (VEN) d. Patricio Gonzalez ARG) 6-1 6-2
(3)Ryusei Makiguchi (BOL) vs Andres Garriga Rivero (VEN)
Ricardo Rodriguez (VEN) vs Jose Garcia (VEN)
(4)Alvaro Raposo De Oliveira (PER) d. Juan-Carlos Spir (COL) 6-4 6-2
Antonio Arce (VEN) d. Alejandro Vargas (VEN) 6-1 6-2
(5)Sean Thornley (GBR) d. (WC)Andres Varela (VEN) 6-1 6-0
Catriel Cabrera (ARG) d. Reinaldo Regardiz (VEN) 6-1 6-2
(6)(WC)Jose de Armas (VEN) vs Ricardo Martin (COL)
Mauricio Alvarez Guzman (CHI) vs Andres Hernandez (VEN)
(7)Radames Ries (BRA) vs Mikhail Karpol (CRO)
Frederico Useleti (VEN) vs Juan Manuel Quiroz (VEN)
(8)Leonel Vivas (VEN) vs Andres Quijada (VEN)
Gustavo Sanchez (VEN) vs (9)Yannick Fatterbert (SUI)
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Ries :)
 

·
Registered
Joined
·
7,599 Posts
Andres Hernandez is in my classroom, he plays really good, i hope he can past the qualy
 

·
Registered
Joined
·
11,918 Posts
Hernández should play very bad :eek:, he lost to Álvarez 1-6 2-6 :tape:... Álvarez hasn't level. :help:

Anyway Álvarez lost to De Armas 6-7(3) 1-6 :sad:
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Second Round
(1)Frederic Nussbaum (SUI) d. Daniel Omana (VEN) 6-1 6-7(4) 6-2
Luca Schena (SUI) d. Viju George (USA) 6-1 7-6(5)
(2)Antoine Tassart (FRA) d. Sergio Galdos (PER) 6-7(3) 7-5 6-2
Edberg Espinoza (VEN) d. Patricio Gonzalez ARG) 6-1 6-2
Andres Garriga (VEN) d. (3)Ryusei Makiguchi (BOL) 6-1 6-3
Ricardo Rodriguez (VEN) d. Jose Garcia (VEN) 6-4 6-1
(4)Alvaro Raposo de Oliveira (PER) d. Juan Carlos Spir (COL) 6-4 6-2
Antonio Arce (VEN) d. Alejandro Vargas (VEN) 6-1 6-2
(5)Sean Thornley (GBR) d. (WC)Andres Varela (VEN) 6-1 6-0
Catriel Cabrera (ARG) d. Reinaldo Regardiz (VEN) 6-1 6-2
(6)(WC)Jose de Armas (VEN) d. Ricardo Martin (COL) 6-2 6-3
Mauricio Alvarez (CHI) d. Andres Hernandez (VEN) 6-1 6-2
(7)Radames Ries (BRA) d. Mikail Karpol (CRO) 6-2 6-0
Juan Manuel Quiroz (VEN) d. Frederico Useleti (VEN) 6-1 6-4
(8)Leonel Vivas (VEN) d. Andres Quijada (VEN) 6-3 6-2
(9)Yannick Fatterbert (SUI) d. Gustavo Sanchez (VEN) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Qualifying Round
(1)Frederic Nussbaum (SUI) d. Luca Schena (SUI) 6-4 6-3
(2)Antoine Tassart (FRA) d. Edberg Espinoza (VEN) 6-3 6-4
Andres Garriga (VEN) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 6-2 6-2
(4)Alvaro Raposo de Oliveira (PER) d. Antonio Arce (VEN) 3-6 6-3 7-6(3)
(5)Sean Thornley (GBR) d. Catriel Cabrera (ARG) 7-5 3-6 7-5
(6)(WC)Jose de Armas (VEN) d. Mauricio Alvarez (CHI) 7-6(3) 6-1
(7)Radames Ries (BRA) d. Juan Manuel Quiroz (VEN) 6-3 6-2
(9)Yannick Fatterbert (SUI) d. (8)Leonel Vivas (VEN) ???
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Venezuela F7
Caracas, Venezuela
October 29-November 4, 2007
Surface: Hard
Main Draw: 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Juan-Manuel Valverde - 1189)
1. Yohny Romero
2. Ivan Endara
3. Frederic Nussbaum
4. Roman Recarte
5. Marc Auradou
6. Roman Kutac
7. Piero Luisi
8. Philippe De Bonnevie

First Round
(1)Yohny Romero (VEN) vs Benjamin Dracos (FRA)
Roberto Maytin (VEN) vs Robert Varga (HUN)
(WC)Luis David Martinez (VEN) vs (q)Sean Thornley (GBR)
(5)Marc Auradou (FRA) vs (q)Yannick Fattebert (SUI)
(4)Roman Recarte (VEN) vs (q)Radames Ries (BRA)
Cristian Benedetti (ARG) vs (q)Antoine Tassart (FRA)
Eduardo Struvay (COL) vs Remko de Rijke (NED)
(7)Piero Luisi (VEN) vs (WC)David Souto (VEN)
(8)Philippe De Bonnevie (FRA) vs (q)Andres Garriga (VEN)
Jeffrey Das (USA) vs Peter Lucassen (NED)
Matias Saenz (ARG) vs Laurent Bigne (FRA)
(3)(q)Frederic Nussbaum (SUI) vs (WC)Orlando Superlano (VEN)
(6)Roman Kutac (CZE) vs (WC)Diego Lasry (VEN)
Jean-Noel Insausti (FRA) vs Miguel Cicenia (VEN)
(q)Jose de Armas (VEN) vs Juan-Manuel Valverde (ARG)
(2)Ivan Endara (ECU) vs (q)Alvaro Raposo de Oliveira (PER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Doubles
Seeds: (cut: Omana/Vives - NR)
1. Piero Luisi/Roberto Maytin
2. Remko de Rijke/Peter Lucassen
3. Roman Kutac/Juan-Manuel Valverde
4. Ivan Endara/Roman Recarte

First Round
(1)Piero Luisi/Roberto Maytin (VEN) vs Miguel Cicenia/Luis David Martinez (VEN)
Yannick Fattebert/Jean-Noel Insausti (SUI/FRA) vs (WC)Jesus Bandres/David Souto (VEN)
(4)Ivan Endara/Roman Recarte (ECU/VEN) vs Juan-Carlos Spir/Eduardo Struvay (COL)
(WC)Andres Garriga/Orlando Superlano (VEN) vs (WC)Andres Quijada/Radames Res (VEN/BRA)
Daniel Omana/Leonel Vivas (VEN) vs Ryusei Makiguchi/Alvaro Raposo de Oliveira (BOL/PER)
(3)Roman Kutac/Juan-Manuel Valverde (CZE/ARG) vs Sean Thornley/Robert Varga (GBR/HUN)
Antoine Tassart/Laurent Vigne (FRA) vs Jose de Armas/Jimy Szymanski (VEN)
(2)Remko de Rijke/Peter Lucassen (NED) vs Cristian Benedetti/Matias Saenz (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Ries :)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #14 ·
First Round
(1)Yohny Romero (VEN) d. Benjamin Dracos (FRA) 7-5 6-2
Roberto Maytin (VEN) d. Robert Varga (HUN) 2-6 6-3 6-2
(WC)Luis Martinez (VEN) vs (q)Sean Thornley (GBR)
(5)Marc-Thierry Auradou (FRA) vs (q)Yannick Fattebert (SUI)
(4)Roman Recarte (VEN) vs (q)Radames Ries (BRA)
Christian Benedetti (ARG) d. (q)Antoine Tassart (FRA) 6-4 6-3
Eduardo Struvay (COL) d. Remko de Rijke (NED) 7-6(4) 6-0
(7)Piero Luisi (VEN) d. (WC)David Souto (VEN) 6-4 6-3
(8)Philippe-Albin de Bonnevie (FRA) vs (q)Andres Garriga (VEN)
Peter Lucassen (NED) d. Jeffrey Das (USA) 6-4 6-2
Matias Saenz (ARG) d. Laurent Bigne (FRA) 6-1 6-1
(3)(q)Frederic Nussbaum (SUI) d. (WC)Orlando Superlano (VEN) 6-4 3-6 6-3
(6)Roman Kutac (CZE) vs (WC)Diego Lasry (VEN)
Jean-Noel Insausti (FRA) d. Miguel Cicenia (VEN) 6-4 6-4
(q)Jose de Armas (VEN) vs Juan Manuel Valverde (ARG)
(2)Ivan Endara (ECU) d. (q)Alvaro Raposo de Oliveira (PER) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #15 ·
First Round
Miguel Cicenia/Luis Martinez (VEN) d. (1)Piero Luisi/Roberto Maytin (VEN) 6-4 5-7 (10-4)
(WC)Jesus Bandres/David Souto (VEN) d. Yannick Fattebert/Jean-Noel Insausti (SUI/FRA) 6-2 6-2
Juan Spir/Eduardo Struvay (COL) d. (4)Ivan Endara/Roman Recarte (ECU/VEN) 4-6 6-3 (10-6)
(WC)Andres Garriga/Orlando Superlano (VEN) d. (WC)Andres Quijada/Radames Res (VEN/BRA) 7-6(1) 7-6(3)
Daniel Omana/Leonel Vivas (VEN) d. Ryusei Makiguchi/Alvaro Raposo de Oliveira (BOL/PER) 7-6(2) 7-5
(3)Roman Kutac/Juan Manuel Valverde (CZE/ARG) d. Sean Thornley/Robert Varga (GBR/HUN) 6-4 6-4
Jose de Armas/Jimy Szymanski (VEN) d. Antoine Tassart/Laurent Vigne (FRA) 6-2 6-4
(2)Remko de Rijke/Peter Lucassen (NED) d. Christian Benedetti/Matias Saenz (ARG) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #16 ·
First Round
(1)Yohny Romero (VEN) d. Benjamin Dracos (FRA) 7-5 6-2
Roberto Maytin (VEN) d. Robert Varga (HUN) 2-6 6-3 6-2
(WC)Luis Martinez (VEN) d. (q)Sean Thornley (GBR) 6-0 6-2
(5)Marc-Thierry Auradou (FRA) d. (q)Yannick Fattebert (SUI) 4-6 6-2 7-6(6)
(4)Roman Recarte (VEN) d. (q)Radames Ries (BRA) 7-5 3-6 6-3
Christian Benedetti (ARG) d. (q)Antoine Tassart (FRA) 6-4 6-3
Eduardo Struvay (COL) d. Remko de Rijke (NED) 7-6(4) 6-0
(7)Piero Luisi (VEN) d. (WC)David Souto (VEN) 6-4 6-3
(8)Philippe-Albin de Bonnevie (FRA) d. (q)Andres Garriga (VEN) 6-3 6-3
Peter Lucassen (NED) d. Jeffrey Das (USA) 6-4 6-2
Matias Saenz (ARG) d. Laurent Bigne (FRA) 6-1 6-1
(3)(q)Frederic Nussbaum (SUI) d. (WC)Orlando Superlano (VEN) 6-4 3-6 6-3
(6)Roman Kutac (CZE) d. (WC)Diego Lasry (VEN) 6-2 6-2
Jean-Noel Insausti (FRA) d. Miguel Cicenia (VEN) 6-4 6-4
(q)Jose de Armas (VEN) d. Juan Manuel Valverde (ARG) 6-2 7-5
(2)Ivan Endara (ECU) d. (q)Alvaro Raposo de Oliveira (PER) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Quarterfinals
Miguel Cicenia/Luis Martinez (VEN) d. (WC)Jesus Bandres/David Souto (VEN) 2-6 6-4 (10-5)
Juan Spir/Eduardo Struvay (COL) d. (WC)Andres Garriga/Orlando Superlano (VEN) 6-4 7-5
Daniel Omana/Leonel Vivas (VEN) d. (3)Roman Kutac/Juan Manuel Valverde (CZE/ARG) 6-1 6-7(1) (10-4)
Jose de Armas/Jimy Szymanski (VEN) d. (2)Remko de Rijke/Peter Lucassen (NED) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Ries :sad:
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Second Round
(1)Yohny Romero (VEN) d. Roberto Maytin (VEN) 6-2 6-0
(WC)Luis Martinez (VEN) d. (5)Marc-Thierry Auradou (FRA) 3-6 6-4 7-5
(4)Roman Recarte (VEN) d. Christian Benedetti (ARG) 6-2 4-6 6-2
(7)Piero Luisi (VEN) d. Eduardo Struvay (COL) 6-3 6-1
(8)Philippe-Albin de Bonnevie (FRA) d. Peter Lucassen (NED) 4-6 6-4 6-4
(3)(q)Frederic Nussbaum (SUI) d. Matias Saenz (ARG) 7-5 6-1
Jean-Noel Insausti (FRA) d. (6)Roman Kutac (CZE) 6-3 6-3
(q)Jose de Armas (VEN) d. (2)Ivan Endara (ECU) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Semifinals
Miguel Cicenia/Luis Martinez (VEN) d. Juan Spir/Eduardo Struvay (COL) 6-4 6-2
Jose de Armas/Jimy Szymanski (VEN) d. Daniel Omana/Leonel Vivas (VEN) 4-6 6-1 (10-4)
 
1 - 20 of 24 Posts
Top