Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Venezuela F4 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Christoph Steiner
2. Cristian Paiz
3. Michael-Ray Pallares
4. Martin Fischer
5. Sandor Martinez
6. Luis Osio
7. Bjorn Munroe
8. Felipe Montenegro
9. Sander Groen
10. Pedro Ast
11. Vasco Antunes

First Round
(1)Christoph Steiner (AUT) bye
Diego Casco (VEN) bye
Luis Fernando Linares (VEN) bye
Alan Sol (VEN) bye
(2)Cristian Paiz (GUA) bye
Anthony Marshall (VEN) bye
Luis Rovira (VEN) bye
Miguel Cicenia (VEN) bye
(3)Michael-Ray Pallares (DOM) bye
Gonzalo Valencia (VEN) bye
Gregorio Hidalgo (VEN) bye
Sergio Olivares (VEN) bye
(4)Holger Fischer (AUT) bye
Luis Perez-Chete (GUA) d. Efrain Cayama (VEN) 6-2 6-2
Alexander Diaz (VEN) bye
Francisco Moron (VEN) bye
(5)Sandor Martinez (CUB) bye
Manuel Rodriguez (VEN) bye
Jose Arteaga (VEN) bye
Fernando Landino (VEN) bye
(6)Luis Osio (VEN) bye
Israel Morales (GUA) bye
Jose Sol (VEN) bye
(11)Vasco Antunes (POR) bye
(7)Bjorn Munroe (BAH) bye
Orlando Superlano (VEN) bye
Maximiliano Picon (CHI) d. Leonel Vivas (VEN) 6-2 6-4
(9)Sander Groen (NED) bye
(8)Felipe Montenegro (CRC) bye
Hans Podlipnik (CHI) d. Nuno Almeida (POR) 1-6 6-1 6-2
Ricardo Palm (VEN) bye
(10)Pedro Ast (VEN) bye

Second Round
(1)Christoph Steiner (AUT) d. Diego Casco (VEN) 6-2 6-2
Luis Fernando Linares (VEN) d. Diego Casco (VEN) 6-4 6-1
(2)Cristian Paiz (GUA) d. Anthony Marshall (VEN) 6-3 6-0
Luis Rovira (VEN) d. Miguel Cicenia (VEN) 6-2 6-3
(3)Michael-Ray Pallares (DOM) d. Gonzalo Valencia (VEN) 6-2 6-0
Sergio Olivares (VEN) d. Gregorio Hidalgo (VEN) 6-1 6-3
(4)Holger Fischer (AUT) d. Luis Perez-Chete (GUA) 6-1 6-2
Francisco Moron (VEN) d. Alexander Diaz (VEN) 6-3 6-0
(5)Sandor Martinez (CUB) d. Manuel Rodriguez (VEN) 6-2 7-5
Fernando Landino (VEN) d. Jose Arteaga (VEN) 6-3 6-1
(6)Luis Osio (VEN) d. Israel Morales (GUA) 6-2 7-5
(11)Vasco Antunes (POR) d. Jose Sol (VEN) 6-2 5-4 ret.
(7)Bjorn Munroe (BAH) d. Orlando Superlano (VEN) 7-6(5) 6-4
(9)Sander Groen (NED) d. Maximiliano Picon (CHI) 6-2 6-2
(8)Felipe Montenegro (CRC) d. Hans Podlipnik (CHI) 6-3 7-5
(10)Pedro Ast (VEN) d. Ricardo Palm (VEN) 6-4 6-3

Qualifying Round
(1)Christoph Steiner (AUT) d. Luis Fernando Linares (VEN) 6-2 6-3
(2)Cristian Paiz (GUA) d. Luis Rovira (VEN) 6-4 6-2
(3)Michael-Ray Pallares (DOM) d. Sergio Olivares (VEN) 6-4 6-4
(4)Holger Fischer (AUT) d. Francisco Moron (VEN) 6-1 6-1
(5)Sandor Martinez (CUB) d. Fernando Landino (VEN) 6-2 6-1
(6)Luis Osio (VEN) d. (11)Vasco Antunes (POR) 6-4 6-7(3) 6-4
(9)Sander Groen (NED) d. (7)Bjorn Munroe (BAH) 6-2 6-0
(8)Felipe Montenegro (CRC) d. (10)Pedro Ast (VEN) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Venezuela F4 - Copa Altamira
Caracas, Venezuela
September 26-October 2, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Diego Cristin - 1046)
1. Marcelo Melo
2. Jose de Armas
3. Yohny Romero
4. Ricardo Chile
5. Jimy Szymanski
6. Jhonathan Medina
7. Rodrigo Guidolim
8. Ryan Russell

First Round
(1)Marcelo Melo (BRA) vs (q)Felipe Montenegro (GUA)
Fabrice Martin (FRA) vs (WC)Piero Luisi (VEN)
Guillermo Hormazabal (CHI) vs (WC)Edgar Hernandez (CUB)
(7)Rodrigo Guidolim (BRA) vs (q)Sandor Martinez (CUB)
(3)Yohny Romero (VEN) vs (q)Michael-Ray Pallares (DOM)
Juan de Armas (VEN) vs (WC)Diego Lasry (VEN)
Roman Ricarte (VEN) vs (q)Martin Fischer (AUT)
(5)Jimy Szymanski (VEN) vs (q)Luis Osio (VEN)
(8)Ryan Russell (JAM) vs (LL)Bjorn Munroe (BAH)
Rafael Farias (BRA) vs David Navarrete (VEN)
Armin Sandbichler (AUT) vs Marcio Torres (BRA)
(4)Ricardo Chile (CUB) vs (q)Sander Groen (NED)
(6)Jhonathan Medina (VEN) vs (q)Christoph Steiner (AUT)
Philipp Oswald (AUT) vs (WC)Luis Martinez (VEN)
Matt Behrmann (USA) vs (q)Cristian Paiz (GUA)
(2)Jose de Armas (VEN) vs Bogdan Leonte (ROM)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Marcelo Melo (BRA) d. (q)Felipe Montenegro (GUA) 6-4 6-1
(WC)Piero Luisi (VEN) d. Fabrice Martin (FRA) 6-4 7-6(9)
Guillermo Hormazabal (CHI) d. (WC)Edgar Hernandez (CUB) 7-6(3) 7-6(3)
(7)Rodrigo Guidolim (BRA) d. (q)Sandor Martinez (CUB) 7-6(4) 7-5
(3)Yohny Romero (VEN) d. (q)Michael-Ray Pallares (DOM) 6-3 6-4
Juan de Armas (VEN) d. (WC)Diego Lasry (VEN) 6-3 6-4
Roman Ricarte (VEN) d. (q)Martin Fischer (AUT) 6-3 7-5
(5)Jimy Szymanski (VEN) d. (q)Luis Osio (VEN) 6-3 6-3
(8)Ryan Russell (JAM) d. (LL)Bjorn Munroe (BAH) 4-6 6-2 6-2
David Navarrete (VEN) d. Rafael Farias (BRA) 6-4 6-2
Armin Sandbichler (AUT) d. Marcio Torres (BRA) 7-5 6-3
(q)Sander Groen (NED) d. (4)Ricardo Chile (CUB) 6-4 6-4
(q)Christoph Steiner (AUT) d. (6)Jhonathan Medina (VEN) 3-6 7-6(5) 6-4
Philipp Oswald (AUT) d. (WC)Luis Martinez (VEN) 7-6(4) 6-3
Matt Behrmann (USA) d. (q)Cristian Paiz (GUA) 6-3 7-5
(2)Jose de Armas (VEN) d. Bogdan Leonte (ROM) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: Montenegro/Paiz - 2663)
1. Marcelo Melo/Marcio Torres
2. Jhonathan Medina/Ryan Russell
3. Ricardo Chile/Sandor Martinez
4. Jose de Armas/Yohny Romero

First Round
(1)Marcelo Melo/Marcio Torres (BRA) d. Luis Osio/Roman Recarte (VEN) 6-4 7-5
(ALT)Maximiliano Picon/Hans Podlipnik (CHI) d. (WC)Manuel Rodriguez/Leonel Vivas (VEN) 6-4 7-6(4)
(3)Ricardo Chile/Sandor Martinez (CUB) d. Piero Luisi/David Navarrete (VEN) 2-6 7-6(7) 6-2
Edgar Hernandez/Michael-Ray Pallares (CUB/DOM) d. Felipe Montenegro/Cristian Paiz (CRC/GUA) 6-4 7-6(6)
Matt Behrmann/Bjorn Munroe (USA/BAH) d. Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) 6-4 6-1
(4)Jose de Armas/Yohny Romero (VEN) d. Bogdan Leonte/Fabrice Martin (ROM/FRA) 6-3 7-5
Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (WC)Luis Martinez/Luis Roveria (VEN) 6-1 6-1
(2)Jhonathan Medina/Ryan Russell (VEN/JAM) d. (WC)Pedro Ast/Diego Lasry (VEN) 6-0 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
(1)Marcelo Melo (BRA) d. (WC)Piero Luisi (VEN) 6-3 2-6 6-3
Guillermo Hormazabal (CHI) d. (7)Rodrigo Guidolim (BRA) 6-3 7-6(4)
David Navarrete (VEN) d. (8)Ryan Russell (JAM) 7-6(3) 6-3
(q)Sander Groen (NED) d. Armin Sandbichler (AUT) 6-4 6-4

To be played :
(3)Yohny Romero (VEN) vs Juan de Armas (VEN)
(5)Jimy Szymanski (VEN) vs Roman Recarte (VEN)
Philipp Oswald (AUT) vs (q)Christoph Steiner (AUT)
(2)Jose de Armas (VEN) vs Matt Behrmann (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
(1)Marcelo Melo (BRA) d. (WC)Piero Luisi (VEN) 6-3 2-6 6-3
Guillermo Hormazabal (CHI) d. (7)Rodrigo Guidolim (BRA) 6-3 7-6(4)
(3)Yohny Romero (VEN) d. Juan de Armas (VEN) 7-6(1) 6-3
Roman Recarte (VEN) d. (5)Jimy Szymanski (VEN) w/o
David Navarrete (VEN) d. (8)Ryan Russell (JAM) 7-6(3) 6-3
(q)Sander Groen (NED) d. Armin Sandbichler (AUT) 6-4 6-4
(q)Christoph Steiner (AUT) d. Philipp Oswald (AUT) 6-4 6-3
Matt Behrmann (USA) d. (2)Jose de Armas (VEN) 7-6(5) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Marcelo Melo/Marcio Torres (BRA) d. (ALT)Maximiliano Picon/Hans Podlipnik (CHI) 3-6 6-0 6-3
(3)Ricardo Chile/Sandor Martinez (CUB) d. Edgar Hernandez/Michael-Ray Pallares (CUB/DOM) 6-3 6-3
(4)Jose de Armas/Yohny Romero (VEN) d. Matt Behrmann/Bjorn Munroe (USA/BAH) 6-4 4-6 6-2
Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (2)Jhonathan Medina/Ryan Russell (VEN/JAM) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Quarterfinals

(1)Marcelo Melo (BRA) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 36 75 76(2)
(3)Yohny Romero (VEN) d. Roman Recarte (VEN) 63 60
David Navarrete (VEN) d. (q)Sander Groen (NED) 64 62
Matt Behrmann (USA) d. (q)Christoph Steiner (AUT) 63 64
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Semifinals

(1)Marcelo Melo/Marcio Torres (BRA) d. (3)Ricardo Chile/Sandor Martinez (CUB) 76(5) 75
Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. (4)Jose de Armas/Yohny Romero (VEN) WO
 

·
Registered
Joined
·
97,310 Posts
David Navarette :yeah: one of my Latin starlets ;) you'll be kicking some ass soon, hopefully!
 
1 - 10 of 10 Posts
Top