Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
.: SYDNEY :.

POOL A [27-30 June]

Group 1 : Christopher O'CONNELL / Max PURCELL / Kody PEARSON / Jordan SMITH
Group 2 : Aleksandar VUKIC / Rinky HIJIKATA / Matt REID / Benard NKOMBA

Day 1

Rinky HIJIKATA d. Benard NKOMBA : 7-6(3) 7-6(2)
Christopher O'CONNELL d. Jordan SMITH : 6-2 6-1
Aleksandar VUKIC d. Matt REID : 6-3 6-3
Kody PEARSON d. Max PURCELL : 3-6 6-4 10-8

Day 2

Matt REID d. Benard NKOMBA : 6-3 6-2
Aleksandar VUKIC d. Rinky HIJIKATA : 6-3 6-4
Christopher O'CONNELL d. Kody PEARSON : 6-1 6-4
Max PURCELL d. Jordan SMITH : 6-2 6-1

Day 3

Kody PEARSON d. Jordan SMITH : 7-5 6-3
Max PURCELL d. Christopher O'CONNELL : 6-1 6-0
Rinky HIJIKATA d. Matt REID : 6-3 5-7 10-7
Aleksandar VUKIC d. Benard NKOMBA : 6-1 6-0

Day 4

Christopher O'CONNELL d. Rinky HIJIKATA : 5-2 ret.
Max PURCELL d. Aleksandar VUKIC : 6-4 6-4
Jordan SMITH d. Benard NKOMBA : 6-2 ret.
Kody PEARSON d. Matt REID : 3-2 ret.

- RANKING -

1. Max PURCELL
2. Aleksandar VUKIC
3. Christopher O'CONNELL
4. Rinky HIJIKATA
5. Kody PEARSON
6. Matt REID
7. Jordan SMITH
8. Benard NKOMBA

355599


►►►►►

POOL B [01-04 July]

Group 1 : Jake DELANEY / James McCABE / Connor JOHNSON / Adam TAYLOR
Group 2 : Nikita VOLONSKI / James IBRAHIM / Jesse DELANEY / Blake BAYLDON / Corey GAAL (Alt)

Day 1

Nikita VOLONSKI d. James IBRAHIM : 6-3 6-3
Jake DELANEY d. Connor JOHNSON : 6-2 7-6(1)
James McCABE d. Adam TAYLOR : 6-2 6-4
Jesse DELANEY d. Blake BAYLDON : 6-2 5-7 10-7

Day 2

Connor JOHNSON d. Adam TAYLOR : 6-3 3-6 10-5
Jake DELANEY d. James McCABE : 6-4 6-2
Nikita VOLONSKI d. Jesse DELANEY : 6-4 3-6 12-10
Blake BAYLDON d. James IBRAHIM : 7-6(2) 6-1

Day 3

Jake DELANEY d. Adam TAYLOR : 6-2 6-2
James McCABE d. Connor JOHNSON : 7-5 6-1
Nikita VOLONSKI d. Blake BAYLDON : 6-3 6-4
Corey GAAL (Alt) d. Jesse DELANEY : 2-6 6-3 10-8

Corey GAAL (Alt) replaces James IBRAHIM

Day 4

Nikita VOLONSKI d. Jake DELANEY : 2-6 7-6(3) 10-8
Blake BAYLDON d. Connor JOHNSON : 6-3 6-4
James McCABE d. Jesse DELANEY : 6-1 6-3
Corey GAAL (Alt) d. Adam TAYLOR : 6-1 6-2

- RANKING -

1. Nikita VOLONSKI
2. Jake DELANEY
3. James McCABE
4. Jesse DELANEY
5. Blake BAYLDON
6. Connor JOHNSON
7. Corey GAAL
8. Adam TAYLOR /James IBRAHIM

355602
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
.: MELBOURNE :.

POOL A [29 June - 02 July]

Group 1 : Marc POLMANS / Blake MOTT / Jacob GRILLS / Joshua CHARLTON
Group 2 : Alex BOLT / Harry BOURCHIER / Luke SAVILLE / Dayne KELLY

Day 1

Luke SAVILLE d. Dayne KELLY : 6-4 4-6 10-8
Alex BOLT d. Harry BOURCHIER : 7-6(3) 6-4
Blake MOTT d. Jacob GRILLS : 7-6(4) 6-3
Marc POLMANS d. Joshua CHARLTON : 6-0 6-1

Day 2

Alex BOLT d. Luke SAVILLE : 6-3 6-2
Harry BOURCHIER d. Dayne KELLY : 5-7 7-6(1) 10-7
Marc POLMANS d. Blake MOTT : 7-6(1) 6-1
Jacob GRILLS d. Joshua CHARLTON : 6-2 7-6(4)

Day 3

Luke SAVILLE d. Harry BOURCHIER : 6-3 6-1
Blake MOTT d. Joshua CHARLTON : 6-2 6-1
Dayne KELLY d. Alex BOLT : 2-6 7-6(1) 10-8
Marc POLMANS d. Jacob GRILLS : 7-5 6-3

Day 4

Harry BOURCHIER d. Jacob GRILLS : 6-3 7-5
Marc POLMANS d. Alex BOLT : 4-6 6-1 10-7
Luke SAVILLE d. Blake MOTT : 6-7(4) 6-1 12-10
Dayne KELLY d. Joshua CHARLTON : 6-4 6-4

- RANKING -

1. Marc POLMANS
2. Alex BOLT
3. Luke SAVILLE
4. Blake MOTT
5. Harry BOURCHIER
6. Jacob GRILLS
7. Dayne KELLY
8. Joshua CHARLTON

355600

►►►►►

POOL B [03-06 July]
Group 1 : Matthew DELLAVEDOVA / Aaron ADDISON / Omar JASIKA / William MA
Group 2 : Chase FERGUSON / Connor DI MARCO / Campbell SALMON / Alex BULTE

Day 1

Matthew DELLAVEDOVA d. Aaron ADDISON : 4-6 7-5 12-10
Omar JASIKA d. William MA : 6-4 6-1
Campbell SALMON d. Connor DI MARCO : 6-2 6-4
Chase FERGUSON d. Alex BULTE : 7-6(1) 4-6 10-6

Day 2

Connor DI MARCO d. Alex BULTE : 0-6 6-3 10-8
Chase FERGUSON d. Campbell SALMON : 6-3 6-2
Matthew DELLAVEDOVA d. Omar JASIKA : 4-6 7-5 10-6
Aaron ADDISON d. William MA : 6-3 6-4

Day 3

Campbell SALMON d. Alex BULTE : 1-6 7-5 10-5
Omar JASIKA d. Aaron ADDISON : 6-7(6) 6-1 10-4
Chase FERGUSON d. Connor DI MARCO : 6-0 6-2
Matthew DELLAVEDOVA d. William MA : 7-6(5) 7-5

Day 4

Chase FERGUSON d. Matthew DELLAVEDOVA : 3-6 6-3 10-6
Omar JASIKA d. Campbell SALMON : 2-6 7-5 10-7
Connor DI MARCO d. Aaron ADDISON : w.o
Alex BULTE d. William MA : 7-5 6-2

- RANKING -

1. Chase FERGUSON
2. Matthew DELLAVEDOVA
3. Omar JASIKA
4. Campbell SALMON
5. Connor DI MARCO
6. Aaron ADDISON
7. Alex BULTE
8. William MA

355622
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
.: BRISBANE :.

POOL A [29 June - 02 July]

Group 1 : John Patrick SMITH / Calum PUTTERGILL / Maverick BANES / Alexander CRNOKRAK
Group 2 : Jason KUBLER / Thomas FANCUTT / Dane SWEENY / Adam WALTON

Day 1

John Patrick SMITH d. Calum PUTTERGILL : 6-0 6-4
Alexander CRNOKRAK d. Maverick BANES : 7-6(6) 5-7 14-12
Jason KUBLER d. Thomas FANCUTT : 6-2 6-2
Dane SWEENY d. Adam WALTON : 3-6 6-2 11-9

Day 2

John Patrick SMITH d. Alexander CRNOKRAK : 6-1 6-4
Calum PUTTERGILL d. Maverick BANES : 6-4 6-4
Jason KUBLER d. Dane SWEENY : 6-2 6-2
Thomas FANCUTT d. Adam WALTON : 5-7 7-6(8) 10-5

Day 3

John Patrick SMITH d. Maverick BANES : 4-6 6-3 10-3
Jason KUBLER d. Adam WALTON : 6-2 6-2
Thomas FANCUTT d. Dane SWEENY : 7-6(6) 6-3
Calum PUTTERGILL d. Alexander CRNOKRAK : 3-6 6-4 11-9

Day 4

Adam WALTON d. Maverick BANES : 6-0 6-3
Jason KUBLER d. John Patrick SMITH : 6-3 6-2
Dane SWEENY d. Alexander CRNOKRAK : 6-2 6-0
Thomas FANCUTT d. Calum PUTTERGILL : 4-6 6-3 10-5

- RANKING -

1. Jason KUBLER
2. John Patrick SMITH
3. Thomas FANCUTT
4. Calum PUTTERGILL
5. Dane SWEENY
6. Alexander CRNOKRAK
7. Adam WALTON
8. Maverick BANES

355598



►►►►►

POOL B [03-06 July]
Group 1 : Brandon WALKIN / Moerani BOUZIGE / Tai SACH / Harrison BROWN
Group 2 : Scott PUODZIUNAS / Jayden COURT / Chen DONG / Philip SEKULIC

Day 1

Brandon WALKIN d. Harrison BROWN : 6-3 6-2
Scott PUODZIUNAS d. Chen DONG : 7-5 4-6 10-7
Philip SEKULIC d. Jayden COURT : 6-3 7-6(3)
Moerani BOUZIGE vs. Tai SACH : 6-2 6-4

Day 2

Moerani BOUZIGE d. Brandon WALKIN : 4-6 7-6(3) 10-6
Tai SACH d. Harrison BROWN : 6-3 6-4
Jayden COURT d. Chen DONG : 6-3 6-1
Scott PUODZIUNAS d. Philip SEKULIC : 6-2 6-1

Day 3

Moerani BOUZIGE d. Harrison BROWN : 6-3 6-3
Brandon WALKIN d. Tai SACH : 6-2 6-2
Scott PUODZIUNAS d. Jayden COURT : 7-5 6-3
Chen DONG d. Philip SEKULIC : 6-3 7-5

Day 4

Moerani BOUZIGE d. Scott PUODZIUNAS : 7-6(5) 6-1
Brandon WALKIN d. Chen DONG : 6-4 6-4
Philip SEKULIC d. Tai SACH : 6-4 7-5
Jayden COURT d. Harrison BROWN : 6-4 6-3

- RANKING -

1. Moerani BOUZIGE
2. Scott PUODZIUNAS
3. Brandon WALKIN
4. Chen DONG
5. Philip SEKULIC
6. Tai SACH
7. Jayden COURT
8. Harrison BROWN

355624
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
.: ADELAIDE :.

POOL A [05-08 July]

Group 1 : Jack SCHIPANSKI / Callum GALE / Ashwin VIJAYARAGAVAN / Stefan BIANCHET
Group 2 : Li TU / Nathan ESHMADE / Sean VAN RENSBURG / Edward WINTER

Day 1

Sean VAN RENSBURG d. Nathan ESHMADE : 6-2 6-4
Jack SCHIPANSKI d. Stefan BIANCHET : 6-4 6-2
Callum GALE d. Ashwin VIJAYARAGAVAN : 7-6(2) 2-6 10-5
Li TU d. Edward WINTER : 6-4 6-1

Day 2

Jack SCHIPANSKI d. Callum GALE : 1-6 6-2 11-9
Ashwin VIJAYARAGAVAN d. Stefan BIANCHET : 6-0 6-3
Li TU d. Sean VAN RENSBURG : 6-4 6-4
Edward WINTER d. Nathan ESHMADE : 6-3 6-2

Day 3

Li TU d. Nathan ESHMADE : 6-1 4-6 10-5
Jack SCHIPANSKI d. Ashwin VIJAYARAGAVAN : 6-2 6-4
Callum GALE d. Stefan BIANCHET : 6-1 6-0
Sean VAN RENSBURG d. Edward WINTER : 3-6 6-3 10-4

Day 4

Li TU d. Jack SCHIPANSKI : 6-1 6-3
Callum GALE d. Sean VAN RENSBURG : 6-4 3-6 10-5
Edward WINTER d. Ashwin VIJAYARAGAVAN : 6-2 2-0 ret.
Nathan ESHMADE d. Stefan BIANCHET : 6-3 6-3

- RANKING -

1. Li TU
2. Jack SCHIPANSKI
3. Callum GALE
4. Sean VAN RENSBURG
5. Edward WINTER
6. Ashwin VIJAYARAGAVAN
7. Nathan ESHMADE
8. Stefan BIANCHET

355637
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
.: SYDNEY :.

POOL A [08-15 July]

Group 1 : Chris O'CONNELL / Rinky HIJIKATA / James McCABE / Jordan SMITH / Jake DELANEY (Alt)
Group 2 : Max PURCELL / Cameron GREEN / Benard NKOMBA / Kody PEARSON

Day 1

Max PURCELL d. Benard NKOMBA : 6-2 6-2
Rinky HIJIKATA d. Jordan SMITH : 6-3 6-4
Kody PEARSON d. Cameron GREEN : 6-3 7-6(5)
Chris O'CONNELL d. James McCABE : 6-3 6-1

Day 2

James McCABE d. Jordan SMITH : 6-1 3-6 10-5
Rinky HIJIKATA d. Chris O'CONNELL : 6-3 ret.
Max PURCELL d. Kody PEARSON : 6-2 6-2
Benard NKOMBA d. Cameron GREEN : 6-4 6-4

Day 3

James McCABE d. Rinky HIJIKATA : 7-6(5) 6-2
Benard NKOMBA d. Kody PEARSON : 6-7(2) 6-4 13-11
Max PURCELL d. Cameron GREEN : 6-1 6-3
Jake DELANEY (Alt) d. Jordan SMITH : 6-2 7-6(1)

Jake DELANEY (Alt) replaces Chris O'CONNELL

Day 4

Max PURCELL d. James McCABE : 7-5 6-1
Rinky HIJIKATA d. Benard NKOMBA : 6-1 2-1 ret.
Jake DELANEY (Alt) d. Kody PEARSON : 5-7 7-6(1) 10-5
Cameron GREEN d. Jordan SMITH : 6-1 6-2

- RANKING -

1. Max PURCELL
2. James McCABE
3. Rinky HIJIKATA
4. Benard NKOMBA
5. Jake DELANEY
6. Chris O'CONNELL / Kody PEARSON
7. Cameron GREEN
8. Jordan SMITH

355676


►►►►►

POOL B [08-15 July]
Group 1 : Nikita VOLONSKI / Blake BAYLDON / Marious ZELBA / Arjun MEHROTRA
Group 2 : Jesse DELANEY / Connor JOHNSON / Adam TAYLOR / Cameron Edward SMITH

Day 1

Nikita VOLONSKI d. Marious ZELBA : 6-4 6-1
Blake BAYLDON d. Arjun MEHROTRA : 6-4 3-6 11-9
Jesse DELANEY d. Adam TAYLOR : 6-2 6-3
Cameron Edward SMITH d. Connor JOHNSON : 6-3 3-6 10-7

Day 2

Nikita VOLONSKI d. Blake BAYLDON : 7-6(3) 6-3
Arjun MEHROTRA d. Marious ZELBA : 6-4 6-4
Jesse DELANEY d. Cameron Edward SMITH : 6-3 6-4
Connor JOHNSON d. Adam TAYLOR : 4-6 6-3 10-8

Day 3

Nikita VOLONSKI vs. Arjun MEHROTRA
Blake BAYLDON vs. Marious ZELBA
Jesse DELANEY vs. Connor JOHNSON
Cameron Edward SMITH vs. Adam TAYLOR
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
.: PERTH :.

POOL A [07-10 July]

Group 1 : John PEERS / Rhys JOHNSON / Thomas HANN / Daniel DOWNEY
Group 2 : Scott JONES / Timothy GRAY / Derek PHAM / Scott WEBSTER

Day 1

Scott JONES d. Timothy GRAY : 7-6(6) 6-3
Derek PHAM d. Scott WEBSTER : 6-4 7-6(4)
John PEERS d. Daniel DOWNEY : 6-1 6-1
Rhys JOHNSON d. Thomas HANN : 7-5 4-6 10-7

Day 2

Scott JONES d. Derek PHAM : 6-2 6-0
Timothy GRAY d. Scott WEBSTER : 6-7(5) 6-4 10-2
John PEERS d. Thomas HANN : 6-0 6-2
Rhys JOHNSON d. Daniel DOWNEY : 7-6(5) 7-6(4)

Day 3

Scott JONES d. Scott WEBSTER : 6-1 6-0
Timothy GRAY d. Derek PHAM : 3-6 6-4 10-2
John PEERS d. Rhys JOHNSON : 6-4 6-1
Thomas HANN d. Daniel DOWNEY : 6-0 6-1

Day 4

John PEERS d. Scott JONES : 6-3 6-2
Timothy GRAY d. Rhys JOHNSON : 6-1 6-1

- RANKING -

1. John PEERS
2. Scott JONES
3. Timothy GRAY
4. Rhys JOHNSON
5. Derek PHAM / Thomas HANN
6. Scott WEBSTER
7. Daniel DOWNEY

355657
 

·
Moderator
Joined
·
15,504 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
.: BRISBANE :.

POOL A [11-18 July]

Group 1 : Akira SANTILLAN / Thomas FANCUTT / Jason KUBLER / Calum PUTTERGILL
Group 2 : Maverick BANES / Adam WALTON / Dane SWEENY / Alexander CRNOKRAK

Day 1

Akira SANTILLAN d. Thomas FANCUTT : 6-3 6-2
Jason KUBLER d. Calum PUTTERGILL : 6-0 6-0
Alexander CRNOKRAK d. Dane SWEENY : 6-4 6-3
Adam WALTON d. Maverick BANES : 7-6(5) 6-1

Day 2

Jason KUBLER d. Akira SANTILLAN : 6-2 6-2
Calum PUTTERGILL d. Thomas FANCUTT : 6-1 6-2
Adam WALTON d. Alexander CRNOKRAK : 6-2 6-4
Dane SWEENY d. Maverick BANES : 6-4 5-7 11-9

Day 3

Calum PUTTERGILL d. Akira SANTILLAN : 3-6 7-5 def.
Jason KUBLER d. Scott PUODZIUNAS (Alt)* : 6-1 7-5
Adam WALTON d. Dane SWEENY : 2-6 7-6(7) 10-7
Alexander CRNOKRAK d. Maverick BANES : 6-3 6-7(1) 10-6

Scott PUODZIUNAS (Alt)* replaces Thomas FANCUTT

Day 4

Jason KUBLER vs. Adam WALTON
Calum PUTTERGILL vs. Alexander CRNOKRAK
Scott PUODZIUNAS (Alt) vs. Dane SWEENY
Maverick BANES d. Akira SANTILLAN : w.o

- RANKING -

1.
2.
3.
4.
5.
6. Thomas FANCUTT /
7. Maverick BANES
8. Akira SANTILLAN
 
1 - 7 of 7 Posts
Top