Mens Tennis Forums banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
🎾 CANCÚN 🎾

ROUND ROBIN [15-22 November]

Group A : Oliver CRAWFORD (USA) / Alejandro HOYOS FRANCO (COL) / Eric SAMUELSSON (SWE) / Manuel SANCHEZ MONTEMAYOR (MEX) / Rafael DE ALBA (MEX)

Group B : Maximiliano ESTEVEZ (ARG) / Julian CASH (GBR) / Ivar ARAMBURU (MEX) / Alan RUBIO FIERROS (MEX) / Emilio VILA (MEX)

Group C : Gage BRYMER (USA) / Ivan ENDARA (ECU) / Tristan MERAUT (FRA) / Anze ARH (SLO) / Anton ÖRNBERG (SWE) / Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX/Alt)

Group D : Nicolas BARRIENTOS (COL) / Juan Sebastian GOMEZ (COL) / Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) / Luis Humberto LOPEZ (MEX) / Nicolas BIANCHI (ARG)

Day 1

Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Rafael De Alba (MEX) : 6-3 6-2
Manuel Sanchez Montemayor (MEX) d. Eric Samuelsson (SWE) : 7-5 6-3

Maximiliano Estevez (ARG) d. Alan Rubio Fierros (MEX) : 4-6 6-1 6-2
Julian Cash (GBR) d. Emilio Vila (MEX) : 6-3 3-6 6-3

Gage Brymer (USA) d. Anze Arh (SLO) : 6-0 6-1
Tristan Meraut (FRA) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt)* : 6-7(5) 6-2 6-4

*Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt) replaces Ivan Endara (ECU)

Nicolas Barrientos (COL) d. Juan Sebastian Gomez (COL) : 6-1 6-2
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Luis Humberto Lopez (MEX) : 6-3 6-3

Day 2


Oliver Crawford (USA) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) : 6-1 6-0
Manuel Sanchez Montemayor (MEX) d. Rafael De Alba (MEX) : 6-1 6-3

Julian Cash (GBR) d. Alan Rubio Fierros (MEX) : 7-6(6) 6-2
Emilio Vila (MEX) d. Ivar Aramburu (MEX) : 3-6 6-3 6-2

Gage Brymer (USA) d. Tristan Meraut (FRA) : 6-2 6-2
Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt) d. Anton Örnberg (SWE) : 6-4 5-7 6-3

Nicolas Barrientos (COL) d. Nicolas Bianchi (ARG) : 6-3 6-4
Juan Sebastian Gomez (COL) d. Luis Humberto Lopez (MEX) : 6-4 2-6 6-4

Day 3

Oliver Crawford (USA) d. Eric Samuelsson (SWE) : 6-2 6-1
Manuel Sanchez Montemayor (MEX) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) : 3-6 7-6(2) 6-4

Julian Cash (GBR) d. Ivar Aramburu (MEX) : 6-4 6-3
Maximiliano Estevez (ARG) d. Emilio Vila (MEX) : 6-4 6-4

Anton Örnberg (SWE) d. Tristan Meraut (FRA) : 6-2 ret.
Anze Arh (SLO) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt) : 4-6 7-6(4) 6-1

Nicolas Barrientos (COL) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) : 6-4 6-3
Juan Sebastian Gomez (COL) d. Nicolas Bianchi (ARG) : 2-6 6-4 6-2

Day 4

Oliver Crawford (USA) d. Rafael De Alba (MEX) : 6-2 6-1
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Eric Samuelsson (SWE) : 3-0 ret.

Maximiliano Estevez (ARG) d. Julian Cash (GBR) : 6-3 6-3
Alan Rubio Fierros (MEX) d. Ivar Aramburu (MEX) : 6-1 3-6 6-3

Gage Brymer (USA) d. Anton Örnberg (SWE) : 6-1 6-2
Tristan Meraut (FRA) d. Anze Arh (SLO) : 7-5 6-4

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Juan Sebastian Gomez (COL) : 7-5 6-4
Luis Humberto Lopez (MEX) d. Nicolas Bianchi (ARG) : 6-3 6-2

Day 5

Oliver Crawford (USA) d. Manuel Sanchez Montemayor (MEX) : 6-2 6-4
Rafael De Alba (MEX) d. Eric Samuelsson (SWE) : 7-6(5) 6-2

Ivar Aramburu (MEX) d. Maximiliano Estevez (ARG) : 6-4 6-2
Alan Rubio Fierros (MEX) d. Emilio Vila (MEX) : 6-3 6-4

Gage Brymer (USA) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt) : 6-3 6-3
Anze Arh d. Anton Örnberg (SWE) : 7-5 6-3

Nicolas Barrientos (COL) d. Luis Humberto Lopez (MEX) : 6-4 6-4
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Nicolas Bianchi (ARG) : 6-3 6-0

●●●●●

1st place play-off

Oliver Crawford (USA) d. Nicolas Barrientos (COL) : 6-3 6-3
Gage Brymer (USA) d. Maximiliano Estevez (ARG) : 3-6 6-4 6-4

🏆 → Oliver Crawford (USA) d. Gage Brymer (USA) : 6-3 6-2

2nd place play-off

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Julian Cash (GBR) : 6-4 6-3
Manuel Sanchez Montemayor (MEX) d. Tristan Meraut (FRA) : w.o

→ Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Manuel Sanchez Montemayor (MEX) : 5-7 6-2 6-1

3rd place play-off

Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Alan Rubio Fierros (MEX) : 6-2 6-3
Anze Arh (SLO) d. Juan Sebastian Gomez (COL) : 7-6(7) 7-5

→ Anze Arh (SLO) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) : 7-6(1) 6-3

4th place play-off

Luis Humberto Lopez (MEX) d. Emilio Vila (MEX) : 6-4 6-3
Rafael De Alba (MEX) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/Alt) : 7-5 1-0 ret.

→ Luis Humberto Lopez (MEX) d. Rafael De Alba (MEX) : 6-7(5) 6-4 6-2

5th place play-off

Anton Örnberg (SWE) d. Eric Samuelsson (SWE) : w.o
Nicolas Bianchi (ARG) d. Ivar Aramburu (MEX) : 7-5 6-4

→ Nicolas Bianchi (ARG) d. Anton Örnberg (SWE) : 7-5 6-3

358942
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
🎾 CANCÚN OPEN 🎾
[24-27 November]
MAIN DRAW

1st Round

Gage BRYMER (USA/1) d. Nicolas BIANCHI (ARG) 6-3 3-6 6-1
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) d. Anze ARH (SLO) 6-2 6-1
Rafael DE ALBA (MEX) d. Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) 7-5 6-3
Julian CASH (GBR/3) d. Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX) 7-5 6-0

Rodrigo PACHECO MENDEZ (MEX) d. Tristan MERAUT (FRA/4) 4-2 ret.
Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Emilio VILA (MEX/Alt) 6-4 7-5
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) d. Ivar ARAMBURU (MEX) 6-4 6-0
Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) d. Nicolas BARRIENTOS (COL/2) 7-5 6-3

Emilio VILA (MEX/Alt) replaces Ivan ENDARA (ECU)

Quarterfinal

Gage BRYMER (USA/1) d. Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 4-6 6-4 6-1
Julian CASH (GBR/3) d. Rafael DE ALBA (MEX) 6-3 6-3
Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Rodrigo PACHECO MENDEZ (MEX) 7-5 6-0
Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) d. Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 6-0 6-3

Semifinal

Julian CASH (GBR/3) d. Gage BRYMER (USA/1) 6-3 4-6 6-4
Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) d. Juan Sebastian GOMEZ (COL) 6-1 7-5

FINAL

Julian CASH (GBR/3)
d. Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) 4-6 6-2 6-4
 
1 - 2 of 2 Posts
Top