Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
USA F32

City : Pensacola, Florida, USA
Date : 12-18 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Emilio Gomez (ECU)

Entry List

1 Fabrizio ORNAGO (ITA) 365
2 Nuno BORGES (POR) 512
3 Dmitry POPKO (KAZ) 538
4 Strong KIRCHHEIMER (USA) 555
5 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 644
6 Felipe MANTILLA (COL) 809
7 Ricardo RODRIGUEZ (VEN) 819
8 Jose OLIVARES (DOM) 921
9 Trent BRYDE (USA) 961
10 Mousheg HOVHANNISYAN (USA) 966
11 Juan Pablo GRASSI MAZZUCHI (ARG) 991
12 Ewan MOORE (GBR) 1008
13 Nicolas MEJIA (COL) 1061
14 Tyler MERCIER (USA) 1118
15 Alex KNAFF (LUX) 1183
16 Chenhe LI (CHN) 1214
17 Filip Cristian JIANU (ROU) 1275
18 Jody MAGINLEY (ANT) 1316
19 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) 1330
20 Isaiah STRODE (USA) 1337

21 (Q) Sam RIFFICE (USA) 726
22 (Q) Nick HARDT (DOM) 1543
23 (Q) Patrick DACIEK (USA) 1956
24 (Q) Boris KOZLOV (USA)
25 (Q) Rafael LIMA WAGNER (BRA)
26 (Q) Sacha MODICA (GBR)
27 (Q) Rowland PHILLIPS (JAM)
28 (Q) Henrik WIERSHOLM (USA)

29 (wc) Garrett JOHNS (USA) 1473
30 (wc) Christian ALSHON (USA)
31 (wc) Serdar BOJADJIEVA (SWE)
32 (wc) Lasse MUSCHEITES (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F32 [November 12 | Pensacola | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Sam Riffice (USA/1/wc) vs. Bye
Stratton Gilmore (USA) d. Michal Malcek (SVK) 6-0 6-3
Boris Bogdanov (USA) d. Collin Scheufler (USA) 6-3 6-3
Mark Simons (GER) d. HanQing Wang (CHN) 7-6(7) 6-3
Kyle Johnson (USA) d. Yannick Schmidl (GER) 4-6 7-5 6-2
Joshua Raab (USA) d. Nikola Samardzic (USA) 6-4 7-5
Malik Bhatnagar (CAN) d. Alejandro Valencia (COL) 3-6 6-3 1-0 ret.
Agustin Moreno (MEX) d. Andrew Cahn (USA) 6-3 6-1

Julian Bradley (IRL/2) vs. Bye
Sacha Modica (GBR) d. Seth Highnote (USA) 6-0 6-0
Gerardo Irarrazabal (CHI) d. Tommaso Carnevale-Miino (ITA) 6-4 6-3
Oliver Benneweis Pramming (DEN) d. Parrish Preston (USA) 6-1 6-2
Joseph Corse (USA) d. Maximilian Sinn (GER) 6-2 6-1
Eric Wagner (USA) d. Timothy Ihezie (USA) 6-0 6-0
Victor Casadevall Gras (ESP) d. Radek Danis (CZE) 6-1 6-1
Christian Mills (GBR) d. Josh Laka (AUS) 6-7(7) 6-3 7-5

Dominik Barton (CZE/3) vs. Bye
Enzo Brida (BRA) d. Dillon Early (USA) 7-6(1) 6-3
Robert Kelly (USA) d. Daniel Fainblum (CAN) 6-4 6-1
Mwendwa Mbithi (USA) d. Till Von Winning (GER) 6-1 6-4
Samuel Rubell (USA) d. Joshua Sundaram (USA) 7-5 6-3
Rowland Phillips (JAM) d. Miodrag Popovic (SRB) 6-2 6-0
Louis Gorregues (FRA) d. Carlos Almenar (VEN) 6-1 6-1
Lukas Storck (GER) d. Zachary Smith (USA) 7-5 6-4

William Grant (USA/4) vs. Bye
Rafael Lima Wagner (BRA) d. Niklas Heil (GER) 6-0 6-0
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Kahaka'ioikamalie Companion (USA) 6-0 6-0
Sean Presson (USA) d. Marco Saffratti (ARG) 7-6(4) 5-7 5-3 ret.
Joaquin Marquez (MEX) d. Alexandru Gasca-Silav (ROU) 6-4 6-2
Jeremy Gschwendtner (GBR) d. Jordi Redelijk (USA) 6-2 6-3
Matias Destefanis (ARG) d. Andrew Ely (USA) 6-2 6-3
Chase Parker (USA) d. William Benoit (USA) 6-0 6-0

A.J.Catanzariti (USA/5) vs. Bye
Nestor Vargas (COL) d. Lazar Markovic (USA) 6-2 6-2
Dejon Bivens (USA) d. Arsav Mohanty (USA) 6-0 6-4
Juan Ignacio Cabrera (ARG) d. Joao Pedro Fujiwara (BRA) 6-2 6-0
Sergio Gomez Montesa (ESP) d. Viju George Jr (USA) 6-3 6-4
Boris Kozlov (USA) d. Joakim Jnystrom (USA) 6-0 6-0
Cedric De Zutter (BEL) d. James Caddies (GBR) 4-6 7-6(4) 7-5
Juan Manuel Motta (ARG) d. Leland Dexter (USA) 6-0 6-1

Nick Hardt (DOM/6) vs. Bye
Spencer Gray (USA) d. Maxwell Giddens (USA) 6-3 6-1
Dennis Moses (ZIM) d. Sebastian Rohrbach (GER) 7-6(4) 4-6 6-3
Sean Burnette (USA) d. Charles Putrino (USA) 6-3 6-4
Robin Rafaitin (FRA) d. Joseph Ross (JAM) 6-1 6-2
Sergey Belov (RUS) d. Brian Boggs (USA) 6-0 6-1
Perry Gregg (USA) d. Rico Gore (USA) 6-0 6-0
Sebastian Eguez (BOL) d. Jonathan Sorbo (CAN) 3-6 6-3 6-3

Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/7) vs. Bye
Conner McMann (USA) d. Marco Kermet (USA) 6-3 6-1
Adrian Chamdani (USA) d. Joshua Ott (USA) 6-1 6-1
Maxime Lapraille (BEL) d. Daniel Bennett (GBR) 6-1 2-6 6-3
Christopher Rosensteel (USA) d. Illya Filanchuk (UKR) 6-1 6-4
Pedro Cordeiro (BRA) d. Arnav Mohanty (USA) 6-4 5-2 ret.
Caspar Schuetze (GER) d. Jordan Chiu (USA) 6-3 0-6 6-2
Patrick Daciek (USA/10) d. Jonathan Baker (USA) 6-0 6-0

Korey Lovett (USA/8) vs. Bye
Peter Bertran (DOM) d. Louis Siegler (USA) 6-1 6-3
Henrik Wiersholm (USA) d. Maciej Sobolewski (POL) 6-0 6-1
Jake Kusmider (USA) d. Lucas Morandini Sanches (BRA) 6-4 5-7 7-5
Rodney Carey (BAH) d. Matere Alban (USA) 6-1 6-0
Tobias Sonne (ARG) d. Yang Liu (CHN) 6-2 6-4
Jake Faundez (AUS) d. Thomas MacLeod (USA) 6-2 6-2
Jordi Mas De Ugarte (ESP/9) vs. Bye


2nd Round

Sam Riffice (USA/1/wc) d. Stratton Gilmore (USA) 6-0 6-0
Mark Simons (GER) d. Boris Bogdanov (USA) 6-0 6-0
Kyle Johnson (USA) d. Joshua Raab (USA) 7-5 7-5
Malik Bhatnagar (CAN) d. Agustin Moreno (MEX) 6-4 6-4

Sacha Modica (GBR) d. Julian Bradley (IRL/2) 6-4 6-4
Gerardo Irarrazabal (CHI) d. Oliver Benneweis Pramming (DEN) 6-3 6-0
Eric Wagner (USA) d. Joseph Corse (USA) 6-3 6-1
Victor Casadevall Gras (ESP) d. Christian Mills (GBR) 6-4 1-0 ret.

Dominik Barton (CZE/3) d. Enzo Brida (BRA) 6-0 6-3
Robert Kelly (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA) 7-6(3) 6-3
Rowland Phillips (JAM) d. Samuel Rubell (USA) 6-3 6-2
Lukas Storck (GER) d. Louis Gorregues (FRA) 6-3 1-6 6-4

Rafael Lima Wagner (BRA) d. William Grant (USA/4) 6-2 6-1
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Sean Presson (USA) 6-1 6-1
Jeremy Gschwendtner (GBR) d. Joaquin Marquez (MEX) 6-1 6-2
Matias Destefanis (ARG) d. Chase Parker (USA) 6-1 6-1

Nestor Vargas (COL) d. A.J.Catanzariti (USA/5) 6-1 6-2
Juan Ignacio Cabrera (ARG) d. Dejon Bivens (USA) 3-0 ret.
Boris Kozlov (USA) d. Sergio Gomez Montesa (ESP) 7-6(2) 6-4
Cedric De Zutter (BEL) d. Juan Manuel Motta (ARG) 6-3 7-5

Nick Hardt (DOM/6) d. Spencer Gray (USA) 6-1 6-2
Sean Burnette (USA) d. Dennis Moses (ZIM) 6-2 7-5
Sergey Belov (RUS) d. Robin Rafaitin (FRA) 6-0 6-0
Perry Gregg (USA) d. Sebastian Eguez (BOL) 6-2 6-2

Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/7) d. Conner McMann (USA) 5-7 7-6(3) 6-1
Maxime Lapraille (BEL) d. Adrian Chamdani (USA) w.o
Christopher Rosensteel (USA) d. Pedro Cordeiro (BRA) 2-6 7-5 6-1
Patrick Daciek (USA/10) d. Caspar Schuetze (GER) 4-6 6-4 6-4

Peter Bertran (DOM) d. Korey Lovett (USA/8) 6-4 6-4
Henrik Wiersholm (USA) d. Jake Kusmider (USA) 6-2 6-1
Rodney Carey (BAH) d. Tobias Sonne (ARG) 6-0 6-0
Jordi Mas De Ugarte (ESP/9) d. Jake Faundez (AUS) 6-3 7-6(3)


3rd Round

Sam Riffice (USA/1/wc) d. Mark Simons (GER) 6-2 6-0
Malik Bhatnagar (CAN) d. Kyle Johnson (USA) 6-2 6-0

Sacha Modica (GBR) d. Gerardo Irarrazabal (CHI) 6-3 7-6(6)
Victor Casadevall Gras (ESP) d. Eric Wagner (USA) 6-2 6-4

Robert Kelly (USA) d. Dominik Barton (CZE/3) 6-4 6-1
Rowland Phillips (JAM) d. Lukas Storck (GER) 6-2 6-1

Rafael Lima Wagner (BRA) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) 6-1 6-1
Matias Destefanis (ARG) d. Jeremy Gschwendtner (GBR) 6-1 6-3

Juan Ignacio Cabrera (ARG) d. Nestor Vargas (COL) 6-1 6-1
Boris Kozlov (USA) d. Cedric De Zutter (BEL) 6-0 6-1

Nick Hardt (DOM/6) d. Sean Burnette (USA) 6-3 6-1
Sergey Belov (RUS) d. Perry Gregg (USA) 6-4 6-4

Maxime Lapraille (BEL) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/7) 7-5 6-4
Patrick Daciek (USA/10) d. Christopher Rosensteel (USA) 6-2 6-1

Henrik Wiersholm (USA) d. Peter Bertran (DOM) 7-5 0-6 7-5
Rodney Carey (BAH) d. Jordi Mas De Ugarte (ESP/9) 6-7(2) 6-3 3-0 ret.


Final Round

Sam Riffice (USA/1/wc) d. Malik Bhatnagar (CAN) 6-1 6-3
Sacha Modica (GBR) d. Victor Casadevall Gras (ESP) w.o
Rowland Phillips (JAM) d. Robert Kelly (USA) 6-1 6-1
Rafael Lima Wagner (BRA) d. Matias Destefanis (ARG) 6-4 6-2
Boris Kozlov (USA) d. Juan Ignacio Cabrera (ARG) 6-7(5) 6-4 12-10
Nick Hardt (DOM/6) d. Sergey Belov (RUS) 6-4 6-2
Patrick Daciek (USA/10) d. Maxime Lapraille (BEL) w.o
Henrik Wiersholm (USA) d. Rodney Carey (BAH) 7-5 0-6 10-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F32 [November 12 | Pensacola | Clay]

Doubles

1st Round

J.Bradley / J.Maginley (IRL/ANT/1) vs. Bye
M.Lapraille / S.Modica (BEL/GBR) d. F.Ornago / C.Rhoden (ITA/USA) 7-6(5) 5-7 10-6
A.Drysdale / C.Schuetze (GBR/GER) d. J.Batalla Diez / A.Hoyos Franco (MEX/COL) w.o
A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/3) d. J.Hernandez Serrano / T.Mercier (MEX/USA) 6-3 7-6(5)

F.Mantilla / J.Olivares (COL/DOM/4) d. P.Daciek / R.Phillips (USA/JAM) 4-6 6-4 10-3
J.Cabrera / L.Morandini Sanches (ARG/BRA) d. J.Caddies / S.Rohrbach (GBR/GER) w.o
C.Li / A.McCurry-Oliver (CHN/USA/wc) d. P.Cordeiro / M.Destefanis (BRA/ARG) 7-6(2) 6-4
R.Kelly / K.Lovett (USA/2) vs. Bye


Quarterfinal

J.Bradley / J.Maginley (IRL/ANT/1) d. M.Lapraille / S.Modica (BEL/GBR) 6-3 6-4
A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/3) d. A.Drysdale / C.Schuetze (GBR/GER) 6-2 6-1
F.Mantilla / J.Olivares (COL/DOM/4) d. J.Cabrera / L.Morandini Sanches (ARG/BRA) 6-1 6-4
R.Kelly / K.Lovett (USA/2) d. C.Li / A.McCurry-Oliver (CHN/USA/wc) 6-0 6-2


Semifinal

J.Bradley / J.Maginley (IRL/ANT/1) d. A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/3) 7-5 6-4
F.Mantilla / J.Olivares (COL/DOM/4) d. R.Kelly / K.Lovett (USA/2) 2-6 7-6(5) 11-9


FINAL

F.Mantilla / J.Olivares (COL/DOM/4) d. J.Bradley / J.Maginley (IRL/ANT/1) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F32 [November 12 | Pensacola | Clay]

Main Draw

1st Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Matias Destefanis (ARG/L.L) 7-6(9) 6-2
Isaiah Strode (USA) d. Maxime Lapraille (BEL/L.L) 6-2 6-1
Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG) d. Boris Kozlov (USA/Q) 7-6(5) 6-4
Rowland Phillips (JAM/Q) d. Jose Olivares (DOM/7) 3-6 6-4 10-8

Sam Riffice (USA/4/Q) d. Sacha Modica (GBR/Q) 6-1 6-4
Sergey Belov (RUS/L.L) d. Ewan Moore (GBR) 6-2 6-1
Nicolas Mejia (COL) d. Henrik Wiersholm (USA/Q) 6-4 6-1
Ricardo Rodriguez (VEN/6) d. Alex Knaff (LUX) 6-2 6-2

Filip Cristian Jianu (ROU) d. Felipe Mantilla (COL/5) 6-1 6-4
Robert Kelly (USA/L.L) d. Serdar Bojadjieva (SWE/wc) 6-0 6-4
Rafael Lima Wagner (BRA/Q) d. Tyler Mercier (USA) 6-1 4-6 17-15
Dmitry Popko (KAZ/3) d. Jody Maginley (ANT) 6-1 6-3

Patrick Daciek (USA/Q) d. Trent Bryde (USA/8) 3-6 6-3 6-4
Nick Hardt (DOM/Q) d. Garrett Johns (USA/wc) 6-0 6-0
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Juan Ignacio Cabrera (ARG/L.L) 6-2 6-3
Nuno Borges (POR/2) d. Chenhe Li (CHN) 6-3 6-1


Matias Destefanis (ARG/L.L) replaces Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)
Maxime Lapraille (BEL/L.L) replaces Mousheg Hovhannisyan (USA)
Sergey Belov (RUS/L.L) replaces Christian Alshon (USA/wc)
Robert Kelly (USA/L.L) replaces Strong Kirchheimer (USA)
Juan Ignacio Cabrera (ARG/L.L) replaces Lasse Muscheites (GER/wc)


2nd Round

Isaiah Strode (USA) d. Fabrizio Ornago (ITA/1) 7-6(4) 7-5
Rowland Phillips (JAM/Q) d. Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG) 7-6(5) 1-6 6-4
Sergey Belov (RUS/L.L) d. Sam Riffice (USA/4/Q) 6-3 6-1
Ricardo Rodriguez (VEN/6) d. Nicolas Mejia (COL) 7-6(3) 6-3

Filip Cristian Jianu (ROU) d. Robert Kelly (USA/L.L) 6-1 7-6(3)
Dmitry Popko (KAZ/3) d. Rafael Lima Wagner (BRA/Q) 6-2 6-2
Patrick Daciek (USA/Q) d. Nick Hardt (DOM/Q) 7-5 7-5
Nuno Borges (POR/2) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 6-2 6-1


Quarterfinal

Isaiah Strode (USA) d. Rowland Phillips (JAM/Q) 6-2 6-4
Ricardo Rodriguez (VEN/6) d. Sergey Belov (RUS/L.L) 6-1 6-2
Dmitry Popko (KAZ/3) d. Filip Cristian Jianu (ROU) 4-6 6-3 6-0
Nuno Borges (POR/2) d. Patrick Daciek (USA/Q) 6-3 6-2


Semifinal

Ricardo Rodriguez (VEN/6) d. Isaiah Strode (USA) 6-1 6-2
Nuno Borges (POR/2) d. Dmitry Popko (KAZ/3) 7-5 6-2


FINAL

Nuno Borges (POR/2) d. Ricardo Rodriguez (VEN/6) 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,707 Posts
1 - 5 of 5 Posts
Top