Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
USA F28

City : Harlingen, Texas, USA
Date : 15-21 October 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Jeffrey John Wolf (USA)

Entry List

1 Denis YEVSEYEV (KAZ) 313
2 Ronnie SCHNEIDER (USA) 410
3 Nuno BORGES (POR) 506
4 Sebastian KORDA (USA) 520
5 Maxime TCHOUTAKIAN (FRA) 589
6 Harrison ADAMS (USA) 596
7 Peter BOTHWELL (IRL) 638
8 Joao Pedro SORGI (BRA) 645
9 Adam EL MIHDAWY (USA) 690
10 Patrick KYPSON (USA) 695
11 Jordi ARCONADA (USA) 698
12 Sam RIFFICE (USA) 714
13 Henry CRAIG (USA) 716
14 Stephan GERRITSEN (NED) 752
15 Bernardo SARAIVA (POR) 777
16 Evan ZHU (USA) 795
17 Ryan PENISTON (GBR) 797
18 Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 806
19 Juan Carlos Manuel AGUILAR (BOL) 817
20 Jacob DUNBAR (USA) 838

21 (Q) Maxime CRESSY (FRA) 771
22 (Q) Andrew WATSON (GBR) 870
23 (Q) Trent BRYDE (USA) 1073
24 (Q) Lucas POULLAIN (FRA) 1128
25 (Q) Valentin VACHEROT (FRA) 1222
26 (Q) Jody MAGINLEY (ANT) 1312
27 (Q) Jonathan CHANG (USA) 1389
28 (Q) Jacob ESKELAND (NOR)

29 (wc) Oliver CRAWFORD (USA) 1538
30 (wc) Axel NEFVE (USA) 1724
31 (wc) Jeremiah GONZALEZ (USA)
32 (wc) Pierce ROLLINS (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F28 [October 15 | Harlingen | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Maxime Cressy (FRA/1) d. Jarryd Woog (USA) 3-6 6-3 6-4
Thomas Rodrigues (FRA) d. Carlos Arana (PAN) 6-3 6-1
Alexander Knight (USA) d. Guillermo Alejandro Arrambide Herrera (MEX) 6-3 6-2
Julian Bradley (IRL/15) d. Tristan McCormick (USA) 6-3 6-3

Andrew Watson (GBR/2) d. Adam Krull (USA) 6-2 6-2
Joseph Corse (USA) d. Jack Pulliam (USA) 4-6 6-4 6-4
Nathan Chavez (USA) d. Enzo Brida (BRA) 6-3 6-2
A.J.Catanzariti (USA/16) d. Kyler Jirasook (USA) 6-0 7-6(1)

Naoki Nakagawa (JPN/3) d. Ian O'Jon (USA) 6-4 6-2
Zandrix Acob (USA) d. George Hutchings (GBR) 6-2 6-4
Kevin Lam (USA/wc) d. Joshua Sundaram (USA/wc) 6-3 6-4
Jody Maginley (ANT/12) d. Noah Schachter (USA) 4-6 6-4 7-5

Sumit Sarkar (USA/4) d. Andrew Cahn (USA) 6-2 6-3
Guido Marson (ITA) d. Pranav Kumar (USA/wc) 7-6(8) 6-2
Alejandro Vedri Asensi (ESP/wc) d. Zane Kohrs (USA) 6-0 6-1
Jonathan Chang (USA/13) d. Jonathan Sorbo (CAN) 6-0 6-2

Michael Shabaz (USA/5) d. Alan Yim (USA) 6-4 6-0
Samuel De Felipe Garcia (ESP) d. Brandon Perez (VEN) 7-5 6-2
Jacob Eskeland (NOR) d. Matheus Ferreira Leite (BRA) 6-3 6-2
Barnaby Smith (GBR/14) d. Yehonatan Kaufman (ISR) 6-3 7-5

Alan Kohen (ARG/6) d. Nicholas Bybel (USA) 6-1 4-0 ret.
William Mottet (FRA) d. Christopher Rosensteel (USA) 7-6(5) 3-6 6-2
Austin Abbrat (USA) d. Michael Loyd (USA/wc) 6-4 6-0
Valentin Vacherot (FRA/10) d. Te Kani Williams (NZL) 6-1 6-2

Trent Bryde (USA/7) d. Alejandro Valencia (COL) 6-4 6-4
André Saleh (USA) d. Sean Robles (USA/wc) 4-6 6-4 6-4
Aron Pierce (USA/wc) d. Clément Sarradin (FRA) 6-4 6-3
Aron Hiltzik (USA/9) d. Hiram Chavez (USA) 6-0 6-0

Lucas Poullain (FRA/8) d. Jake Davidson (USA/wc) 6-3 6-2
Uros Petronijevic (SRB) d. Matt McBride (USA) 6-3 3-6 6-4
Zachary Svajda (USA) d. Robert Kelly (USA) 6-2 6-3
Alexander Lebedev (USA/11) d. Andrew Ely (USA) 6-3 6-1


2nd Round

Maxime Cressy (FRA/1) d. Thomas Rodrigues (FRA) 6-3 6-4
Julian Bradley (IRL/15) d. Alexander Knight (USA) 6-4 4-1 ret.

Andrew Watson (GBR/2) d. Joseph Corse (USA) 6-1 6-3
A.J.Catanzariti (USA/16) d. Nathan Chavez (USA) 3-6 6-3 6-4

Zandrix Acob (USA) d. Naoki Nakagawa (JPN/3) 7-5 6-3
Jody Maginley (ANT/12) d. Kevin Lam (USA/wc) 6-3 6-2

Guido Marson (ITA) d. Sumit Sarkar (USA/4) 6-1 ret.
Jonathan Chang (USA/13) d. Alejandro Vedri Asensi (ESP/wc) 6-2 6-1

Michael Shabaz (USA/5) d. Samuel De Felipe Garcia (ESP) 6-4 6-3
Jacob Eskeland (NOR) d. Barnaby Smith (GBR/14) 6-4 6-4

Alan Kohen (ARG/6) d. William Mottet (FRA) 6-4 6-2
Valentin Vacherot (FRA/10) d. Austin Abbrat (USA) 6-3 6-2

Trent Bryde (USA/7) d. André Saleh (USA) 6-1 6-2
Aron Hiltzik (USA/9) d. Aron Pierce (USA/wc) 7-5 6-0

Lucas Poullain (FRA/8) d. Uros Petronijevic (SRB) 6-3 6-2
Alexander Lebedev (USA/11) d. Zachary Svajda (USA) 7-5 6-2


Final Round

Maxime Cressy (FRA/1) d. Julian Bradley (IRL/15) 6-1 7-6(4)
Andrew Watson (GBR/2) d. A.J.Catanzariti (USA/16) 6-4 1-6 7-5
Jody Maginley (ANT/12) d. Zandrix Acob (USA) 6-3 6-3
Jonathan Chang (USA/13) d. Guido Marson (ITA) 6-4 6-2
Jacob Eskeland (NOR) d. Michael Shabaz (USA/5) w.o
Valentin Vacherot (FRA/10) d. Alan Kohen (ARG/6) 2-6 7-5 6-1
Trent Bryde (USA/7) d. Aron Hiltzik (USA/9) 6-3 7-6(2)
Lucas Poullain (FRA/8) d. Alexander Lebedev (USA/11) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F28 [October 15 | Harlingen | Hard]

Doubles

1st Round

A.Catanzariti / J.Maginley (USA/ANT/Alt) d. B.Arias / B.Saraiva (BOL/POR/1) 6-1 0-6 10-5
J.Bradley / J.Findel-Hawkins (IRL/GBR) d. C.Emhardt / A.Hiltzik (USA) 6-3 6-7(3) 12-10
O.Crawford / S.Riffice (USA) d. T.Bryde / P.Kypson (USA) 6-3 6-2
M.Cressy / N.Meister (FRA/USA/3) d. P.Bothwell / M.Tchoutakian (IRL/FRA) 2-0 ret.

S.Gerritsen / M.Seemann (NED/USA/4) d. H.Craig / E.Zhu (USA) 7-6(4) 6-3
R.Peniston / A.Watson (GBR) d. J.Chang / J.Dunbar (USA) 6-3 7-6(4)
A.El Mihdawy / D.Yevseyev (USA/KAZ) d. J.Gonzalez / P.Rollins (USA/wc) 7-5 6-4
J-P.Fruttero / R.Schneider (USA/2) d. J.Arconada / R.Kelly (USA) 6-3 3-6 10-6

A.Catanzariti / J.Maginley (USA/ANT/Alt) replace A.Kohen / J.Sorgi (ARG/BRA)


Quarterfinal

A.Catanzariti / J.Maginley (USA/ANT/Alt) d. J.Bradley / J.Findel-Hawkins (IRL/GBR) 6-4 3-6 10-6
M.Cressy / N.Meister (FRA/USA/3) d. O.Crawford / S.Riffice (USA) 6-2 6-1
S.Gerritsen / M.Seemann (NED/USA/4) d. R.Peniston / A.Watson (GBR) 3-6 7-5 10-3
J-P.Fruttero / R.Schneider (USA/2) d. A.El Mihdawy / D.Yevseyev (USA/KAZ) 6-2 7-5


Semifinal

M.Cressy / N.Meister (FRA/USA/3) d. A.Catanzariti / J.Maginley (USA/ANT/Alt) 6-1 6-1
J-P.Fruttero / R.Schneider (USA/2) d. S.Gerritsen / M.Seemann (NED/USA/4) 4-6 7-5 10-3


FINAL

M.Cressy / N.Meister (FRA/USA/3) d. J-P.Fruttero / R.Schneider (USA/2) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F28 [October 15 | Harlingen | Hard]

Main Draw

1st Round

Denis Yevseyev (KAZ/1) d. Pierce Rollins (USA/wc) 6-4 6-3
Trent Bryde (USA/Q) d. Jacob Eskeland (NOR/Q) 7-6(3) 6-3
Ryan Peniston (GBR) d. Adam El Mihdawy (USA) 0-6 6-4 6-4
Patrick Kypson (USA) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/8) 6-3 6-1

Nuno Borges (POR/3) d. Henry Craig (USA) 3-6 6-3 6-4
Jack Findel-Hawkins (GBR) d. Sam Riffice (USA) 6-4 6-2
Axel Nefve (USA/wc) d. Stephan Gerritsen (NED) 6-3 6-2
Andrew Watson (GBR/Q) d. A.J.Catanzariti (USA/L.L) 6-1 6-3

Maxime Tchoutakian (FRA/5) d. Evan Zhu (USA) 6-4 6-4
Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) d. Lucas Poullain (FRA/Q) 6-4 1-6 6-2
Jody Maginley (ANT/Q) d. Jacob Dunbar (USA) 6-3 7-6(4)
Jordi Arconada (USA) d. Sebastian Korda (USA/4) 6-3 6-1

Valentin Vacherot (FRA/Q) d. Harrison Adams (USA/6) 2-6 6-0 6-3
Maxime Cressy (FRA/Q) d. Jeremiah Gonzalez (USA/wc) 6-3 6-3
Oliver Crawford (USA/wc) d. Jonathan Chang (USA/Q) 6-1 6-2
Ronnie Schneider (USA/2) d. Bernardo Saraiva (POR) 6-1 5-7 6-1

A.J.Catanzariti (USA/L.L) replaces Peter Bothwell (IRL/7)


2nd Round

Denis Yevseyev (KAZ/1) d. Trent Bryde (USA/Q) 7-6(7) 6-1
Ryan Peniston (GBR) d. Patrick Kypson (USA) 6-4 7-6(4)
Nuno Borges (POR/3) d. Jack Findel-Hawkins (GBR) 6-2 6-3
Andrew Watson (GBR/Q) d. Axel Nefve (USA/wc) 5-7 6-2 7-6(6)

Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) d. Maxime Tchoutakian (FRA/5) 6-2 6-3
Jordi Arconada (USA) d. Jody Maginley (ANT/Q) 6-3 4-6 6-0
Maxime Cressy (FRA/Q) d. Valentin Vacherot (FRA/Q) 6-4 6-4
Oliver Crawford (USA/wc) d. Ronnie Schneider (USA/2) 6-3 6-3


Quarterfinal

Denis Yevseyev (KAZ/1) d. Ryan Peniston (GBR) 6-4 5-7 7-5
Andrew Watson (GBR/Q) d. Nuno Borges (POR/3) 7-6(3) 7-6(5)
Jordi Arconada (USA) d. Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) 6-2 6-4
Oliver Crawford (USA/wc) d. Maxime Cressy (FRA/Q) 6-4 1-6 6-3


Semifinal

Andrew Watson (GBR/Q) d. Denis Yevseyev (KAZ/1) 6-4 4-6 6-4
Oliver Crawford (USA/wc) d. Jordi Arconada (USA) 6-4 6-0


FINAL

Oliver Crawford (USA/wc) d. Andrew Watson (GBR/Q) 6-1 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top