Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
USA F25 qualifying
October 3-9, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Lester Cook to main draw
2. Philip Gubenco
3. Francisco Rodriguez
4. Erik Chvojka
5. Daniel Yoo
6. Denis Zivkovic
7. Mykyta Kryvonos
8. Andrew Piotrowski
9. Benjamin Becker
10. Eddie Acuna
11. Tim Smyczek
12. Sebastian Rivera
13. Chris Wettengel
14. Saar Steele
15. Michael Johnson (1987)
16. Gabriel Montilla

First Round
(1)Lester Cook (USA) bye
Gabriel Coren (USA) d. David Maxwell (USA) 7-5 6-7(6) 6-3
Chris Guido (USA) d. Chase Oliphant (USA) 6-4 6-4
Samuel Webster (USA) d. Mark Adams (USA) 6-0 6-1
Kallim Stewart (USA) d. Brett Johnson (USA) 7-5 6-1
Rahim Esmail (CAN) d. Dane Pfeiffer (USA) 6-0 6-0
Paul Bishop (GBR) d. Warren Hardie (USA) 6-0 6-2
Brandon Silvester (USA) d. (10)Eddie Acuna (USA) 6-3 6-1
(2)Philip Gubenco (CAN) bye
Erik Graves (USA) d. Nathanial Gorham (USA) 6-1 6-4
Aaron Yovan (USA) d. Wesley Miller (USA) 3-6 6-1 6-2
Tin Dong (USA) d. Chad Rodriguez (USA) 6-1 6-2
Sukhwa Young (USA) d. Marvin Rolle (BAH) 6-2 6-3
Tinoteanda Chanakira (ZIM) d. Ryan Cassidy (USA) 4-6 6-1 6-1
Andy Roland (USA) d. Cornell Haarmann (USA) 6-3 6-0
(13)Chris Wettengel (USA) d. Jeffrey Das (USA) 6-1 3-0 ret.
(3)Francisco Rodriguez (PAR) bye
Dave Lingman (USA) d. Michael McClune (USA) 6-3 7-5
Garrett Snyder (USA) d. Christian Hand (USA) 4-6 6-1 1-0 ret.
Alex Krohn (USA) d. Jarryd Cooper (USA) 1-6 6-4 7-5
Sahr Timothy Kpulun (SLE) d. William Ball (USA) 6-3 2-6 6-4
Erik Scharf (USA) d. Alex Sarkissian (USA) 6-0 6-3
Damon Gillette (USA) d. Shay Moruka (USA) 6-4 6-4
(15)Michael Johnson (1987) (USA) d. Ryan Recht (USA) 6-4 3-6 6-1
(4)Erik Chvojka (CAN) bye
Holden Seguso (USA) d. David Mascirrini (USA) 6-0 6-1
Pete Stroer (USA) d. Lance Johnson (USA) 6-1 6-2
Scott Crichlow (USA) d. Sergei Myropolskiy (UKR) 6-2 6-2
Fabian Matthews (USA) d. Steve Johnson (USA) 6-3 6-4
Mirza Koristovic (NOR) d. Allan Pray (USA) 6-0 6-0
A.J. Bartlett (USA) d. Michael Cha (USA) 6-0 6-3
(11)Tim Smyczek (USA) d. Andy Soller (USA) 6-0 6-0
(5)Daniel Yoo (KOR) bye
Porus Jetli (USA) d. Chad Gary Becker (USA) 3-6 6-4 7-5
Timikan Solomon (USA) d. Jake Fleming (USA) 6-4 4-6 6-4
Rohan Weideman (RSA) d. Stanislav Arsonov (UKR) 6-4 6-4
Matt Tyler (USA) d. Blake Lamberth (USA) 6-1 6-1
Stuart Waters (USA) d. Jack Cooper (USA) 6-1 6-0
Nicholas Kwan (CAN) d. Yuji Fukui (JPN) 3-6 6-2 6-1
(12)Sebastian Rivera (ECU) d. Joe Young (USA) w/o
(6)Denis Zivkovic (USA) bye
Scott Schnugg (USA) d. Kevin Ben Chetrit (ISR) 6-2 6-3
Jaak Poldma (EST) d. John Cham-A-Koon (USA) 6-4 6-2
Austin Kemick (USA) d. John McLean (USA) 6-3 6-7(4) 6-0
Bijan Hejazi (USA) d. Derek Klemish (USA) 6-7(6) 6-2 6-1
Amine El Ouazzani (MAR) d. Tom Laskowski (USA) 4-6 6-0 4-0 ret.
Yevgeny Perepelov (USA) d. Darren Bregman (USA) 6-1 6-0
(9)Benjamin Becker (GER) d. Mlandeli Ndlela (ZIM) 6-1 6-2
(7)Mykyta Kryvonos (USA) d. Nathaniel Stadler (USA) 6-0 6-3
Donald Johnson (USA) d. Christopher Daniels (USA) 6-4 6-1
Billy Heiser (USA) d. John Leavitt (USA) 6-3 6-4
Dane Chuntraruk (USA) d. Cameron Spearman (USA) 6-2 6-2
Jorge Rangel (PUR) d. Stephen Stege (USA) 6-4 3-6 6-0
Clancy Shields (USA) d. Chong Wang (USA) 6-3 4-6 7-6(3)
Vahe Assadourian (USA) d. John Valenti (USA) 6-4 6-3
(16)Gabriel Montilla (PUR) d. Jeswin Jolly (USA) 6-1 6-1
Benjamin Lankenau (USA) d. (8)Andrew Piotrowski (CAN) 6-1 2-0 ret.
Nicolas Edelfsen (USA) d. Gabriel Schwartz (USA) 6-0 6-0
Kota Higashikawa (JPN) d. Tom Watson (USA) 6-4 6-4
Andrew Metelijan (USA) d. Ryan Redondo (USA) 1-1 ret.
Stanislav Ichkov (ARG) d. Robert Khoury (USA) 7-5 6-2
Cody Conley (USA) d. Jose Antonio Quiroz (CHI) 6-0 6-0
Aaron de Leon (USA) d. Tom Young (USA) w/o
(14)Saar Steele (ISR) d. Yoshiteru Nara (JPN) 6-4 6-3

Second Round
Gabriel Coren (USA) d. (1)Lester Cook (USA) w/o
Samuel Webster (USA) d. Chris Guido (USA) 6-0 6-0
Kallim Stewart (USA) d. Rahim Esmail (CAN) 7-5 6-3
Paul Bishop (GBR) d. Brandon Silvester (USA) 6-3 6-4
(2)Philip Gubenco (CAN) d. Erik Graves (USA) 6-2 6-2
Tin Dong (USA) d. Aaron Yovan (USA) 6-3 1-6 6-2
Sukhwa Young (USA) d. Tinoteanda Chanakira (ZIM) 6-1 6-1
(13)Chris Wettengel (USA) d. Andy Roland (USA) 4-6 6-2 6-3
(3)Francisco Rodriguez (PAR) d. Dave Lingman (USA) 7-6(4) 6-0
Garrett Snyder (USA) d. Alex Krohn (USA) 6-3 6-4
Erik Scharf (USA) d. Sahr Timothy Kpulun (SLE) 7-5 6-2
(15)Michael Johnson (1987) (USA) d. Damon Gillette (USA) 6-4 6-0
(4)Erik Chvojka (CAN) d. Holden Seguso (USA) 6-2 ret.
Pete Stroer (USA) d. Scott Crichlow (USA) 4-6 6-3 7-6(5)
Mirza Koristovic (NOR) d. Fabian Matthews (USA) 6-4 6-1
(11)Tim Smyczek (USA) d. A.J. Bartlett (USA) 6-3 6-3
(5)Daniel Yoo (KOR) d. Porus Jetli (USA) 6-1 6-1
Rohan Weideman (RSA) d. Timikan Solomon (USA) 6-2 6-4
Stuart Waters (USA) d. Matt Tyler (USA) 6-1 6-1
(12)Sebastian Rivera (ECU) d. Nicholas Kwan (CAN) 6-2 6-1
(6)Denis Zivkovic (USA) d. Scott Schnugg (USA) 6-7(5) 6-3 6-4
Jaak Poldma (EST) d. Austin Kemick (USA) 6-4 6-2
Bijan Hejazi (USA) d. Amine El Ouazzani (MAR) 6-4 6-3
(9)Benjamin Becker (GER) d. Yevgeny Perepelov (USA) 6-0 6-1
(7)Mykyta Kryvonos (USA) d. Donald Johnson (USA) 6-1 6-1
Dane Chuntraruk (USA) d. Billy Heiser (USA) 6-2 3-6 7-6(7)
Clancy Shields (USA) d. Jorge Rangel (PUR) 6-0 7-6(0)
(16)Gabriel Montilla (PUR) d. Vahe Assadourian (USA) 2-6 6-1 6-4
Nicolas Edelfsen (USA) d. Benjamin Lankenau (USA) 6-2 3-6 6-1
Andrew Metelijan (USA) d. Kota Higashikawa (JPN) 6-2 6-1
Cody Conley (USA) d. Stanislav Ichkov (ARG) 6-4 6-0
(14)Saar Steele (ISR) d. Aaron de Leon (USA) 3-6 6-1 7-6(6)

Third Round
Samuel Webster (USA) d. Gabriel Coren (USA) 6-3 6-1
Kallim Stewart (USA) d. Paul Bishop (GBR) 6-1 7-6(2)
(2)Philip Gubenco (CAN) d. Tin Dong (USA) 6-1 6-3
(13)Chris Wettengel (USA) d. Sukhwa Young (USA) 6-1 6-0
(3)Francisco Rodriguez (PAR) d. Garrett Snyder (USA) 6-3 6-2
(15)Michael Johnson (1987) (USA) d. Erik Scharf (USA) 6-7(2) 6-4 6-4
(4)Erik Chvojka (CAN) d. Pete Stroer (USA) 6-3 7-6(4)
Mirza Koristovic (NOR) d. (11)Tim Smyczek (USA) 6-2 6-3
(5)Daniel Yoo (KOR) d. Rohan Weideman (RSA) 6-2 6-3
Stuart Waters (USA) d. (12)Sebastian Rivera (ECU) 6-7(4) 6-3 6-3
(6)Denis Zivkovic (USA) d. Jaak Poldma (EST) 6-1 6-2
(9)Benjamin Becker (GER) d. Bijan Hejazi (USA) 6-3 6-3
(7)Mykyta Kryvonos (USA) d. Dane Chuntraruk (USA) 6-2 6-1
Clancy Shields (USA) d. (16)Gabriel Montilla (PUR) 6-3 6-2
Nicolas Edelfsen (USA) d. Andrew Metelijan (USA) 6-2 6-3
Cody Conley (USA) d. (14)Saar Steele (ISR) 6-1 6-2

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Qualifying Round
Samuel Webster (USA) d. Kallim Stewart (USA) 6-2 6-0
(13)Chris Wettengel (USA) d. (2)Philip Gubenco (CAN) 7-5 3-6 7-5
(15)Michael Johnson (1987) (USA) d. (3)Francisco Rodriguez (PAR) 6-4 7-6(5)
(4)Erik Chvojka (CAN) d. Mirza Koristovic (NOR) 7-6(7) 6-1
(5)Daniel Yoo (KOR) d. Stuart Waters (USA) 6-3 6-1
(6)Denis Zivkovic (USA) d. (9)Benjamin Becker (GER) 6-4 6-2
(7)Mykyta Kryvonos (USA) d. Clancy Shields (USA) 3-6 6-2 6-0
Cody Conley (USA) d. Nicolas Edelfsen (USA) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
USA F25 - USTA Pro Futures of Laguna Niguel
Laguna Niguel, CA, USA
October 3-9, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut:
1. Zack Fleishman
2. Travis Rettenmaier
3. Michael Yani
4. Jeremy Wurtzman
5. Brian Wilson
6. Raphael Durek
7. Dekel Valtzer
8. Matthew Hanlin

First Round
(1)Zack Fleishman (USA) vs (WC)Carsten Ball (AUS)
(LL)Francisco Rodriguez (PAR) vs (WC)Marcus Fugate (USA)
(SE)Tyler Cleveland (USA) vs (q)Mykyta Kryvonos (USA)
(6)Raphael Durek (AUS) vs Juan Manuel Elizondo (MEX)
(4)Jeremy Wurtzman (USA) vs (q)Denis Zivkovic (USA)
Robert Steckley (CAN) vs (q)Cody Conley (USA)
Ishay Hadash (ISR) vs (WC)Shan Sondhu (USA)
(7)Dekel Valtzer (ISR) vs Augustin Gensse (FRA)
(8)Matthew Hanlin (GBR) vs (q)Samuel Webster (USA)
(WC)Jamie Cerretani (USA) vs (q)Michael Johnson (USA)
Lester Cook (USA) vs (LL)Philp Gubenco (CAN)
(3)Michael Yani (USA) vs (q)Daniel Yoo (KOR)
(5)Brian Wilson (USA) vs Daniel Wendler (AUS)
(SE)Matej Bocko (SVK) vs (LL)Benjamin Becker (GER)
Catalin Gard (ROM) vs (q)Erik Chvojka (CAN)
(2)Travis Rettenmaier (USA) vs (q)Chris Wettengel (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Erik Chvojka/Philip Gubenco
2. Catalin Gard/Daniel Wendler
3. Ishay Hadash/Dekel Valtzer
4. Lester Cook/Robert Steckley

First Round
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) bye
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) vs Shan Sondhu/Taran Sondhu (USA)
(3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) bye
Gabriel Montilla/Jorge Rangel (PUR) vs Erik Graves/John Valenti (USA)
Michael Johnson (1987)/Mykyta Kryvonos (USA) vs Benjamin Becker/Daniel Yoo (GER/KOR)
(4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN) vs Stefan Simick/Cameron Spearman (USA)
Matthew Hanlin/Stuart Waters (GBR/USA) vs Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA)
(2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Zack Fleishman (USA) d. (WC)Carsten Ball (AUS) 6-4 6-2
(WC)Marcus Fugate (USA) d. (LL)Francisco Rodriguez (PAR) 6-4 7-5
(q)Denis Zivkovic (USA) d. (LL)Stuart Waters (USA) 6-1 6-2
Ishay Hadash (ISR) d. (WC)Shan Sondhu (USA) 6-3 6-7(3) 6-1
(LL)Philp Gubenco (CAN) d. Lester Cook (USA) 6-3 2-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) bye
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. Shan Sondhu/Taran Sondhu (USA) 6-3 6-2
(3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) bye
Gabriel Montilla/Jorge Rangel (PUR) d. Erik Graves/John Valenti (USA) 6-1 6-2
Michael Johnson (1987)/Mykyta Kryvonos (USA) d. Benjamin Becker/Daniel Yoo (GER/KOR) 7-6(4) 3-6 6-1
(4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN) d. Stefan Simick/Cameron Spearman (USA) 6-1 6-1
Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) d. Matthew Hanlin/Stuart Waters (GBR/USA) 6-3 6-3
(2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Zack Fleishman (USA) d. (WC)Carsten Ball (AUS) 6-4 6-2
(WC)Marcus Fugate (USA) d. (LL)Francisco Rodriguez (PAR) 6-4 7-5
(SE)Tyler Cleveland (USA) d. (q)Mykyta Kryvonos (USA) 6-4 3-6 6-3
(6)Raphael Durek (AUS) d. Juan Manuel Elizondo (MEX) 7-5 6-1
(q)Denis Zivkovic (USA) d. (LL)Stuart Waters (USA) 6-1 6-2
Robert Steckley (CAN) d. (q)Cody Conley (USA) 7-6(4) 6-3
Ishay Hadash (ISR) d. (WC)Shan Sondhu (USA) 6-3 6-7(3) 6-1
Augustin Gensse (FRA) d. (7)Dekel Valtzer (ISR) 6-2 6-4
(8)Matthew Hanlin (GBR) d. (q)Samuel Webster (USA) 6-3 6-3
(WC)Jamie Cerretani (USA) d. (q)Michael Johnson (1987) (USA) 6-3 6-3
(LL)Philip Gubenco (CAN) d. Lester Cook (USA) 6-3 2-6 6-3
(3)Michael Yani (USA) d. (q)Daniel Yoo (KOR) 7-6(5) 3-6 6-4
Daniel Wendler (AUS) d. (5)Brian Wilson (USA) 7-5 7-6(4)
(LL)Benjamin Becker (GER) d. (SE)Matej Bocko (SVK) 6-2 4-1 ret.
Catalin Gard (ROM) d. (q)Erik Chvojka (CAN) 6-2 6-3
(q)Chris Wettengel (USA) d. (2)Travis Rettenmaier (USA) 4-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) bye
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. Shan Sondhu/Taran Sondhu (USA) 6-3 6-2
(3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) bye
Gabriel Montilla/Jorge Rangel (PUR) d. Erik Graves/John Valenti (USA) 6-1 6-2
Michael Johnson (1987)/Mykyta Kryvonos (USA) d. Benjamin Becker/Daniel Yoo (GER/KOR) 7-6(4) 3-6 6-1
(4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN) d. Stefan Simick/Cameron Spearman (USA) 6-1 6-1
Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) d. Matthew Hanlin/Stuart Waters (GBR/USA) 6-3 6-3
(2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(1)Zack Fleishman (USA) d. (WC)Marcus Fugate (USA) 6-4 7-6(0)
(6)Raphael Durek (AUS) d. (SE)Tyler Cleveland (USA) 6-3 6-4
Robert Steckley (CAN) d. (q)Denis Zivkovic (USA) 6-4 6-7(5) 6-4
Augustin Gensse (FRA) d. Ishay Hadash (ISR) 6-2 6-2
(8)Matthew Hanlin (GBR) d. (WC)Jamie Cerretani (USA) 7-5 6-2
(LL)Philip Gubenco (CAN) d. (3)Michael Yani (USA) 6-1 6-3
(LL)Benjamin Becker (GER) d. Daniel Wendler (AUS) 6-3 1-0 ret.
(q)Chris Wettengel (USA) d. Catalin Gard (ROM) 6-4 7-6(2)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) d. Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) 6-2 7-5
(3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) d. Gabriel Montilla/Jorge Rangel (PUR) 6-1 6-3
(4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN) d. Michael Johnson (1987)/Mykyta Kryvonos (USA) 6-2 6-2
(2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) d. Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) d. (3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) 4-6 7-6(6) 6-2
(2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) vs (4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Zack Fleishman (USA) d. (6)Raphael Durek (AUS) 6-4 6-4
Robert Steckley (CAN) d. Augustin Gensse (FRA) 6-1 7-5
(LL)Philip Gubenco (CAN) d. (8)Matthew Hanlin (GBR) 7-5 6-1
(LL)Benjamin Becker (GER) d. (q)Chris Wettengel (USA) 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals
(1)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) d. (3)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) 4-6 7-6(6) 6-2
(4)Lester Cook/Robert Steckley (USA/CAN) d. (2)Catalin Gard/Daniel Wendler (ROM/AUS) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Semifinals

(1)Zack Fleishman (USA) d. Robert Steckley (CAN) 62 61
(LL)Benjamin Becker (GER) d. (LL)Philip Gubenco (CAN) 62 62
 
1 - 20 of 20 Posts
Top