Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
USA F25

City : Laguna Niguel, California, USA
Date : 17-23 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Ryan Shane (USA)

Entry List

1 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 602
2 Henry CRAIG (USA) 603
3 Takuto NIKI (JPN) 612
4 Martin REDLICKI (USA) 614
5 Michael ZHU (USA) 787
6 Paul C. OOSTERBAAN (USA) 856
7 Dominik KELLOVSKY (CZE) 927
8 Mousheg HOVHANNISYAN (USA) 971
9 Tyler MERCIER (USA) 1021
10 Jeremy SONKIN (USA) 1025
11 Alec ADAMSON (USA) 1028
12 Conor BERG (USA) 1035
13 Maxime CRESSY (FRA) 1044
14 Samuel SHROPSHIRE (USA) 1062
15 Milen IANAKIEV (GER) 1129
16 Tim RUEHL (GER) 1145
17 Isaiah STRODE (USA) 1190
18 Valentin VACHEROT (FRA) 1211
19 Andrea BOLLA (ITA) 1226
20 (SE) Igor GIMENEZ (BRA) 1401

21 (Q) Alan KOHEN (ARG) 1441
22 (Q) Oleksiy AROVIN (UKR)
23 (Q) Dragos Constantin IGNAT (ROU)
24 (Q) Filip KRALJEVIC (CRO)
25 (Q) Korey LOVETT (USA)
26 (Q) Emilio NAVA (USA)
27 (Q) Justin ROBERTS (BAH)
28 (Q) Alessandro-Damiano VENTRE (BRA)

29 (wc) Govind NANDA (USA) 1801
30 (wc) Jacob BRUMM (USA)
31 (wc) Brandon NAKASHIMA (USA)
32 (wc) Zachary SVAJDA (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F25 [September 17 | Laguna Niguel | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Harry Bourchier (AUS/1) vs. Bye
Jan Sören Hain (GER) d. Nick Merten (GER) 6-4 7-5
Aditya Gupta (USA) d. Omni Kumar (USA) 5-7 7-6(4) 6-3
André Saleh (USA) d. Andrew Ely (USA) 6-3 6-1
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Mitchell Stewart (USA) 7-5 ret.
Joseph Rotheram (USA) d. Arnav Mohanty (USA) 6-2 7-6(6)
Kaptan Kaster (USA) d. Surya Vinjamuri (USA) 6-0 6-0
Ishwara Pola (BRA) d. Arslan Kellou (USA) 6-2 6-2

Karlo Kranic (CRO/2) vs. Bye
Chris Wettengel (USA) d. Kawika Lam (USA) 7-6(7) 6-3
Rishabh Sharda (IND) d. Gustavo Teisen Pereira (BRA) 6-0 4-6 6-4
Filip Kraljevic (CRO) d. Alexis Alvarez Varas (MEX) 7-5 6-4
Ben Goldberg (USA) d. Callaway Clark (USA) 4-6 6-0 6-0
Julian Noah Steinhausen (USA) d. Clemens Graute (GER) 6-4 3-6 7-5
Nabil Abdallah (GER) d. Shin Inoue (JPN) 4-6 6-3 6-1
Sebastian Hawken (NOR) d. Jamie Vance (USA) 6-2 6-2

Reese Stalder (USA/3) vs. Bye
Alessandro-Damiano Ventre (BRA) d. Cotter Wilson (USA) 4-6 6-0 6-3
Ronald Hohmann (USA) d. Brendan Baar (USA) 6-1 6-3
Joseph Corse (USA) d. Jacob Sleight (USA) 6-3 6-2
Sameer Kumar (USA) d. Andrew Skorsis (AUS) 6-1 6-0
Spartak Rahachou (BLR/wc) d. Colter Smith (USA/wc) 5-7 7-5 4-1 ret.
Rafael E. Grovas (PUR) d. Wally Thayne (USA) 6-4 5-7 6-4
Sam Turchetta (USA) d. Jett Middleton (USA) 6-4 5-7 6-3

Alan Kohen (ARG/4) vs. Bye
Tim Sandkaulen (GER) d. Robert Kelly (USA) 6-7(1) 6-1 6-0
Austin Di Giulio (USA) d. Andrew Scholnick (USA) 7-5 6-4
Anders Arenfeldt Holm (DEN) d. Salight Choi (USA) 6-0 6-1
Kento Perera (USA) d. Maximilian Wild (USA) 6-1 6-4
Joshua Goodger (GBR) d. Luka Vukmanovic (SUI) 6-1 6-1
Nicholas Reyes (USA) d. Yaseen Elhalafawy (USA) 6-2 6-2
Eric Hadigian (USA) d. Trent Aaron (USA) w.o

Felipe Acosta (ARG/5) d. Erroll Lawrence (USA) 6-0 6-1
Daniel Gealer (USA) d. Teague Burger (USA) 3-6 6-1 6-1
Jonathan Sorbo (CAN) d. Kevin Borges Pereira (BRA) 6-1 1-6 6-4
Alex Dominguez Soto (ESP) d. Aoi Kambara (JPN) 6-3 6-4
Emilio Nava (USA) d. Austin Rapp (USA) 6-4 0-6 6-2
Jack Vance (USA) d. Jared Thompkins (USA) 2-6 7-5 6-0
Neel Rajesh (USA) d. Dustin Goldenberg (USA) 6-2 6-2
Alper Kulturel (TUR) d. Jabari Stafford (USA) 6-0 6-3

Svyatoslav Shainyan (RUS/6) d. Francis Pare (CAN) 6-3 7-6(5)
Matthew Tsolakyan (USA) d. Ross Watson (GBR) 6-4 7-5
Jack Davis (CAN) d. Brian Boggs (USA) 6-1 6-1
Arsav Mohanty (USA) d. Richard Redfern (USA/wc) 6-1 6-1
Korey Lovett (USA) d. Hironori Koyanagi (JPN) 6-2 6-3
Enzo Sommer (SUI) d. Thomas Sorensen (CAN) 7-5 6-1
Johnathan Lieu (USA) d. Louis Siegler (USA) 7-6(3) 7-6(1)
Simon Junk (GER) d. Boris Nicola Bakalov (BUL) 7-5 6-2

Michael Shabaz (USA/7) d. Robert Shelton (USA) 7-6(4) 6-2
Timothy Sah (USA) d. Kevin Major (BAH) 6-4 6-4
Henrik Wiersholm (USA) d. Finn Reynolds (NZL) 6-3 6-7(4) 6-3
Wilhelm Saiga (USA) d. Kelly Dickson (USA) 6-1 6-1
Brian Battistone (USA) d. Fabian Fallert (GER) 6-2 6-1
Connor Rapp (USA) d. Haybert Tahmasian (USA/wc) 6-0 6-0
Philip Hjorth (DEN) d. Abhishek Bastola (NEP) 6-2 6-0
Oleksiy Arovin (UKR) d. Ali Amiri (USA) 6-1 6-0

Evan Shamlian (USA) d. Tennyson Whiting (USA) 6-1 6-4
William Genesen (USA) d. Angus Bradshaw (GBR) 6-4 6-7(5) 7-5
Aaron Bailey (USA) d. Jack Ventura-Cruess (USA) 6-2 7-5
Nathan Ponwith (USA) d. Sean Robles (USA) 6-2 6-4
Jeremy Moser (SUI) d. Diego Garcia Dalisay (PHI) 6-4 6-3
Christopher Rosensteel (USA) d. Daniel Traxler (USA) 5-7 6-1 6-2
Mandresy Rakotomalala (FRA) d. Hillel Rousseau (HAI) 6-2 6-0
Justin Roberts (BAH) d. Kyle Montrel (USA) 6-4 7-5


2nd Round

Harry Bourchier (AUS/1) d. Jan Sören Hain (GER) 6-1 6-3
Aditya Gupta (USA) d. André Saleh (USA) 6-2 6-1
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Joseph Rotheram (USA) 7-6(2) 6-0
Kaptan Kaster (USA) d. Ishwara Pola (BRA) 6-2 6-2

Chris Wettengel (USA) d. Karlo Kranic (CRO/2) 7-6(4) 6-0
Filip Kraljevic (CRO) d. Rishabh Sharda (IND) 6-4 2-6 6-4
Julian Noah Steinhausen (USA) d. Ben Goldberg (USA) 7-6(3) 7-5
Sebastian Hawken (NOR) d. Nabil Abdallah (GER) 6-0 6-4

Alessandro-Damiano Ventre (BRA) d. Reese Stalder (USA/3) 1-6 6-1 6-1
Ronald Hohmann (USA) d. Joseph Corse (USA) 7-6(2) 6-4
Sameer Kumar (USA) d. Spartak Rahachou (BLR/wc) 6-2 6-0
Rafael E. Grovas (PUR) d. Sam Turchetta (USA) 6-0 6-3

Alan Kohen (ARG/4) d. Tim Sandkaulen (GER) 6-4 6-4
Austin Di Giulio (USA) d. Anders Arenfeldt Holm (DEN) 6-3 6-4
Joshua Goodger (GBR) d. Kento Perera (USA) 6-4 7-6(3)
Nicholas Reyes (USA) d. Eric Hadigian (USA) 7-6(4) 6-4

Felipe Acosta (ARG/5) d. Daniel Gealer (USA) 6-4 6-1
Jonathan Sorbo (CAN) d. Alex Dominguez Soto (ESP) 6-3 6-0
Emilio Nava (USA) d. Jack Vance (USA) 6-4 6-2
Neel Rajesh (USA) d. Alper Kulturel (TUR) 6-2 6-1

Svyatoslav Shainyan (RUS/6) d. Matthew Tsolakyan (USA) 6-4 2-6 7-6(4)
Jack Davis (CAN) d. Arsav Mohanty (USA) 6-1 6-2
Korey Lovett (USA) d. Enzo Sommer (SUI) 6-4 4-6 6-4
Johnathan Lieu (USA) d. Simon Junk (GER) 7-6(1) 6-4

Michael Shabaz (USA/7) d. Timothy Sah (USA) 3-6 6-4 6-4
Henrik Wiersholm (USA) d. Wilhelm Saiga (USA) 6-2 6-3
Connor Rapp (USA) d. Brian Battistone (USA) 6-3 7-5
Oleksiy Arovin (UKR) d. Philip Hjorth (DEN) 7-5 6-2

William Genesen (USA) d. Evan Shamlian (USA) 6-1 6-2
Nathan Ponwith (USA) d. Aaron Bailey (USA) 6-2 4-6 6-4
Jeremy Moser (SUI) d. Christopher Rosensteel (USA) 6-3 6-2
Justin Roberts (BAH) d. Mandresy Rakotomalala (FRA) 4-6 6-4 6-4


3rd Round

Harry Bourchier (AUS/1) d. Aditya Gupta (USA) 6-1 6-1
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Kaptan Kaster (USA) 6-3 7-5

Filip Kraljevic (CRO) d. Chris Wettengel (USA) 6-3 6-1
Julian Noah Steinhausen (USA) d. Sebastian Hawken (NOR) 6-3 6-4

Alessandro-Damiano Ventre (BRA) d. Ronald Hohmann (USA) 7-6(4) 6-2
Sameer Kumar (USA) d. Rafael E. Grovas (PUR) 6-3 6-0

Alan Kohen (ARG/4) d. Austin Di Giulio (USA) 6-4 6-2
Joshua Goodger (GBR) d. Nicholas Reyes (USA) 6-1 3-2 ret.

Jonathan Sorbo (CAN) d. Felipe Acosta (ARG/5) 6-4 2-6 7-5
Emilio Nava (USA) d. Neel Rajesh (USA) 6-3 6-1

Svyatoslav Shainyan (RUS/6) d. Jack Davis (CAN) 7-5 1-6 6-3
Korey Lovett (USA) d. Johnathan Lieu (USA) 6-4 6-2

Henrik Wiersholm (USA) d. Michael Shabaz (USA/7) 6-3 7-6(8)
Oleksiy Arovin (UKR) d. Connor Rapp (USA) 6-2 6-4

Nathan Ponwith (USA) d. William Genesen (USA) 7-6(3) 6-4
Justin Roberts (BAH) d. Jeremy Moser (SUI) 6-2 6-2


Final Round

Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Harry Bourchier (AUS/1) 6-3 3-6 6-3
Filip Kraljevic (CRO) d. Julian Noah Steinhausen (USA) 6-4 6-3
Alessandro-Damiano Ventre (BRA) d. Sameer Kumar (USA) 7-5 6-1
Alan Kohen (ARG/4) d. Joshua Goodger (GBR) 6-0 3-6 6-3
Emilio Nava (USA) d. Jonathan Sorbo (CAN) 7-5 6-3
Korey Lovett (USA) d. Svyatoslav Shainyan (RUS/6) 6-1 6-2
Oleksiy Arovin (UKR) d. Henrik Wiersholm (USA) 6-3 6-4
Justin Roberts (BAH) d. Nathan Ponwith (USA) 7-5 2-6 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F25 [September 17 | Laguna Niguel | Hard]

Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. D.Kellovsky / T.Ruehl (CZE/GER) 7-6(3) 6-4
G.Nanda / A.Rapp (USA/wc) d. A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN) 6-3 6-4
K.Kaster / J.Sonkin (USA) d. C.Berg / M.Hovhannisyan (USA) 2-0 ret.
A.Adamson / M.Seemann (USA/4) d. A.Saleh / M.Wild (USA/wc) 6-4 6-0

I.Gimenez / J.Reis Da Silva (BRA) d. T.Niki / M.Zhu (JPN/USA/3) 7-6(3) 4-6 13-11
R.Kelly / K.Lovett (USA/wc) d. P.Oosterbaan / R.Williams (USA) 6-4 6-4
A.Kohen / I.Strode (ARG/USA) d. H.Bourchier / C.Wettengel (AUS/USA) 6-2 3-6 10-5
N.Meister / M.Redlicki (USA) d. M.Cressy / J-P.Fruttero (FRA/USA/2) 7-6(6) 7-6(5)


Quarterfinal

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. G.Nanda / A.Rapp (USA/wc) 2-6 7-5 10-5
A.Adamson / M.Seemann (USA/4) d. K.Kaster / J.Sonkin (USA) 6-2 6-4
R.Kelly / K.Lovett (USA/wc) d. I.Gimenez / J.Reis Da Silva (BRA) 3-6 6-4 10-6
N.Meister / M.Redlicki (USA) d. A.Kohen / I.Strode (ARG/USA) 6-3 6-2


Semifinal

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. A.Adamson / M.Seemann (USA/4) 6-2 6-2
N.Meister / M.Redlicki (USA) d. R.Kelly / K.Lovett (USA/wc) 6-3 7-6(4)


FINAL

N.Meister / M.Redlicki (USA) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 6-4 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F25 [September 17 | Laguna Niguel | Hard]

Main Draw

1st Round

Korey Lovett (USA/Q) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/1) 3-6 6-3 7-5
Maxime Cressy (FRA) d. Dragos Constantin Ignat (ROU/Q) 7-5 6-1
Justin Roberts (BAH/Q) d. Jeremy Sonkin (USA) 6-4 6-2
Michael Zhu (USA/5) d. Filip Kraljevic (CRO/Q) 5-7 7-6(2) 6-1

Takuto Niki (JPN/3) d. Zachary Svajda (USA/wc) 6-4 6-2
Emilio Nava (USA/Q) d. Igor Gimenez (BRA) 4-6 7-5 6-3
Alan Kohen (ARG/Q) d. Samuel Shropshire (USA) 6-4 6-3
Paul C. Oosterbaan (USA/6) d. Isaiah Strode (USA) 7-6(2) 7-6(7)

Dominik Kellovsky (CZE/7) d. Tyler Mercier (USA) 4-6 7-5 6-2
Brandon Nakashima (USA/wc) d. Valentin Vacherot (FRA) 7-6(6) 6-3
Jacob Brumm (USA/wc) d. Oleksiy Arovin (UKR/Q) 6-3 6-4
Martin Redlicki (USA/4) d. Tim Ruehl (GER) 6-0 4-6 6-3

Alessandro-Damiano Ventre (BRA/Q) d. Mousheg Hovhannisyan (USA/8) 6-3 6-3
Conor Berg (USA) d. Andrea Bolla (ITA) 6-2 3-6 7-6(1)
Govind Nanda (USA/wc) d. Milen Ianakiev (GER) 7-5 6-1
Henry Craig (USA/2) d. Alec Adamson (USA) 6-3 1-6 6-4


2nd Round

Maxime Cressy (FRA) d. Korey Lovett (USA/Q) 6-4 6-1
Michael Zhu (USA/5) d. Justin Roberts (BAH/Q) 6-1 6-1
Emilio Nava (USA/Q) d. Takuto Niki (JPN/3) 6-3 6-1
Alan Kohen (ARG/Q) d. Paul C. Oosterbaan (USA/6) 2-6 6-1 6-2

Brandon Nakashima (USA/wc) d. Dominik Kellovsky (CZE/7) 7-6(1) 3-6 7-6(2)
Martin Redlicki (USA/4) d. Jacob Brumm (USA/wc) 6-4 7-6(2)
Alessandro-Damiano Ventre (BRA/Q) d. Conor Berg (USA) 6-3 6-4
Henry Craig (USA/2) d. Govind Nanda (USA/wc) 6-3 6-2


Quarterfinal

Maxime Cressy (FRA) d. Michael Zhu (USA/5) 6-0 6-7(2) 6-4
Alan Kohen (ARG/Q) d. Emilio Nava (USA/Q) 6-2 0-6 6-2
Brandon Nakashima (USA/wc) d. Martin Redlicki (USA/4) 6-3 7-5
Henry Craig (USA/2) d. Alessandro-Damiano Ventre (BRA/Q) 6-1 7-5


Semifinal

Maxime Cressy (FRA) d. Alan Kohen (ARG/Q) 6-2 6-3
Brandon Nakashima (USA/wc) d. Henry Craig (USA/2) 7-5 2-6 6-4


FINAL

Brandon Nakashima (USA/wc) d. Maxime Cressy (FRA) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top