Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
USA F24 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: Jordan Peana - NR)
1. Francisco Rodriguez
2. Mykyta Kryvonos
3. Andrew Piotrowski
4. Tim Smyczek
5. Jurgens Strydom
6. Tyler Cleveland
7. Adam Seri
8. Sebastian Rivera
9. Vladimir Obradovic
10. Greg Ouellette
11. Shane Laporte
12. Saar Steele
13. Chris Wettengel
14. Brad Weston
15. Gary Sacks
16. Justin Slattery

First Round
(1)Francisco Rodriguez (PAR) d. Rohan Weideman (RSA) 6-4 6-3
(WC)Alberto Francis (USA) d. Timikan Solomon (USA) 6-2 ret.
(WC)Matt Ronce (USA) d. Mustafa Ulukan (TUR) 6-1 3-6 7-6(5)
(ALT)Scott Schnugg (USA) d. Alex Lane (USA) 6-3 6-2 [Schnugg replaces Kevin Braun]
Mirza Koristovic (NOR) d. Wesley Burrows (USA) 6-3 6-4
Ryan Redondo (USA) d. Hovsep Gasamanian (USA) 6-1 6-1
Sukwha Young (USA) d. Nicholas Kwan (CAN) 6-3 6-1
Marvin Rolle (BAH) d. (9)Vladimir Obradovic (SCG) 7-6(4) 6-3
(2)Mykyta Kryvonos (USA) d. Allan Pray (USA) 6-1 6-0
Jeff Miller (USA) d. (WC)Chad Gary Becker (USA) 2-6 6-1 6-1
Thomas Liversage (RSA) d. Stephen Stege (USA) 6-0 6-3
Christian Hand (USA) d. Cyprian Pisarek (USA) 6-2 6-0
Sebastian Torres (COL) d. Michael Cha (USA) 6-0 6-3
Holden Seguso (USA) d. Jay Goldman (USA) 6-3 1-6 6-1
Gabriel Coren (USA) d. Ionel Bodge (USA) 6-2 6-0
(16)Justin Slattery (USA) d. (WC)Blake Wardman (USA) 6-0 6-2
(3)Andrew Piotrowski (CAN) d. Brett Johnson (USA) 6-1 6-4
Stanislav Ichkov (ARG) d. (WC)Robert Sabo (USA) 3-6 7-5 6-2
Clancy Shields (USA) d. (WC)Bijan Moallemi (USA) 6-3 7-5
Pete Stroer (USA) d. Yuji Fukui (JPN) 6-1 6-1
Aaron Yovan (USA) d. Samuel Atri (MEX) 6-2 6-2
Matt Ozurovich (USA) d. Ross Johnson (AUS) 7-5 5-7 7-6(1)
Alex Sarkissian (USA) d. John McLean (USA) 6-4 7-5
(13)Chris Wettengel (USA) d. Daniel Madrinan (USA) 6-0 6-0
(4)Tim Smyczek (USA) d. Billy Heiser (USA) 6-3 6-2
(WC)Ryan Recht (USA) d. Brandon Silvester (USA) 6-2 6-0
Richardo Chico Bonner (USA) d. Brian Harrison (USA) 6-1 6-3
Terry Richardson (USA) d. Carlos Salmon (USA) 6-4 6-2
Witold Cudny (USA) d. Gabriel Schwartz (USA) 6-3 6-0
(WC)Garrett Snyder (USA) d. Mandondo Ivy (USA) 7-5 6-4
Amine El Ouazzani (MAR) d. Tinotenda Chanakria (ZIM) 6-3 6-4
(12)Saar Steele (ISR) d. Adam Loucks (USA) 7-6(4) 6-3
Michael Gurman (USA) d. (5)Jurgens Strydom (NAM) 3-6 7-5 6-1
Jeffrey Das (USA) d. Jarryd Cooper (USA) 6-2 6-3
Dylan Kim (KOR) d. Fabian Matthews (USA) 3-6 6-1 6-0
Rahim Esmail (CAN) d. Wesley Miller (USA) 6-1 6-2
Vahe Assadourian (USA) d. Aaron Badart (USA) 4-6 6-3 6-1
Samuel Webster (USA) d. Kevin Ben Chetrit (ISR) 6-0 6-0
John Leavitt (USA) d. Shinpei Suzuki (USA) 6-3 6-4
(11)Shane Laporte (USA) d. Jonathan Sanchez (USA) 6-1 6-3
(6)Tyler Cleveland (USA) d. Benjamin Lankenal (USA) 6-3 6-1
Scott Crichlow (USA) d. Jose Antonio Quiroz (CHI) 6-2 6-0
Stanley Sarapanich (USA) d. Nathan Stadler (USA) 6-2 6-1
Andrew Eklov (USA) d. Dane Chuntraruk (USA) 1-6 6-4 6-2
Ruben Torres (COL) d. Jordan Peana (USA) 6-1 6-0
Chris Lam (USA) d. A.J. Bartlett (USA) 6-2 6-1
Andy Roland (USA) d. Sergiu Modoc (USA) 7-6(5) 6-4
(15)Gary Sacks (USA) d. Theodor Eikeri (NOR) 6-4 6-4
Stuart Waters (USA) d. (7)Adam Seri (USA) 6-1 7-5
Marek Czerwinski (USA) d. (WC)Chris Guido (USA) 6-0 6-2
Whit Livingston (USA) d. Stanislav Arsonov (UKR) 6-3 6-2
Jonathan Hooper (NZL) d. Peter Larrieu (USA) 6-1 6-0
Kaes Van't Hof (USA) d. Andrew Matelijan (USA) 6-4 4-6 6-1
Erik Scharf (USA) d. Derek Klemish (USA) 6-2 6-1
Dave Lingman (USA) d. Parsa Samii (USA) 6-3 6-1
(10)Greg Ouellette (USA) d. Alex Menichini (USA) 6-0 6-1
Elliot Wronski (GBR) d. (8)Sebastian Rivera (ECU) 6-4 6-1
Eric Basica (USA) d. Tom Young (USA) 6-4 6-2
Kota Higashikawa (JPN) d. David Johnson (USA) 6-1 6-3
Michael Johnson (USA) d. Tin Dong (USA) 7-5 6-3
Sean Maymi (USA) d. Chris Johnson (USA) 6-1 6-3
Dustin Kemick (USA) d. John Valenti (USA) 6-3 7-6(6)
(WC)Chong Wang (USA) d. (WC)Daniel Ndela (ZIM) 6-1 6-3
(14)Brad Weston (AUS) d. Yevgeny Perepelov (USA) 3-6 6-4 6-1

Second Round
(1)Francisco Rodriguez (PAR) d. (WC)Alberto Francis (USA) 6-4 3-6 7-5
(ALT)Scott Schnugg (USA) d. (WC)Matt Ronce (USA) 6-3 6-3
Ryan Redondo (USA) d. Mirza Koristovic (NOR) 7-5 7-6(4)
Sukwha Young (USA) d. Marvin Rolle (BAH) 6-3 2-6 6-1
(2)Mykyta Kryvonos (USA) d. Jeff Miller (USA) 6-0 6-3
Christian Hand (USA) d. Thomas Liversage (RSA) 6-2 6-1
Holden Seguso (USA) d. Sebastian Torres (COL) 6-1 6-0
(16)Justin Slattery (USA) d. Gabriel Coren (USA) 6-0 6-0
(3)Andrew Piotrowski (CAN) d. Stanislav Ichkov (ARG) 6-0 6-4
Pete Stroer (USA) d. Clancy Shields (USA) 2-6 6-4 7-5
Aaron Yovan (USA) d. Matt Ozurovich (USA) 7-6(5) 6-4
(13)Chris Wettengel (USA) d. Alex Sarkissian (USA) 7-5 6-4
(4)Tim Smyczek (USA) d. (WC)Ryan Recht (USA) 7-5 7-5
Richardo Chico Bonner (USA) d. Terry Richardson (USA) 7-6(4) 1-6 7-5
(WC)Garrett Snyder (USA) d. Witold Cudny (USA) 0-6 6-3 6-4
Amine El Ouazzani (MAR) d. (12)Saar Steele (ISR) 0-6 6-3 6-4
Jeffrey Das (USA) d. Michael Gurman (USA) 7-5 5-3 ret.
Dylan Kim (KOR) d. Rahim Esmail (CAN) 7-6(3) 6-4
Samuel Webster (USA) d. Vahe Assadourian (USA) 6-7(3) 6-2 6-3
(11)Shane Laporte (USA) d. John Leavitt (USA) 6-0 6-1
(6)Tyler Cleveland (USA) d. Scott Crichlow (USA) 3-6 6-0 6-1
Stanley Sarapanich (USA) d. Andrew Eklov (USA) 7-5 6-4
Chris Lam (USA) d. Ruben Torres (COL) 7-5 2-6 7-5
Andy Roland (USA) d. (15)Gary Sacks (USA) 6-7(6) 6-2 6-3
Stuart Waters (USA) d. Marek Czerwinski (USA) 7-5 6-7(4) 6-2
Jonathan Hooper (NZL) d. Whit Livingston (USA) 6-3 6-3
Erik Scharf (USA) d. Kaes Van't Hof (USA) 6-0 6-2
(10)Greg Ouellette (USA) d. Dave Lingman (USA) 7-5 6-2
Eric Basica (USA) d. Elliot Wronski (GBR) 3-6 6-4 6-2
Michael Johnson (USA) d. Kota Higashikawa (JPN) 6-0 6-1
Dustin Kemick (USA) d. Sean Maymi (USA) 6-4 6-4
(14)Brad Weston (AUS) d. (WC)Chong Wang (USA) 6-1 3-6 6-3

Third Round
(1)Francisco Rodriguez (PAR) d. (ALT)Scott Schnugg (USA) 6-4 3-6 7-5
Sukwha Young (USA) d. Ryan Redondo (USA) 7-5 6-1
Christian Hand (USA) d. (2)Mykyta Kryvonos (USA) 7-6(6) 6-3
Holden Seguso (USA) d. (16)Justin Slattery (USA) 7-6(3) 6-3
Pete Stroer (USA) d. (3)Andrew Piotrowski (CAN) 7-6(4) 7-6(4)
(13)Chris Wettengel (USA) d. Aaron Yovan (USA) 7-6(6) 6-4
(4)Tim Smyczek (USA) d. Richardo Chico Bonner (USA) 6-1 6-3
(WC)Garrett Snyder (USA) d. Amine El Ouazzani (MAR) 6-2 6-4
Dylan Kim (KOR) d. Jeffrey Das (USA) 6-4 2-0 ret.
Samuel Webster (USA) d. (11)Shane Laporte (USA) 6-3 7-6(6)
(6)Tyler Cleveland (USA) d. Stanley Sarapanich (USA) 6-2 6-2
Chris Lam (USA) d. Andy Roland (USA) 6-2 7-6(6)
Stuart Waters (USA) d. Jonathan Hooper (NZL) 6-2 6-1
(10)Greg Ouellette (USA) d. Erik Scharf (USA) 6-2 6-3
Eric Basica (USA) d. Michael Johnson (USA) 6-1 7-5
(14)Brad Weston (AUS) d. Dustin Kemick (USA) 7-6(3) 6-1

Qualifying Round
(1)Francisco Rodriguez (PAR) d. Sukwha Young (USA) 6-0 7-6(5)
Holden Seguso (USA) d. Christian Hand (USA) 2-6 6-2 6-3
(13)Chris Wettengel (USA) d. Pete Stroer (USA) 6-2 7-6(4)
(4)Tim Smyczek (USA) d. (WC)Garrett Snyder (USA) 6-0 6-4
Dylan Kim (KOR) d. Samuel Webster (USA) 4-6 6-2 7-6(2)
(6)Tyler Cleveland (USA) d. Chris Lam (USA) 6-3 7-6(3)
(10)Greg Ouellette (USA) d. Stuart Waters (USA) 6-2 6-3
(14)Brad Weston (AUS) d. Eric Basica (USA) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
USA F24 - Racquet Club of Irvine Meyer Pharmaceutical Pro Futures
Irvine, CA, USA
September 26-October 2, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Denis Zivkovic - 833)
1. Travis Rettenmaier
2. Jeremy Wurtzmann
3. Alex Kuznetsov
4. Raphael Durek
5. Matthew Hanlin
6. Juan Manuel Elizondo
7. Catalin Gard
8. Augustin Gensse

First Round
(1)Travis Rettenmaier (USA) vs (WC)Carsten Ball (AUS)
David Loewenthal (USA) vs (WC)Marcus Fugate (USA)
(q)Tyler Cleveland (USA) vs (WC)Sahr Timothy Kpulun (SLE)
(6)Juan Manuel Elizondo (MEX) vs (q)Greg Ouellette (USA)
(4)Raphael Durek (AUS) vs Erik Chvojka (CAN)
Dejan Cvetkovic (CAN) vs Sam Warburg (USA)
Philip Gubenco (CAN) vs (q)Holden Seguso (USA)
(5)Matthew Hanlin (GBR) vs Matej Bocko (SVK)
(8)Augustin Gensse (FRA) vs (q)Chris Wettengel (USA)
Daniel Wendler (AUS) vs Angelo Niculescu (ROM)
(q)Dylan Kim (KOR) vs (WC)Michael McClune (USA)
(3)Alex Kuznetsov (USA) vs Lester Cook (USA)
(7)Catalin Gard (ROM) vs Daniel Yoo (KOR)
Denis Zivkovic (USA) vs (q)Brad Weston (USA)
(q)Francisco Rodriguez (PAR) vs (q)Tim Smyczek (USA)
(2)Jeremy Wurtzmann (USA) vs Hamid Mirzadeh (USA)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Doubles
Seeds: (cut: Rodriguez/Stroer - 758S/1131D)
1. Sam Warburg/Jeremy Wurtzman
2. Raphael Durek/Daniel Wendler
3. Erik Chvojka/Philip Gubenco
4. Mykyta Kryvonov/Denis Zivkovic

First Round
(1)Sam Warburg/Jeremy Wurtzman (USA) vs Alex Kuznetsov/Pete Stroer (USA)
(WC)Marcus Fugate/Sukwha Young (USA) vs Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA)
(4)Mykyta Kryvonov/Denis Zivkovic (USA) vs Matthew Hanlin/Hamid Mirzadeh (USA)
Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA) vs (WC)Sahr Timothy Kpulun/Robert Sabo (SLE/USA)
Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) vs David Loewenthal/Chris Wettengel (USA)
(3)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) vs Matej Bocko/Brad Weston (SVK/AUS)
Dylan Kim/Adam Seri (KOR/USA) vs (WC)Michael McClune/Holden Seguso (USA)
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) vs Michael Johnson/Daniel Yoo (USA/KOR)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Sam Warburg/Jeremy Wurtzman (USA) d. Alex Kuznetsov/Pete Stroer (USA) 6-3 7-5
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. (WC)Marcus Fugate/Sukwha Young (USA) 6-4 1-6 6-3
(4)Mykyta Kryvonov/Denis Zivkovic (USA) d. Matthew Hanlin/Hamid Mirzadeh (USA) 4-6 6-3 6-1
Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA) d. (WC)Sahr Timothy Kpulun/Robert Sabo (SLE/USA) 6-2 6-2
Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) d. (ALT)Damien Gillette/John Valenti (USA) 6-2 6-2
Matej Bocko/Brad Weston (SVK/AUS) d. (3)Erik Chvojka/Philip Gubenco (CAN) 1-6 6-4 7-6(2)
(WC)Michael McClune/Holden Seguso (USA) d. Dylan Kim/Adam Seri (KOR/USA) 7-6(1) 6-3
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. Michael Johnson/Daniel Yoo (USA/KOR) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(LL)Chris Lam (USA) d. (WC)Carsten Ball (AUS) 6-3 3-6 7-5
(WC)Marcus Fugate (USA) d. David Loewenthal (USA) 6-3 6-4
(q)Tyler Cleveland (USA) d. (WC)Sahr Timothy Kpulun (SLE) 6-1 6-1
(q)Greg Ouellette (USA) d. (6)Juan Manuel Elizondo (MEX) 6-3 6-2
Erik Chvojka (CAN) d. (4)Raphael Durek (AUS) 6-1 7-6(4)
Sam Warburg (USA) d. Dejan Cvetkovic (CAN) 6-2 6-2
Philip Gubenco (CAN) d. (q)Holden Seguso (USA) 6-2 6-4
Matej Bocko (SVK) d. (5)Matthew Hanlin (GBR) 2-6 6-0 6-2
(8)Augustin Gensse (FRA) d. (q)Chris Wettengel (USA) 2-6 6-1 6-1
Daniel Wendler (AUS) d. Angelo Niculescu (ROM) 3-6 6-4 7-6(4)
(q)Dylan Kim (KOR) d. (WC)Michael McClune (USA) 4-6 6-2 6-3
Lester Cook (USA) d. (3)Alex Kuznetsov (USA) 5-7 6-4 5-1 ret.
(7)Catalin Gard (ROM) d. Daniel Yoo (KOR) 6-4 6-7(5) 7-6(5)
(q)Brad Weston (AUS) d. Denis Zivkovic (USA) 3-6 7-6(5) 6-3
(q)Tim Smyczek (USA) d. (q)Francisco Rodriguez (PAR) 4-6 6-4 6-0
(2)Jeremy Wurtzmann (USA) d. Hamid Mirzadeh (USA) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
(WC)Marcus Fugate (USA) d. (LL)Chris Lam (USA) 6-2 6-1
(q)Tyler Cleveland (USA) d. (q)Greg Ouellette (USA) 6-3 6-3
Sam Warburg (USA) d. Erik Chvojka (CAN) 7-6(2) 6-3
Matej Bocko (SVK) d. Philip Gubenco (CAN) 6-3 6-4
(8)Augustin Gensse (FRA) d. Daniel Wendler (AUS) 4-6 6-4 6-4
(q)Dylan Kim (KOR) d. Lester Cook (USA) 6-7(3) 7-6(7) 6-2
(q)Brad Weston (AUS) d. (7)Catalin Gard (ROM) 6-3 3-6 6-4
(q)Tim Smyczek (USA) d. (2)Jeremy Wurtzman (USA) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. (1)Sam Warburg/Jeremy Wurtzman (USA) 7-6(5) 3-6 7-6(5)
Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA) d. (4)Mykyta Kryvonov/Denis Zivkovic (USA) 7-5 4-6 7-5
Matej Bocko/Brad Weston (SVK/AUS) d. Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) 6-4 7-6(5)
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. (WC)Michael McClune/Holden Seguso (USA) 6-3 7-5
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,966 Posts
Well done Matej :) But I think Warburg might be too strong.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(q)Tyler Cleveland (USA) d. (WC)Marcus Fugate (USA) 2-6 7-5 6-3
Matej Bocko (SVK) d. Sam Warburg (USA) 7-6(1) 6-4
(8)Augustin Gensse (FRA) d. (q)Dylan Kim (KOR) 6-3 6-1
(q)Brad Weston (AUS) d. (q)Tim Smyczek (USA) 6-1 4-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA) 6-4 6-2
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. Matej Bocko/Brad Weston (SVK/AUS) 5-7 6-4 7-6(6)
 

·
Registered
Joined
·
10,759 Posts
This would be like David Sanguinetti making the semis of Wimbledon. WIN this Matej :D
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #17
Semifinals
(q)Tyler Cleveland (USA) d. Matej Bocko (SVK) 6-0 7-5
(8)Augustin Gensse (FRA) d. (q)Brad Weston (AUS) 6-3 3-6 6-3

Finals
(q)Tyler Cleveland (USA) d. (8)Augustin Gensse (FRA) 4-6 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #18
Finals
Tyler Cleveland/Dave Lingman (USA) d. (2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) 6-3 7-5
 
1 - 18 of 18 Posts
Top