Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Site Information

Tournament Name :Costa Mesa Tennis Centre
Address : 880 Junipero, Costa Mesa, CA, 92626, U.S.A.
Telephone : +1 714 557 0211
Fax : +1 714 708 0733

Tournament Director : Hank Lloyd
E-Mail : [email protected]
Before Event Tel : +1 714 557 0211
During Event Tel : +1 714 557 0211

Tournament Referee :JIM HANDLY
E-Mail : [email protected]
Before Event Tel : +1 714 708 0733
During Event Tel : +1 714 708 0733
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Entry List :

1 ODESNIK, Wayne USA 300 1
2 $ RETTENMAIER, Travis USA 314 1
3 $ KUZNETSOV, Alex USA 413
4 DUREK, Raphael AUS 484 1
5 HANLIN, Matthew GBR 495 1
6 MARTIN, David USA 544 1
7 GENSSE, Augustin FRA 547 1
8 ELIZONDO, Juan-Manuel MEX 553 1
9 WARBURG, Sam USA 630 1
10 WENDLER, Daniel AUS 661 1
11 MIRZADEH, Hamid USA 682 1
12 CVETKOVIC, Dejan CAN 705 1
13 GUBENCO, Philip CAN 725 1
14 RODRIGUEZ, Francisco PAR 730 1
15 PIOTROWSKI, Andrew CAN 734
16 DE ARMAS, Juan VEN 737 1
17 NICULESCU, Angelo ROM 791 1
18 BOCKO, Matej SVK 799 1

Alternates :
19 CHVOJKA, Erik CAN 804 1
20 YOO, Daniel KOR 869= 1
21 KRYVONOS, Mykyta USA 878 1
22 QUERREY, Samuel USA 910
23 BEHRMANN, Matthew USA 942= 1
24 $ FUGATE, Marcus USA 985=
25 HAHN, Troy USA 1090= 1
26 PRICE, Nathan B. USA 1096= 1
27 ROSHAN, Nima USA 1108= 1
28 ACUNA, Eddie USA 1174= 1
29 CORKERY, K.C. USA 1174= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
USA F23 qualifying
September 19-25, 2005

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Lester Cook
2. Erik Chvojka
3. Denis Zivkovic
4. Mykyta Kryvonos
5. Matt Behrmann
6. Marcus Fugate
7. Troy Hahn
8. Nathan Price
9. Eddie Acuna
10. Tyler Cleveland WD
11. Jurgens Strydom
12. Robbye Poole
13. Adam Seri
14. Vladimir Obradovic
15. Greg Ouellette
16. Shane Laporte

First Round
(1)Lester Cook (USA) d. Gary Sacks (USA) 3-6 6-1 7-6(4)
Richard Johnson (USA) d. (ALT)Joe Beck (USA) 6-0 6-0 [Beck replaces James Pade]
(ALT)Chico Bonner (USA) d. Jose Antonio Quiroz (CHI) 6-0 6-1 [Bonner replaces David Maxwell]
Brett Johnson (USA) d. (WC)Bijan Hejazi (USA) 6-3 6-4
Jonathan Wong (USA) d. (WC)Andrew Eklov (USA) 6-3 6-3
Chase Oliphant (USA) d. (ALT)Tom Watson (USA) 6-0 6-0 [Watson replaces Gabriel Schwartz]
Max Taylor (USA) d. Damon Gilette (USA) 6-3 6-2
Stuart Waters (USA) d. (12)Robbye Poole (USA) 6-1 6-3
(2)Erik Chvojka (CAN) d. John Leavitt (USA) 6-0 6-0
Marvin Rolle (BAH) d. (ALT)Witold Cudny (USA) 6-4 6-4 [Cudny replaces Ionez Bodge]
Landon Schaffer (USA) d. Blake Wardman (USA) 6-3 6-2
Carsten Ball (AUS) d. Rahim Eshail (CAN) 6-0 7-6(4)
Stanislav Ichkov (ARG) d. Parsa Samii (USA) 6-0 6-0
John Calienes (USA) d. Derek Klemish (USA) 6-2 6-1
Matthew Ronce (USA) d. Alex Sarkissian (USA) 6-3 6-1
Mlandeli Ndlela (ZIM) d. (9)Eddie Acuna (USA) 6-1 6-1
(3)Denis Zivkovic (USA) d. Parrish Preston (USA) 6-4 6-3
Jeswin Jolly (USA) d. Grant Robertson (USA) 7-6(5) 6-4
(WC)Michael McClune (USA) d. Ivan D'Argence (MEX) 6-0 6-2
Ruben Torres (COL) d. (WC)Andrew Matelijan (USA) 6-0 6-2
Dustin Taylor (USA) d. Yoshitero Nara (JPN) 6-0 6-2
Jamie Friedland (USA) d. Alex Lane (USA) 2-6 7-5 7-5
Alex Menichini (USA) d. Ryan Cassidy (USA) 6-2 6-1
Yuji Miyajima (JPN) d. (ALT)Kota Higashikawa (JPN) ??? [Higashikawa replaces Cleveland]
(4)Mykyta Kryvonos (USA) d. Scott Hohenstein (USA) 6-2 6-1
Pete Stroer (USA) d. Cornelius Haarmann (USA) 6-0 6-4
(WC)Tom Young (USA) d. Yuji Fukui (JPN) 6-3 6-4
Chris Lam (USA) d. Aaron Yovan (USA) 6-1 7-6(6)
Justin Slattery (USA) d. Chris Johnson (USA) 6-1 6-0
Tin Dong (USA) d. Tom Laskowski (USA) 6-2 6-2
Brad Weston (AUS) d. Kaden Hensel (AUS) 5-7 7-6(0) 6-2
(15)Greg Ouellette (USA) d. Jay Goldman (USA) 6-2 6-4
(5)Matt Behrmann (USA) d. Robin MacDougall (USA) 6-0 6-1
Antonio Ruiz-Rosales (MEX) d. Enrique Cavero (PER) 6-0 6-0
Andy Roland (USA) d. (WC)Nathaniel Gorham (USA) 6-4 1-6 7-6(7)
(WC)Vahe Assadourian (USA) d. Chad Becker (USA) 6-2 6-2
Clancy Shields (USA) d. Aaron de Leon (USA) 6-1 7-5
Ross Johnson (AUS) d. (WC)Brandon Silvester (USA) 6-0 6-4
Dylan Kim (KOR) d. (ALT)Sahr Timothy Kpulun (SLE) 6-2 6-4 [Kpulun replaces Chris Guido]
(14)Vladimir Obradovic (SCG) d. Jaak Poldma (EST) 6-2 6-4
(6)Marcus Fugate (USA) d. John Valenti (USA) 6-3 6-2
A.J. Bartlett (USA) d. Tinoteada Chanakira (ZIM) 6-4 6-3
Kevin Ben Chitrit (ISR) d. Gavin Lund (USA) 6-2 6-1
Kallim Stewart (USA) d. Robert Khoury (USA) 6-2 6-1
Dave Lingman (USA) d. Alexej Beljajev (SVK) 5-2 ret.
(WC)Sam Webster (USA) d. Theodor Eikeri (NOR) 6-0 6-0
Marek Czerwinski (USA) d. Benjamin Lankenau (USA) 6-3 4-6 6-3
Ryan Redondo (USA) d. (11)Jurgens Strydom (NAM) 6-3 6-3
(7)Troy Hahn (USA) d. Dane Chuntraruk (USA) 7-6(5) 6-3
Scott Crichlow (USA) d. Joe Galbaith (USA) 6-1 6-1
Rohan Weideman (RSA) d. Jeff Miller (USA) 4-6 6-3 7-6(5)
Jamie Cerretani (USA) d. Sergei Myropolskiy (UKR) 6-0 6-2
Mike Gurman (USA) d. Lance Johnson (USA) 6-4 6-4
(WC)Billy Heiser (USA) d. Yevgeny Perepelov (USA) 6-4 3-0 ret.
Alberto Francis (USA) d. Wesley Miller (USA) 6-1 6-2
(16)Shane Laporte (USA) d. Porus Jetli (USA) 6-3 6-3
(8)Nathan Price (USA) d. Shay Moruka (USA) 6-1 6-3
(WC)Scott Schnugg (USA) d. Michael Birzon (USA) 7-6(4) 6-0
Holden Seguso (USA) d. David Baxendine (USA) 6-0 6-2
Saar Steele (ISR) d. Stanley Sarapanich (USA) 6-7(1) 6-2 6-3
Robert Cameron (USA) d. Sukhwa Young (USA) 6-2 6-1
David Budler (RSA) d. Allan Pray (USA) 6-1 6-0
Sky Laws (USA) d. Todd Wojtkowski (USA) 6-3 6-2
(13)Adam Seri (USA) d. William Ball (USA) 6-7(3) 6-4 6-?

Second Round
(1)Lester Cook (USA) d. Richard Johnson (USA) 6-4 6-4
Brett Johnson (USA) d. (ALT)Chico Bonner (USA) 3-6 6-3 6-0
Jonathan Wong (USA) d. Chase Oliphant (USA) 6-1 6-2
Stuart Waters (USA) d. Max Taylor (USA) 6-1 6-2
(2)Erik Chvojka (CAN) d. Marvin Rolle (BAH) 7-6(3) 3-6 6-3
Carsten Ball (AUS) d. Landon Schaffer (USA) 6-0 6-0
Stanislav Ichkov (ARG) d. John Calienes (USA) 6-1 6-2
Matthew Ronce (USA) d. Mlandeli Ndlela (ZIM) 4-6 6-3 6-1
(3)Denis Zivkovic (USA) d. Jeswin Jolly (USA) 6-2 6-0
(WC)Michael McClune (USA) d. Ruben Torres (COL) 6-3 7-5
Jamie Friedland (USA) d. Dustin Taylor (USA) 6-4 2-6 7-5
Alex Menichini (USA) d. Yuji Miyajima (JPN) 6-0 6-1
(4)Mykyta Kryvonos (USA) d. Pete Stroer (USA) 7-6(4) 6-4
Chris Lam (USA) d. (WC)Tom Young (USA) 6-1 6-2
Justin Slattery (USA) d. Tin Dong (USA) 6-1 6-3
(15)Greg Ouellette (USA) d. Brad Weston (AUS) 6-4 6-0
(5)Matt Behrmann (USA) d. Antonio Ruiz-Rosales (MEX) 6-3 3-6 6-4
(WC)Vahe Assadourian (USA) d. Andy Roland (USA) 7-6(5) 6-1
Clancy Shields (USA) d. Ross Johnson (AUS) 6-4 6-2
Dylan Kim (KOR) d. (14)Vladimir Obradovic (SCG) 6-4 6-2
(6)Marcus Fugate (USA) d. A.J. Bartlett (USA) 6-2 6-0
Kallim Stewart (USA) d. Kevin Ben Chitrit (ISR) 7-6(0) 6-0
Dave Lingman (USA) d. (WC)Sam Webster (USA) 6-4 6-2
Ryan Redondo (USA) d. Marek Czerwinski (USA) 6-3 6-4
(7)Troy Hahn (USA) d. Scott Crichlow (USA) 6-2 6-2
Jamie Cerretani (USA) d. Rohan Weideman (RSA) 2-6 6-4 6-3
Mike Gurman (USA) d. (WC)Billy Heiser (USA) 6-1 6-1
Alberto Francis (USA) d. (16)Shane Laporte (USA) 6-3 6-4
(8)Nathan Price (USA) d. (WC)Scott Schnugg (USA) 7-5 6-2
Holden Seguso (USA) d. Saar Steele (ISR) 6-2 6-3
Robert Cameron (USA) d. David Budler (RSA) 6-1 7-6(6)
Sky Laws (USA) d. (13)Adam Seri (USA) 2-6 6-4 6-4

Third Round
(1)Lester Cook (USA) d. Brett Johnson (USA) 6-2 6-2
Stuart Waters (USA) d. Jonathan Wong (USA) 6-3 6-4
(2)Erik Chvojka (CAN) d. Carsten Ball (AUS) 7-6(6) 6-2
Stanislav Ichkov (ARG) d. Matthew Ronce (USA) 6-3 6-0
(3)Denis Zivkovic (USA) d. (WC)Michael McClune (USA) 6-1 7-5
Alex Menichini (USA) d. Jamie Friedland (USA) 7-6(5) 4-6 6-3
Chris Lam (USA) d. (4)Mykyta Kryvonos (USA) 6-3 6-3
Justin Slattery (USA) d. (15)Greg Ouellette (USA) 6-4 7-5
(5)Matt Behrmann (USA) d. (WC)Vahe Assadourian (USA) 7-5 0-6 7-5
Dylan Kim (KOR) d. Clancy Shields (USA) 6-3 6-2
Kallim Stewart (USA) d. (6)Marcus Fugate (USA) 7-5 6-1
Ryan Redondo (USA) d. Dave Lingman (USA) ???
Jamie Cerretani (USA) d. (7)Troy Hahn (USA) 7-5 6-3
Alberto Francis (USA) d. Mike Gurman (USA) 6-1 6-1
(8)Nathan Price (USA) d. Holden Seguso (USA) 6-2 3-6 6-2
Sky Laws (USA) d. Robert Cameron (USA) 4-6 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Qualifying Round
(1)Lester Cook (USA) d. Stuart Waters (USA)
(2)Erik Chvojka (CAN) d. Stanislav Ichkov (ARG)
(3)Denis Zivkovic (USA) d. Alex Menichini (USA)
Chris Lam (USA) d. Justin Slattery (USA)
(5)Matt Behrmann (USA) d. Dylan Kim (KOR)
Kallim Stewart (USA) d. Ryan Redondo (USA)
Jamie Cerretani (USA) d. Alberto Francis (USA)
(8)Nathan Price (USA) d. Sky Laws (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
USA F23 - Costa Mesa Pro Classic
Costa Mesa, CA, USA
September 19-25, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Matej Bocko - 799)
1. Wayne Odesnik
2. Travis Rettenmaier
3. Scott Lipsky
4. Alex Kuznetsov
5. Raphael Durek
6. Matthew Hanlin
7. Juan Manuel Elizondo
8. David Martin

First Round
(1)Wayne Odesnik (USA) vs Andrew Piotrowski (CAN)
Augustin Gensse (FRA) vs Matej Bocko (SVK)
Philip Gubenco (CAN) vs (SE)Daniel Yoo (KOR)
(7)Juan Manuel Elizondo (MEX) vs Daniel Wendler (AUS)
(4)Alex Kuznetsov (USA) vs Angelo Niculescu (ROM)
Francisco Rodriguez (PAR) vs (q)Kallim Stewart (USA)
(q)Chris Lam (USA) vs (WC)Alex Reichel (USA)
(6)Matthew Hanlin (USA) vs (WC)Tim Smyczek (USA)
(5)Raphael Durek (AUS) vs (q)Lester Cook (USA)
(q)Denis Zivkovic (USA) vs (q)Nathan Price (USA)
Hamid Mirzadeh (USA) vs (WC)Kaes Van't Hof (USA)
(3)(SE)Scott Lipsky (USA) vs (q)Erik Chvojka (CAN)
(8)David Martin (USA) vs Juan de Armas (VEN)
Sam Warburg (USA) vs (WC)Chris Wettengel (USA)
Dejan Cvetkovic (CAN) vs (q)Matt Behrmann (USA)
(2)Travis Rettenmaier (USA) vs (q)Jamie Cerretani (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: 890D/824S)
1. Scott Lipsky/David Martin
2. Raphael Durek/Daniel Wendler
3. Matthew Hanlin/Justin Slattery
4. Philip Gubenco/Hamid Mirzadeh

First Round
(1)Scott Lipsky/David Martin (USA) vs Mykyta Kryvonos/Denis Zivkovic (USA)
Ryan Redondo/Pete Stroer (USA) vs (WC)Marek Czerwinski/Kallim Stewart (USA)
(3)Matthew Hanlin/Justin Slattery (GBR/USA) vs Marcus Fugate/Holden Seguso (USA)
Vladimir Obradovic/Greg Ouellette (SCG/USA) vs Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA)
Matej Bocko/Erik Chvojka (SVK/CAN) vs Matt Behrmann/Brad Weston (USA/AUS)
(4)Philip Gubenco/Hamid Mirzadeh (CAN/USA) vs (WC)Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA)
Tyler Cleveland/Stuart Waters (USA) vs Rahim Esmail/Daniel Yoo (CAN/KOR)
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) vs (WC)Michael McClune/Wesley Miller (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Wayne Odesnik (USA) d. Andrew Piotrowski (CAN) 6-4 6-4
Augustin Gensse (FRA) d. Matej Bocko (SVK) 6-0 6-2
(SE)Daniel Yoo (KOR) d. Philip Gubenco (CAN) 7-5 6-3
Daniel Wendler (AUS) d. (7)Juan Manuel Elizondo (MEX) 1-6 6-4 7-6(4)
Angelo Niculescu (ROM) d. (4)Alex Kuznetsov (USA) 4-6 6-4 6-4
Francisco Rodriguez (PAR) d. (q)Kallim Stewart (USA) 3-6 6-4 6-3
(WC)Alex Reichel (USA) d. (q)Chris Lam (USA) 7-6(5) 7-5
(WC)Tim Smyczek (USA) d. (6)Matthew Hanlin (USA) 2-6 7-6(5) 6-3
(q)Lester Cook (USA) d. (5)Raphael Durek (AUS) 7-5 6-4
(q)Nathan Price (USA) d. (q)Denis Zivkovic (USA) 6-4 6-0
Hamid Mirzadeh (USA) d. (WC)Kaes Van't Hof (USA) 6-3 4-6 7-5
(3)(SE)Scott Lipsky (USA) d. (q)Erik Chvojka (CAN) 7-6(5) 4-6 6-4
Juan de Armas (VEN) d. (8)David Martin (USA) 6-4 2-6 6-4
Sam Warburg (USA) d. (WC)Chris Wettengel (USA) 6-2 4-6 6-2
(q)Matt Behrmann (USA) d. Dejan Cvetkovic (CAN) 6-3 3-6 6-0
(2)Travis Rettenmaier (USA) d. (q)Jamie Cerretani (USA) 7-5 3-6 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Doubles First Round :

(1)Scott Lipsky/David Martin (USA) d. Mykyta Kryvonos/Denis Zivkovic (USA) 7-6(4) 6-1
Ryan Redondo/Pete Stroer (USA) d. (WC)Marek Czerwinski/Kallim Stewart (USA) 6-3 7-6(4)
(3)Matthew Hanlin/Justin Slattery (GBR/USA) d. Marcus Fugate/Holden Seguso (USA) 6-4 6-2
Vladimir Obradovic/Greg Ouellette (SCG/USA) d. Carsten Ball/Tim Smyczek (AUS/USA) 7-6(3) 7-5
Matt Behrmann/Brad Weston (USA/AUS) d. Matej Bocko/Erik Chvojka (SVK/CAN) 6-3 6-2
(4)Philip Gubenco/Hamid Mirzadeh (CAN/USA) d. (WC)Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) 6-4 6-3
Tyler Cleveland/Stuart Waters (USA) d. Rahim Esmail/Daniel Yoo (CAN/KOR) 6-3 5-7 6-1
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. (WC)Michael McClune/Wesley Miller (USA) 4-6 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(1)Wayne Odesnik (USA) d. Augustin Gensse (FRA) 6-3 6-2
Daniel Wendler (AUS) d. (SE)Daniel Yoo (KOR) 6-2 6-2
Angelo Niculescu (ROM) d. Francisco Rodriguez (PAR) 2-6 6-4 6-1
(WC)Alex Reichel (USA) d. (WC)Tim Smyczek (USA) 6-3 3-6 6-4
(q)Lester Cook (USA) d. (q)Nathan Price (USA) 7-6(6) 6-2
(3)(SE)Scott Lipsky (USA) d. Hamid Mirzadeh (USA) 6-3 6-2
Sam Warburg (USA) d. Juan de Armas (VEN) 6-4 3-6 6-1
(q)Matt Behrmann (USA) d. (2)Travis Rettenmaier (USA) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Doubles Quarterfinals
(1)Scott Lipsky/David Martin (USA) d. Ryan Redondo/Pete Stroer (USA) 4-6 6-4 7-6(5)
Vladimir Obradovic/Greg Ouellette (SCG/USA) d. (3)Matthew Hanlin/Justin Slattery (GBR/USA) 7-5 6-3
Matt Behrmann/Brad Weston (USA/AUS) d. (4)Philip Gubenco/Hamid Mirzadeh (CAN/USA) 6-3 6-3
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. Tyler Cleveland/Stuart Waters (USA) 6-4 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinals
(1)Wayne Odesnik (USA) d. Daniel Wendler (AUS) 6-2 6-2
(WC)Alex Reichel (USA) d. Angelo Niculescu (ROM) 6-1 6-3
(q)Lester Cook (USA) d. (3)(SE)Scott Lipsky (USA) 6-3 7-5
Sam Warburg (USA) d. (q)Matt Behrmann (USA) 6-2 4-6 6-1

Semifinals
(1)Wayne Odesnik (USA) d. (WC)Alex Reichel (USA) 6-4 6-4
Sam Warburg (USA) d. (q)Lester Cook (USA) 6-3 5-1 ret.

Finals
Sam Warburg (USA) d. (1)Wayne Odesnik (USA) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(1)Scott Lipsky/David Martin (USA) d. Vladimir Obradovic/Greg Ouellette (SCG/USA) 6-2 6-2
(2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) d. Matt Behrmann/Brad Weston (USA/AUS) 6-2 6-3

Finals
(1)Scott Lipsky/David Martin (USA) d. (2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) 6-4 6-4
 
1 - 15 of 15 Posts
Top