Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
USA F23

City : Boston, Massachusetts, USA
Date : 13-19 August 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Antoine HOANG (FRA) 220
2 Andrew HARRIS (AUS) 363
3 Karue SELL (BRA) 372
4 Sekou BANGOURA (USA) 392
5 Ryan SHANE (USA) 508
6 Michael REDLICKI (USA) 522
7 Liam CARUANA (ITA) 529
8 Kento TAKEUCHI (JPN) 533
9 Strong KIRCHHEIMER (USA) 601
10 Pavel KRAINIK (CAN) 652
11 Alexios HALEBIAN (USA) 721
12 Junior Alexander ORE (USA) 737
13 Florian LAKAT (FRA) 761
14 Evan ZHU (USA) 796
15 Vasil KIRKOV (USA) 800
16 Luis PATINO (MEX) 831
17 Nicolas ALVAREZ (PER) 862
18 Paul C. OOSTERBAAN (USA) 888
19 Francesco FERRARI (ITA) 911
20 (SE) Maxime CRESSY (FRA) 1848

21 (Q) Alejandro GOMEZ (COL) 551
22 (Q) Michael ZHU (USA) 1029
23 (Q) Trent BRYDE (USA) 1049
24 (Q) Charles BROOM (GBR) 1146
25 (Q) Alexander LEBEDEV (USA) 1254
26 (Q) Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX) 1395
27 (Q) Alan KOHEN (ARG) 1418
28 (Q) Jason SEIDMAN (USA)

29 (wc) Martin REDLICKI (USA) 614
30 (wc) Axel GELLER (ARG) 1034
31 (wc) Brian SHI (USA) 1193
32 (wc) Samuel BEREN (USA) 1779
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F23 [August 13 | Boston | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Alejandro Gomez (COL/1) vs. Bye
Gage Brymer (USA) d. Fergus O'Rourke (IRL) 6-0 6-0
Ariel Ilarslan Russo (PAN) d. Alexander Brebenel (USA) 6-0 6-0
Felix Corwin (USA/12) d. André Saleh (USA) 6-2 6-2

Michael Zhu (USA/2) vs. Bye
Sid Donarski (CAN) d. Nishanth Doddamane (IND) 6-2 6-0
Sam Lapides (USA) d. Varun Luthra (USA) 6-1 6-1
William Bushamuka (USA/11) d. Catalin Fifea (ROU) 6-3 6-2

Trent Bryde (USA/3) d. Varun Jayaram (USA) 6-1 6-1
Tom Bickel (USA) d. Marc Esserman (USA) w.o
Brandon Perez (VEN) d. Jonathan Morgan (BAR) 6-2 6-2
Jordi Mullor (MEX) d. John Speicher (USA/14) 6-2 6-3

Charles Broom (GBR/4) d. Malik Bhatnagar (CAN) 6-1 6-4
Frazier Rengifo (COL) d. Aaron Diamond (USA) 6-0 6-1
Sergey Belov (RUS) d. Nathan Taschereau (USA) 6-2 6-4
Harshana Godamanna (SRI/15) d. Matthew Mendez (USA) 5-7 6-3 6-3

Alexander Lebedev (USA/5) d. Christian Lakoseljac (CAN) 6-4 6-4
Hillel Rousseau (HAI) d. Ryan Alexander Mueller (GUA) 2-6 6-4 6-3
Scott Bickel (USA) d. Nick Mitchell (USA) 6-4 6-1
Gilbert Soares Klier Junior (BRA/9) d. Ronald Hohmann (USA) 6-4 4-6 7-6(6)

Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL/6) d. Suraj Beniwal (IND) 6-2 6-0
Drew Van Orderlain (USA) d. Trey Scott (USA) 6-1 6-2
Jason Seidman (USA) d. Jovan Zeljkovic (BIH) 6-2 6-2
Matt Seeberger (USA/16) d. Youssef Rajia (USA) 6-1 5-7 6-4

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX/7) d. Sebastian Zapata (CAN) 6-1 6-0
Connor Johnston (USA) d. Davis Crocker (USA) 6-2 0-6 6-3
William Peters (USA) d. Andrew Ely (USA) 6-1 6-0
Karl Poling (USA/10) d. Anthony Fortunati (USA) 6-0 6-0

Alan Kohen (ARG/8) d. Peter Conklin (USA) 6-2 6-7(8) 6-4
Steven Sun (USA) d. Matthew Tansil (USA) 6-3 6-2
Matt Kuhar (USA) d. Michael Dang (USA) 6-0 6-0
Julian Bradley (IRL/13) d. Ryan Foster (USA) 6-2 6-1


2nd Round

Alejandro Gomez (COL/1) d. Gage Brymer (USA) 6-3 6-2
Felix Corwin (USA/12) d. Ariel Ilarslan Russo (PAN) 6-0 6-0

Michael Zhu (USA/2) d. Sid Donarski (CAN) 6-1 4-1 ret.
William Bushamuka (USA/11) d. Sam Lapides (USA) 6-4 6-3

Trent Bryde (USA/3) d. Tom Bickel (USA) 6-3 6-2
Brandon Perez (VEN) d. Jordi Mullor (MEX) 6-4 6-3

Charles Broom (GBR/4) d. Frazier Rengifo (COL) 6-3 6-3
Harshana Godamanna (SRI/15) d. Sergey Belov (RUS) 6-2 3-6 6-3

Alexander Lebedev (USA/5) d. Hillel Rousseau (HAI) 6-4 6-4
Gilbert Soares Klier Junior (BRA/9) d. Scott Bickel (USA) 6-3 6-2

Drew Van Orderlain (USA) d. Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL/6) 6-1 7-5
Jason Seidman (USA) d. Matt Seeberger (USA/16) 3-6 7-5 6-3

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX/7) d. Connor Johnston (USA) 6-2 6-3
William Peters (USA) d. Karl Poling (USA/10) 6-4 6-1

Alan Kohen (ARG/8) d. Steven Sun (USA) 7-5 6-0
Matt Kuhar (USA) d. Julian Bradley (IRL/13) 6-3 6-3


Final Round

Alejandro Gomez (COL/1) d. Felix Corwin (USA/12) 6-4 6-2
Michael Zhu (USA/2) d. William Bushamuka (USA/11) 7-5 6-0
Trent Bryde (USA/3) d. Brandon Perez (VEN) 4-6 7-5 6-4
Charles Broom (GBR/4) d. Harshana Godamanna (SRI/15) 7-5 6-0
Alexander Lebedev (USA/5) d. Gilbert Soares Klier Junior (BRA/9) 6-1 6-3
Jason Seidman (USA) d. Drew Van Orderlain (USA) 6-4 6-4
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX/7) d. William Peters (USA) 6-4 6-1
Alan Kohen (ARG/8) d. Matt Kuhar (USA) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F23 [August 13 | Boston | Hard]

Doubles

1st Round

S.Bangoura / M.Zhu (USA/1) d. V.Kirkov / Mi.Redlicki (USA) 6-2 6-4
I.Dempster / S.Kirchheimer (USA) d. S.Hernandez Ramirez / J.Hernandez Serrano (COL/MEX) 6-3 2-6 12-10
A.Lebedev / J.Seidman (USA/wc) d. M.Miranda / J.Mullor (CHI/MEX/wc) 6-4 6-0
F.Corwin / P.Oosterbaan (USA) d. F.Ferrari / J-P.Fruttero (ITA/USA/3) 6-4 7-6(12)

A.Halebian / L.Patino (USA/MEX/4) d. F.O'Rourke / D.Van Orderlain (IRL/USA/wc) 6-2 6-4
M.Cressy / M.Seeberger (FRA/USA) d. S.Beren / B.Shi (USA) 6-1 6-2
M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. C.Broom / A.Kohen (GBR/ARG) 4-6 6-3 11-9
A.Gomez / K.Poling (COL/USA) d. J.Bradley / J.Ore (IRL/USA/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

I.Dempster / S.Kirchheimer (USA) d. S.Bangoura / M.Zhu (USA/1) 6-3 6-4
F.Corwin / P.Oosterbaan (USA) d. A.Lebedev / J.Seidman (USA/wc) 4-6 6-4 10-4
M.Cressy / M.Seeberger (FRA/USA) d. A.Halebian / L.Patino (USA/MEX/4) w.o
M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. A.Gomez / K.Poling (COL/USA) 6-0 6-2


Semifinal

F.Corwin / P.Oosterbaan (USA) d. I.Dempster / S.Kirchheimer (USA) 6-4 6-4
M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. M.Cressy / M.Seeberger (FRA/USA) 7-6(7) 6-3


FINAL

M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. F.Corwin / P.Oosterbaan (USA) 7-5 6-7(13) 10-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F23 [August 13 | Boston | Hard]

Main Draw

1st Round

Antoine Hoang (FRA/1) d. Paul C. Oosterbaan (USA) 6-3 7-6(3)
Francesco Ferrari (ITA) d. Charles Broom (GBR/Q) 7-6(7) 4-6 6-2
Nicolas Alvarez (PER) d. Gilbert Soares Klier Junior (BRA/L.L) 2-6 7-6(3) 6-4
Liam Caruana (ITA/6) d. Alexander Lebedev (USA/Q) 6-0 6-3

Evan Zhu (USA) d. Ryan Shane (USA/4) 7-5 4-6 6-2
Martin Redlicki (USA/wc) d. Michael Zhu (USA/Q) 6-4 6-4
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX/Q) d. Maxime Cressy (FRA) 7-6(4) 2-6 6-3
Alejandro Gomez (COL/7/Q) d. Junior Alexander Ore (USA) 4-6 6-1 7-6(1)

Strong Kirchheimer (USA/8) d. Brian Shi (USA/wc) 6-1 7-6(1)
Luis Patino (MEX) d. Jason Seidman (USA/Q) 6-3 6-4
Felix Corwin (USA/L.L) d. Florian Lakat (FRA) w.o
Sekou Bangoura (USA/3) d. Samuel Beren (USA/wc) 6-4 6-0

Alexios Halebian (USA) d. Michael Redlicki (USA/5) 7-6(3) 7-5
Vasil Kirkov (USA) d. Alan Kohen (ARG/Q) 7-5 6-3
Axel Geller (ARG/wc) d. Pavel Krainik (CAN) 7-6(9) 6-4
Andrew Harris (AUS/2) d. Trent Bryde (USA/Q) 6-4 6-7(5) 6-4

Gilbert Soares Klier Junior (BRA/L.L) replaces Karue Sell (BRA)
Felix Corwin (USA/L.L) replaces Kento Takeuchi (JPN)


2nd Round

Antoine Hoang (FRA/1) d. Francesco Ferrari (ITA) 6-4 6-4
Nicolas Alvarez (PER) d. Liam Caruana (ITA/6) 6-1 6-4
Evan Zhu (USA) d. Martin Redlicki (USA/wc) 1-6 6-3 6-4
Alejandro Gomez (COL/7/Q) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX/Q) 7-6(4) 6-3

Strong Kirchheimer (USA/8) d. Luis Patino (MEX) 6-3 6-2
Sekou Bangoura (USA/3) d. Felix Corwin (USA/L.L) 6-4 7-6(3)
Vasil Kirkov (USA) d. Alexios Halebian (USA) 7-6(2) 4-3 ret.
Andrew Harris (AUS/2) d. Axel Geller (ARG/wc) 6-4 6-4


Quarterfinal

Antoine Hoang (FRA/1) d. Nicolas Alvarez (PER) 6-3 6-3
Alejandro Gomez (COL/7/Q) d. Evan Zhu (USA) 6-4 6-3
Sekou Bangoura (USA/3) d. Strong Kirchheimer (USA/8) 7-6(4) 6-2
Andrew Harris (AUS/2) d. Vasil Kirkov (USA) 6-3 1-6 6-4


Semifinal

Antoine Hoang (FRA/1) d. Alejandro Gomez (COL/7/Q) 6-2 6-2
Sekou Bangoura (USA/3) d. Andrew Harris (AUS/2) 2-6 6-4 6-4


FINAL

Sekou Bangoura (USA/3) d. Antoine Hoang (FRA/1) 7-5 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top