Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :

1 WURTZMAN, Jeremy USA 403 1
2 LIPSKY, Scott USA 412 1
3 DUREK, Raphael AUS 484 1
4 HANLIN, Matthew GBR 495 1
5 MARTIN, David USA 543 1
6 COOK, Lester USA 637 1
7 WENDLER, Daniel AUS 656 1
8 MIRZADEH, Hamid USA 678 1
9 CVETKOVIC, Dejan CAN 702
10 RODRIGUEZ, Francisco PAR 728 1
11 PIOTROWSKI, Andrew CAN 732
12 DE ARMAS, Juan VEN 735 1
13 NICULESCU, Angelo ROM 787 1
14 CHVOJKA, Erik CAN 799 1
15 JONES, G. D. NZL 839 1
16 YOO, Daniel KOR 865= 1
17 BEHRMANN, Matthew USA 936= 1
18 $ FUGATE, Marcus USA 979=
19 HAHN, Troy USA 1089= 1
20 PRICE, Nathan B. USA 1093= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
USA F22 qualifying
September 12-18, 2005

Singles
Seeds: (cut: Jonathan Sanchez - NR)
1. Lesley Joseph
2. Horia Tecau
3. Benedikt Dorsch
4. Denis Zivkovic
5. Adrian Bohane
6. K.C. Corkery
7. Jurgens Strydom
8. Tyler Cleveland
9. Robbye Poole
10. Shane Laporte
11. Saar Steele
12. Chris Wettengel
13. Justin Slattery
14. Alexej Beljajev
15. Jeffrey Das
16. Alex Menichini

First Round
(1)Lesley Joseph (USA) d. Marcio Pepe (BRA) 6-2 6-0
Andrew Ekilov (USA) d. Richard Johnson (USA) 6-4 3-6 6-3
Nicholas Brotzman (CAN) d. Alex Sarkissian (USA) 7-6(3) 6-4
David Maxwell (USA) d. Navnoor Kang (IND) 6-3 6-2
Scott Schnugg (USA) d. Ivan D'Argence (MEX) 6-2 6-2
Sukwha Young (USA) d. Benjamin Hough (USA) 6-1 6-1
Andy Roland (USA) d. Vikram Chitkara (USA) 7-6(3) 6-1
(13)Justin Slattery (USA) d. Tinotenda Canakira (ZIM) 6-0 6-1
(2)Horia Tecau (ROM) d. David Oehm (USA) 6-0 6-1
Sky Laws (USA) d. Travis Kinard (USA) 2-6 6-4 6-2
Benjamin Lankenau (USA) d. Rohan Weideman (RSA) 6-3 6-3
Gabriel Coren (USA) d. Darren Bragman (USA) 6-0 6-0
Chase Oliphant (USA) d. William Wiener (USA) 6-3 6-4
Amine El Ouazzani (MAR) d. Douglas Taylor (USA) 7-5 6-0
John de Paolo (USA) d. Chris Johnson (USA) 6-1 6-2
(11)Saar Steele (ISR) d. Kyle Ellison (USA) 7-5 6-0
(3)Benedikt Dorsch (GER) d. Michael Gurman (USA) 6-1 6-2
Stuart Waters (USA) d. Parsa Samii (USA) 6-2 6-2
Tim Kpulun (GBR) d. Grant Robertson (USA) 6-2 6-1
Dustin Taylor (USA) d. Whit Livingston (USA) 6-3 6-2
Dustin Kemick (USA) d. Jarryd Cooper (USA) 4-6 6-3 6-2
Jay Goldman (USA) d. William Ellison (USA) 6-1 6-1
Jamie Friedland (USA) d. Scott Crichlow (USA) 7-5 6-4
(12)Chris Wettengel (USA) d. Ionel Bodge (USA) 6-0 6-1
(4)Denis Zivkovic (USA) d. Yuji Miyajima (JPN) 6-1 6-2
Gary Sacks (USA) d. Aaron Yovan (USA) 3-6 6-1 6-4
Kaes Van't Hof (USA) d. Kota Higashikawa (JPN) 6-2 6-1
Kevin Ben Chetrit (ISR) d. Christopher Huse (USA) 6-2 6-1
Landon Schaefer (USA) d. Tom Young (USA) 6-3 7-6(5)
Vahe Assadourian (USA) d. Daniel Nguyen (USA) 6-7(4) 6-7(4) 6-1 6-1
Richard Bonner (USA) d. Gavin Lund (USA) 6-0 6-0
(15)Jeffrey Das (USA) d. Brett Johnson (USA) 7-6(4) 6-1
(5)Adrian Bohane (USA) d. Chad Becker (USA) 7-6(2) 2-6 6-4
Marvin Rolle (BAH) d. John Leavitt (USA) 6-1 6-0
James Pade (USA) d. Alex Lane (USA) 6-2 6-1
Chris Lam (USA) d. Dave Lingman (USA) 3-6 6-1 6-0
Adam Loucks (USA) d. Jeswin Jolly (USA) 6-2 6-1
Lance Johnson (USA) d. Kirthi Narasimhan (USA) 3-6 6-3 6-0
Dylan Kim (KOR) d. Roger Raskin (USA) 6-0 6-2
(14)Alexej Beljajev (SVK) d. Yevgeny Perepelov (USA) 6-2 6-0
(6)K.C. Corkery (USA) d. Cyprian Pisarek (USA) 6-0 6-0
Somdev K. Dev Varman (IND) d. Mandondo Ivy (USA) 6-3 6-0
Dane Chuntraruk (USA) d. Porus Jetli (UAS) 6-2 6-2
Clancy Shields (USA) d. Kallim Stewart (USA) 6-4 7-6(5)
Antonio Ruiz-Rosales (MEX) d. (ALT)Yoshiteru Nara (JPN) 6-0 6-0
Arnar Sigurdsson (ISL) d. Aaron Badart (USA) 6-4 6-0
Chris Guido (USA) d. Michael Cha (USA) 6-4 6-0
Marko Miklo (SVK) d. (9)Robbye Poole (USA) 6-2 6-2
(7)Jurgens Strydom (NAM) d. Jonathan Solomon (USA) 6-0 6-1
Alberto Francis (USA) d. Tin Dong (USA) 6-2 6-1
Blake Muller (USA) d. Cordell Ezerins (USA) 6-3 6-1
Stanislav Ichkov (ARG) d. Yuji Fukui (JPN) 6-3 6-3
Kevin Kaiser (USA) d. A.J. Bartlett (USA) 1-6 6-3 6-4
Paul Warkentin (USA) d. Josh Olivas (USA) 6-2 6-0
Samuel Webster (USA) d. Jordan Smith (USA) 6-1 6-2
(16)Alex Menichini (USA) d. Shay Moruka (USA) 6-2 6-2
(8)Tyler Cleveland (USA) d. Stanley Sarapanich (USA) 6-1 6-0
Russell Chidester (USA) d. Parrish Preston (USA) 2-6 6-3 6-4
Logan Raskin (USA) d. Allan Pray (USA) 6-1 6-2
Scott Hohenstein (USA) d. Evan Feldhausen (USA) 6-2 6-2
Chris Klingemann (USA) d. Bijan Hejazi (USA) 6-2 6-2
Valter Paiva (BRA) d. Max Taylor (USA) 7-5 6-3
John Cham-A-Koon (USA) d. Brandon Silvester (USA) 6-0 6-4
(10)Shane Laporte (USA) d. Jonathan Sanchez (USA) 6-3 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
(1)Lesley Joseph (USA) d. Andrew Ekilov (USA) 6-4 6-4
Nicholas Brotzman (CAN) d. David Maxwell (USA) 6-4 7-6(5)
Scott Schnugg (USA) d. Sukwha Young (USA) 5-7 6-3 6-2
(13)Justin Slattery (USA) d. Andy Roland (USA) 6-2 6-0
(2)Horia Tecau (ROM) d. Sky Laws (USA) 6-2 7-5
Gabriel Coren (USA) d. Benjamin Lankenau (USA) 6-1 7-6(4)
Amine El Ouazzani (MAR) d. Chase Oliphant (USA) 6-4 6-3
(11)Saar Steele (ISR) d. John de Paolo (USA) 6-3 6-2
(3)Benedikt Dorsch (GER) d. Stuart Waters (USA) 6-2 6-2
Tim Kpulun (GBR) d. Dustin Taylor (USA) 6-2 6-7(5) 7-5
Dustin Kemick (USA) d. Jay Goldman (USA) 6-2 6-2
(12)Chris Wettengel (USA) d. Jamie Friedland (USA) 7-6(5) 6-3
Gary Sacks (USA) d. (4)Denis Zivkovic (USA) 6-4 6-0
Kaes Van't Hof (USA) d. Kevin Ben Chetrit (ISR) 6-1 6-2
Vahe Assadourian (USA) d. Landon Schaefer (USA) 6-2 6-3
(15)Jeffrey Das (USA) d. Richard Bonner (USA) 6-0 6-4
Marvin Rolle (BAH) d. (5)Adrian Bohane (USA) 6-1 6-4
James Pade (USA) d. Chris Lam (USA) 6-4 6-4
Adam Loucks (USA) d. Lance Johnson (USA) 6-3 6-4
Dylan Kim (KOR) d. (14)Alexej Beljajev (SVK) 6-1 6-4
Somdev K. Dev Varman (IND) d. (6)K.C. Corkery (USA) 7-6(7) 4-6 6-1
Dane Chuntraruk (USA) d. Clancy Shields (USA) 6-3 6-4
Antonio Ruiz-Rosales (MEX) d. Arnar Sigurdsson (ISL) 7-5 4-6 6-4
Marko Miklo (SVK) d. Chris Guido (USA) 6-0 6-0
Alberto Francis (USA) d. (7)Jurgens Strydom (NAM) 6-3 6-4
Blake Muller (USA) d. Stanislav Ichkov (ARG) 6-4 6-1
Kevin Kaiser (USA) d. Paul Warkentin (USA) 3-1 ret.
Samuel Webster (USA) d. (16)Alex Menichini (USA) 6-3 6-3
(8)Tyler Cleveland (USA) d. Russell Chidester (USA) 6-1 6-1
Scott Hohenstein (USA) d. Logan Raskin (USA) 6-7(7) 7-5 6-3
Chris Klingemann (USA) d. Valter Paiva (BRA) w/o
(10)Shane Laporte (USA) d. Kaes Van't Hof (USA) 6-2 6-4

Third Round
(1)Lesley Joseph (USA) d. Nicholas Brotzman (CAN) 6-2 6-0
(13)Justin Slattery (USA) d. Scott Schnugg (USA) 7-6(4) 6-3
(2)Horia Tecau (ROM) d. Gabriel Coren (USA) 6-1 6-1
Amine El Ouazzani (MAR) d. (11)Saar Steele (ISR) 7-6(2) 6-1
(3)Benedikt Dorsch (GER) d. Tim Kpulun (GBR) 6-3 6-3
(12)Chris Wettengel (USA) d. Dustin Kemick (USA) 6-2 6-1
Gary Sacks (USA) d. Kaes Van't Hof (USA) 7-6(4) 7-6(5)
(15)Jeffrey Das (USA) d. Vahe Assadourian (USA) 2-6 7-6(4) 6-3
James Pade (USA) d. Marvin Rolle (BAH) 6-1 6-2
Dylan Kim (KOR) d. Adam Loucks (USA) 6-2 7-6(9)
Somdev K. Dev Varman (IND) d. Dane Chuntraruk (USA) 6-2 6-0
Antonio Ruiz-Rosales (MEX) d. Marko Miklo (SVK) 7-5 4-6 6-3
Alberto Francis (USA) d. Blake Muller (USA) 7-6(7) 6-4
Samuel Webster (USA) d. Kevin Kaiser (USA) 6-3 6-4
(8)Tyler Cleveland (USA) d. Scott Hohenstein (USA) 6-0 6-1
Chris Klingemann (USA) d. (10)Shane Laporte (USA) 6-2 6-1

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
406 Posts
Qualifying round

(1)Lesley Joseph (USA) d. (13)Justin Slattery (USA) 6-3 6-4
(2)Horia Tecau (ROM) d. Amine El Ouazzani (MAR) 7-5 6-0
(3)Benedikt Dorsch (GER) d. (12)Chris Wettengel (USA) 6-1 6-1
Gary Sacks (USA) d. (15)Jeffrey Das (USA) 6-2 6-4
James Pade (USA) d. Dylan Kim (KOR) 5-7 6-2 6-3
Somdev K. Dev Varman (IND) d. Antonio Ruiz-Rosales (MEX) 6-2 6-0
Alberto Francis (USA) d. Samuel Webster (USA) 6-1 6-2
(8)Tyler Cleveland (USA) d. Chris Klingemann (USA) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
1st Round

Lesley JOSEPH (USA) defeated William James PADE (USA) 64 76(2)
Dejan CVETKOVIC (CAN) defeated Nathan B. PRICE (USA) 63 60
Vincent MACKEY (USA) defeated Matthew BEHRMANN (USA) 76(4) 75
Benedikt DORSCH (GER) defeated Hamid MIRZADEH (USA) 64 62
Scott LIPSKY (USA) defeated Juan DE ARMAS (VEN) 62 62
Erik CHVOJKA (CAN) defeated Noah NEWMAN (USA) 64 63
Lester COOK (USA) defeated Michael MC CLUNE (USA) 61 62
Raphael DUREK (AUS) defeated Marcus FUGATE (USA) 62 64
Chris WETTENGEL (USA) defeated Matthew HANLIN (GBR) 75 64
Daniel YOO (KOR) defeated Francisco RODRIGUEZ (PAR) 64 64
Tyler CLEVELAND (USA) defeated Troy HAHN (USA) 76(5) 64
Jeremy WURTZMAN (USA) defeated Gary SACKS (RSA) 63 64
Daniel WENDLER (AUS) defeated David MARTIN (USA) 62 36 76(5)
Somdev DEV VARMAN (IND) defeated Holden SEGUSO (USA) 75 60
Alberto FRANCIS (USA) defeated Andrew PIOTROWSKI (CAN) 63 61
Horia TECAU (ROM) defeated Angelo NICULESCU (ROM) 63 36 64
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
2nd Round :

Lesley JOSEPH (USA) d. Dejan CVETKOVIC (CAN) 61 64
Benedikt DORSCH (GER) d. Vincent MACKEY (USA) 62 63
Scott LIPSKY (USA) d. Erik CHVOJKA (CAN) 62 62
Raphael DUREK (AUS) d. Lester COOK (USA) 64 63
Daniel YOO (KOR) d. Chris WETTENGEL (USA) 62 62
Tyler CLEVELAND (USA) d. Jeremy WURTZMAN (USA) 62 64
Somdev DEV VARMAN (IND) d. Daniel WENDLER (AUS) 75 62
Horia TECAU (ROM) de. Alberto FRANCIS (USA) 62 63
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Quarterfinals
(8)(q)Benedikt Dorsch (GER) d. (1)(q)Lesley Joseph (USA) 6-3 6-2
(4)Scott Lipsky (USA) d. (5)Raphael Durek (AUS) 6-1 3-6 6-4
(q)Tyler Cleveland (USA) d. Daniel Yoo (KOR) 4-6 6-3 6-2
(2)(q)Horia Tecau (ROM) d. (q)Somdev K. Dev Varman (IND) 4-6 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals
(8)(q)Benedikt Dorsch (GER) d. (4)Scott Lipsky (USA) 6-2 6-4
(q)Tyler Cleveland (USA) d. (2)(q)Horia Tecau (ROM) 7-6(2) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Doubles
Seeds: (cut: McClune/Muller - NR/1706D)
1. Benedikt Dorsch/Jeremy Wurtzman
2. Raphael Durek/Daniel Wendler
3. Scott Lipsky/Nathan Price
4. Lesley Joseph/Denis Zivkovic

First Round
(1)Benedikt Dorsch/Jeremy Wurtzman (GER/USA) d. Tyler Cleveland/Chris Wettengel (USA) 6-4 6-2
Ryan Redondo/Justin Slattery (USA) d. Juan de Armas/Daniel Yoo (VEN/KOR) 6-4 6-4
(3)Scott Lipsky/Nathan Price (USA) d. Francisco Rodriguez/Scott Schnugg (PAR/USA) 6-3 6-1
K.C. Corkery/James Pade (USA) d. Marcus Fugate/Robbye Poole (USA) 1-6 6-1 6-4
Dylan Kim/Adam Seri (KOR/USA) d. (ALT)Dane Chantraruk/John Valenti (USA) 6-3 6-0
(WC)Alberto Francis/Chris Lam (USA) d. (4)Lesley Joseph/Denis Zivkovic (USA) 6-2 6-2
Matt Behrmann/Eric Chvojka (USA/CAN) d. Michael McClune/Blake Muller (USA) 6-3 6-2
Troy Hahn/Hamid Mirzadeh (USA) d. (2)Raphael Durek/Daniel Wendler (AUS) 6-3 6-4

Quarterfinals
Ryan Redondo/Justin Slattery (USA) d. (1)Benedikt Dorsch/Jeremy Wurtzman (GER/USA) 6-3 6-4
K.C. Corkery/James Pade (USA) d. (3)Scott Lipsky/Nathan Price (USA) 7-6(5) 7-6(5)
Dylan Kim/Adam Seri (KOR/USA) d. (WC)Alberto Francis/Chris Lam (USA) 6-3 6-4
Troy Hahn/Hamid Mirzadeh (USA) d. Matt Behrmann/Eric Chvojka (USA/CAN) 6-2 6-2

Semifinals
K.C. Corkery/James Pade (USA) d. Ryan Redondo/Justin Slattery (USA) 6-4 1-6 6-1
Troy Hahn/Hamid Mirzadeh (USA) d. Dylan Kim/Adam Seri (KOR/USA) 6-3 6-4

Finals
K.C. Corkery/James Pade (USA) d. Troy Hahn/Hamid Mirzadeh (USA) 6-4 4-6 6-2
 
1 - 12 of 12 Posts
Top