Mens Tennis Forums banner
1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #1 ·
USA F21 qualifying
August 8-14, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Matej Bocko
2. Cody Conley
3. Ry Tarpley
4. Izak van der Merwe
5. Chris Wettengel
6. Bjorn Munroe
7. Clay Donato
8. Derek Klemish
9. Devin Mullings
10. Ryan Redondo
11. Justin Slattery
12. Pete Stroer
13. Stuart Waters
14. Paul Rose
15. Chris Klingemann

First Round
(1)Matej Bocko (SVK) bye
Danilu Zivanovic (AUS) d. Brett Morse-Karsen (USA) 1-6 7-5 7-5
Neil Kenner (USA) d. Ty Schaub (USA) 6-3 6-1
Ryan McBride (USA) d. Rohan Weideman (RSA) 6-4 6-4
Ryan Stotland (USA) d. Ross Wilson (USA) 7-6(6) 3-6 7-6(2)
Alex Nemerov (USA) d. Jovko Bojinov (USA) 6-3 7-6(5)
Peter van Lieshout (USA) d. Victor Suski (USA) 6-1 6-2
Dane Schmidgall (USA) d. Josh Moran (USA) 6-0 4-6 6-1
(2)Cody Conley (USA) bye
Derek Schwandt (USA) d. Sean Moran (USA) 6-0 6-3
Patrick Walker (USA) d. Vadim Demchishin (UKR) 6-4 4-6 6-4
Scott Green (USA) d. Keith Moran (USA) 6-3 6-1
Evan du Faux (USA) d. Marshall Farnum (USA) 6-0 6-0
Alex Lane (USA) d. Mike Gillam (USA) 6-0 6-0
Nick Hegarty (USA) d. Jeff French (USA) 6-1 3-6 7-5
(11)Justin Slattery (USA) d. Gregory Sirotek (USA) 6-1 6-0
(3)Ry Tarpley (USA) bye
Stephen Moros (USA) d. Jarred Leibner (CAN) 7-6(1) 6-3
Wes Buhr (USA) d. Paul Doucas (USA) 3-6 6-3 6-4
Todd Wojtkowski (USA) d. Rocky Tektumanidze (USA) 4-6 6-2 6-0
Ryan Berger (USA) d. Paul Glendenning (USA) 6-2 6-2
Monte Tucker (USA) d. Mark Roberts (RSA) 6-3 6-1
Kevin Taylor (RSA) d. Maciek Jozwiak (POL) 7-5 4-6 6-0
Christian Hand (USA) d. (14)Paul Rose (USA) 6-1 6-3
(4)Izak van der Merwe (RSA) bye
Joel Kielbowicz (USA) d. Will Colmar (USA) 6-3 6-2
Ryan Preston (USA) d. Aaron Rusnak (USA) 6-0 6-2
Ryan Rowe (USA) d. Adam Chervin (USA) 6-1 6-0
Porter Myrick (USA) d. Steve Schectman (USA) 6-3 3-6 6-2
Bradley Hunter (USA) d. Nicholas Agnihotri (USA) 6-0 6-0
Joe Bates (USA) d. Will Doucas (USA) 6-0 6-0
(15)Chris Klingemann (USA) d. Brady Crosby (USA) 6-2 6-1
(5)Chris Wettengel (USA) bye
Jamie Cerretani (USA) d. Robert Kure (USA) 6-0 6-2
Samuel Salyer (USA) d. Geoffrey Gehrke (USA) 6-2 6-4
Anthony Jackson (USA) d. Greg Leydig (USA) 6-0 6-0
Troy Demers (USA) d. Kevin McDuffe (USA) 6-2 6-2
John Valenti (USA) d. Chris Guido (USA) 6-1 6-1
Adam Morgan (USA) d. Joe Venegas (USA) 6-4 6-0
(13)Stuart Waters (USA) d. Jamie Friedland (USA) 6-1 6-3
(6)Bjorn Munroe (BAH) bye
Nick Cromydas (USA) d. Vahe Assadourian (USA) 6-3 6-7(9) 6-2
Eric Langenkamp (USA) d. Jeremiah Fuller (USA) 6-3 6-2
Alex Cojanu (USA) d. Brad Livingston (USA) 6-1 6-4
Ruben Gonzales (USA) d. Bart van Monsjou (NED) 6-2 7-5
Bartek Jozwiak (POL) d. Phillip Michaels (USA) 6-4 6-1
Paul McNaughton (USA) d. Anish Manrai (USA) 6-1 6-2
(9)Devin Mullings (BAH) bye
(7)Clay Donato (CAN) bye
Tony Tran (USA) d. Brad Pomeroy (USA) 4-6 7-5 6-4
Doug Matsuka (USA) d. Darren Bregeman (USA) 6-2 6-3
Nicolas Edelfsen (USA) d. Glen Slonac (USA) 6-3 6-2
Jeff Schectman (USA) d. Ted Laver (USA) 6-2 6-0
Alex Donkor (GHA) d. Brian Rager (USA) 3-6 6-1 6-3
Richard Johnson (USA) d. Joe Epkey (USA) 6-0 4-6 6-2
(12)Pete Stroer (USA) d. Gabriel Coren (USA) 6-7(5) 6-0 6-3
(8)Derek Klemish (USA) bye
Chris Clark (USA) d. Daniel Balke (USA) 6-2 6-0
Austin King (USA) d. Kano Solomon (USA) 6-2 6-0
Jose Felipe Fuenmajor (COL) d. Kenneth Friar (USA) 6-0 6-0
Aaron Schaechterle (USA) d. Tim O'Brien (USA) 6-2 4-6 6-4
J.P. Ritchie (USA) d. Travis Curran (USA) 6-1 6-1
Jarrod Epkey (USA) d. Nikola Ljuboja (USA) 6-1 6-0
(10)Ryan Redondo (USA) d. Mark Tate (USA) 6-3 6-2

Second Round
(1)Matej Bocko (SVK) d. Danilu Zivanovic (AUS) 6-3 6-4
Neil Kenner (USA) d. Ryan McBride (USA) 6-4 6-4
Ryan Stotland (USA) d. Alex Nemerov (USA) 6-4 6-1
Dane Schmidgall (USA) d. Peter van Lieshout (USA) 6-3 6-2
Derek Schwandt (USA) d. (2)Cody Conley (USA) w/o
Scott Green (USA) d. Patrick Walker (USA) 6-3 6-1
Alex Lane (USA) d. Evan du Faux (USA) 6-3 6-4
(11)Justin Slattery (USA) d. Nick Hegarty (USA) 6-3 6-1
Stephen Moros (USA) d. (3)Ry Tarpley (USA) w/o
Todd Wojtkowski (USA) d. Wes Buhr (USA) w/o
Monte Tucker (USA) d. Ryan Berger (USA) 6-4 3-6 6-1
Christian Hand (USA) d. Kevin Taylor (RSA) 6-2 6-7(7) 6-1
Joel Kielbowicz (USA) d. (4)Izak van der Merwe (RSA) 6-1 3-6 6-4
Ryan Rowe (USA) d. Ryan Preston (USA) 4-6 6-1 6-0
Bradley Hunter (USA) d. Porter Myrick (USA) 6-2 6-2
(15)Chris Klingemann (USA) d. Joe Bates (USA) 4-6 6-2 6-1
Jamie Cerretani (USA) d. (5)Chris Wettengel (USA) 2-6 6-2 7-5
Anthony Jackson (USA) d. Samuel Salyer (USA) 6-2 6-1
Troy Demers (USA) d. John Valenti (USA) 6-3 3-6 6-4
(13)Stuart Waters (USA) d. Adam Morgan (USA) 6-0 6-7(11) 7-5
(6)Bjorn Munroe (BAH) d. Nick Cromydas (USA) 7-5 6-2
Eric Langenkamp (USA) d. Alex Cojanu (USA) 6-1 2-6 7-6(6)
Ruben Gonzales (USA) d. Bartek Jozwiak (POL) 6-1 6-1
(9)Devin Mullings (BAH) d. Paul McNaughton (USA) 6-2 6-2
(7)Clay Donato (CAN) d. Tony Tran (USA) 6-3 6-1
Nicolas Edelfsen (USA) d. Doug Matsuka (USA) 6-4 6-4
Jeff Schectman (USA) d. Alex Donkor (GHA) 6-3 6-2
Richard Johnson (USA) d. (12)Pete Stroer (USA) 6-3 6-4
Chris Clark (USA) d. (8)Derek Klemish (USA) 6-3 6-4
Austin King (USA) d. Jose Felipe Fuenmajor (COL) 6-0 4-6 6-3
J.P. Ritchie (USA) d. Aaron Schaechterle (USA) 6-0 6-4
(10)Ryan Redondo (USA) d. Jarrod Epkey (USA) 6-4 6-3

Third Round
(1)Matej Bocko (SVK) d. Neil Kenner (USA) 6-3 6-1
Ryan Stotland (USA) d. Dane Schmidgall (USA) 6-1 7-6(4)
Derek Schwandt (USA) d. Scott Green (USA) 6-4 6-4
(11)Justin Slattery (USA) d. Alex Lane (USA) 6-3 6-2
Stephen Moros (USA) d. Todd Wojtkowski (USA) 6-0 6-2
Christian Hand (USA) d. Monte Tucker (USA) 4-6 7-5 6-2
Joel Kielbowicz (USA) d. Ryan Rowe (USA) 7-6(7) 6-2
(15)Chris Klingemann (USA) d. Bradley Hunter (USA) 6-2 6-1
Jamie Cerretani (USA) d. Anthony Jackson (USA) 6-1 6-2
(13)Stuart Waters (USA) d. Troy Demers (USA) 6-4 6-2
(6)Bjorn Munroe (BAH) d. Eric Langenkamp (USA) 6-4 6-4
(9)Devin Mullings (BAH) d. Ruben Gonzales (USA) 6-3 7-5
(7)Clay Donato (CAN) d. Nicolas Edelfsen (USA) 6-7(7) 6-4 6-3
Jeff Schectman (USA) d. Richard Johnson (USA) 7-6(2) 6-4
Austin King (USA) d. Chris Clark (USA) 6-2 6-1
(10)Ryan Redondo (USA) d. J.P. Ritchie (USA) 6-1 6-4

Qualifying Round
(1)Matej Bocko (SVK) d. Ryan Stotland (USA) 7-6(6) 7-5
(11)Justin Slattery (USA) d. Derek Schwandt (USA) 6-1 6-1
Stephen Moros (USA) d. Christian Hand (USA) 4-6 6-0 6-0
(15)Chris Klingemann (USA) d. Joel Kielbowicz (USA) 6-0 6-1
Jamie Cerretani (USA) d. (13)Stuart Waters (USA) 6-4 5-7 6-4
(9)Devin Mullings (BAH) d. (6)Bjorn Munroe (BAH) 6-3 6-1
(7)Clay Donato (CAN) d. Jeff Schectman (USA) 6-2 6-2
(10)Ryan Redondo (USA) d. Austin King (USA) 6-2 6-1


Doubles
Seeds: (cut: Kielbowicz/Stotland - NR)
none

First Round
Pramod Dabir/Ryler de Heart (USA) d. Evan du Faux/Ryan Preston (USA) 6-2 7-6(4)
Joel Kielbowicz/Ryan Stotland (USA) d. (WC)Greg Slonac/Kevin Slonac (USA) 6-3 6-2

Qualifying Round
Pramod Dabir/Ryler de Heart (USA) d. Joel Kielbowicz/Ryan Stotland (USA) 7-6(5) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #2 ·
USA F21 - Southeastern Wisconsin Professional Tennis Futures
Kenosha, WI, USA
August 8-15, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Nathan Price - 1140)
1. Ryan Newport
2. Brendan Evans
3. Michael Yani
4. Nick Monroe
5. Juan Manuel Elizondo
6. Kevin Anderson
7. Daniel Wendler
8. Stephen Mitchell

First Round
(1)Ryan Newport (USA) d. Matt Behrmann (USA) 6-4 6-2
G.D. Jones (NZL) d. Eric Butorac (USA) 6-3 6-3
(q)Devin Mullings (BAH) d. Nathan Price (USA) 6-3 6-4
(5)Juan Manuel Elizondo (MEX) d. (WC)Brian Livingston (USA) 6-3 6-3
(4)Nick Monroe (USA) d. (SE)Adrians Zguns (LAT) 6-5 ret.
Hamid Mirzadeh (USA) d. Chris Drake (USA) 6-3 6-4
(WC)Jamil Al Agba (USA) d. (WC)Josh Cohen (USA) 6-1 6-3
Sam Warburg (USA) d. (8)Stephen Mitchell (RSA) 6-3 6-2
(6)Kevin Anderson (RSA) d. (q)Clay Donato (CAN) 6-4 6-2
Scott Brown (USA) d. Evan O'Neil (AUS) 6-4 5-3 ret.
(q)Matej Bocko (SVK) d. (q)Ryan Redondo (USA) 7-6(7) 6-2
(3)Michael Yani (USA) d. (q)Stephen Moros (USA) 6-2 6-3
(SE)Ryler de Heart (USA) d. (7)Daniel Wendler (AUS) 6-1 6-0
(q)Justin Slattery (USA) d. (WC)Billy Heiser (USA) 6-3 6-1
Francisco Rodriguez (PAR) d. (q)Chris Klingemann (USA) 6-2 5-7 6-4
(2)Brendan Evans (USA) d. (q)Jamie Cerretani (USA) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Second Round
(1)Ryan Newport (USA) d. G.D. Jones (NZL) 6-2 5-7 6-4
(5)Juan Manuel Elizondo (MEX) d. (q)Devin Mullings (BAH) 6-2 6-3
Hamid Mirzadeh (USA) d. (4)Nick Monroe (USA) 7-5 6-3
Sam Warburg (USA) d. (WC)Jamil Al Agba (USA) 6-4 6-3
(6)Kevin Anderson (RSA) d. Scott Brown (USA) 6-4 7-5
(3)Michael Yani (USA) d. (q)Matej Bocko (SVK) 6-3 6-3
(SE)Ryler de Heart (USA) d. (q)Justin Slattery (USA) 7-6(4) 6-0
(2)Brendan Evans (USA) d. Francisco Rodriguez (PAR) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Quarterfinals
(1)Ryan Newport (USA) d. (5)Juan Manuel Elizondo (MEX) 6-2 6-2
Sam Warburg (USA) d. Hamid Mirzadeh (USA) 6-3 6-2
(6)Kevin Anderson (RSA) d. (3)Michael Yani (USA) 3-0 ret.
(2)Brendan Evans (USA) d. (SE)Ryler de Heart (USA) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doubles
Seeds: (cut: Elizondo/Elizondo - 578S/NR)
1. Eric Butorac/Chris Drake
2. Cody Conley/Ryan Newport
3. Kevin Anderson/Stephen Mitchell
4. Nathan Price/Francisco Rodriguez

First Round
(1)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. Brendan Evans/Billy Heiser (USA) 6-3 6-1
Matt Behrmann/Jamie Cerretani (USA) d. Ryan Redondo/Stuart Waters (USA) 6-3 3-6 6-3
(4)Nathan Price/Francisco Rodriguez (USA/PAR) d. Carlos Gomez-Diaz/Hamid Mirzadeh (ARG/USA) 7-6(4) 6-3
(q)Pramod Dabir/Ryler de Heart (USA) d. Eduardo Elizondo/Juan Manuel Elizondo (MEX) 6-4 6-4
(WC)Scott Green/Ross Wilson (USA) d. (WC)Joe Bates/Aaron Rusnak (USA) 7-6(3) 6-2
Scott Brown/Pete Stroer (USA) d. (3)Kevin Anderson/Stephen Mitchell (RSA) 6-3 3-6 6-3
Evan O'Neil/Daniel Wendler (AUS) d. (WC)Paul McNaughton/Paul Rose (USA) 6-0 6-4
(2)Cody Conley/Ryan Newport (USA) d. Devin Mullings/Bjorn Munroe (BAH) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Quarterfinals
(1)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. Matt Behrmann/Jamie Cerretani (USA) 6-4 7-6(1)
(4)Nathan Price/Francisco Rodriguez (USA/PAR) d. (q)Pramod Dabir/Ryler de Heart (USA) w/o
Scott Brown/Pete Stroer (USA) d. (WC)Scott Green/Ross Wilson (USA) 4-6 6-2 6-3
(2)Cody Conley/Ryan Newport (USA) d. Evan O'Neil/Daniel Wendler (AUS) 6-2 2-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Semifinals
(1)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. (4)Nathan Price/Francisco Rodriguez (USA/PAR) 6-2 6-2
(2)Cody Conley/Ryan Newport (USA) d. Scott Brown/Pete Stroer (USA) 6-2 6-1
 
1 - 10 of 10 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top