Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 VAN DER MERWE, Izak RSA 401 1
2 YANI, Michael USA 547 1
3 ISHII, Yaoki JPN 616 1
4 ELIZONDO, Juan-Manuel MEX 663 1
5 ARMSTRONG, Miles AUS 664 1
6 EBDEN, Matthew AUS 729= 1
7 SHULTS, Peter USA 735 1
8 MARTIROSYAN, Tigran ARM 780 1
9 HATANAKA, Masato JPN 800 1
10 HAHN, Troy USA 857= 1
11 ROBERTS, Andrew AUS 859 1
12 BRUCH, Matt USA 962= 1
13 FERNANDEZ, Dane AUS 968= 1
14 AMRITRAJ, Stephen IND 986= 1
15 MIRZADEH, Vahid USA 992= 1
16 PRESTON, Ryan USA 1011 1
17 OUELLETTE, Gregory USA 1030= 1
18 DAMICO, Kellen USA 1 Junior Exempt
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
USA F18 qualifying
July 16-24, 2007

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Joel Kielbowicz
2. Luis Manuel Flores
3. Jurgens Strydom
4. Nicolas Meister
5. Andrey Kumantsov
6. Dayne Kelly
7. Michael Rubin
8. Adam Thompson
9. Gael Gaetjens
10. John Millman
11. Kirill Sinitsyn
12. Blake Strode
13. Maciek Sykut

First Round
(1)Joel Kielbowicz (USA) vs Alex Menichini (USA)
Gregory Anderson (RSA) vs Jordan Delass (USA)
Cary Rubin (USA) vs Rham Ketmayura (USA)
Alejandro Cabrera (MEX) vs Brian Coyle (USA)
(2)Luis Manuel Flores (MEX) vs Conor Pollock (USA)
Jay Goldman (USA) vs Christopher Racz (USA)
Aaron Krisan (USA) vs Todd Elis (USA)
James Ludlow (USA) vs Christopher Brune (USA)
(3)Jurgens Strydom (NAM) vs Bjorn Munroe (BAH)
John McLean (USA) vs William Humphreys (USA)
Attila Bucko (SRB) vs Alex Krueger-Wyman (USA)
Robert Turner (USA) vs Chris Beaton (AUS)
(4)Nicolas Meister (USA) vs Damon Gillette (USA)
Dane Chuntraruk (USA) vs James Weinacker (USA)
Joe Bates (USA) vs Hiram Gonzalez (MEX)
(11)Kirill Sinitsyn (CAN) vs Taylor Fogleman (USA)
(5)Andrey Kumantsov (RUS) vs Alex Strom (USA)
Ricky Flach (USA) vs Taylor Johnson (USA)
Jason Garriotte (USA) vs Hernando Ledezma (USA)
(13)Maciek Sykut (USA) vs Austin King (USA)
(6)Dayne Kelly (AUS) vs Aaron Klapper (USA)
John Hoyes (USA) vs Nathan Mann (USA)
Cyprian Pisarek (USA) vs Ross Akard (USA)
(10)John Millman (AUS) vs John Valenti (USA)
(7)Michael Rubin (USA) vs Benjamin Rogers (USA)
Jean-Yves Aubone (USA) vs Vijay Paul (USA)
Matt Brewer (USA) vs Joe Withers (USA)
(9)Gael Gaetjens (HAI) vs Luke Bielawski (USA)
(8)Adam Thompson (NZL) vs Neil Kenner (USA)
Chris Kearney (USA) vs Ryan Kent (USA)
Adam El Mihdawy (USA) vs Davey Sandgren (USA)
(12)Blake Strode (USA) vs Sandeep Daiya (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
First Round
(1)Joel Kielbowicz (USA) d. Alex Menichini (USA) 6-4 7-5
Jordan Delass (USA) d. Gregory Anderson (RSA) 6-1 7-5
Cary Rubin (USA) d. Rham Ketmayura (USA) 6-0 6-0
Brian Coyle (USA) d. Alejandro Cabrera (MEX) 7-6(6) 6-1
(2)Luis Manuel Flores (MEX) d. Conor Pollock (USA) 6-7(5) 6-4 6-1
Christopher Racz (USA) d. Jay Goldman (USA) 4-6 6-3 6-3
Aaron Krisan (USA) d. Todd Elis (USA) w/o
James Ludlow (USA) d. Christopher Brune (USA) 6-0 6-0
(3)Jurgens Strydom (NAM) d. Bjorn Munroe (BAH) 6-1 7-6(5)
John McLean (USA) d. William Humphreys (USA) 6-1 6-1
Attila Bucko (SRB) d. Alex Krueger-Wyman (USA) 6-4 2-6 6-3
Chris Beaton (AUS) d. Robert Turner (USA) 6-0 6-0
(4)Nicolas Meister (USA) d. Damon Gillette (USA) 6-3 6-3
James Weinacker (USA) d. Dane Chuntraruk (USA) 2-6 6-3 6-2
Joe Bates (USA) d. Hiram Gonzalez (MEX) 6-1 6-2
(11)Kirill Sinitsyn (CAN) d. Taylor Fogleman (USA) 2-6 6-4 7-5
(5)Andrey Kumantsov (RUS) d. Alex Strom (USA) 6-0 6-3
Ricky Flach (USA) d. Taylor Johnson (USA) 6-1 6-1
Hernando Ledezma (USA) d. Jason Garriotte (USA) 6-2 6-0
(13)Maciek Sykut (USA) d. Austin King (USA) 6-1 6-1
(6)Dayne Kelly (AUS) d. Aaron Klapper (USA) 6-2 6-3
John Hoyes (USA) d. Nathan Mann (USA) 6-2 6-0
Cyprian Pisarek (USA) d. Ross Akard (USA) 6-0 6-0
(10)John Millman (AUS) d. John Valenti (USA) 6-4 6-0
(7)Michael Rubin (USA) d. Benjamin Rogers (USA) 6-1 6-3
Jean-Yves Aubone (USA) d. Vijay Paul (USA) 6-2 7-6(6)
Matt Brewer (USA) d. Joe Withers (USA) 6-0 6-3
(9)Gael Gaetjens (HAI) d. Luke Bielawski (USA) 6-2 6-1
(8)Adam Thompson (NZL) d. Neil Kenner (USA) 6-3 6-1
Chris Kearney (USA) d. Ryan Kent (USA) 6-2 6-0
Adam El Mihdawy (USA) d. Davey Sandgren (USA) 6-2 6-4
(12)Blake Strode (USA) d. Sandeep Daiya (USA) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Second Round
Jordan Delass (USA) d. (1)Joel Kielbowicz (USA) 6-4 6-7(5) 7-5
Cary Rubin (USA) d. Brian Coyle (USA) 6-0 6-0
(2)Luis Manuel Flores (MEX) d. Christopher Racz (USA) 6-1 4-6 6-1
James Ludlow (USA) d. Aaron Krisan (USA) 6-2 6-3
(3)Jurgens Strydom (NAM) vs John McLean (USA)
Attila Bucko (SRB) d. Chris Beaton (AUS) 6-0 6-4
James Weinacker (USA) d. (4)Nicolas Meister (USA) 6-2 6-1
(11)Kirill Sinitsyn (CAN) d. Joe Bates (USA) 3-6 6-1 7-5
(5)Andrey Kumantsov (RUS) d. Ricky Flach (USA) 6-3 6-2
(13)Maciek Sykut (USA) d. Hernando Ledezma (USA) 6-1 6-2
(6)Dayne Kelly (AUS) d. John Hoyes (USA) 6-2 6-3
Cyprian Pisarek (USA) d. (10)John Millman (AUS) 5-2 ret.
Jean-Yves Aubone (USA) d. (7)Michael Rubin (USA) 6-2 6-2
(9)Gael Gaetjens (HAI) d. Matt Brewer (USA) 6-3 6-3
(8)Adam Thompson (NZL) vs Chris Kearney (USA)
Adam El Mihdawy (USA) d. (12)Blake Strode (USA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Qualifying Round
Jordan Delass (USA) d. Cary Rubin (USA) 6-3 6-3
(2)Luis Manuel Flores (MEX) d. James Ludlow (USA) 6-4 3-6 6-1
Attila Bucko (SRB) d. (3)Jurgens Strydom (NAM) 6-4 6-4
James Weinacker (USA) d. (11)Kirill Sinitsyn (CAN) 6-4 6-4
(5)Andrey Kumantsov (RUS) d. (13)Maciek Sykut (USA) 6-3 6-4
(6)Dayne Kelly (AUS) d. Cyprian Pisarek (USA) 6-3 6-0
Jean-Yves Aubone (USA) d. (9)Gael Gaetjens (HAI) 6-2 6-4
(8)Adam Thompson (NZL) d. Adam El Mihdawy (USA) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Doubles
Seeds: (cut:Andrey Kumantsov/Conor Pollock - 1335/NR)
1. Matthew Ebden/Dane Fernandez
2. Stephen Amritraj/Peter Shults
3. Bjorn Munroe/Jurgens Strydom
4. Miles Armstrong/Andrew Roberts

First Round
(1)Matthew Ebden/Dane Fernandez (AUS) vs Porus Jetli/Sunil-Kumar Sipaeya (USA/IND)
Joel Lindner/Maciek Sykut (AUS/USA) vs (WC)Matt Brewer/Christopher Racz (USA)
(4)Miles Armstrong/Andrew Roberts (AUS) vs (WC)Taylor Fogleman/Chris Kearney (USA)
Gael Gaetjens/Dayne Kelly (HAI/AUS) vs Andrey Kumantsov/Conor Pollock (RUS/USA)
Matt Bruch/Robbye Poole (USA) vs Nicolas Meister/James Weinacker (USA)
James Ludlow/Adam Thompson (USA/NZL) vs (3)Bjorn Munroe/Jurgens Strydom (BAH/NAM)
Vijay Paul/Ryan Preston (USA) vs (WC)Jean-Yves Aubone/Kellen Damico (USA)
Masato Hatanaka/Yuichi Ito (JPN) vs (2)Stephen Amritraj/Peter Shults (IND/USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
still no singles main draw available...but there is the oop for tuesday..

(q)James Weinacker (USA) vs (LL)Gael Gaetjens (HAI)
Matt Bruch (USA) vs Ryan Preston (USA)
Joel Lindner (AUS) vs Masato Hatanaka (JPN)
(6)Matthew Ebden (AUS) vs Justin Kronauge (USA)
Bryan Koniecko (USA) vs (JE)Kellen Damico (USA)
(8)Tigran Martirosyan (ARM) vs Andrew Roberts (AUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #19
First Round
(1)Izak van der Merwe (RSA) vs Stephen Amritraj (IND)
Gregory Ouellette (USA) vs (q)Attila Bucko (SRB)
(q)Jean-Yves Aubone (USA) vs (WC)Carlos Llanes (ARG)
(7)Peter Shults (USA) vs Troy Hahn (USA)
(4)Michael Yani (USA) vs (q)Luis Manuel Flores (MEX)
(q)James Weinacker (USA) d. (LL)Gael Gaetjens (HAI) 6-2 6-1
(WC)Robbye Poole (USA) vs (LL)Jurgens Strydom (NAM)
(8)Masato Hatanaka (JPN) d. Joel Lindner (AUS) 5-4 ret.
(6)Matt Ebden (AUS) d. (WC)Justin Kronauge (USA) 7-5 6-2
(JE)Kellen Damico (USA) d. (SE)Bryan Koniecko (USA) 3-6 6-4 6-3
Matthew Bruch (USA) d. Ryan Preston (USA) 7-6(2) 6-4
(3)Miles Armstrong (AUS) vs (q)Adam Thompson (NZL)
(5)Tigran Martirosyan (ARM) d. Andrew Roberts (AUS) 6-2 6-4
Vahid Mirzadeh (USA) vs (q)Dayne Kelly (AUS)
Dane Fernandez (AUS) vs (q)Andrey Kumantsov (RUS)
(2)Yaoki Ishii (JPN) vs (q)Jordan Delass (USA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #20
First Round
(1)Matt Ebden/Dane Fernandez (AUS) vs Porus Jetli/Sunil Kumar Sipaeya (USA/IND) 6-3 6-3
(ALT)Dane Chuntraruk/Kirill Sinitsyn (USA/CAN) d. (WC)Matt Brewer/Christopher Racz (USA) 6-7(3) 6-4 6-3 [Dane Chuntraruk/Kirill Sinitsyn replaces Joel Lindner/Maciek Sykut]
(WC)Taylor Fogleman/Chris Kearney (USA) d. (4)Miles Armstrong/Andrew Roberts (AUS) 3-6 6-3 6-3
Andrey Kumantsov/Conor Pollock (RUS/USA) d. Gael Gaetjens/Dayne Kelly (HAI/AUS) 6-0 6-2
Matthew Bruch/Robbye Poole (USA) d. Nicolas Meister/James Weinacker (USA) 7-5 6-2
(3)Bjorn Munroe/Jurgens Strydom (BAH/NAM) d. James Ludlow/Adam Thompson (USA/NZL) 6-4 6-7(4) 6-3
(WC)Jean-Yves Aubone/Kellen Damico (USA) d. Vijay Paul/Ryan Preston (USA) 6-4 7-5
(2)Stephen Amritraj/Peter Shults (IND/USA) d. Masato Hatanaka/Yuichi Ito (JPN) 6-4 6-4
 
1 - 20 of 28 Posts
Top