Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Tampa
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Darian KING (BAR) 290 1
2 Eric QUIGLEY (USA) 406 1
3 Thales TURINI (BRA) 442 1
4 Tennys SANDGREN (USA) 463 1
5 Jean-Yves AUBONE (USA) 469 1
6 Daniel GARZA (MEX) 484 1
7 Sekou BANGOURA (USA) 606 1
8 Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 621 1
9 Michael MMOH (USA) 667 1
10 Wil SPENCER (USA) 745 1
11 Gregory OUELLETTE (USA) 753 1
12 Mico SANTIAGO (USA) 835 1
13 Jesse WITTEN (USA) 882 1
14 Jorge MONTERO (CHI) 913 2
15 Ryota TANUMA (JPN) 1003= 1
16 Alexios HALEBIAN (USA) 1014 2
17 Collin JOHNS (USA) 1063 2
18 Michael SHABAZ (USA) 1076 1

Qualifying

1 Andrew CARTER (USA) 1078 2
2 Farzin Danny AMIRI (USA) 1188= 1
3 Antoine RICHARD (CAN) 1259 1
4 Dennis USPENSKY (USA) 1288= 1
5 Tommy MYLNIKOV (CAN) 1318 1
6 Raleigh SMITH (USA) 1344= 1
7 Patrick DACIEK (USA) 1365= 1
8 Andrew WATSON (GBR) 1428= 1
9 Walker DUNCAN (USA) 1452= 2
10 Luis Fernando RAMIREZ (VEN) 1697= 1
11 Frederick SABA (USA) 1736= 1
12 John LAMBLE (USA) 1841= 1
13 Stephen STEGE (USA) 2039= 1
14 Keisuke NUMAJIRI (JPN) 2039= 1
15 Ryan PENISTON (GBR) 2128= 1
16 Maximiliano COLORADO (USA) 2147= 1
17 Jack W VAN SLYKE (CAN) 42 1
18 Luis BRITTO (BRA) 65 1
19 Mariano PORTER (MEX) 67 1
20 Emil REINBERG (USA) 110 1
21 Alfredo PEREZ (USA) 118 1
22 Ryan HAVILAND (USA) 129 1
23 Mwendwa MBITHI (USA) 142 1
24 Junior Alexander ORE (USA) 165 1
25 Jonas RODRIGUES (BRA) 110 1
26 Victor SEGANTINI BERTOLDO (BRA) 132 1
27 Benn MARLER (USA) 172 1
28 Mikolaj BORKOWSKI (POL) 98 1
29 Carter LIN (USA) 184 1
30 Flavio MATTEOLI (ARG) 260 1
31 Ognjen SAMARDZIC (USA) 232 1
32 Karlyn SMALL (USA) 260 1
33 Justin LUNN (BAH) 6 1
34 Michael Joseph BASILE (USA) 260 1
35 Alexander GITIN (USA) 260 1
36 Enrique GONZALEZ (VEN) 29 1
37 Pablo Gabriel LLEBEILI (ARG) 293 1
38 Quintin BERGOVER (RSA) 334 1
39 Rodrigo MARQUES PERDIGAO (BRA) 139 1
40 Robert SHULMAN (CAN) 115 1
41 Bernard DUGBAH (GHA) 19 1
42 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA) 323 1
43 Jody TURNQUEST (BAH) 11 1
44 Matthew KANDATH (USA) 323 1
45 Alexandre ROTSAERT (USA) 327 1
46 Jake DEVINE (USA) 327 1
47 Brandon DONALDSON (USA) 338 2
48 Julian BRADLEY (IRL) 13 1
49 Graham ALRUTZ (USA) 338 1
50 Antony MENDES (BRA) 147 1
51 Stephen MADONIA (USA) 359 1
52 Tadeo BRUNO (ARG) 343 1
53 Dave HOGLE (USA) 408 1
54 Kevin Mario GANDINI (ARG) 441 1
55 Adam AMBROZY (USA) 477 1
56 Andrei NOVIKOV (BLR) 86 1
57 Elliot CARNELLO (SWE) 228 1
58 Pavel VANIS (CZE) 398 1
59 Niclas GENOVESE (SUI) 274 1
60 Kenta KURITA (JPN) 375 2
61 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA) 301 1
62 Andrew OCHOTTA (CAN) 144 1
63 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN) 446 (ARG) 1
64 Stewart BLOCK (CAN) 361 1
65 Noah MAKAROME (USA) 483 1
66 ****epat THONGHATTA (THA) 104 1
67 Christopher ROSENSTEEL (USA) 483 1
68 Jared THOMPKINS (USA) 1
69 Karan LALCHANDANI (IND) 1
70 Yuchen WU (CHN) 1
71 Jonathan WOLFF (USA) 1
72 Anthony SCHOHN (FRA) 1
73 Agustin MORENO (MEX) 1
74 Yili ZHENG (CHN) 1
75 Jay JANG (USA) 1
76 Artiom PODGAINII (MDA) 1
77 Sinan ORHON (TUR) 1
78 William BUSHAMUKA (USA) 1
79 Hayes BREWER (USA) 1
80 Brian BOGGS (USA) 1
81 Jay EVANS (USA) 1
82 Sebastian CASTILLO SANCHEZ (USA) 1
83 Johnson NG CHEN (ESP) 1
84 Christopher WILSON (USA) 1
85 Marcelo VASQUEZ (MEX) 1
86 James Perry ALLEN (USA) 1
87 Parker CUEVAS-WOODALL (USA) 1
88 Charles TROTTA (USA) 1
89 Alexandru STURZU (AUS) 1
90 Nicolas DE QUESADA (USA) 1
91 Christian GARAY (PUR) 1
92 Andres Ariel FERNANDEZ LOPEZ (ARG) 1
93 Alan SWEET (USA) 1
94 Bryant MOHNS (USA) 1
95 John VALENTI (USA) 1
96 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 1
97 Dejon BIVENS (USA) 1
98 Vincent CARACAPPA (USA) 1
99 Caleb WOODSON (USA) 1
100 Saumil SAKARIYA SAUMIL KAMLESH (IND) 1
101 Harris TRISMEN (USA) 2
102 Daniel Jr BURGESS (USA) 1
103 Brijesh LODHA (IND) 1
104 Grayson M. GOLDIN (USA) 1
105 Ankit CHOPRA (IND) 1
106 Khasoc TRUONG (USA) 1
107 Juan ROCHA (ARG) 1
108 Alexandru GASCA-SILAV (ROU) 1
109 Dion EARL (USA) 1
110 Davis Mark DAWSON (USA) 1
111 Zack J. QUIGLEY (USA) 1
112 Michael ANZALONE JR (USA) 1
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-1 6-2 Ivan YATSUK (USA)
Davis Mark DAWSON (USA) 6-2 6-4 Pablo Gabriel LLEBEILI (ARG)
Zack J. QUIGLEY (USA) 6-4 6-2 Christopher ROSENSTEEL (USA)
Radu-Traian IONESCU (ROU) 7-5 7-6(2) Kevin Mario GANDINI (ARG)
Christopher BARRUS (USA) 3-6 6-2 6-3 Zachary BESSETTE (USA)
William BUSHAMUKA (USA) 6-0 6-4 Nicolas DE QUESADA (USA)
Stewart BLOCK (CAN) 6-1 6-2 Dave HOGLE (USA)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-4 6-4 Omar EL-MOSLEMANY (EGY)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-3 6-3 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA)
Benjamin ADRIAN (USA) 6-0 6-0 Dainius DRUKTEINIS (USA)
Jonas RODRIGUES (BRA) 7-5 6-1 Pavel VANIS (CZE)
Yili ZHENG (CHN) 6-0 6-1 Karan LALCHANDANI (IND)
John JORGESON (USA) 6-2 6-0 Caleb WOODSON (USA)
Javier CORDERO CARTAGENA (ESP) 6-1 6-0 Ladislav KALINOVSKY (CZE)
Sebastian CASTILLO SANCHEZ (USA) 6-1 6-0 Jay JANG (USA)
Stephen STEGE (USA) [13] 6-3 6-1 Daniel Jr BURGESS (USA)
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-3 6-1 Alexander KNIGHT (USA)
Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA) 6-1 6-4 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
Alan SWEET (USA) 6-2 6-1 Charles TROTTA (USA)
Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP) 7-5 6-2 Jared THOMPKINS (USA)
Hayes BREWER (USA) 6-1 6-1 Saumil SAKARIYA SAUMIL KAMLESH (IND)
Ryan HAVILAND (USA) 6-1 6-2 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Emil REINBERG (USA) 6-0 6-0 Yuchen WU (CHN)
Frederick SABA (USA) [10] 6-0 6-0 Samuel BEDDOW (GBR)
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-1 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Sinan ORHON (TUR) 6-1 6-0 Jay EVANS (USA)
Grayson M. GOLDIN (USA) 6-1 6-2 Graham ALRUTZ (USA)
Mariano PORTER (MEX) 6-4 6-1 Michael ANZALONE JR (USA)
Brian BOGGS (USA) 6-3 6-3 Dion EARL (USA)
Stephen MADONIA (USA) 6-2 6-0 Brandon VELIZ (CHI)
Christian GARAY (PUR) 6-1 6-1 John VALENTI (USA)
Adam AMBROZY (USA) 3-6 6-4 6-2 Luis Fernando RAMIREZ (VEN) [9]
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-1 6-0 Victor SEGANTINI BERTOLDO (BRA)
Johnson NG CHEN (ESP) 6-1 6-3 Andres Ariel FERNANDEZ LOPEZ (ARG)
Kenta KURITA (JPN) 6-0 6-0 Khasoc TRUONG (USA)
Trevor FOSHEY (USA) 7-5 6-0 Benn MARLER (USA)
Tadeo BRUNO (ARG) 6-4 6-3 Parker CUEVAS-WOODALL (USA)
Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 6-3 6-4 Brijesh LODHA (IND)
Kai LEMKE (GER) 6-0 6-4 Jody TURNQUEST (BAH)
John LAMBLE (USA) [11] 6-2 6-0 Andrei NOVIKOV (BLR)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-0 6-1 Quintin BERGOVER (RSA)
Simon LOCKE (USA) 6-2 6-0 Kevin SKWIRA (CAN)
Alfredo PEREZ (USA) 6-4 6-2 Aadrian HASKER (USA)
Ignasi FORCANO (ESP) 7-6(3) 6-4 Mikolaj BORKOWSKI (POL)
Luis BRITTO (BRA) 4-6 6-3 7-6(1) Flavio MATTEOLI (ARG)
Robert SHULMAN (CAN) 6-1 6-1 Antony MENDES (BRA)
Sebastian KORDA (USA) 6-3 6-2 Arkin RAO (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-3 6-3 Maximiliano COLORADO (USA) [15]
Walker DUNCAN (USA) [7] 6-1 6-1 Enrique GONZALEZ (VEN)
Jonathan WOLFF (USA) 6-7(7) 6-0 6-4 Andrew OCHOTTA (CAN)
Mwendwa MBITHI (USA) 6-4 7-6(5) Anthony SCHOHN (FRA)
Carter LIN (USA) 7-5 6-3 Miguel GARCIA (ESP)
Agustin MORENO (MEX) 3-6 6-3 6-3 Michael Joseph BASILE (USA)
Ankit CHOPRA (IND) 6-0 6-1 Harris TRISMEN (USA)
Justin LUNN (BAH) 6-2 6-1 Dennis MOSES (ZIM)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-1 6-2 Brandon DONALDSON (USA)
Junior Alexander ORE (USA) 7-6(3) 1-6 6-0 Gary KUSHNIROVICH (USA) [8]
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-1 6-0 Rodrigo MARQUES PERDIGAO (BRA)
Alexander GITIN (USA) 6-1 6-2 Carlos ARANA (PAN)
Niclas GENOVESE (SUI) 6-4 6-1 Andrew ELY (USA)
Jake DEVINE (USA) 6-0 6-3 Vincent CARACAPPA (USA)
Drew HALBAUER (USA) 7-5 6-4 Karlyn SMALL (USA)
Alexandru GASCA-SILAV (ROU) 7-5 7-5 Courage OKUNGBOWA (USA)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-1 6-0 Alexandru STURZU (AUS)

Round 2

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-4 3-6 7-5 Davis Mark DAWSON (USA)
Radu-Traian IONESCU (ROU) 6-3 6-3 Zack J. QUIGLEY (USA)
William BUSHAMUKA (USA) 7-5 4-6 7-6(2) Christopher BARRUS (USA)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-0 6-0 Stewart BLOCK (CAN)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-3 6-3 Benjamin ADRIAN (USA)
Jonas RODRIGUES (BRA) 1-6 6-1 6-1 Yili ZHENG (CHN)
John JORGESON (USA) 6-1 7-6(3) Javier CORDERO CARTAGENA (ESP)
Stephen STEGE (USA) [13] 5-7 6-0 6-1 Sebastian CASTILLO SANCHEZ (USA)
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-0 6-1 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA)
Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP) 6-2 6-1 Alan SWEET (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-0 6-1 Hayes BREWER (USA)
Frederick SABA (USA) [10] 6-0 6-0 Emil REINBERG (USA)
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-0 6-0 Sinan ORHON (TUR)
Grayson M. GOLDIN (USA) 6-1 4-6 7-6(1) Mariano PORTER (MEX)
Stephen MADONIA (USA) 6-0 6-1 Brian BOGGS (USA)
Christian GARAY (PUR) 6-4 3-6 6-1 Adam AMBROZY (USA)
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-0 6-0 Johnson NG CHEN (ESP)
Trevor FOSHEY (USA) 6-4 6-0 Kenta KURITA (JPN)
Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 6-4 6-3 Tadeo BRUNO (ARG)
Kai LEMKE (GER) 3-6 6-2 6-3 John LAMBLE (USA) [11]
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-0 Simon LOCKE (USA)
Alfredo PEREZ (USA) 6-4 6-2 Ignasi FORCANO (ESP)
Luis BRITTO (BRA) 6-3 6-3 Robert SHULMAN (CAN)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-1 3-6 6-3 Sebastian KORDA (USA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 4-6 6-4 6-3 Jonathan WOLFF (USA)
Carter LIN (USA) 6-2 6-3 Mwendwa MBITHI (USA)
Agustin MORENO (MEX) 6-4 6-3 Ankit CHOPRA (IND)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-3 6-2 Justin LUNN (BAH)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 7-5 4-6 6-3 Junior Alexander ORE (USA)
Niclas GENOVESE (SUI) 6-3 6-2 Alexander GITIN (USA)
Jake DEVINE (USA) 6-4 6-2 Drew HALBAUER (USA)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-2 6-4 Alexandru GASCA-SILAV (ROU)

Round 3

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-4 6-3 Radu-Traian IONESCU (ROU)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-1 6-2 William BUSHAMUKA (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-2 6-0 Jonas RODRIGUES (BRA)
John JORGESON (USA) 6-3 6-7(3) 6-3 Stephen STEGE (USA) [13]
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-3 6-1 Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP)
Ryan HAVILAND (USA) 6-4 6-4 Frederick SABA (USA) [10]
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-4 7-5 Grayson M. GOLDIN (USA)
Stephen MADONIA (USA) 3-6 6-4 6-2 Christian GARAY (PUR)
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-1 7-5 Trevor FOSHEY (USA)
Kai LEMKE (GER) 6-4 6-2 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-2 Alfredo PEREZ (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-2 6-3 Luis BRITTO (BRA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 6-2 6-3 Carter LIN (USA)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-2 6-3 Agustin MORENO (MEX)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-4 6-4 Niclas GENOVESE (SUI)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-7(6) 6-1 6-1 Jake DEVINE (USA)

Round 4

Sahr Timothy KPULUN (SLE) 5-7 6-4 6-3 Farzin Danny AMIRI (USA) [1]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-4 6-2 John JORGESON (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-3 6-2 Antoine RICHARD (CAN) [3]
Stephen MADONIA (USA) 3-6 6-4 Retired Raleigh SMITH (USA) [4]
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-3 6-2 Kai LEMKE (GER)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-4 Ognjen SAMARDZIC (USA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 7-5 2-6 7-6(5) Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12]
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-1 6-2 Jack W VAN SLYKE (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Darian KING (BAR) [1] 6-1 6-1 Juan ROCHA (ARG)
Wil SPENCER (USA) 6-7(3) 6-1 6-4 Michael MMOH (USA)
Mico SANTIAGO (USA) 6-3 6-2 Walker DUNCAN (USA)
Sekou BANGOURA (USA) [8] 6-1 6-2 Andrew CARTER (USA)
Eric QUIGLEY (USA) [4] 6-2 6-3 Collin JOHNS (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-3 6-4 Michael SHABAZ (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-3 6-3 Ryota TANUMA (JPN)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-4 Jorge MONTERO (CHI)
Dominic COTRONE (USA) 5-7 7-6(2) 6-4 Jean-Yves AUBONE (USA) [6]
Stephen MADONIA (USA) 6-4 1-6 6-3 Sahr Timothy KPULUN (SLE)
Ryan PENISTON (GBR) 6-0 6-4 Noah MAKAROME (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-4 6-4 Andrew WATSON (GBR)
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 4-6 6-4 5-3 Retired Daniel GARZA (MEX) [7]
Jesse WITTEN (USA) 6-4 3-6 6-1 Alexios HALEBIAN (USA)
Dennis USPENSKY (USA) 7-6(4) 6-3 Patrick DACIEK (USA)
Rhyne WILLIAMS (USA) [2] 6-4 3-6 6-3 Tommy MYLNIKOV (CAN)

2nd Round

Wil SPENCER (USA) 7-6(4) 6-1 Darian KING (BAR) [1]
Mico SANTIAGO (USA) 7-5 6-2 Sekou BANGOURA (USA) [8]
Ryan HAVILAND (USA) 7-6(6) 6-2 Eric QUIGLEY (USA) [4]
Thales TURINI (BRA) [5] 5-7 6-4 6-4 Gregory OUELLETTE (USA)
Dominic COTRONE (USA) 6-3 6-1 Stephen MADONIA (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-3 6-4 Ryan PENISTON (GBR)
Jesse WITTEN (USA) 6-4 4-1 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
Rhyne WILLIAMS (USA) [2] 6-3 4-6 6-4 Dennis USPENSKY (USA)

Quarterfinal

Wil SPENCER (USA) 6-4 6-0 Mico SANTIAGO (USA)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-2 Ryan HAVILAND (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-1 6-3 Dominic COTRONE (USA)
Jesse WITTEN (USA) 6-0 6-0 Rhyne WILLIAMS (USA) [2]

Semifinal

Thales TURINI (BRA) [5] 7-5 6-4 Wil SPENCER (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-2 6-0 Jesse WITTEN (USA)

Final

Thales TURINI (BRA) [5] 6-2 7-5 Tennys SANDGREN (USA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

DOUBLES

1st Round

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 2-6 6-3 [21-19] Grayson M. GOLDIN (USA) / Stephen MADONIA (USA)
Alexandru GASCA-SILAV (ROU) / Radu-Traian IONESCU (ROU) 6-3 3-6 [10-6] John JORGESON (USA) / Tommy MYLNIKOV (CAN)
Collin JOHNS (USA) / Mico SANTIAGO (USA) 4-6 6-3 [10-4] Maximiliano ESTEVEZ (ARG) / Luis Fernando RAMIREZ (VEN) [3]
Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN) 3-6 6-3 [10-4] William BUSHAMUKA (USA) / Ognjen SAMARDZIC (USA)
Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA) 6-3 2-6 [10-2] Patrick DACIEK (USA) / Junior Alexander ORE (USA)
Andrew CARTER (USA) / Wil SPENCER (USA) [4] 6-4 6-2 Eric QUIGLEY (USA) / Chad RHODEN (USA)
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 7-6(4) 6-4 Dominic COTRONE (USA) / Dennis USPENSKY (USA)
Darian KING (BAR) / Michael SHABAZ (USA) [2] 7-6(5) 6-3 Walker DUNCAN (USA) / Ryan PENISTON (GBR)

Quarterfinal

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 6-1 6-4 Alexandru GASCA-SILAV (ROU) / Radu-Traian IONESCU (ROU)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN) 7-5 6-2 Collin JOHNS (USA) / Mico SANTIAGO (USA)
Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA) 7-6(6) 6-2 Andrew CARTER (USA) / Wil SPENCER (USA) [4]
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 6-4 6-2 Darian KING (BAR) / Michael SHABAZ (USA) [2]

Semifinal

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 6-4 3-6 [12-10] Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN)
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 6-4 6-4 Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA)

Final

Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 7-6(4) 7-6(4) Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1]
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #5
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

Qualy

Round 1

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-1 6-2 Ivan YATSUK (USA)
Davis Mark DAWSON (USA) 6-2 6-4 Pablo Gabriel LLEBEILI (ARG)
Zack J. QUIGLEY (USA) 6-4 6-2 Christopher ROSENSTEEL (USA)
Radu-Traian IONESCU (ROU) 7-5 7-6(2) Kevin Mario GANDINI (ARG)
Christopher BARRUS (USA) 3-6 6-2 6-3 Zachary BESSETTE (USA)
William BUSHAMUKA (USA) 6-0 6-4 Nicolas DE QUESADA (USA)
Stewart BLOCK (CAN) 6-1 6-2 Dave HOGLE (USA)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-4 6-4 Omar EL-MOSLEMANY (EGY)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-3 6-3 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA)
Benjamin ADRIAN (USA) 6-0 6-0 Dainius DRUKTEINIS (USA)
Jonas RODRIGUES (BRA) 7-5 6-1 Pavel VANIS (CZE)
Yili ZHENG (CHN) 6-0 6-1 Karan LALCHANDANI (IND)
John JORGESON (USA) 6-2 6-0 Caleb WOODSON (USA)
Javier CORDERO CARTAGENA (ESP) 6-1 6-0 Ladislav KALINOVSKY (CZE)
Sebastian CASTILLO SANCHEZ (USA) 6-1 6-0 Jay JANG (USA)
Stephen STEGE (USA) [13] 6-3 6-1 Daniel Jr BURGESS (USA)
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-3 6-1 Alexander KNIGHT (USA)
Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA) 6-1 6-4 Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN)
Alan SWEET (USA) 6-2 6-1 Charles TROTTA (USA)
Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP) 7-5 6-2 Jared THOMPKINS (USA)
Hayes BREWER (USA) 6-1 6-1 Saumil SAKARIYA SAUMIL KAMLESH (IND)
Ryan HAVILAND (USA) 6-1 6-2 Marcelo VASQUEZ (MEX)
Emil REINBERG (USA) 6-0 6-0 Yuchen WU (CHN)
Frederick SABA (USA) [10] 6-0 6-0 Samuel BEDDOW (GBR)
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-1 6-4 Matthew KANDATH (USA)
Sinan ORHON (TUR) 6-1 6-0 Jay EVANS (USA)
Grayson M. GOLDIN (USA) 6-1 6-2 Graham ALRUTZ (USA)
Mariano PORTER (MEX) 6-4 6-1 Michael ANZALONE JR (USA)
Brian BOGGS (USA) 6-3 6-3 Dion EARL (USA)
Stephen MADONIA (USA) 6-2 6-0 Brandon VELIZ (CHI)
Christian GARAY (PUR) 6-1 6-1 John VALENTI (USA)
Adam AMBROZY (USA) 3-6 6-4 6-2 Luis Fernando RAMIREZ (VEN) [9]
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-1 6-0 Victor SEGANTINI BERTOLDO (BRA)
Johnson NG CHEN (ESP) 6-1 6-3 Andres Ariel FERNANDEZ LOPEZ (ARG)
Kenta KURITA (JPN) 6-0 6-0 Khasoc TRUONG (USA)
Trevor FOSHEY (USA) 7-5 6-0 Benn MARLER (USA)
Tadeo BRUNO (ARG) 6-4 6-3 Parker CUEVAS-WOODALL (USA)
Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 6-3 6-4 Brijesh LODHA (IND)
Kai LEMKE (GER) 6-0 6-4 Jody TURNQUEST (BAH)
John LAMBLE (USA) [11] 6-2 6-0 Andrei NOVIKOV (BLR)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-0 6-1 Quintin BERGOVER (RSA)
Simon LOCKE (USA) 6-2 6-0 Kevin SKWIRA (CAN)
Alfredo PEREZ (USA) 6-4 6-2 Aadrian HASKER (USA)
Ignasi FORCANO (ESP) 7-6(3) 6-4 Mikolaj BORKOWSKI (POL)
Luis BRITTO (BRA) 4-6 6-3 7-6(1) Flavio MATTEOLI (ARG)
Robert SHULMAN (CAN) 6-1 6-1 Antony MENDES (BRA)
Sebastian KORDA (USA) 6-3 6-2 Arkin RAO (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-3 6-3 Maximiliano COLORADO (USA) [15]
Walker DUNCAN (USA) [7] 6-1 6-1 Enrique GONZALEZ (VEN)
Jonathan WOLFF (USA) 6-7(7) 6-0 6-4 Andrew OCHOTTA (CAN)
Mwendwa MBITHI (USA) 6-4 7-6(5) Anthony SCHOHN (FRA)
Carter LIN (USA) 7-5 6-3 Miguel GARCIA (ESP)
Agustin MORENO (MEX) 3-6 6-3 6-3 Michael Joseph BASILE (USA)
Ankit CHOPRA (IND) 6-0 6-1 Harris TRISMEN (USA)
Justin LUNN (BAH) 6-2 6-1 Dennis MOSES (ZIM)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-1 6-2 Brandon DONALDSON (USA)
Junior Alexander ORE (USA) 7-6(3) 1-6 6-0 Gary KUSHNIROVICH (USA) [8]
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-1 6-0 Rodrigo MARQUES PERDIGAO (BRA)
Alexander GITIN (USA) 6-1 6-2 Carlos ARANA (PAN)
Niclas GENOVESE (SUI) 6-4 6-1 Andrew ELY (USA)
Jake DEVINE (USA) 6-0 6-3 Vincent CARACAPPA (USA)
Drew HALBAUER (USA) 7-5 6-4 Karlyn SMALL (USA)
Alexandru GASCA-SILAV (ROU) 7-5 7-5 Courage OKUNGBOWA (USA)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-1 6-0 Alexandru STURZU (AUS)

Round 2

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-4 3-6 7-5 Davis Mark DAWSON (USA)
Radu-Traian IONESCU (ROU) 6-3 6-3 Zack J. QUIGLEY (USA)
William BUSHAMUKA (USA) 7-5 4-6 7-6(2) Christopher BARRUS (USA)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-0 6-0 Stewart BLOCK (CAN)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-3 6-3 Benjamin ADRIAN (USA)
Jonas RODRIGUES (BRA) 1-6 6-1 6-1 Yili ZHENG (CHN)
John JORGESON (USA) 6-1 7-6(3) Javier CORDERO CARTAGENA (ESP)
Stephen STEGE (USA) [13] 5-7 6-0 6-1 Sebastian CASTILLO SANCHEZ (USA)
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-0 6-1 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA)
Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP) 6-2 6-1 Alan SWEET (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-0 6-1 Hayes BREWER (USA)
Frederick SABA (USA) [10] 6-0 6-0 Emil REINBERG (USA)
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-0 6-0 Sinan ORHON (TUR)
Grayson M. GOLDIN (USA) 6-1 4-6 7-6(1) Mariano PORTER (MEX)
Stephen MADONIA (USA) 6-0 6-1 Brian BOGGS (USA)
Christian GARAY (PUR) 6-4 3-6 6-1 Adam AMBROZY (USA)
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-0 6-0 Johnson NG CHEN (ESP)
Trevor FOSHEY (USA) 6-4 6-0 Kenta KURITA (JPN)
Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 6-4 6-3 Tadeo BRUNO (ARG)
Kai LEMKE (GER) 3-6 6-2 6-3 John LAMBLE (USA) [11]
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-0 Simon LOCKE (USA)
Alfredo PEREZ (USA) 6-4 6-2 Ignasi FORCANO (ESP)
Luis BRITTO (BRA) 6-3 6-3 Robert SHULMAN (CAN)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-1 3-6 6-3 Sebastian KORDA (USA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 4-6 6-4 6-3 Jonathan WOLFF (USA)
Carter LIN (USA) 6-2 6-3 Mwendwa MBITHI (USA)
Agustin MORENO (MEX) 6-4 6-3 Ankit CHOPRA (IND)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-3 6-2 Justin LUNN (BAH)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 7-5 4-6 6-3 Junior Alexander ORE (USA)
Niclas GENOVESE (SUI) 6-3 6-2 Alexander GITIN (USA)
Jake DEVINE (USA) 6-4 6-2 Drew HALBAUER (USA)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-2 6-4 Alexandru GASCA-SILAV (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #6
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

Qualy

Round 3

Farzin Danny AMIRI (USA) [1] 6-4 6-3 Radu-Traian IONESCU (ROU)
Sahr Timothy KPULUN (SLE) 6-1 6-2 William BUSHAMUKA (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-2 6-0 Jonas RODRIGUES (BRA)
John JORGESON (USA) 6-3 6-7(3) 6-3 Stephen STEGE (USA) [13]
Antoine RICHARD (CAN) [3] 6-3 6-1 Jose Luis SANGRONIZ OJER (ESP)
Ryan HAVILAND (USA) 6-4 6-4 Frederick SABA (USA) [10]
Raleigh SMITH (USA) [4] 6-4 7-5 Grayson M. GOLDIN (USA)
Stephen MADONIA (USA) 3-6 6-4 6-2 Christian GARAY (PUR)
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-1 7-5 Trevor FOSHEY (USA)
Kai LEMKE (GER) 6-4 6-2 Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-2 Alfredo PEREZ (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-2 6-3 Luis BRITTO (BRA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 6-2 6-3 Carter LIN (USA)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12] 6-2 6-3 Agustin MORENO (MEX)
Jack W VAN SLYKE (CAN) 6-4 6-4 Niclas GENOVESE (SUI)
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-7(6) 6-1 6-1 Jake DEVINE (USA)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #7
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

nothing new today =(
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #8
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Darian KING (BAR) [1] 6-1 6-1 Juan ROCHA (ARG)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-4 Jorge MONTERO (CHI)
Ryan PENISTON (GBR) 6-0 6-4 Noah MAKAROME (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-4 6-4 Andrew WATSON (GBR)
Jesse WITTEN (USA) 6-4 3-6 6-1 Alexios HALEBIAN (USA)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #9
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

DOUBLES

1st Round

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 2-6 6-3 [21-19] Grayson M. GOLDIN (USA) / Stephen MADONIA (USA)
Alexandru GASCA-SILAV (ROU) / Radu-Traian IONESCU (ROU) 6-3 3-6 [10-5] John JORGESON (USA) / Tommy MYLNIKOV (CAN)
Collin JOHNS (USA) / Mico SANTIAGO (USA) 4-6 6-3 [10-4] Maximiliano ESTEVEZ (ARG) / Luis Fernando RAMIREZ (VEN) [3]
Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN) 3-6 6-3 [10-4] William BUSHAMUKA (USA) / Ognjen SAMARDZIC (USA)
Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA) 6-3 3-6 [10-2] Patrick DACIEK (USA) / Junior Alexander ORE (USA)
Andrew CARTER (USA) / Wil SPENCER (USA) [4] 6-4 6-2 Eric QUIGLEY (USA) / Chad RHODEN (USA)
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 7-6(4) 6-4 Dominic COTRONE (USA) / Dennis USPENSKY (USA)
Darian KING (BAR) / Michael SHABAZ (USA) [2] 7-6(5) 6-3 Walker DUNCAN (USA) / Ryan PENISTON (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #10
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

Qualy

Round 4

Sahr Timothy KPULUN (SLE) 5-7 6-4 6-3 Farzin Danny AMIRI (USA) [1]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [2] 6-4 6-2 John JORGESON (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-3 6-2 Antoine RICHARD (CAN) [3]
Stephen MADONIA (USA) 3-6 6-4 Retired Raleigh SMITH (USA) [4]
Patrick DACIEK (USA) [5] 6-3 6-2 Kai LEMKE (GER)
Andrew WATSON (GBR) [6] 6-1 6-4 Ognjen SAMARDZIC (USA)
Walker DUNCAN (USA) [7] 7-5 2-6 7-6(5) Keisuke NUMAJIRI (JPN) [12]
Ryan PENISTON (GBR) [14] 6-1 6-2 Jack W VAN SLYKE (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #11
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

nothing new today =(
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #12
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Darian KING (BAR) [1] 6-1 6-1 Juan ROCHA (ARG)
Wil SPENCER (USA) 6-7(3) 6-1 6-4 Michael MMOH (USA)
Mico SANTIAGO (USA) 6-3 6-2 Walker DUNCAN (USA)
Sekou BANGOURA (USA) [8] 6-1 6-2 Andrew CARTER (USA)
Eric QUIGLEY (USA) [4] 6-2 6-3 Collin JOHNS (USA)
Ryan HAVILAND (USA) 6-3 6-4 Michael SHABAZ (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-3 6-3 Ryota TANUMA (JPN)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-4 Jorge MONTERO (CHI)
Dominic COTRONE (USA) 5-7 7-6(2) 6-4 Jean-Yves AUBONE (USA) [6]
Stephen MADONIA (USA) 6-4 1-6 6-3 Sahr Timothy KPULUN (SLE)
Ryan PENISTON (GBR) 6-0 6-4 Noah MAKAROME (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-4 6-4 Andrew WATSON (GBR)
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 4-6 6-4 5-3 Retired Daniel GARZA (MEX) [7]
Jesse WITTEN (USA) 6-4 3-6 6-1 Alexios HALEBIAN (USA)
Dennis USPENSKY (USA) 7-6(4) 6-3 Patrick DACIEK (USA)
Rhyne WILLIAMS (USA) [2] 6-4 3-6 6-3 Tommy MYLNIKOV (CAN)

2nd Round

Wil SPENCER (USA) 7-6(4) 6-1 Darian KING (BAR) [1]
Mico SANTIAGO (USA) 7-5 6-2 Sekou BANGOURA (USA) [8]
Ryan HAVILAND (USA) 7-6(6) 6-2 Eric QUIGLEY (USA) [4]
Thales TURINI (BRA) [5] 5-7 6-4 6-4 Gregory OUELLETTE (USA)
Dominic COTRONE (USA) 6-3 6-1 Stephen MADONIA (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-3 6-4 Ryan PENISTON (GBR)
Jesse WITTEN (USA) 6-4 4-1 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
Rhyne WILLIAMS (USA) [2] 6-3 4-6 6-4 Dennis USPENSKY (USA)
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #13
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 6-1 6-4 Alexandru GASCA-SILAV (ROU) / Radu-Traian IONESCU (ROU)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN) 7-5 6-2 Collin JOHNS (USA) / Mico SANTIAGO (USA)
Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA) 7-6(6) 6-2 Andrew CARTER (USA) / Wil SPENCER (USA) [4]
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 6-4 6-2 Darian KING (BAR) / Michael SHABAZ (USA) [2]

Semifinal

Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1] 6-4 3-6 [12-10] Keisuke NUMAJIRI (JPN) / Ryota TANUMA (JPN)
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 6-4 6-4 Pedro SCOCUGLIA (BRA) / Thales TURINI (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
3,007 Posts
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

DOUBLES
Final
Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 7-6(4) 7-6(4) Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1]


MAIN DRAW SINGLES
Quarterfinal
Wil SPENCER (USA) 6-4 6-0 Mico SANTIAGO (USA)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-2 Ryan HAVILAND (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-1 6-3 Dominic COTRONE (USA)
Jesse WITTEN (USA) 6-0 6-0 Rhyne WILLIAMS (USA) [2]

Semifinal
Thales TURINI (BRA) [5] 7-5 6-4 Wil SPENCER (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-2 6-0 Jesse WITTEN (USA)

Final
Thales TURINI (BRA) [5] 6-2 7-5 Tennys SANDGREN (USA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #15
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

DOUBLES

Final

Brandon ANANDAN (USA) / Sekou BANGOURA (USA) 7-6(4) 7-6(4) Jean-Yves AUBONE (USA) / Rhyne WILLIAMS (USA) [1]
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Discussion Starter #16
Re: USA F16 [11 May/Tampa/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Wil SPENCER (USA) 6-4 6-0 Mico SANTIAGO (USA)
Thales TURINI (BRA) [5] 6-4 6-2 Ryan HAVILAND (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-1 6-3 Dominic COTRONE (USA)
Jesse WITTEN (USA) 6-0 6-0 Rhyne WILLIAMS (USA) [2]

Semifinal

Thales TURINI (BRA) [5] 7-5 6-4 Wil SPENCER (USA)
Tennys SANDGREN (USA) [3] 6-2 6-0 Jesse WITTEN (USA)

Final

Thales TURINI (BRA) [5] 6-2 7-5 Tennys SANDGREN (USA) [3]
 
1 - 16 of 16 Posts
Top