Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Orange Park
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw


1 Christian GARIN (CHI) 400 1
2 Michael QUINTERO (COL) 417 1
3 Bjorn FRATANGELO (USA) 428 1
4 Mitchell KRUEGER (USA) 433 1
5 Dennis NEVOLO (USA) 458 1
6 Jorge AGUILAR (CHI) 462 1
7 Facundo MENA (ARG) 492 1
8 Tiago LOPES (BRA) 511 1
9 Tucker VORSTER (RSA) 579 1
10 Gregory OUELLETTE (USA) 589 1
11 Eric QUIGLEY (USA) 593 1
12 Jeff DADAMO (USA) 596 2
13 Nicolas JARRY (CHI) 615 1
14 Dennis NOVIKOV (USA) 619 2
15 Catalin-Ionut GARD (ROU) 632 1
16 Daniel GARZA (MEX) 661 1
17 Jean-Yves AUBONE (USA) 668 1
18 Guillermo NUNEZ (CHI) 681 2

Qualifying


1 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 692 1
2 Devin MCCARTHY (USA) 789 1
3 Mico SANTIAGO (USA) 875 1
4 Andrew CARTER (USA) 957 1
5 Oleg DMITRIEV (RUS) 1027 1
6 Deiton BAUGHMAN (USA) 1060 1
7 Connor SMITH (USA) 1176= 1
8 Francis TIAFOE (USA) 1285 1
9 Alan KOHEN (ARG) 1340= 1
10 Martin REDLICKI (USA) 1574= 1
11 Rogelio SILLER (MEX) 1574= 2
12 Tommy MYLNIKOV (CAN) 1603= 1
13 Facundo JOFRE (ARG) 1603= 1
14 Reilly OPELKA (USA) 1706= 1
15 Quinton VEGA (USA) 1706= 1
16 Erik ELLIOTT (USA) 1828= 1
17 Aron HILTZIK (USA) 70 1
18 Tommy PAUL (USA) 94 1
19 Alex RYBAKOV (USA) 100 1
20 Rafael GENTIL (BRA) 172 1
21 Antoine LEDUC (CAN) 37 1
22 Sora FUKUDA (JPN) 105 2
23 Ty TROMBETTA (USA) 102 1
24 Maxime KOUYATE (FRA) 417 1
25 Tadeo BRUNO (ARG) 429 1
26 Robert SHULMAN (CAN) 134 1
27 Jack W VAN SLYKE (CAN) 136 1
28 Thomas TOMCZAK (USA) 153 1
29 A.J. CATANZARITI (USA) 153 1
30 Trey YATES (USA) 161 1
31 Philip Wilbert MAJOR (BAH) 2 1
32 Matthew KANDATH (USA) 188 1
33 Gustavo DENADAE BIROCHE (BRA) 194 1
34 Mikolaj BORKOWSKI (POL) 43 1
35 Antony MENDES (BRA) 197 1
36 David CRISOVAN (USA) 237 1
37 Viju GEORGE JR (USA) 240 1
38 Vullnet TASHI (SUI) 38 1
39 Justin LUNN (BAH) 5 1
40 Javier RESTREPO (USA) 269 1
41 Kevin Mario GANDINI (ARG) 488 1
42 Brandon DONALDSON (USA) 314 1
43 Ryota TANUMA (JPN) 154 1
44 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA) 320 1
45 Anderson REED (USA) 337 1
46 Christian GARAY (PUR) 371 (USA) 1
47 Simon D'ALFONSO (USA) 1
48 Aadrian HASKER (USA) 1
49 Kevin LE (USA) 1
50 Jay GROLLMAN (USA) 1
51 Maximiliano COLORADO (USA) 1
52 Graham ALRUTZ (USA) 1
53 Michael CASA (FRA) 1
54 Camilo VELA MONTANO (COL) 2
55 Charles FORCE (USA) 1
56 Luis-Alberto ARGUELLO-MERAZA (MEX) 1
57 Stewart BLOCK (CAN) 1
58 Adrien MALOSSE (FRA) 1
59 Alex SHAW (GBR) 6
60 Marco FOELZ (GER) 1
61 Agustin SAVARINO (ARG) 1
62 Julian ROZENSTEIN (USA) 1
63 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA) 1
64 Emmett WARD (USA) 1
65 Rohit NAVELKAR (USA) 1
66 John PETERSON (USA) 1
67 Siddhartha CHAPPIDI (USA) 1
68 Ugo SANTOMENNA (FRA) 1
69 Alexandr NAGAYTSEV (RUS) 1
70 Gregory NITAYAMEKIN (THA) 1
71 Sumner CHASE (USA) 1
72 Alexander SENDEGEYA (GBR) 1
73 Christopher MORIN KOUGOUCHEFF (FRA) 1
74 Tomas MICARELLI (ARG) 1
75 Matthew TANSIL (USA) 1
76 Christopher TRIZZINO (USA) 1
77 Albert CHERMIT (USA) 1
78 Michael Antoine GAD (USA) 1
79 Tripp TUFF (USA) 1
80 Chutian WEN (CHN) 1
81 Gabriel PIPKO (USA) 1
82 Oleg MIRONCHIKOV (RUS) 1
83 Benn MARLER (USA) 1
84 Marcus YU (USA) 1
85 Pavel VANIS (CZE) 1
86 Jonathan PRINCE (USA) 1
87 Andrew GARMAN (USA) 1
88 Christopher ROSENSTEEL (USA) 1
89 Stefan WILSON (JAM) 2
90 Brian BERDUSCO (USA) 1
91 Mikhail CHADUNELI (GEO) 1
92 Thomas BROWN (USA) 1
93 Pratik SHRIVASTAVA (IND) 1
94 Andrew HARRINGTON (USA) 1
95 Jared THOMPKINS (USA) 1
96 Irvon SHORTER (USA) 1
97 Arthur STEFANI (BRA) 1
98 Daniel Felipe GOMEZ ESPINEL (COL) 1
99 Yosuke NARAHARA (JPN) 1
100 Patrick AMORIM (CAN) 1
101 Jericho GROLLMAN (USA) 1
102 Hampton CALLAGHAN (USA) 1
103 Artur LATYPOV (RUS) 1
104 Sergio AVELLA (COL) 1
105 Tayjhon MCGEE (USA) 1
106 Norman LOVE (USA) 1
107 Michael BAIOCCHI (USA) 1
108 Andrey TERESHCHENKO (RUS) 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [1] BYE
Joshua WARDELL (USA) 6-0 6-1 Gustavo DENADAE BIROCHE (BRA)
Justin LUNN (BAH) BYE
Oliver LANDERT (USA) BYE
Andrew GARMAN (USA) BYE
Pavel VANIS (CZE) BYE
Thomas TOMCZAK (USA) Walkover Jonathan PRINCE (USA)
Jay GROLLMAN (USA) 4-6 6-0 6-0 Tayjhon MCGEE (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] BYE
Viju GEORGE JR (USA) BYE
Andrew HARRINGTON (USA) 6-2 6-3 Matthew TANSIL (USA)
Kevin LE (USA) BYE
Yosuke NARAHARA (JPN) BYE
Mikhail CHADUNELI (GEO) BYE
Antony MENDES (BRA) 6-2 6-2 Jericho GROLLMAN (USA)
Graham ALRUTZ (USA) BYE
Andrew CARTER (USA) [3] BYE
Gregory NITAYAMEKIN (THA) BYE
Anderson REED (USA) BYE
Emmett WARD (USA) Walkover Sumner CHASE (USA)
Jared THOMPKINS (USA) 6-4 6-3 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA)
Ryota TANUMA (JPN) 6-1 6-3 Mikolaj BORKOWSKI (POL)
Ty TROMBETTA (USA) BYE
Alex RYBAKOV (USA) BYE
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] BYE
Andrey TERESHCHENKO (RUS) BYE
Maximiliano COLORADO (USA) 6-0 6-0 Gabriel PIPKO (USA)
Stephen STEGE (USA) BYE
Trey YATES (USA) BYE
Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA) 6-4 4-6 6-1 Tomas MICARELLI (ARG)
Aadrian HASKER (USA) BYE
Brian BERDUSCO (USA) 6-0 6-3 Oleg MIRONCHIKOV (RUS)
Francis TIAFOE (USA) [5] BYE
Noah SUTTER (USA) BYE
Julian ROZENSTEIN (USA) BYE
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-2 6-3 Daniel Jr BURGESS (USA)
Rafael GENTIL (BRA) 6-1 6-2 John PETERSON (USA)
Sora FUKUDA (JPN) 6-1 6-1 Michael Antoine GAD (USA)
Siddhartha CHAPPIDI (USA) BYE
Reilly OPELKA (USA) [10] BYE
Alan KOHEN (ARG) [6] BYE
Joseph DAVENPORT (USA) BYE
Charles FORCE (USA) BYE
Agustin SAVARINO (ARG) BYE
Matthew KANDATH (USA) 6-3 7-5 Chutian WEN (CHN)
Tripp TUFF (USA) 6-3 6-3 Matej PAULIN (CZE)
Jack W VAN SLYKE (CAN) BYE
Erik ELLIOTT (USA) [12] BYE
Rogelio SILLER (MEX) [7] BYE
Simon D'ALFONSO (USA) BYE
Christopher TRIZZINO (USA) 4-6 6-3 6-4 Christopher ROSENSTEEL (USA)
Alexandr NAGAYTSEV (RUS) 2-6 6-4 7-6(5) Adrien MALOSSE (FRA)
Brandon DONALDSON (USA) BYE
Alexander SENDEGEYA (GBR) BYE
Kevin Mario GANDINI (ARG) Walkover Marcus YU (USA)
Quinton VEGA (USA) [11] BYE
Facundo JOFRE (ARG) [8] BYE
Rohit NAVELKAR (USA) Walkover Hampton CALLAGHAN (USA)
Antoine LEDUC (CAN) BYE
A.J. CATANZARITI (USA) BYE
Benn MARLER (USA) 6-2 6-0 Stewart BLOCK (CAN)
Scott SUHRER (USA) BYE
Tadeo BRUNO (ARG) 6-4 6-2 Robert SHULMAN (CAN)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] BYE

Round 2

Joshua WARDELL (USA) Walkover Juan Ignacio GALARZA (ARG) [1]
Justin LUNN (BAH) 6-3 7-5 Oliver LANDERT (USA)
Pavel VANIS (CZE) 6-1 7-6(8) Andrew GARMAN (USA)
Thomas TOMCZAK (USA) 6-4 6-3 Jay GROLLMAN (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] 6-0 6-2 Viju GEORGE JR (USA)
Kevin LE (USA) Walkover Andrew HARRINGTON (USA)
Mikhail CHADUNELI (GEO) 6-2 6-2 Yosuke NARAHARA (JPN)
Graham ALRUTZ (USA) 6-3 1-6 6-1 Antony MENDES (BRA)
Andrew CARTER (USA) [3] 6-0 6-0 Gregory NITAYAMEKIN (THA)
Anderson REED (USA) 6-2 7-6(3) Emmett WARD (USA)
Ryota TANUMA (JPN) 6-4 6-1 Jared THOMPKINS (USA)
Ty TROMBETTA (USA) 6-3 6-1 Alex RYBAKOV (USA)
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-0 6-2 Andrey TERESHCHENKO (RUS)
Stephen STEGE (USA) 6-2 6-4 Maximiliano COLORADO (USA)
Trey YATES (USA) 7-6(5) 6-0 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA)
Aadrian HASKER (USA) 6-0 6-3 Brian BERDUSCO (USA)
Francis TIAFOE (USA) [5] 6-2 6-3 Noah SUTTER (USA)
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-4 6-0 Julian ROZENSTEIN (USA)
Sora FUKUDA (JPN) 6-4 6-0 Rafael GENTIL (BRA)
Reilly OPELKA (USA) [10] 6-1 6-3 Siddhartha CHAPPIDI (USA)
Alan KOHEN (ARG) [6] Walkover Joseph DAVENPORT (USA)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-3 6-0 Charles FORCE (USA)
Matthew KANDATH (USA) 6-2 6-4 Tripp TUFF (USA)
Erik ELLIOTT (USA) [12] 7-5 6-4 Jack W VAN SLYKE (CAN)
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-4 6-2 Simon D'ALFONSO (USA)
Alexandr NAGAYTSEV (RUS) 6-1 6-4 Christopher TRIZZINO (USA)
Alexander SENDEGEYA (GBR) 7-5 6-2 Brandon DONALDSON (USA)
Quinton VEGA (USA) [11] 6-3 6-2 Kevin Mario GANDINI (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [8] 6-3 6-0 Rohit NAVELKAR (USA)
A.J. CATANZARITI (USA) Walkover Antoine LEDUC (CAN)
Benn MARLER (USA) 6-0 6-1 Scott SUHRER (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-1 6-0 Tadeo BRUNO (ARG)

Round 3

Joshua WARDELL (USA) 7-6(2) 6-3 Justin LUNN (BAH)
Pavel VANIS (CZE) 6-4 6-3 Thomas TOMCZAK (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] 6-3 6-1 Kevin LE (USA)
Mikhail CHADUNELI (GEO) 6-2 6-4 Graham ALRUTZ (USA)
Andrew CARTER (USA) [3] 6-1 7-5 Anderson REED (USA)
Ty TROMBETTA (USA) 6-0 6-4 Ryota TANUMA (JPN)
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-1 6-1 Stephen STEGE (USA)
Trey YATES (USA) 6-3 6-2 Aadrian HASKER (USA)
Francis TIAFOE (USA) [5] 6-4 6-0 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Reilly OPELKA (USA) [10] Walkover Sora FUKUDA (JPN)
Alan KOHEN (ARG) [6] 6-2 6-1 Agustin SAVARINO (ARG)
Erik ELLIOTT (USA) [12] 3-6 6-3 6-1 Matthew KANDATH (USA)
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-0 6-0 Alexandr NAGAYTSEV (RUS)
Quinton VEGA (USA) [11] 6-3 6-1 Alexander SENDEGEYA (GBR)
A.J. CATANZARITI (USA) 4-6 7-6(5) 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [8]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-2 6-1 Benn MARLER (USA)

Round 4

Joshua WARDELL (USA) 6-0 6-1 Pavel VANIS (CZE)
Mico SANTIAGO (USA) [2] Walkover Mikhail CHADUNELI (GEO)
Ty TROMBETTA (USA) 6-4 6-4 Andrew CARTER (USA) [3]
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-3 6-2 Trey YATES (USA)
Reilly OPELKA (USA) [10] 6-3 6-7(4) 6-3 Francis TIAFOE (USA) [5]
Alan KOHEN (ARG) [6] 7-6(5) 3-6 6-4 Erik ELLIOTT (USA) [12]
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-3 6-2 Quinton VEGA (USA) [11]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-1 7-5 A.J. CATANZARITI (USA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Christian GARIN (CHI) [1] 6-2 6-3 Richard BREJ (HAW)
Catalin GARD (USA) 6-1 6-1 Alan KOHEN (ARG)
Connor SMITH (USA) 6-3 6-2 Ty TROMBETTA (USA)
Dennis NOVIKOV (USA) 6-2 7-6(2) Jorge AGUILAR (CHI) [7]
Bjorn FRATANGELO (USA) [3] 6-4 6-2 Guillermo NUNEZ (CHI)
Jean-Yves AUBONE (USA) 6-3 6-4 Aron HILTZIK (USA)
Martin REDLICKI (USA) 6-2 7-6(5) Jeff DADAMO (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 2-6 6-4 6-4 Tiago LOPES (BRA) [8]
Rogelio SILLER (MEX) 6-4 7-6(6) Dennis NEVOLO (USA) [5]
Eric QUIGLEY (USA) 6-2 6-1 Deiton BAUGHMAN (USA)
Mico SANTIAGO (USA) 7-6(1) 6-0 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 7-6(3) Tommy PAUL (USA)
Facundo MENA (ARG) [6] 6-2 6-1 Joshua WARDELL (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-2 4-6 6-2 Reilly OPELKA (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) 7-6(6) 7-6(3) Vullnet TASHI (SUI)
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-4 Daniel GARZA (MEX)

2nd Round

Catalin GARD (USA) 4-6 6-4 6-4 Christian GARIN (CHI) [1]
Connor SMITH (USA) 4-6 7-5 6-3 Dennis NOVIKOV (USA)
Bjorn FRATANGELO (USA) [3] 6-1 6-2 Jean-Yves AUBONE (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-4 Martin REDLICKI (USA)
Eric QUIGLEY (USA) 6-1 7-5 Rogelio SILLER (MEX)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 7-5 6-1 Mico SANTIAGO (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-4 6-2 Facundo MENA (ARG) [6]
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-1 Tommy MYLNIKOV (CAN)

Quarterfinal

Connor SMITH (USA) 6-1 6-7(1) 7-5 Catalin GARD (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 7-6(5) 7-5 Bjorn FRATANGELO (USA) [3]
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 5-7 6-4 Eric QUIGLEY (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-2 6-0 Michael QUINTERO (COL) [2]

Semifinal

Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-2 Connor SMITH (USA)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 7-6(3) Gregory OUELLETTE (USA)

Final

Nicolas JARRY (CHI) 6-1 7-6(6) Mitchell KRUEGER (USA) [4]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sekou BANGOURA (USA) / Vahid MIRZADEH (USA) [1] 6-0 6-3 Gregory OUELLETTE (USA) / Chad RHODEN (USA)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Guillermo NUNEZ (CHI) 6-4 6-4 Reilly OPELKA (USA) / Tommy PAUL (USA)
Jorge AGUILAR (CHI) / Daniel GARZA (MEX) [3] 6-4 6-4 Richard BREJ (HAW) / Oliver LANDERT (USA)
Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 6-4 Andrew CARTER (USA) / Mico SANTIAGO (USA)
Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-2 7-6(2) Alan KOHEN (ARG) / Facundo MENA (ARG)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Eric QUIGLEY (USA) [4] 6-0 4-6 [10-7] Tiago LOPES (BRA) / Michael QUINTERO (COL)
Facundo JOFRE (ARG) / Tomas MICARELLI (ARG) 6-3 6-2 A.J. CATANZARITI (USA) / Aron HILTZIK (USA)
Catalin GARD (USA) / Martin REDLICKI (USA) 7-6(1) 6-4 Christian GARIN (CHI) / Nicolas JARRY (CHI) [2]

Quarterfinal

Sekou BANGOURA (USA) / Vahid MIRZADEH (USA) [1] 3-6 6-4 [16-14] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Guillermo NUNEZ (CHI)
Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 5-7 [12-10] Jorge AGUILAR (CHI) / Daniel GARZA (MEX) [3]
Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-4 7-5 Jean-Yves AUBONE (USA) / Eric QUIGLEY (USA) [4]
Catalin GARD (USA) / Martin REDLICKI (USA) 6-3 6-1 Facundo JOFRE (ARG) / Tomas MICARELLI (ARG)

Semifinal

Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 6-4 Sekou BANGOURA (USA) / Vahid MIRZADEH (USA) [1]
Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-2 6-2 Catalin GARD (USA) / Martin REDLICKI (USA)

Final

Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-3 6-2 Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

Qualy

Round 1

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [1] BYE
Joshua WARDELL (USA) 6-0 6-1 Gustavo DENADAE BIROCHE (BRA)
Justin LUNN (BAH) BYE
Oliver LANDERT (USA) BYE
Andrew GARMAN (USA) BYE
Pavel VANIS (CZE) BYE
Thomas TOMCZAK (USA) Walkover Jonathan PRINCE (USA)
Jay GROLLMAN (USA) 4-6 6-0 6-0 Tayjhon MCGEE (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] BYE
Viju GEORGE JR (USA) BYE
Andrew HARRINGTON (USA) 6-2 6-3 Matthew TANSIL (USA)
Kevin LE (USA) BYE
Yosuke NARAHARA (JPN) BYE
Mikhail CHADUNELI (GEO) BYE
Antony MENDES (BRA) 6-2 6-2 Jericho GROLLMAN (USA)
Graham ALRUTZ (USA) BYE
Andrew CARTER (USA) [3] BYE
Gregory NITAYAMEKIN (THA) BYE
Anderson REED (USA) BYE
Emmett WARD (USA) Walkover Sumner CHASE (USA)
Jared THOMPKINS (USA) 6-4 6-3 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA)
Ryota TANUMA (JPN) 6-1 6-3 Mikolaj BORKOWSKI (POL)
Ty TROMBETTA (USA) BYE
Alex RYBAKOV (USA) BYE
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] BYE
Andrey TERESHCHENKO (RUS) BYE
Maximiliano COLORADO (USA) 6-0 6-0 Gabriel PIPKO (USA)
Stephen STEGE (USA) BYE
Trey YATES (USA) BYE
Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA) 6-4 4-6 6-1 Tomas MICARELLI (ARG)
Aadrian HASKER (USA) BYE
Brian BERDUSCO (USA) 6-0 6-3 Oleg MIRONCHIKOV (RUS)
Francis TIAFOE (USA) [5] BYE
Noah SUTTER (USA) BYE
Julian ROZENSTEIN (USA) BYE
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-2 6-3 Daniel Jr BURGESS (USA)
Rafael GENTIL (BRA) 6-1 6-2 John PETERSON (USA)
Sora FUKUDA (JPN) 6-1 6-1 Michael Antoine GAD (USA)
Siddhartha CHAPPIDI (USA) BYE
Reilly OPELKA (USA) [10] BYE
Alan KOHEN (ARG) [6] BYE
Joseph DAVENPORT (USA) BYE
Charles FORCE (USA) BYE
Agustin SAVARINO (ARG) BYE
Matthew KANDATH (USA) 6-3 7-5 Chutian WEN (CHN)
Tripp TUFF (USA) 6-3 6-3 Matej PAULIN (CZE)
Jack W VAN SLYKE (CAN) BYE
Erik ELLIOTT (USA) [12] BYE
Rogelio SILLER (MEX) [7] BYE
Simon D'ALFONSO (USA) BYE
Christopher TRIZZINO (USA) 4-6 6-3 6-4 Christopher ROSENSTEEL (USA)
Alexandr NAGAYTSEV (RUS) 2-6 6-4 7-6(5) Adrien MALOSSE (FRA)
Brandon DONALDSON (USA) BYE
Alexander SENDEGEYA (GBR) BYE
Kevin Mario GANDINI (ARG) Walkover Marcus YU (USA)
Quinton VEGA (USA) [11] BYE
Facundo JOFRE (ARG) [8] BYE
Rohit NAVELKAR (USA) Walkover Hampton CALLAGHAN (USA)
Antoine LEDUC (CAN) BYE
A.J. CATANZARITI (USA) BYE
Benn MARLER (USA) 6-2 6-0 Stewart BLOCK (CAN)
Scott SUHRER (USA) BYE
Tadeo BRUNO (ARG) 6-4 6-2 Robert SHULMAN (CAN)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] BYE

Round 2

Joshua WARDELL (USA) Walkover Juan Ignacio GALARZA (ARG) [1]
Justin LUNN (BAH) 6-3 7-5 Oliver LANDERT (USA)
Pavel VANIS (CZE) 6-1 7-6(8) Andrew GARMAN (USA)
Thomas TOMCZAK (USA) 6-4 6-3 Jay GROLLMAN (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] 6-0 6-2 Viju GEORGE JR (USA)
Kevin LE (USA) Walkover Andrew HARRINGTON (USA)
Mikhail CHADUNELI (GEO) 6-2 6-2 Yosuke NARAHARA (JPN)
Graham ALRUTZ (USA) 6-3 1-6 6-1 Antony MENDES (BRA)
Andrew CARTER (USA) [3] 6-0 6-0 Gregory NITAYAMEKIN (THA)
Anderson REED (USA) 6-2 7-6(3) Emmett WARD (USA)
Ryota TANUMA (JPN) 6-4 6-1 Jared THOMPKINS (USA)
Ty TROMBETTA (USA) 6-3 6-1 Alex RYBAKOV (USA)
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-0 6-2 Andrey TERESHCHENKO (RUS)
Stephen STEGE (USA) 6-2 6-4 Maximiliano COLORADO (USA)
Trey YATES (USA) 7-6(5) 6-0 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA)
Aadrian HASKER (USA) 6-0 6-3 Brian BERDUSCO (USA)
Francis TIAFOE (USA) [5] 6-2 6-3 Noah SUTTER (USA)
Philip Wilbert MAJOR (BAH) 6-4 6-0 Julian ROZENSTEIN (USA)
Sora FUKUDA (JPN) 6-4 6-0 Rafael GENTIL (BRA)
Reilly OPELKA (USA) [10] 6-1 6-3 Siddhartha CHAPPIDI (USA)
Alan KOHEN (ARG) [6] Walkover Joseph DAVENPORT (USA)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-3 6-0 Charles FORCE (USA)
Matthew KANDATH (USA) 6-2 6-4 Tripp TUFF (USA)
Erik ELLIOTT (USA) [12] 7-5 6-4 Jack W VAN SLYKE (CAN)
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-4 6-2 Simon D'ALFONSO (USA)
Alexandr NAGAYTSEV (RUS) 6-1 6-4 Christopher TRIZZINO (USA)
Alexander SENDEGEYA (GBR) 7-5 6-2 Brandon DONALDSON (USA)
Quinton VEGA (USA) [11] 6-3 6-2 Kevin Mario GANDINI (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [8] 6-3 6-0 Rohit NAVELKAR (USA)
A.J. CATANZARITI (USA) Walkover Antoine LEDUC (CAN)
Benn MARLER (USA) 6-0 6-1 Scott SUHRER (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-1 6-0 Tadeo BRUNO (ARG)

Round 3

Joshua WARDELL (USA) 7-6(2) 6-3 Justin LUNN (BAH)
Pavel VANIS (CZE) 6-4 6-3 Thomas TOMCZAK (USA)
Mico SANTIAGO (USA) [2] 6-3 6-1 Kevin LE (USA)
Mikhail CHADUNELI (GEO) 6-2 6-4 Graham ALRUTZ (USA)
Andrew CARTER (USA) [3] 6-1 7-5 Anderson REED (USA)
Ty TROMBETTA (USA) 6-0 6-4 Ryota TANUMA (JPN)
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-1 6-1 Stephen STEGE (USA)
Trey YATES (USA) 6-3 6-2 Aadrian HASKER (USA)
Francis TIAFOE (USA) [5] 6-4 6-0 Philip Wilbert MAJOR (BAH)
Reilly OPELKA (USA) [10] Walkover Sora FUKUDA (JPN)
Alan KOHEN (ARG) [6] 6-2 6-1 Agustin SAVARINO (ARG)
Erik ELLIOTT (USA) [12] 3-6 6-3 6-1 Matthew KANDATH (USA)
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-0 6-0 Alexandr NAGAYTSEV (RUS)
Quinton VEGA (USA) [11] 6-3 6-1 Alexander SENDEGEYA (GBR)
A.J. CATANZARITI (USA) 4-6 7-6(5) 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [8]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-2 6-1 Benn MARLER (USA)

Round 4

Mico SANTIAGO (USA) [2] Walkover Mikhail CHADUNELI (GEO)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

Qualy

Round 4

Joshua WARDELL (USA) 6-0 6-1 Pavel VANIS (CZE)
Mico SANTIAGO (USA) [2] Walkover Mikhail CHADUNELI (GEO)
Ty TROMBETTA (USA) 6-4 6-4 Andrew CARTER (USA) [3]
Deiton BAUGHMAN (USA) [4] 6-3 6-2 Trey YATES (USA)
Reilly OPELKA (USA) [10] 6-3 6-7(4) 6-3 Francis TIAFOE (USA) [5]
Alan KOHEN (ARG) [6] 7-6(5) 3-6 6-4 Erik ELLIOTT (USA) [12]
Rogelio SILLER (MEX) [7] 6-3 6-2 Quinton VEGA (USA) [11]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [9] 6-1 7-5 A.J. CATANZARITI (USA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jean-Yves AUBONE (USA) 6-3 6-4 Aron HILTZIK (USA)
Martin REDLICKI (USA) 6-2 7-6(5) Jeff DADAMO (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 2-6 6-4 6-4 Tiago LOPES (BRA) [8]
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-4 Daniel GARZA (MEX)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

DOUBLES

1st Round

Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 6-4 Andrew CARTER (USA) / Mico SANTIAGO (USA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Christian GARIN (CHI) [1] 6-2 6-3 Richard BREJ (HAW)
Catalin-Ionut GARD (ROU) 6-1 6-1 Alan KOHEN (ARG)
Connor SMITH (USA) 6-3 6-2 Ty TROMBETTA (USA)
Dennis NOVIKOV (USA) 6-2 7-6(2) Jorge AGUILAR (CHI) [7]
Bjorn FRATANGELO (USA) [3] 6-4 6-2 Guillermo NUNEZ (CHI)
Jean-Yves AUBONE (USA) 6-3 6-4 Aron HILTZIK (USA)
Martin REDLICKI (USA) 6-2 7-6(5) Jeff DADAMO (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 2-6 6-4 6-4 Tiago LOPES (BRA) [8]
Eric QUIGLEY (USA) 6-2 6-1 Deiton BAUGHMAN (USA)
Mico SANTIAGO (USA) 7-6(1) 6-0 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 7-6(3) Tommy PAUL (USA)
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-4 Daniel GARZA (MEX)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sekou BANGOURA (USA) / Vahid MIRZADEH (USA) [1] 6-0 6-3 Gregory OUELLETTE (USA) / Chad RHODEN (USA)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Guillermo NUNEZ (CHI) 6-4 6-4 Reilly OPELKA (USA) / Tommy PAUL (USA)
Jorge AGUILAR (CHI) / Daniel GARZA (MEX) [3] 6-4 6-4 Richard BREJ (HAW) / Oliver LANDERT (USA)
Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 6-4 Andrew CARTER (USA) / Mico SANTIAGO (USA)
Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-2 7-6(2) Alan KOHEN (ARG) / Facundo MENA (ARG)
Jean-Yves AUBONE (USA) / Eric QUIGLEY (USA) [4] 6-0 4-6 [10-7] Tiago LOPES (BRA) / Michael QUINTERO (COL)
Facundo JOFRE (ARG) / Tomas MICARELLI (ARG) 6-3 6-2 A.J. CATANZARITI (USA) / Aron HILTZIK (USA)
Catalin-Ionut GARD (ROU) / Martin REDLICKI (USA) 7-6(1) 6-4 Christian GARIN (CHI) / Nicolas JARRY (CHI) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Christian GARIN (CHI) [1] 6-2 6-3 Richard BREJ (HAW)
Catalin-Ionut GARD (ROU) 6-1 6-1 Alan KOHEN (ARG)
Connor SMITH (USA) 6-3 6-2 Ty TROMBETTA (USA)
Dennis NOVIKOV (USA) 6-2 7-6(2) Jorge AGUILAR (CHI) [7]
Bjorn FRATANGELO (USA) [3] 6-4 6-2 Guillermo NUNEZ (CHI)
Jean-Yves AUBONE (USA) 6-3 6-4 Aron HILTZIK (USA)
Martin REDLICKI (USA) 6-2 7-6(5) Jeff DADAMO (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 2-6 6-4 6-4 Tiago LOPES (BRA) [8]
Rogelio SILLER (MEX) 6-4 7-6(6) Dennis NEVOLO (USA) [5]
Eric QUIGLEY (USA) 6-2 6-1 Deiton BAUGHMAN (USA)
Mico SANTIAGO (USA) 7-6(1) 6-0 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 7-6(3) Tommy PAUL (USA)
Facundo MENA (ARG) [6] 6-2 6-1 Joshua WARDELL (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-2 4-6 6-2 Reilly OPELKA (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) 7-6(6) 7-6(3) Vullnet TASHI (SUI)
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-4 Daniel GARZA (MEX)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Sekou BANGOURA (USA) / Vahid MIRZADEH (USA) [1] 3-6 6-4 [16-14] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Guillermo NUNEZ (CHI)
Bjorn FRATANGELO (USA) / Mitchell KRUEGER (USA) 6-3 5-7 [12-10] Jorge AGUILAR (CHI) / Daniel GARZA (MEX) [3]
Dennis NOVIKOV (USA) / Connor SMITH (USA) 6-4 7-5 Jean-Yves AUBONE (USA) / Eric QUIGLEY (USA) [4]
Catalin-Ionut GARD (ROU) / Martin REDLICKI (USA) 6-3 6-1 Facundo JOFRE (ARG) / Tomas MICARELLI (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round


Catalin GARD (USA) 4-6 6-4 6-4 Christian GARIN (CHI) [1]
Connor SMITH (USA) 4-6 7-5 6-3 Dennis NOVIKOV (USA)
Bjorn FRATANGELO (USA) [3] 6-1 6-2 Jean-Yves AUBONE (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-4 Martin REDLICKI (USA)
Eric QUIGLEY (USA) 6-1 7-5 Rogelio SILLER (MEX)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 7-5 6-1 Mico SANTIAGO (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-4 6-2 Facundo MENA (ARG) [6]
Michael QUINTERO (COL) [2] 6-2 6-1 Tommy MYLNIKOV (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Connor SMITH (USA) 6-1 6-7(1) 7-5 Catalin GARD (USA)
Nicolas JARRY (CHI) 7-6(5) 7-5 Bjorn FRATANGELO (USA) [3]
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 5-7 6-4 Eric QUIGLEY (USA)
Gregory OUELLETTE (USA) 6-2 6-0 Michael QUINTERO (COL) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #19
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-2 Connor SMITH (USA)
Mitchell KRUEGER (USA) [4] 6-2 7-6(3) Gregory OUELLETTE (USA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #20
Re: USA F13 [5 May/Orange Park/Clay]

only this tournament from this week to be completed =P
 
1 - 20 of 22 Posts
Top