Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Ukraine F3 qualifying
October 10-16, 2005

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Marek Semjan
2. Denis Molcianov
3. Jan Subota
4. Vladislav Bondarenko
5. Serguei Tarasevitch
6. Mikhail Ptoukhine
7. Pavol Cervenak
8. Yaroslav Sorokin
9. Alexei Kandakov
10. Aleksandr Agafonov
11. Pavel Charnushin
12. Vladimir Levin

First Round
(1)Marek Semjan (SVK) vs Sergey Slipchenko (UKR)
Dmitri Petrov (UKR) vs Ivan Ivanov (UKR)
Mikhail Kukushkin (RUS) vs (WC)Serguei Zayka (UKR)
Mark Mestan (UKR) vs Ilya Kondratskiy (UKR)
(2)Denis Molcianov (MDA) vs Dmitri Badanov (UKR)
Anton Yelshin (UKR) vs (WC)Yuri Kostyaev (UKR)
Alexander Aksyonov (UKR) d. Vitali Reshetnikov (RUS)
Dmitri Kamynin (UKR) vs Anton Bobytskiy (UKR)
(3)Jan Subota (CZE) vs Vladislav Klimenko (UKR)
Andrzej Kapas (POL) vs Yuri Boyarinov (UKR)
Julian Svitolin (UKR) vs (WC)Roman Petrunin (RUS)
Alexander Vasilevski (BLR) vs Kirill Savoskul (UKR)
(4)Vladislav Bondarenko (UKR) vs Sergei Betov (BLR)
Andrey Tsekhovych (UKR) vs (WC)Konstantin Kotov (UKR)
Konstantin Kokarev (RUS) vs Sergey Rudenko (UKR)
Igor Khrushch (UKR) vs Igor Galiga (POL)
(5)Serguei Tarasevitch (BLR) vs Dmitry Gurichev (UKR)
Georgei Morgoev (RUS) vs Dariusz Kuligowski (GER)
Gleb Alekseenko (UKR) vs Stanislav Gotman (UKR)
(9)Alexei Kandakov (BLR) vs Dmitry Ivanov (UZB)
(6)Mikhail Ptoukhine (RUS) vs Alexander Mantrov (UKR)
Igor Sobolta (UKR) vs Dmitri Brichek (UKR)
Alexei Bessonov (BLR) vs (WC)Artem Kroutchev (RUS)
(10)Aleksandr Agafonov (UKR) vs Ilia Marchenko (UKR)
(7)Pavol Cervenak (SVK) vs Ivan Anikanov (UKR)
Andrzej Grusiecki (POL) vs Andrei Kolesnikov (UKR)
Dmytro Fedorchuk (UKR) vs Roman Tudoreanu (UKR)
(11)Pavel Charnushin (BLR) vs Mikhail Zorin (UKR)
(8)Yaroslav Sorokin (UKR) vs Pjotrs Necajevs (LAT)
Ernest Zurabyan (UKR) vs Artur Klimenka (BLR)
Pavel Kuzin (POL) vs Vadim Alekseenko (UKR)
(12)Vladimir Levin (UKR) vs Vladimir Uzylovsky (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
(1)Marek Semjan (SVK) d. Sergey Slipchenko (UKR) 6-2 6-1
Dmitri Petrov (UKR) d. Ivan Ivanov (UKR) 6-0 6-0
Mikhail Kukushkin (RUS) d. (WC)Serguei Zayka (UKR) 6-0 6-0
Mark Mestan (UKR) d. Ilya Kondratskiy (UKR) 6-1 6-3
(2)Denis Molcianov (MDA) d. Dmitri Badanov (UKR) 6-4 7-6(5)
(WC)Yuri Kostyaev (UKR) d. Anton Yelshin (UKR) 6-7(2) 6-0 6-2
Alexander Aksyonov (UKR) d. Vitali Reshetnikov (RUS) 6-4 ret.
Anton Bobytskiy (UKR) d. Dmitri Kamynin (UKR) 7-6(4) 4-6 6-4
(3)Jan Subota (CZE) d. Vladislav Klimenko (UKR) 6-2 6-1
Andrzej Kapas (POL) d. Yuri Boyarinov (UKR) 6-4 1-6 6-3
Julian Svitolin (UKR) d. (WC)Roman Petrunin (RUS) 3-6 6-4 6-3
Kirill Savoskul (UKR) d. Alexander Vasilevski (BLR) 6-2 2-6 7-6(5)
Sergei Betov (BLR) d. (4)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-4 6-2
Andrey Tsekhovych (UKR) d. (WC)Konstantin Kotov (UKR) 6-3 6-4
Sergey Rudenko (UKR) d. Konstantin Kokarev (RUS) 6-1 6-1
Igor Khrushch (UKR) d. Igor Galiga (POL) 6-3 6-2
Dmitry Gurichev (UKR) d. (5)Serguei Tarasevitch (BLR) 6-4 7-6(5)
Georgei Morgoev (RUS) d. Dariusz Kuligowski (GER) 6-3 0-6 6-4
Gleb Alekseenko (UKR) d. Stanislav Gotman (UKR) 7-6(3) 6-1
Dmitry Ivanov (UZB) d. (9)Alexei Kandakov (BLR) 6-2 6-2
(6)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. Alexander Mantrov (UKR) 7-5 6-2
Dmitri Brichek (UKR) d. Igor Sobolta (UKR) 6-4 6-2
(WC)Artem Kroutchev (RUS) d. Alexei Bessonov (BLR) 6-3 6-2
Ilia Marchenko (UKR) d. (10)Aleksandr Agafonov (UKR) 6-4 7-6(4)
(7)Pavol Cervenak (SVK) d. Ivan Anikanov (UKR) 6-4 6-1
Andrzej Grusiecki (POL) d. Andrei Kolesnikov (UKR) 6-0 6-1
Roman Tudoreanu (UKR) d. Dmytro Fedorchuk (UKR) 6-0 6-0
(11)Pavel Charnushin (BLR) d. Mikhail Zorin (UKR) 4-6 6-3 6-4
(8)Yaroslav Sorokin (UKR) d. Pjotrs Necajevs (LAT) 6-2 6-1
Ernest Zurabyan (UKR) d. Artur Klimenka (BLR) 6-2 6-3
Vadim Alekseenko (UKR) d. Pavel Kuzin (POL) 6-3 6-1
Vladimir Uzylovsky (UKR) d. (12)Vladimir Levin (UKR) 7-6(4) 7-5

Second Round
(1)Marek Semjan (SVK) d. Dmitri Petrov (UKR) 6-3 7-6(6)
Mikhail Kukushkin (RUS) d. Mark Mestan (UKR) 6-4 6-3
(2)Denis Molcianov (MDA) d. (WC)Yuri Kostyaev (UKR) 6-2 6-2
Anton Bobytskiy (UKR) d. Alexander Aksyonov (UKR) 2-6 6-2 6-3
Andrzej Kapas (POL) d. (3)Jan Subota (CZE) 7-6(3) 6-3
Kirill Savoskul (UKR) d. Julian Svitolin (UKR) 7-5 6-2
Sergei Betov (BLR) d. Andrey Tsekhovych (UKR) 7-5 6-2
Sergey Rudenko (UKR) d. Igor Khrushch (UKR) 6-2 6-2
Dmitry Gurichev (UKR) d. Georgei Morgoev (RUS) 6-7(9) 7-6(4) 6-0
Dmitry Ivanov (UZB) d. Gleb Alekseenko (UKR) 0-6 6-2 6-0
(6)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. Dmitri Brichek (UKR) 6-3 5-7 6-1
Ilia Marchenko (UKR) d. (WC)Artem Kroutchev (RUS) 6-2 6-3
(7)Pavol Cervenak (SVK) d. Andrzej Grusiecki (POL) 6-3 6-2
(11)Pavel Charnushin (BLR) d. Roman Tudoreanu (UKR) 7-5 6-1
Ernest Zurabyan (UKR) d. (8)Yaroslav Sorokin (UKR) 6-2 7-6(2)
Vladimir Uzylovsky (UKR) d. Vadim Alekseenko (UKR) 1-6 7-6(3) 6-2

Qualifying Round
Mikhail Kukushkin (RUS) d. (1)Marek Semjan (SVK) 6-1 6-4
(2)Denis Molcianov (MDA) d. Anton Bobytskiy (UKR) 6-7(6) 6-1 6-0
Andrzej Kapas (POL) d. Kirill Savoskul (UKR) 6-1 3-6 6-1
Sergei Betov (BLR) d. Sergey Rudenko (UKR) 6-2 6-4
Dmitry Gurichev (UKR) d. Dmitry Ivanov (UZB) 4-6 6-3 6-3
Ilia Marchenko (UKR) d. (6)Mikhail Ptoukhine (RUS) 6-2 7-6(4)
(7)Pavol Cervenak (SVK) d. (11)Pavel Charnushin (BLR) 6-0 6-3
Ernest Zurabyan (UKR) d. Vladimir Uzylovsky (UKR) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
none

Qualifying Round (First Round)
Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) d. Dariusz Kuligowski/Mark Mestan (GER) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Ukraine F3 - Elite Cup 2005
Illyichovsk, Ukraine
October 10-16, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Sergei Bubka, Jr. - 1153)
1. Denis Matsukevitch
2. Sascha Kloer
3. Alexander Markin
4. Laurent Recouderc
5. Robert Godlewski
6. Jan Stancik
7. Dacian Craciun
8. Alexandr Nedovesov

First Round
(1)Denis Matsukevitch (RUS) vs Valentin Kassatkin (RUS)
(q)Pavol Cervenak (SVK) vs (q)Andrzej Kapas (POL)
Nick Dyachok (UKR) vs (q)Sergei Betov (BLR)
(8)Alexandr Nedovesov (UKR) vs Sergei Bubka, Jr. (UKR)
(3)Alexander Markin (RUS) d. Marius Zay (GER) 6-4 6-3
(WC)Vassil Mladenov (BUL) d. (q)Ilia Marchenko (UKR) 6-0 6-1
Phodos Kallias (CYP) vs (WC)Maxim Bakunin (UKR)
(6)Jan Stancik (SVK) vs Roman Kutac (CZE)
Ivan Sergeev (UKR) d. (7)Dacian Craciun (ROM) 6-2 4-6 6-4
Alexander Yarmola (UKR) d. Andrei Gorban (MDA) 6-4 6-4
(WC)Alexander Dolgopolov (UKR) d. Marcel Miron (ROM) 6-4 6-4
(4)Laurent Recouderc (FRA) d. (q)Ernest Zurabyan (UKR) 6-3 6-1

(q)Denis Molcianov (MDA) d. (5)Robert Godlewski (POL) 6-3 6-7(3) 7-5
(WC)Artem Smirnov (UKR) d. (q)Dmitry Gurichev (UKR) 6-1 6-2
Konstantin Kravchuk (RUS) vs Lukas Lacko (SVK)
(2)Sascha Kloer (GER) vs (q)Mikhail Kukushkin (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Doubles
Seeds: (cut: Bobytskiy/Artem Smirnov - NR)
1. Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch
2. Robert Godlewski/Jan Stancik
3. Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov
4. Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima

First Round
Sergei Betov/Denis Molcianov (BLR/MDA) d. (1)Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch (RUS) 7-5 7-6(4)
(q)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) d. Alexei Bessonov/Alexander Vasilevski (BLR) 6-4 4-6 6-3
(4)Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima (UKR) vs Dmitri Brichek/Ilia Marchenko (UKR)
Aleksandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) vs (WC)Maxim Bakunin/Dmitri Kamynin (UKR)
Alexander Dolgopolov/Ivan Sergeev (UKR) d. Valentin Kassatkin/Artem Kroutchev (RUS) 6-1 6-3
(3)Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) d. (WC)Vassil Mladenov/Dmitri Petrov (BUL/UKR) 5-7 6-1 6-2
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) vs Anton Bobytskiy/Artem Smirnov (UKR)
(2)Robert Godlewski/Jan Stancik (POL/SVK) vs (WC)Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
(1)Denis Matsukevitch (RUS) d. Valentin Kassatkin (RUS) 6-1 6-4
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. (q)Andrzej Kapas (POL) 6-4 7-6(2)
(q)Sergei Betov (BLR) d. Nick Dyachok (UKR) 1-6 6-3 7-5
(8)Alexandr Nedovesov (UKR) d. Sergei Bubka, Jr. (UKR) 7-6(4) 7-5
(3)Alexander Markin (RUS) d. Marius Zay (GER) 6-4 6-3
(WC)Vassil Mladenov (BUL) d. (q)Ilia Marchenko (UKR) 6-0 6-1
Phodos Kallias (CYP) d. (WC)Maxim Bakunin (UKR) 6-4 6-4
Roman Kutac (CZE) d. (6)Jan Stancik (SVK) 3-6 6-1 6-3
Ivan Sergeev (UKR) d. (7)Dacian Craciun (ROM) 6-2 4-6 6-4
Alexander Yarmola (UKR) d. Andrei Gorban (MDA) 6-4 6-4
(WC)Alexander Dolgopolov (UKR) d. Marcel Miron (ROM) 6-4 6-4
(4)Laurent Recouderc (FRA) d. (q)Ernest Zurabyan (UKR) 6-3 6-1
(q)Denis Molcianov (MDA) d. (5)Robert Godlewski (POL) 6-3 6-7(3) 7-5
(WC)Artem Smirnov (UKR) d. (q)Dmitry Gurichev (UKR) 6-1 6-2
Lukas Lacko (SVK) d. Konstantin Kravchuk (RUS) 6-3 7-5
(q)Mikhail Kukushkin (RUS) d. (2)Sascha Kloer (GER) 5-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
rst Round
Sergei Betov/Denis Molcianov (BLR/MDA) d. (1)Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch (RUS) 7-5 7-6(4)
(q)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) d. Alexei Bessonov/Alexander Vasilevski (BLR) 6-4 4-6 6-3
(4)Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima (UKR) d. Dmitri Brichek/Ilia Marchenko (UKR) 6-2 6-4
(WC)Maxim Bakunin/Dmitri Kamynin (UKR) d. Aleksandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) 7-6(5) 7-6(5)
Alexander Dolgopolov/Ivan Sergeev (UKR) d. Valentin Kassatkin/Artem Kroutchev (RUS) 6-1 6-3
(3)Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) d. (WC)Vassil Mladenov/Dmitri Petrov (BUL/UKR) 5-7 6-1 6-2
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. Anton Bobytskiy/Artem Smirnov (UKR) 1-6 6-1 6-3
(WC)Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR) d. (2)Robert Godlewski/Jan Stancik (POL/SVK) w/o
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. (1)Denis Matsukevitch (RUS) 6-2 6-2
(8)Alexandr Nedovesov (UKR) d. (q)Sergei Betov (BLR) 6-2 6-2
(3)Alexander Markin (RUS) d. (WC)Vassil Mladenov (BUL) 6-1 6-0
Phodos Kallias (CYP) d. Roman Kutac (CZE) 2-6 6-1 6-2
Alexander Yarmola (UKR) d. Ivan Sergeev (UKR) 1-6 7-5 6-4
(4)Laurent Recouderc (FRA) d. (WC)Alexander Dolgopolov (UKR) 7-6(4) 6-3
(WC)Artem Smirnov (UKR) d. (q)Denis Molcianov (MDA) 6-4 6-4
Lukas Lacko (SVK) d. (q)Mikhail Kukushkin (RUS) 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(q)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) d. Sergei Betov/Denis Molcianov (BLR/MDA) 4-6 6-3 7-6(3)
(4)Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima (UKR) d. (WC)Maxim Bakunin/Dmitri Kamynin (UKR) 6-4 6-1
(3)Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) d. Alexander Dolgopolov/Ivan Sergeev (UKR) 7-5 4-6 6-3
(WC)Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR) d. Roman Kutac/Jan Subota (CZE) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. (8)Alexandr Nedovesov (UKR) 3-6 6-2 6-4
Phodos Kallias (CYP) d. (3)Alexander Markin (RUS) 6-4 ret.
Alexander Yarmola (UKR) d. (4)Laurent Recouderc (FRA) 7-5 6-0
Lukas Lacko (SVK) d. (WC)Artem Smirnov (UKR) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(4)Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima (UKR) d. (q)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) 6-1 6-4
(3)Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) d. (WC)Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
Phodos Kallias (CYP) d. (q)Pavol Cervenak (SVK) 6-3 6-3
Lukas Lacko (SVK) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Finals
(4)Sergei Bubka, Jr./Mikhail Filima (UKR) d. (3)Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) 6-1 6-3
 
1 - 15 of 15 Posts
Top