Mens Tennis Forums banner

1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Ukraine F2 qualifying
October 3-9, 2005

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Roman Kutac to main draw
2. Cosmin Cotet
3. Sergei Krotiouk
4. Ivan Sergeev
5. Konstantin Dmitrenko
6. Alexei Filenkov
7. Denis Molcianov
8. Jan Subota
9. Vladilsav Bondarenko
10. Marek Semjan
11. Mikhail Ptoukhine
12. Serguei Tarasevitch
13. Armen Gomktsian
14. Pavol Cervenak
15. Alexei Kandakov
16. Vladimir Levin

First Round
(ALT)Pjotrs Necajevs (LAT) d. Konstantin Kokarev (RUS) 6-0 2-6 6-4 [Necajevs replaces Kutac]
Anton Bobytskiy (UKR) d. Ivan Ivanov (UKR) 6-1 6-0
Andrzej Grusiecki (POL) d. (WC)Artem Kroutchev (RUS) 6-0 6-0
(15)Alexei Kandakov (BLR) d. (WC)Viktor Muzhychuk (UKR) 6-2 6-3
(2)Cosmin Cotet (ROM) d. Mark Mestan (GER) 6-1 6-2
Stanislav Gotman (UKR) d. Andreu Kolesnikov (UKR) 6-1 6-1
(WC)Igor Nikitin (UKR) d. Alexander Vasilevski (BLR) 6-3 5-7 6-3
(11)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. Artem Podgainii (MDA) 6-4 6-3
(3)Sergei Krotiouk (RUS) d. Alexander Mantrov (UKR) 6-1 6-4
Alexandr Agafonov (UKR) d. Ruslan Shahalilov (UZB) 6-3 6-0
Dmitri Kamynin (UKR) d. (WC)Alexei Zhornyak (UKR) 6-3 6-4
(12)Serguei Tarasevitch (BLR) d. Dmitry Ivanov (UZB) 6-2 7-5
(4)Ivan Sergeev (UKR) d. Vladislav Klymenko (UKR) 6-1 6-3
Artem Smirnov (UKR) d. Pavel Charnushin (BLR) 6-3 7-5
Ilia Marchenko (UKR) d. Artur Klimenka (BLR) 7-6(2) 4-6 6-0
(14)Pavol Cervenak (SVK) d. Dmitri Badanov (UKR) 6-4 6-2
Alexei Bessonov (BLR) d. (5)Konstantin Dmitrenko (UKR) 2-6 6-1 6-3
Sergey Rudenko (UKR) d. Alexander Zotov (BLR) 6-2 6-3
Vladimir Uzylovsky (UKR) d. Ivan Anikanov (UKR) 6-4 7-6(4)
(13)Armen Gomktsian (RUS) d. Kirill Savoskul (UKR) 7-6(2) 5-7 6-1
(6)Alexei Filenkov (RUS) d. (WC)Yevgen Pilnik (UKR) 6-0 6-0
Gleb Alekseenko (UKR) d. Georgi Morgoev (RUS) 6-1 7-5
Dmitry Gurichev (UKR) d. Dariusz Kuligowski (GER) 6-3 6-2
Andrzej Kapas (POL) d. (16)Vladimir Levin (UKR) 6-4 7-5
(7)Denis Molcianov (MDA) d. Igor Sobolta (UKR) 6-1 6-2
Vitali Reshetnikov (RUS) d. Sergei Betov (BLR) 7-6(2) 3-6 6-3
Alexander Aksyonov (UKR) d. Vadim Alekseenko (UKR) 7-5 6-1
(10)Marek Semjan (SVK) d. Dmitri Brichek (UKR) 7-6(7) 6-3
(WC)Maxim Bakunin (UKR) d. (8)Jan Subota (CZE) 6-2 3-1 ret.
Denis Milchenko (UKR) d. (WC)Vladimir Romanchenko (UKR) 6-0 6-1
Aleh Patapau (BLR) d. (WC)Dmitri Kalenichenko (UKR) 6-1 6-4
(9)Vladilsav Bondarenko (UKR) d. Mikhail Zorin (UKR) 6-2 6-4

Second Round
(ALT)Pjotrs Necajevs (LAT) vs Anton Bobytskiy (UKR)
(15)Alexei Kandakov (BLR) vs Andrzej Grusiecki (POL)
(2)Cosmin Cotet (ROM) d. Stanislav Gotman (UKR) 6-2 2-6 6-2
(11)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. (WC)Igor Nikitin (UKR) 6-4 6-1
(3)Sergei Krotiouk (RUS) d. Alexandr Agafonov (UKR) 6-1 6-2
(12)Serguei Tarasevitch (BLR) d. Dmitri Kamynin (UKR) 6-0 2-6 6-3
(4)Ivan Sergeev (UKR) vs Artem Smirnov (UKR)
(14)Pavol Cervenak (SVK) d. Ilia Marchenko (UKR) 6-2 6-4
Sergey Rudenko (UKR) d. Alexei Bessonov (BLR) 6-3 6-0
(13)Armen Gomktsian (RUS) d. Vladimir Uzylovsky (UKR) 7-5 6-4
Gleb Alekseenko (UKR) d. (6)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-0
Andrzej Kapas (POL) vs Dmitry Gurichev (UKR)
(7)Denis Molcianov (MDA) vs Vitali Reshetnikov (RUS)
Alexander Aksyonov (UKR) d. (10)Marek Semjan (SVK) 2-6 6-0 6-2
Denis Milchenko (UKR) vs (WC)Maxim Bakunin (UKR)
(9)Vladilsav Bondarenko (UKR) vs Aleh Patapau (BLR)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying Round
Andrzej Grusiecki (POL) d. Anton Bobytskiy (UKR) 6-3 6-3
(2)Cosmin Cotet (ROM) d. (11)Mikhail Ptoukhine (RUS) 6-0 6-1
(3)Sergei Krotiouk (RUS) d. (12)Serguei Tarasevitch (BLR) 4-6 7-5 6-3
(14)Pavol Cervenak (SVK) d. Artem Smirnov (UKR) 6-1 7-6(3)
Sergey Rudenko (UKR) d. (13)Armen Gomktsian (RUS) 6-3 2-6 6-0
Dmitry Gurichev (UKR) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-4 3-6 6-0
Alexander Aksyonov (UKR) d. (7)Denis Molcianov (MDA) 6-4 7-5
(9)Vladilsav Bondarenko (UKR) d. (WC)Maxim Bakunin (UKR) 5-7 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Ukraine F2 - Cherkasy Open by Selena
Cherkasy, Ukraine
October 3-9, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Roman Kutac - 785)
1. Sergei Yaroshenko
2. Denis Matsukevitch
3. Orest Tereshchuk
4. Sascha Kloer
5. Alexander Markin
6. Laurent Recouderc
7. Robert Godlewski
8. Murad Inoyatov

First Round
(1)Sergei Yaroshenko (UKR) vs Lukas Lacko (SVK)
Dacian Craciun (ROM) vs (q)Cosmin Cotet (ROM)
(q)Pavol Cervenak (SVK) vs (q)Andrzej Grusiecki (POL)
(5)Alexander Markin (RUS) vs Marcel Miron (ROM)
(3)Orest Tereshchuk (UKR) vs Deniss Palovs (LAT)
Nick Dyachok (UKR) vs (q)Sergei Krotiouk (RUS)
Alexander Yarmola (UKR) vs (WC)Ernest Zurabyan (RUS)
(6)Laurent Recouderc (FRA) vs Marius Zay (GER)
(8)Murad Inoyatov (UZB) vs (WC)Alexander Dolgopolov (UKR)
(q)Alexander Aksyonov (UKR) vs (WC)Alexey Tikhonov (RUS)
(q)Sergey Rudenko (UKR) vs (WC)Dmitri Petrov (UKR)
(4)Sascha Kloer (GER) vs (q)Dmitri Gurichev (UKR)
(7)Robert Godlewski (POL) vs (LL)Denis Molcianov (MDA)
Aleksandr Nedovesov (UKR) vs Roman Kutac (CZE)
Phodos Kallias (CYP) vs Konstantin Kravchuk (RUS)
(2)Denis Matsukevitch (RUS) vs (q)Vladislav Bondarenko (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
First Round
Dacian Craciun (ROM) d. (q)Cosmin Cotet (ROM) 6-2 6-1
(5)Alexander Markin (RUS) d. Marcel Miron (ROM) 6-2 6-4
(3)Orest Tereshchuk (UKR) d. Deniss Palovs (LAT) 6-1 7-6(6)
(q)Sergei Krotiouk (RUS) d. Nick Dyachok (UKR) 6-3 4-6 6-1
(WC)Ernest Zurabyan (RUS) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-1 4-6 6-4
(8)Murad Inoyatov (UZB) d. (WC)Alexander Dolgopolov (UKR) 6-3 6-1
(q)Alexander Aksyonov (UKR) d. (WC)Alexey Tikhonov (RUS) 6-7(4) 7-6(5) 6-4
(WC)Dmitri Petrov (UKR) d. (q)Sergey Rudenko (UKR) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Doubles
Seeds: (cut: Molcianov/Tarasevitch - 2606)
1. Mikhail Filima/Orest Tereshchuk
2. Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch
3. Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk
4. Alexander Yarmola/Sergei Yaroshenko

First Round
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) vs Cosmin Cotet/Marcel Miron (ROM)
Sascha Kloer/Marius Zay (GER) vs Vladislav Bondarenko/Robert Godlewski (UKR/POL)
(3)Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk (UZB/RUS) d. Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) 6-4 6-3
(WC)Aleksandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) vs (WC)Maxim Bakunin/Julian Svitolin (UKR)
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. (WC)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) 6-4 7-6(1)
(4)Alexander Yarmola/Sergei Yaroshenko (UKR) vs Denis Molcianov/Serguei Tarasevitch (MDA/BLR)
Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) d. Alexei Filenkov/Marek Semjan (RUS/SVK) 7-6(6) 6-1
(2)Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch (RUS) vs Pavol Cervenak/Lukas Lacko (SVK)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
First Round
Lukas Lacko (SVK) d. (1)Sergei Yaroshenko (UKR) 7-5 6-7(4) 6-3
Dacian Craciun (ROM) d. (q)Cosmin Cotet (ROM) 6-2 6-1
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. (q)Andrzej Grusiecki (POL) 6-3 7-6(4)
(5)Alexander Markin (RUS) d. Marcel Miron (ROM) 6-2 6-4
(3)Orest Tereshchuk (UKR) d. Deniss Pavlovs (LAT) 6-1 7-6(6)
(q)Sergei Krotiouk (RUS) d. Nick Dyachok (UKR) 6-3 4-6 6-1
(WC)Ernest Zurabyan (UKR) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-1 4-6 6-4
(6)Laurent Recouderc (FRA) d. Marius Zay (GER) 6-3 6-2
(8)Murad Inoyatov (UZB) d. (WC)Alexander Dolgopolov (UKR) 6-3 6-1
(q)Alexander Aksyonov (UKR) d. (WC)Alexey Tikhonov (RUS) 6-7(4) 7-6(5) 6-4
(WC)Dmitri Petrov (UKR) d. (q)Sergey Rudenko (UKR) 6-1 6-3
(4)Sascha Kloer (GER) d. (q)Dmitri Gurichev (UKR) 6-3 6-0
(7)Robert Godlewski (POL) d. (LL)Denis Molcianov (MDA) 6-2 6-1
Roman Kutac (CZE) d. Aleksandr Nedovesov (UKR) 6-2 6-7(2) 6-0
Konstantin Kravchuk (RUS) d. Phodos Kallias (CYP) 6-4 2-6 6-1
(q)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (2)Denis Matsukevitch (RUS) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
First Round
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. Cosmin Cotet/Marcel Miron (ROM) 6-2 6-3
Vladislav Bondarenko/Robert Godlewski (UKR/POL) d. Sascha Kloer/Marius Zay (GER) 6-4 7-5
(3)Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk (UZB/RUS) d. Nick Dyachok/Alexandr Nedovesov (UKR) 6-4 6-3
(WC)Aleksandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) d. (WC)Maxim Bakunin/Julian Svitolin (UKR) 6-0 6-2
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. (WC)Ivan Anikanov/Vladislav Klymenko (UKR) 6-4 7-6(1)
(4)Alexander Yarmola/Sergei Yaroshenko (UKR) d. Denis Molcianov/Serguei Tarasevitch (MDA/BLR) 2-6 6-3 6-3
Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) d. Alexei Filenkov/Marek Semjan (RUS/SVK) 7-6(6) 6-1
Pavol Cervenak/Lukas Lacko (SVK) d. (2)Konstantin Kravchuk/Denis Matsukevitch (RUS) 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
Lukas Lacko (SVK) d. Dacian Craciun (ROM) 6-4 3-6 7-6(10)
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. (5)Alexander Markin (RUS) 6-7(4) 6-4 6-2
(3)Orest Tereshchuk (UKR) d. (q)Sergei Krotiouk (RUS) 6-3 7-6(2)
(6)Laurent Recouderc (FRA) d. (WC)Ernest Zurabyan (UKR) 6-2 6-3
(8)Murad Inoyatov (UZB) d. (q)Alexander Aksyonov (UKR) 6-7(4) 6-3 7-5
(4)Sascha Kloer (GER) d. (WC)Dmitri Petrov (UKR) 6-1 4-6 7-5
(7)Robert Godlewski (POL) d. Roman Kutac (CZE) 4-6 6-0 6-2
Konstantin Kravchuk (RUS) d. (q)Vladislav Bondarenko (UKR) 7-6(2) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. Vladislav Bondarenko/Robert Godlewski (UKR/POL) 7-6(1) 6-3
(3)Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk (UZB/RUS) d. (WC)Aleksandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) 6-2 6-1
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. (4)Alexander Yarmola/Sergei Yaroshenko (UKR) 7-6(3) 6-3
Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) d. Pavol Cervenak/Lukas Lacko (SVK) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. (3)Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk (UZB/RUS) 6-0 6-1
Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) vs Roman Kutac/Jan Subota (CZE)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
Lukas Lacko (SVK) d. (q)Pavol Cervenak (SVK) 6-3 6-2
(6)Laurent Recouderc (FRA) d. (3)Orest Tereshchuk (UKR) 6-2 7-6(4)
(4)Sascha Kloer (GER) d. (8)Murad Inoyatov (UZB) 6-3 6-2
Konstantin Kravchuk (RUS) d. (7)Robert Godlewski (POL) 7-6(5) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
Lukas Lacko (SVK) d. (6)Laurent Recouderc (FRA) 6-2 4-6 6-2
(4)Sascha Kloer (GER) d. Konstantin Kravchuk (RUS) 7-6(6) 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. (3)Murad Inoyatov/Sergei Krotiouk (UZB/RUS) 6-0 6-1
Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) d. Roman Kutac/Jan Subota (CZE) 7-6(3) 6-0

Finals
(1)Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. Phodos Kallias/Laurent Recouderc (CYP/FRA) 6-4 6-2
 
1 - 13 of 13 Posts
Top