Mens Tennis Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Ukraine F1 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Marius Zay
2. Konstantin Dmitrenko
3. Alexei Filenkov
4. Jan Subota
5. Vladislav Bondarenko
6. Serguei Tarasevitch
7. Mikhail Ptoukhine
8. Armen Gomktsian
9. Alexei Kandakov
10. Vladimir Levin
11. Ernest Erkeev
12. Alexandr Agafonov

First Round
(1)Marius Zay (GER) bye
Denis Milchenko (UKR) d. Sergey Volkov (UKR) 6-2 6-3
Sergey Rudenko (UKR) d. Evgeni Kruzhko (UKR) 6-3 6-1
Yuri Boyarinov (UKR) d. (WC)Oleg Hotkov (UKR) 7-6(7) 6-3
(2)Konstantin Dmitrenko (UKR) bye
Dmitry Ivanov (UZB) d. Igor Nikitin (UKR) 6-2 6-1
Dmitri Brichek (UKR) d. Ivan Derepa (UKR) 6-3 6-2
Sergey Nikishchikhin (RUS) d. Adislav Talover (UKR) 6-1 6-0
(3)Alexei Filenkov (RUS) bye
Dmitri Badanov (UKR) d. Eugene Tseplayev (UKR) 6-0 6-2
Andrzej Grusiecki (POL) d. Alexander Berezhnyuk (UKR) 6-3 6-2
Ernest Zurabyan (UKR) d. Konstantin Kokarev (RUS) 6-3 6-1
(4)Jan Subota (CZE) bye
Kirill Savoskul (UKR) d. Andrei Kolesnikov (UKR) 6-1 6-1
Alexander Dolgopolov (UKR) d. Igor Sobolta (UKR) 6-2 6-3
Artur Klimenka (BLR) d. Alexander Kushakov (UKR) 6-1 6-2
(5)Vladislav Bondarenko (UKR) bye
Alexander Vasilevski (BLR) d. Maksim Atamanov (UKR) 4-6 6-3 6-4
Ilia Marchenko (UKR) d. Vladimir Uzylovsky (UKR) 6-2 6-4
(9)Alexei Kandakov (BLR) d. Viktor Muzhychuk (UKR) 7-5 6-4
(6)Serguei Tarasevitch (BLR) bye
Valentine Dunenkov (RUS) d. Artem Kroutchev (RUS) 6-3 6-2
Pjotrs Necajevs (LAT) d. Maxim Zatulko (UKR) 6-4 6-0
Gio Navrozashvili (GEO) d. (11)Ernest Erkeev (RUS) 6-4 6-0
(7)Mikhail Ptoukhine (RUS) bye
Alexander Mantrov (UKR) d. Alexander Zotov (BLR) 7-6(4) 6-7(5) 6-0
Alexei Zhornyan (UKR) d. Mikhail Zorin (UKR) 7-5 7-5
(12)Alexandr Agafonov (UKR) d. Dmytro Fedorchuk (UKR) 6-2 6-1
Julian Svitolin (UKR) d. (8)Armen Gomktsian (RUS) 6-7(6) 6-2 6-2
Alexander Aksyonov (UKR) d. Alexander Repolskiy (UKR) 6-0 6-3
Dmitry Gordienko (UKR) d. Ivan Tsiganov (RUS) 1-6 6-4 6-3
Dmitri Petrov (UKR) d. (10)Vladimir Levin (UKR) 6-4 6-3

Second Round
Denis Milchenko (UKR) d. (1)Marius Zay (GER) 6-3 2-6 7-6(5)
Sergey Rudenko (UKR) d. Yuri Boyarinov (UKR) 6-4 6-0
Dmitry Ivanov (UZB) d. (2)Konstantin Dmitrenko (UKR) 7-5 7-5
Dmitri Brichek (UKR) d. Sergey Nikishchikhin (RUS) 6-1 3-6 7-5
(3)Alexei Filenkov (RUS) d. Dmitri Badanov (UKR) 0-6 6-2 6-3
Ernest Zurabyan (UKR) d. Andrzej Grusiecki (POL) 6-1 1-6 6-4
(4)Jan Subota (CZE) d. Kirill Savoskul (UKR) 4-6 6-2 6-0
Alexander Dolgopolov (UKR) d. Artur Klimenka (BLR) 6-2 6-2
(5)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Alexander Vasilevski (BLR) 7-6(3) 6-2
Ilia Marchenko (UKR) d. (9)Alexei Kandakov (BLR) 6-0 7-6(5)
(6)Serguei Tarasevitch (BLR) d. Valentine Dunenkov (RUS) 6-1 6-2
Pjotrs Necajevs (LAT) d. Gio Navrozashvili (GEO) 6-3 6-2
(7)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. Alexander Mantrov (UKR) 6-4 6-1
(12)Alexandr Agafonov (UKR) d. Alexei Zhornyan (UKR) 6-1 6-2
Julian Svitolin (UKR) d. Alexander Aksyonov (UKR) 6-4 6-4
Dmitri Petrov (UKR) d. Dmitry Gordienko (UKR) 6-2 6-4

Qualifying Round
Sergey Rudenko (UKR) d. Denis Milchenko (UKR) 6-4 6-0
Dmitry Ivanov (UZB) d. Dmitri Brichek (UKR) 6-1 6-4
Ernest Zurabyan (UKR) d. (3)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-4
(4)Jan Subota (CZE) d. Alexander Dolgopolov (UKR) 7-5 6-3
(5)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Ilia Marchenko (UKR) 6-3 6-4
(6)Serguei Tarasevitch (BLR) d. Pjotrs Necajevs (LAT) 6-1 7-6(2)
(7)Mikhail Ptoukhine (RUS) d. (12)Alexandr Agafonov (UKR) 6-3 6-1
Dmitri Petrov (UKR) d. Julian Svitolin (UKR) 6-1 3-6 7-5


Doubles
Seeds: (cut: Agafonov/Zurabyan - 1497/NR)
none

First Round
Artem Gomktsian/Pjotrs Necajevs (RUS/LAT) d. (WC)Stanislav Gotman/Dmitri Kamynin (UKR) 6-3 1-6 6-2
Robert Godlewski/Andrzej Grusiecki (POL) d. Alexandr Agafonov/Ernest Zurabyan (UKR) 7-5 6-7(5) 6-3

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Ukraine F1 - Stirol Cup 2005
Gorlovka, Ukraine
September 26-October 2, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Vaja Uzakov - 1053)
1. Alexander Satschko
2. Sascha Kloer
3. Laurent Recouderc
4. Alexander Markin
5. Robert Godlewski
6. Murad Inoyatov
7. Deniss Pavlovs
8. Nick Dyachok

First Round
(1)Alexander Satschko (GER) vs (LL)Alexei Filenkov (RUS) [Filenkov replaces Teodor Bolanu]
Marcel Miron (ROM) vs Roman Kutac (CZE)
Vaja Uzakov (UZB) vs (q)Serguei Tarasevitch (BLR)
(5)Robert Godlewski (POL) vs Alexander Yarmola (UKR)
(4)Alexander Markin (RUS) vs (q)Dmitry Ivanov (UZB)
Phodos Kallias (CYP) vs (WC)Artem Smirnov (UKR)
(q)Mikhail Ptoukhine (RUS) vs (q)Sergey Rudenko (UKR)
(6)Murad Inoyatov (UZB) vs (q)Ernest Zurabyan (UKR)
(7)Deniss Pavlovs (LAT) vs Cosmin Cotet (ROM)
Andrei Gorban (MDA) vs (WC)Stanislav Gotman (UKR)
Ivan Sergeev (UKR) vs (q)Dmitri Petrov (UKR)
(3)Laurent Recouderc (FRA) vs Aleksandr Nedovesov (UKR)
(8)Nick Dyachok (UKR) vs (q)Vladislav Bondarenko (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS) vs (q)Jan Subota (CZE)
(WC)Maxim Bakunin (UKR) vs (WC)Dmitri Kamynin (UKR)
(2)Sascha Kloer (GER) vs Michael Ouvarov (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Doubles
Seeds: (cut: Bondarenko/Marchenko - 2967)
1. Sascha Kloer/Marius Zay
2. Nick Dyachok/Aleksandr Nedovesov
3. Phodos Kallias/Alexander Satschko
4. Murad Inoyatov/Michael Ouvarov

First Round
(1)Sascha Kloer/Marius Zay (GER) vs (WC)Artur Klimenka/Mikhail Zorin (BLR/UKR)
Vladislav Bondarenko/Ilia Marchenko (UKR) vs Konstantin Dmitrenko/Dmitry Ivanov (UKR/UZB)
(4)Murad Inoyatov/Michael Ouvarov (UZB/GBR) vs (WC)Artem Smirnov/Alexander Zotov (UKR/BLR)
Alexander Aksyonov/Vladimir Levin (UKR) vs Alexei Filenkov/Mikhail Ptoukhine (RUS)
Alexander Dolgopolov/Ivan Sergeev (UKR) vs Roman Kutac/Jan Subota (CZE)
(3)Phodos Kallias/Alexander Satschko (CYP/GER) vs (q)qualifiers
Alexander Markin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) vs Serguei Tarasevitch/Vaja Uzakov (BLR/UZB)
(2)Nick Dyachok/Aleksandr Nedovesov (UKR) vs (WC)Attila Mihalko/Alexei Zhornyan (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Ukraine F1 - Stirol Cup 2005
Gorlovka, Ukraine
September 26-October 2, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Vaja Uzakov - 1053)
1. Alexander Satschko
2. Sascha Kloer
3. Laurent Recouderc
4. Alexander Markin
5. Robert Godlewski
6. Murad Inoyatov
7. Deniss Pavlovs
8. Nick Dyachok

First Round
(1)Alexander Satschko (GER) d. (LL)Alexei Filenkov (RUS) 6-1 6-1
Roman Kutac (CZE) d. Marcel Miron (ROM) 6-2 6-0
(q)Serguei Tarasevitch (BLR) d. Vaja Uzakov (UZB) 7-6(5) 6-2
(5)Robert Godlewski (POL) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-3 6-2
(q)Dmitry Ivanov (UZB) d. (4)Alexander Markin (RUS) 6-3 6-3
Phodos Kallias (CYP) d. (WC)Artem Smirnov (UKR) 6-2 6-1
(q)Sergey Rudenko (UKR) d. (q)Mikhail Ptoukhine (RUS) 6-2 6-3
(6)Murad Inoyatov (UZB) d. (q)Ernest Zurabyan (UKR) 6-2 7-6(4)
(7)Deniss Pavlovs (LAT) d. Cosmin Cotet (ROM) 6-7(4) 6-4 6-4
Andrei Gorban (MDA) d. (WC)Stanislav Gotman (UKR) 6-2 6-0
(q)Dmitri Petrov (UKR) d. Ivan Sergeev (UKR) 6-1 6-2
(3)Laurent Recouderc (FRA) d. Aleksandr Nedovesov (UKR) 6-4 7-6(4)
(q)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (8)Nick Dyachok (UKR) 6-3 6-4
Sergei Krotiouk (RUS) d. (q)Jan Subota (CZE) 6-4 6-4
(WC)Dmitri Kamynin (UKR) d. (WC)Maxim Bakunin (UKR) 7-6(3) 6-3
(2)Sascha Kloer (GER) d. Michael Ouvarov (GBR) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
Roman Kutac (CZE) d. (1)Alexander Satschko (GER) 6-4 6-1
(5)Robert Godlewski (POL) d. (q)Serguei Tarasevitch (BLR) 4-6 6-3 7-6(7)
Phodos Kallias (CYP) d. (q)Dmitry Ivanov (UZB) 6-2 6-2
(6)Murad Inoyatov (UZB) d. (q)Sergey Rudenko (UKR) 6-0 6-2
Andrei Gorban (MDA) d. (7)Deniss Pavlovs (LAT) 1-6 7-5 6-4
(3)Laurent Recouderc (FRA) d. (q)Dmitri Petrov (UKR) 6-1 7-5
(q)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Sergei Krotiouk (RUS) 6-2 3-6 6-3
(2)Sascha Kloer (GER) d. (WC)Dmitri Kamynin (UKR) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: Bondarenko/Marchenko - 2967)
1. Sascha Kloer/Marius Zay
2. Nick Dyachok/Aleksandr Nedovesov
3. Phodos Kallias/Alexander Satschko
4. Murad Inoyatov/Michael Ouvarov

First Round
(1)Sascha Kloer/Marius Zay (GER) d. (WC)Artur Klimenka/Mikhail Zorin (BLR/UKR) 6-0 6-1
Vladislav Bondarenko/Ilia Marchenko (UKR) d. Konstantin Dmitrenko/Dmitry Ivanov (UKR/UZB) 6-1 6-0
(WC)Artem Smirnov/Alexander Zotov (UKR/BLR) d. (4)Murad Inoyatov/Michael Ouvarov (UZB/GBR) 6-3 6-4
Alexander Aksyonov/Vladimir Levin (UKR) d. Alexei Filenkov/Mikhail Ptoukhine (RUS) 6-1 6-3
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. Alexander Dolgopolov/Ivan Sergeev (UKR) 6-3 6-3
(3)Phodos Kallias/Alexander Satschko (CYP/GER) d. (q)Robert Godlewski/Andrzej Grusiecki (POL) 6-4 7-5
Alexander Markin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) d. Serguei Tarasevitch/Vaja Uzakov (BLR/UZB) 6-4 6-3
(2)Nick Dyachok/Aleksandr Nedovesov (UKR) d. (WC)Attila Mihalko/Alexei Zhornyan (UKR) 7-5 6-3

Quarterfinals
(1)Sascha Kloer/Marius Zay (GER) d. Vladislav Bondarenko/Ilia Marchenko (UKR) 7-6(3) 4-6 6-3
Alexander Aksyonov/Vladimir Levin (UKR) d. (WC)Artem Smirnov/Alexander Zotov (UKR/BLR) 6-3 2-6 6-4
Roman Kutac/Jan Subota (CZE) d. (3)Phodos Kallias/Alexander Satschko (CYP/GER) 6-3 6-4
Alexander Markin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) d. (2)Nick Dyachok/Aleksandr Nedovesov (UKR) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Quarterfinals
(5)Robert Godlewski (POL) d. Roman Kutac (CZE) 1-6 7-5 6-3
Phodos Kallias (CYP) d. (6)Murad Inoyatov (UZB) 6-2 6-0
(3)Laurent Recouderc (FRA) d. Andrei Gorban (MDA) 6-4 3-6 6-4
(q)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (2)Sascha Kloer (GER) 6-1 6-3

Semifinals
Phodos Kallias (CYP) d. (5)Robert Godlewski (POL) 6-2 6-2
(3)Laurent Recouderc (FRA) d. (q)Vladislav Bondarenko (UKR) 7-6(5) 6-2

Finals
Phodos Kallias (CYP) d. (3)Laurent Recouderc (FRA) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #11
Semifinals
Alexander Aksyonov/Vladimir Levin (UKR) d. (1)Sascha Kloer/Marius Zay (GER) 1-6 7-6(6) 7-5
Alexander Markin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) d. Roman Kutac/Jan Subota (CZE) 6-4 6-7(2) 6-3

Finals
Alexander Markin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) d. Alexander Aksyonov/Vladimir Levin (UKR) 6-1 6-3
 
1 - 11 of 11 Posts
Top