Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Turkey F5
Location: Antalya, Turkey
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017454

Entry List
1 ILHAN, Marsel TUR 278 1
2 MASSON, Jeroen BEL 366 1
3 BEMELMANS, Ruben BEL 372 1
4 MORARU, Gabriel ROU 390 1
5 EYSSERIC, Jonathan FRA 467 1
6 MLENDEA, Andrei ROU 487 1
7 THOMPSON, Nathan USA 507 1
8 STRATLING, Marc-Andre GER 545 1
9 GORBAN, Andrei MDA 558 1
10 ROCHE, Charles FRA 570 1
11 AUTHOM, Maxime BEL 581 1
12 MAAMOUN, Karim EGY 584 1
13 HEMMES, Fred NED 594 1
14 MERTENS, Yannick BEL 605 1
15 KAROL, Dusan CZE 612 2
16 TOSIC, Goran MNE 632 1
17 CIRIC, Nikola SRB 633 P 1
18 SOMOGYI, Alexander SVK 633 1


Alternates
19 SETKIC, Aldin BIH 643 1
20 KLIER, David GER 648 1
21 BALAZS, Attila HUN 652 1
22 ABOU EL KHAIR, Motaz EGY 661 1
23 MECIR, Miloslav SVK 664 2
24 BALAZS, Gyorgy HUN 675 1
25 WIESLER, Andre GER 677 3
26 BORETTI, Stian NOR 685 1
27 KELLNER, Adam HUN 713 1
28 SITAK, Dmitri RUS 722 1
29 KUNNAP, Mait EST 723 1
30 $ KUMANTSOV, Andrey RUS 734 1
31 SCHOOREL, Thomas NED 735 1
32 BELIC, Luka CRO 748 1
33 BELAK, Robert SRB 782 1
34 PLOTNIY, Andrei RUS 799 3
35 TAUBERT, Patrick GER 822 1
36 PELLERIN, Ludwig FRA 837 3
37 ZEKIC, Miljan SRB 864 1
38 ALBERTI, Leonel ARG 868 3
39 FILENKOV, Alexei RUS 870 1
40 BOSSEL, Adrien SUI 883 1
41 SANSONETTI, Federico URU 888 1
42 RIISE-HANSEN, Philip NOR 899= 1
43 WINTERMANTEL, Frank GER 902 2
44 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 903 1
45 NEDELKO, Ivan RUS 911 1
46 SIMPSON, Matt NZL 916 2
47 DI MEO, Giulio ITA 925 3
48 KONECNY, Michal CZE 951 1
49 KUTAC, Roman CZE 977 1
50 CIUMAC, Andrei MDA 983 1
51 YOUNG, Ryan USA 995= 1
52 PUSCASU, Paul-Mihai ROU 1016 1
53 MIHAILOVIC, Dusan SRB 1021 3
54 NAVRATIL, Michal CZE 1022 1
55 ALBOT, Radu MDA 1030 2
56 MARTIN, Andrej SVK 1044= 2
57 SATTANINO, Marco ITA 1052 2
58 HAMARD, Antoine FRA 1060 2
59 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 1064= 1
60 MELSKENS, Jacob DEN 1064= 1
61 HAENLE, Pirmin GER 1064= 2
62 FAVA, Andrea ITA 1069 3
63 VAN SCHEPPINGEN, Dennis NED 1072 1
64 ALAYLY, Karim LIB 1082 1
65 MARTINOSKI, Ilija MKD 1089 1
66 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1109= 3
67 BELLA, Marco ITA 1114= 3
68 KROMANN, Thomas DEN 1114= 1
69 MARQUES, Frederico POR 1120= 4
70 DE RIJKE, Remko NED 1124 3
71 NTAMAG, Alain FRA 1125= 1
72 SIMONI, Marco ITA 1125= 2
73 SIKORA, Adrian SVK 1133= 1
74 ROSHARDT, Robin SUI 1162 2
75 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 1175 1
76 EZZ, Mahmoud EGY 1185 1
77 REISSIG, Nicolas AUT 1195 1
78 VUKOVIC, Ivan CRO 1205= 2
79 SOTIRIU, Kristopher AUT 1209 1
80 KOWALCZYK, Mateusz POL 1253= 2
81 ZOPP, Jurgen EST 1255= 1
82 DURAN, Guillermo ARG 1257= 1
83 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1257= 1
84 MIJIC, Ivo GER 1292= 3
85 LESSIAK, Christoph AUT 1307 2
86 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1309= 1
87 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1309= 1
88 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1309= 1
89 CARRESE, Valerio ITA 1332= 2
90 BONDAZ, Laurent ITA 1348 1
91 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1350= 1
92 HORECNY, Matus SVK 1374= 1
93 KLEIN, Tobias GER 1374= 3
94 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1385= 3
95 DE FAYS, Frederic BEL 1385= 1
96 MROZEK, Marek POL 1399= 1
97 BONAMI, Maxime FRA 1405= 2
98 INZERILLO, Jerome FRA 1405= 1
99 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1405= 1
100 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1428= 4
101 VALENTI, Stefano ITA 1428= 1
102 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1428= 1
103 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1428= 2
104 MOLLER, Rasmus DEN 1450= 1
105 LEVINE, Andrei RUS 1450= 1
106 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1474= 1
107 STEINHERR, Mike GER 1486= 1
108 YUKSEL, Anil NED 1486= 1
109 KADRIC, Zlatan BIH 1573= 1
110 SOFYAN, Harutyun ARM 1573= 1
111 DEARI, Shendrit MKD 1573= 1
112 EDLEFSEN, Nicholas USA 1573= 1
113 SPASOJEVIC, Filip SRB 1573= 1
114 STRUNNIKOV, Artem RUS 1668= 2
115 RATH, Marc AUT 1668= 1
116 RIZZO, Claudio ITA 1722= 3
117 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1722= 3
118 LUSTYK, Jakub CZE 1722= 2
119 BARTH, George USA 1807= 4
120 ALOISI, Andrea ITA 1821= 2
121 VUKOV, Stefano CRO 1832= 2
122 RAGUZ, Robert CRO 1840= 1
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F5 [ April 21 - Antalya - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Sherif SABRY (EGY) (1) defeated Shendrit DEARI (MKD) 6-1 6-4
Zlatan KADRIC (BIH) defeated Marcus DANIELL (NZL) 4-6 6-4 6-4
Ilija MARTINOSKI (MKD) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-0 6-0
Ivan NEDELKO (RUS) (15) defeated Ivan DEREPA (UKR) 6-7(6) 7-5 7-6(3)
Frederic DE FAYS (BEL) defeated Miloslav MECIR (SVK) (2) 7-6(5) 6-3
Anthony LESUR (FRA) defeated Amar SUBASIC (BIH) 6-2 6-0
Jakub LUSTYK (CZE) defeated Joakim Bay SIMONSEN (DEN) 7-5 7-6(1)
Miljan ZEKIC (SRB) (9) defeated Nicolas REISSIG (AUT) 6-1 6-7(3) 6-2
Germain GIGOUNON (BEL) defeated Stian BORETTI (NOR) (3) 5-7 6-4 6-1
Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Tobias KLEIN (GER) 6-3 7-5
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) defeated Serkan-Akin DILEK (TUR) 6-1 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (11) defeated Soren HESS-OLESEN (DEN) 6-2 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) (4) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 6-1 6-4
Jacob MELSKENS (DEN) defeated Alain NTAMAG (FRA) 6-1 7-6(6)
Marek MROZEK (POL) defeated Dmitriy BORODKIN (KAZ) 6-0 6-0
Federico SANSONETTI (URU) (10) defeated Nikita GOSTEV (RUS) 6-1 6-4
Mait KUNNAP (EST) (5) defeated Ryan YOUNG (USA) 2-6 6-3 6-2
Marco DIERCKX (BEL) defeated Martin RIOS-BENITEZ (ARG) 7-5 6-0
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Nuri Ersin TARIM (TUR) 7-5 6-1
Michal PAZICKY (SVK) (12) defeated Rasmus MOLLER (DEN) 6-0 4-6 6-2
Marc RATH (AUT) defeated Luka BELIC (CRO) (6) 6-4 6-7(5) 3-3 Retired
Joe HATTO (LUX) defeated Nikolai SOLOVIEV (RUS) 6-2 4-6 6-3
Adrian SIKORA (SVK) defeated Robert RAGUZ (CRO) 6-3 6-1
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (14) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-4 6-1
Younes RACHIDI (MAR) (7) defeated Morgan LESUR (BEL) 5-7 4-2 Retired
Kristopher SOTIRIU (AUT) defeated Theodor EIKERI (NOR) 6-4 7-5
Sergio SIKHARULIDZE (GEO) defeated Roman BICEK (CZE) 6-3 6-7(4) 7-6(5)
Michal KONECNY (CZE) (16) defeated Denis BEJTULAHI (SRB) 6-2 6-4
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) defeated Patrick TAUBERT (GER) (8) 6-3 6-2
Mike STEINHERR (GER) defeated Can Patrick KIZILTUNA (TUR) 6-2 6-0
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Julien DUBAIL (BEL) 7-6(9) 6-3
Xander SPONG (NED) defeated Philip RIISE-HANSEN (NOR) (13) 4-0 Retired

2nd Round

Sherif SABRY (EGY) (1) defeated Zlatan KADRIC (BIH) 2-6 6-1 6-1
Ilija MARTINOSKI (MKD) defeated Ivan NEDELKO (RUS) (15) 6-1 6-0
Frederic DE FAYS (BEL) defeated Anthony LESUR (FRA) 2-6 6-0 6-0
Miljan ZEKIC (SRB) (9) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 6-3 6-4
Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Germain GIGOUNON (BEL) 6-4 6-2
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) defeated Adrien BOSSEL (SUI) (11) 7-5 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) (4) defeated Jacob MELSKENS (DEN) 6-1 7-6(0)
Federico SANSONETTI (URU) (10) defeated Marek MROZEK (POL) 6-3 6-1
Marco DIERCKX (BEL) defeated Mait KUNNAP (EST) (5) 6-2 6-1
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Michal PAZICKY (SVK) (12) 6-3 6-4
Marc RATH (AUT) defeated Joe HATTO (LUX) 6-4 6-4
Adrian SIKORA (SVK) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (14) 6-4 7-6(6)
Kristopher SOTIRIU (AUT) defeated Younes RACHIDI (MAR) (7) 1-6 6-3 6-3
Michal KONECNY (CZE) (16) defeated Sergio SIKHARULIDZE (GEO) 6-2 6-0
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) defeated Mike STEINHERR (GER) 6-3 6-0
Xander SPONG (NED) defeated Jerome INZERILLO (FRA) 7-5 7-5

3rd Round

Sherif SABRY (EGY) (1) defeated Ilija MARTINOSKI (MKD) 6-3 6-2
Frederic DE FAYS (BEL) defeated Miljan ZEKIC (SRB) (9) 6-4 6-4
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 7-6(0) 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) (4) defeated Federico SANSONETTI (URU) (10) Walkover
Marco DIERCKX (BEL) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 6-2 7-5
Adrian SIKORA (SVK) defeated Marc RATH (AUT) 6-4 6-4
Michal KONECNY (CZE) (16) defeated Kristopher SOTIRIU (AUT) 6-2 3-6 6-4
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) defeated Xander SPONG (NED) 6-4 7-6(5)


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099510&tournament=1100017454

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/3625/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F5 [ April 21 - Antalya - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Frederic DE FAYS (BEL) 6-1 6-3
Nathan THOMPSON (USA) defeated Aldin SETKIC (BIH) 6-4 7-5
Charles ROCHE (FRA) defeated Fred HEMMES (NED) 2-6 6-3 6-0
Sherif SABRY (EGY) (6) defeated Goran TOSIC (MNE) 6-1 3-0 Retired
Ruben BEMELMANS (BEL) (3) defeated Walid JALLALI (TUN) 3-6 6-4 6-4
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) 6-2 6-0
Nikola CIRIC (SRB) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-2 6-7(6) 6-4
Andrei MLENDEA (ROU) (7) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-2 6-2
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated David KLIER (GER) 3-6 7-6(5) 7-6(3)
Maxime AUTHOM (BEL) defeated Adrian SIKORA (SVK) 6-3 6-3
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) defeated Michal KONECNY (CZE) 6-1 6-3
Dusan KAROL (CZE) defeated Gabriel MORARU (ROU) (4) 2-6 5-1 Retired
Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) defeated Yannick MERTENS (BEL) 6-7(2) 6-3 6-4
Attila BALAZS (HUN) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-3 6-0
Karim MAAMOUN (EGY) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-1 6-0
Jeroen MASSON (BEL) (2) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 6-4 6-3

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Nathan THOMPSON (USA) 7-5 6-3
Charles ROCHE (FRA) defeated Sherif SABRY (EGY) (6) 6-2 6-1
Ruben BEMELMANS (BEL) (3) defeated Thomas SCHOOREL (NED) 7-5 4-6 6-3
Nikola CIRIC (SRB) defeated Andrei MLENDEA (ROU) (7) 7-6(3) 7-5
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 6-1 6-2
Dusan KAROL (CZE) defeated Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) 6-2 6-1
Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) defeated Attila BALAZS (HUN) 6-4 6-1
Karim MAAMOUN (EGY) defeated Jeroen MASSON (BEL) (2) 6-3 6-3

Quarterfinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-2 6-3
Nikola CIRIC (SRB) defeated Ruben BEMELMANS (BEL) (3) 7-6(4) 2-6 6-4
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Dusan KAROL (CZE) 6-3 6-4
Karim MAAMOUN (EGY) defeated Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) 6-2 6-0

Semifinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Nikola CIRIC (SRB) 7-5 7-6(7)
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Karim MAAMOUN (EGY) 6-3 6-4

Final

Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Marsel ILHAN (TUR) (1) 6-4 1-6 6-0





http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099511&tournament=1100017454

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/3625/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F5 [ April 21 - Antalya - Clay]

Doubles Draw

1st Round

CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) defeated KAROL (CZE) / KLIER (GER) (1) 6-3 7-6(3)
KUNNAP (EST) / SCHOOREL (NED) defeated EDLEFSEN (USA) / TAUBERT (GER) 6-2 4-6 [10-8]
MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated DILEK (TUR) / TARIM (TUR) 6-1 6-0
PAZICKY (SVK) / SIKORA (SVK) defeated MONTEFERRARIO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG) 6-4 6-4
THOMPSON (USA) / YOUNG (USA) defeated KADRIC (BIH) / RACHIDI (MAR) 7-5 6-4
BEMELMANS (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 7-6(4) 6-3
DE FAYS (BEL) / ROCHE (FRA) defeated ALTUNA (TUR) / BALAZS (HUN) 4-6 6-3 [10-4]
AGAFONOV (UKR) / CIUMAC (MDA) defeated EYSSERIC (FRA) / INZERILLO (FRA) (2) 6-4 7-6(6)

Quarterfinal

CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) defeated KUNNAP (EST) / SCHOOREL (NED) 7-6(6) 6-1
MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated PAZICKY (SVK) / SIKORA (SVK) 6-3 6-4
BEMELMANS (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated THOMPSON (USA) / YOUNG (USA) 6-3 7-6(0)
AGAFONOV (UKR) / CIUMAC (MDA) defeated DE FAYS (BEL) / ROCHE (FRA) 6-0 6-3

Semifinal

MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) 6-2 6-2
BEMELMANS (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated AGAFONOV (UKR) / CIUMAC (MDA) 6-3 6-4

Final

MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated BEMELMANS (BEL) / MERTENS (BEL) (4) 3-6 6-4 [12-10]







http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099512&tournament=1100017454

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/3625/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay]

MD: Setkic IN, Stratling OUT

Sansonetti can get a SE if he wins today

QD: 19-21 April, 64 size
MDS: 21-27, MDD: 22-26 April
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Entry List

MD: Setkic IN, Stratling OUT

Sansonetti can get a SE if he wins today

QD: 19-21 April, 645 size
MDS: 21-27, MDD: 22-26 April
biggest quali draw I've ever seen. ;)
 

·
Registered
Joined
·
30 Posts
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Entry List

vamos sansonetti vamos a tomarnos revancha del future pasado y salir campeon dale que tenes el tenis neccesario ;)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Qualifying round

SABRY, Sherif (EGY) 1 vs MARTINOSKI, Ilija (MKD)
DE FAYS, Frederic (BEL) vs ZEKIC, Miljan (SRB) 9
AGAFONOV, Aleksandr (UKR) vs VAN SCHEPPINGEN, Dennis (NED)
SCHOOREL, Thomas (NED) 4 vs SANSONETTI, Federico (URU) 10
WC DIERCKX, Marco (BEL) vs CIUMAC, Andrei (MDA)
RATH, Marc (AUT) vs SIKORA, Adrian (SVK)
SOTIRIU, Kristopher (AUT) vs KONECNY, Michal (CZE) 16
VAN TERHEIJDEN, Tim (NED) vs SPONG, Xander (NED)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #13
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

MAIN DRAW

ILHAN, Marsel (TUR) [1] vs. [Q] DE FAYS, Frederic (BEL)
THOMPSON, Nathan (USA) vs. SETKIC, Aldin (BIH)
ROCHE, Charles (FRA) vs. HEMMES, Fred (NED)
[Q] SABRY, Sherif (EGY) [6] vs.TOSIC, Goran (MNE)

BEMELMANS, Ruben (BEL) [3] vs. [WC] JALLALI, Walid (TUN)
SOMOGYI, Alexander (SVK) vs. [Q] SCHOOREL, Thomas (NED)
[Q] DIERCKX, Marco (BEL) vs. [PR] CIRIC, Nikola (SRB)
MLENDEA, Andrei (ROU) [7] vs. [WC] AKKOYUN, Haluk (TUR)

GORBAN, Andrei (MDA) [8] vs. KLIER, David (GER)
AUTHOM, Maxime (BEL) vs. [Q] SIKORA, Adrian (SVK)
[Q] VAN SCHEPPINGEN, Dennis (NED) vs. [Q] KONECNY, Michal (CZE)
MORARU, Gabriel (ROU) [4] vs. KAROL, Dusan (CZE)

EYSSERIC, Jonathan (FRA) [5] vs. MERTENS, Yannick (BEL)
BALAZS, Attila (HUN) vs. [WC] ZORLU, Ergun (TUR)
MAAMOUN, Karim (EGY) vs. [WC] JELLALI, Issam (TUN)
MASSON, Jeroen (BEL) [2] vs. [Q] VAN TERHEIJDEN, Tim (NED)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #14
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Too much players to wish good luck :eek: :p

some "newbies" went through the qualies :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Main Draw

Good luck Jonathan!
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Main Draw

Good luck to the dutch especially tim and thomas
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #17
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Frederic DE FAYS (BEL)
Nathan THOMPSON (USA) Vs Aldin SETKIC (BIH)
Charles ROCHE (FRA) defeated Fred HEMMES (NED) 2-6 6-3 6-0
Sherif SABRY (EGY) (6) defeated Goran TOSIC (MNE) 6-1 3-0 Retired
Ruben BEMELMANS (BEL) (3) defeated Walid JALLALI (TUN) 3-6 6-4 6-4
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) 6-2 6-0
Marco DIERCKX (BEL) Vs Nikola CIRIC (SRB)
Andrei MLENDEA (ROU) (7) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-2 6-2
Andrei GORBAN (MDA) (8) Vs David KLIER (GER)
Adrian SIKORA (SVK) Vs Maxime AUTHOM (BEL)
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) Vs Michal KONECNY (CZE)
Dusan KAROL (CZE) Vs Gabriel MORARU (ROU) (4)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) Vs Yannick MERTENS (BEL)
Attila BALAZS (HUN) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-3 6-0
Karim MAAMOUN (EGY) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-1 6-0
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) Vs Jeroen MASSON (BEL) (2)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #18
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Main Draw

Somogyi :sad: :confused:

Alex Pics Somogyi :lol:

Schoorel :yeah:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #20
Re: Turkey F5 [April 21 - Antalya - Clay] Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Frederic DE FAYS (BEL) 6-1 6-3
Nathan THOMPSON (USA) defeated Aldin SETKIC (BIH) 6-4 7-5
Charles ROCHE (FRA) defeated Fred HEMMES (NED) 2-6 6-3 6-0
Sherif SABRY (EGY) (6) defeated Goran TOSIC (MNE) 6-1 3-0 Retired
Ruben BEMELMANS (BEL) (3) defeated Walid JALLALI (TUN) 3-6 6-4 6-4
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) 6-2 6-0
Nikola CIRIC (SRB) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-2 6-7(6) 6-4
Andrei MLENDEA (ROU) (7) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-2 6-2
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated David KLIER (GER) 3-6 7-6(5) 7-6(3)
Maxime AUTHOM (BEL) defeated Adrian SIKORA (SVK) 6-3 6-3
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) defeated Michal KONECNY (CZE) 6-1 6-3
Dusan KAROL (CZE) defeated Gabriel MORARU (ROU) (4) 2-6 5-1 Retired
Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) defeated Yannick MERTENS (BEL) 6-7(2) 6-3 6-4
Attila BALAZS (HUN) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-3 6-0
Karim MAAMOUN (EGY) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-1 6-0
Jeroen MASSON (BEL) (2) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 6-4 6-3

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Nathan THOMPSON (USA)
Charles ROCHE (FRA) Vs Sherif SABRY (EGY) (6)
Ruben BEMELMANS (BEL) (3) Vs Thomas SCHOOREL (NED)
Nikola CIRIC (SRB) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (7)
Andrei GORBAN (MDA) (8) Vs Maxime AUTHOM (BEL)
Dennis VAN SCHEPPINGEN (NED) Vs Dusan KAROL (CZE)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (5) Vs Attila BALAZS (HUN)
Karim MAAMOUN (EGY) Vs Jeroen MASSON (BEL) (2)
 
1 - 20 of 33 Posts
Top