Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,350 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TURKEY F48

City : Antalya, Turkey
Date : 18-24 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Gleb Sakharov (FRA)

Entry List

1 Cristian RODRIGUEZ (COL) 428
2 Dragos DIMA (ROU) 460
3 Colin VAN BEEM (NED) 573
4 Dante GENNARO (ARG) 618
5 Olexiy KOLISNYK (UKR) 638
6 Vasile ANTONESCU (ROU) 645
7 Peter BOTHWELL (IRL) 648
8 Adam CHADAJ (POL) 737
9 Maciej SMOLA (POL) 777
10 Denis MATSUKEVITCH (RUS) 779
11 Duje KEKEZ (CRO) 791
12 Oleg KHOTKOV (UKR) 795
13 Alexander ERLER (AUT) 811
14 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 893
15 Vladyslav ORLOV (UKR) 1001
16 George TSIVADZE (GEO) 1033
17 Oleg PRIHODKO (UKR) 1040
18 Vladimir KOROLEV (RUS) 1184
19 Calin MANDA (ROU) 1206
20 Darko BOJANOVIC (BIH) 1293

21 (Q) Edris FETISLEAM (ROU) 1218
22 (Q) Luca George TATOMIR (ROU) 1527
23 (Q) Nenad VLADUSIC (AUT) 1610
24 (Q) Razvan BOBLEAGA (ROU)
25 (Q) Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO)
26 (Q) Alexander PAVLIOUTCHENKOV (RUS)
27 (Q) Patryk KROLIK (POL)
28 (Q) Maurizio SPEZIALI (ITA)

29 (wc) Sorin Andrei IORDACHE (ROU)
30 (wc) Leonid MAZO (RUS)
31 (wc) Martins ROCENS (LAT)
32 (wc) Jan ZEDNIK (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,350 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F48 [December 18 | Antalya | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Edris Fetisleam (ROU/1) vs. Bye
Pavel Petrov (KAZ) d. Bruno Bernardini (ITA) 7-6(5) 6-0
Zura Tkemaladze (GEO) vs. Bye
Prashant Sawant (IND) vs. Bye

Dominik Nazaruk (POL/2) vs. Bye
Valentin Vanta (ROU) vs. Bye
Razvan Bobleaga (ROU) vs. Bye
Nikita Skibinskiy (RUS) vs. Bye

Luca George Tatomir (ROU/3) vs. Bye
Michelangelo Endrizzi (ITA) vs. Bye
Alessio Ravanelli (ITA) vs. Bye
Samuel Tell Gurary (USA) vs. Bye

Alexandru Vasile Manole (ROU/4) vs. Bye
Cristian Florentin Voinea (ROU) d. Dino Bonetta (CRO) 6-3 7-6(6)
Giorgi Javakhishvili (GEO) vs. Bye
Tudor Stefan Gheorghita (ROU) vs. Bye

Philip Aplienz (AUT/5) vs. Bye
Maurizio Speziali (ITA) d. Antun Vidak (CRO) 5-7 7-6(4) 6-1
Mihnea Bara (ROU) vs. Bye
Semen Tripolskiy (RUS) vs. Bye

Nenad Vladusic (AUT/6) vs. Bye
Daniel Cozma (ROU) vs. Bye
Vitomir Markovic (SRB) vs. Bye
Alexandru Ionel Stroe (ROU) vs. Bye

Egor Matvievici (MDA) vs. Bye
Gregorio Cordonnier (ARG) d. Valentin Dinca (ROU) 6-2 6-2
Patryk Krolik (POL) vs. Bye
Amar Avdovic (BIH) vs. Bye

Alberto Fossati (ITA) vs. Bye
Caspar Schuetze (GER) d. Danyal Ghani (ITA) 6-0 6-2
Alexander Pavlioutchenkov (RUS) vs. Bye
Nicolo Crespi (ITA) vs. Bye


2nd Round

Edris Fetisleam (ROU/1) d. Pavel Petrov (KAZ) 6-0 4-6 6-0
Zura Tkemaladze (GEO) d. Prashant Sawant (IND) 6-2 6-0

Valentin Vanta (ROU) d. Dominik Nazaruk (POL/2) 6-4 0-6 7-6(8)
Razvan Bobleaga (ROU) d. Nikita Skibinskiy (RUS) 6-0 6-0

Luca George Tatomir (ROU/3) d. Michelangelo Endrizzi (ITA) 6-3 6-2
Alessio Ravanelli (ITA) d. Samuel Tell Gurary (USA) 6-2 6-1

Alexandru Vasile Manole (ROU/4) d. Cristian Florentin Voinea (ROU) 2-6 6-3 1-1 ret.
Giorgi Javakhishvili (GEO) d. Tudor Stefan Gheorghita (ROU) 6-3 6-4

Maurizio Speziali (ITA) d. Philip Aplienz (AUT/5) 6-4 5-7 6-0
Semen Tripolskiy (RUS) d. Mihnea Bara (ROU) 7-5 7-6(7)

Nenad Vladusic (AUT/6) d. Daniel Cozma (ROU) 7-5 6-1
Vitomir Markovic (SRB) d. Alexandru Ionel Stroe (ROU) 7-5 6-0

Gregorio Cordonnier (ARG) d. Egor Matvievici (MDA) 6-3 6-3
Patryk Krolik (POL) d. Amar Avdovic (BIH) 6-4 7-5

Alberto Fossati (ITA) d. Caspar Schuetze (GER) 6-2 6-4
Alexander Pavlioutchenkov (RUS) d. Nicolo Crespi (ITA) 3-6 6-4 6-3


Final Round

Edris Fetisleam (ROU/1) d. Zura Tkemaladze (GEO) 6-1 6-3
Razvan Bobleaga (ROU) d. Valentin Vanta (ROU) 6-1 6-4
Luca George Tatomir (ROU/3) d. Alessio Ravanelli (ITA) 6-3 6-4
Giorgi Javakhishvili (GEO) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/4) 6-2 6-3
Maurizio Speziali (ITA) d. Semen Tripolskiy (RUS) 6-2 7-6(3)
Nenad Vladusic (AUT/6) d. Vitomir Markovic (SRB) 7-6(5) 7-6(2)
Patryk Krolik (POL) d. Gregorio Cordonnier (ARG) 7-6(3) 6-7(4) 6-2
Alexander Pavlioutchenkov (RUS) d. Alberto Fossati (ITA) 6-0 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,350 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F48 [December 18 | Antalya | Clay]

Doubles

1st Round

A.Pavlioutchenkov / M.Smola (RUS/POL/1) d. S.Gurary / G.Javakhishvili (USA/GEO/wc) 6-3 6-2
V.Orlov / G.Tsivadze (UKR/GEO) d. D.Kekez / A.Vidak (CRO) 6-3 6-4
G.Cordonnier / D.Gennaro (ARG) d. C.Schuetze / Z.Tkemaladze (GER/GEO/wc) 6-1 6-2
A.Chadaj / P.Krolik (POL) d. D.Bojanovic / A.Erler (BIH/AUT/4) 7-6(4) 6-3

B.Apostol / L.Tatomir (ROU) d. O.Kolisnyk / O.Prihodko (UKR/3) 5-7 6-3 10-5
G.Smits / C.Van Beem (NED) d. D.Matsukevitch / L.Mazo (RUS) 6-4 6-4
E.Fetisleam / C.Manda (ROU) d. O.Khotkov / V.Korolev (UKR/RUS) 6-3 6-7(2) 12-10
A.Fossati / M.Speziali (ITA/wc) d. V.Markovic / E.Matvievici (SRB/MDA/Alt) 6-3 6-7(6) 10-5

V.Markovic / E.Matvievici (SRB/MDA/Alt) replace V.Antonescu / C.Rodriguez (ROU/COL/2)


Quarterfinal

V.Orlov / G.Tsivadze (UKR/GEO) d. A.Pavlioutchenkov / M.Smola (RUS/POL/1) 2-6 6-4 10-6
A.Chadaj / P.Krolik (POL) d. G.Cordonnier / D.Gennaro (ARG) w.o
G.Smits / C.Van Beem (NED) d. B.Apostol / L.Tatomir (ROU) 3-2 ret.
E.Fetisleam / C.Manda (ROU) d. A.Fossati / M.Speziali (ITA/wc) 6-0 6-4


Semifinal

V.Orlov / G.Tsivadze (UKR/GEO) d. A.Chadaj / P.Krolik (POL) 6-2 6-2
G.Smits / C.Van Beem (NED) d. E.Fetisleam / C.Manda (ROU) 6-2 6-3


FINAL

G.Smits / C.Van Beem (NED) d. V.Orlov / G.Tsivadze (UKR/GEO) 7-6(2) 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,350 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F48 [December 18 | Antalya | Clay]

Main Draw

1st Round

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Razvan Bobleaga (ROU/Q) 6-1 1-0 ret.
Alexander Pavlioutchenkov (RUS/Q) d. Denis Matsukevitch (RUS) 6-4 1-0 ret.
Vladyslav Orlov (UKR) d. Nenad Vladusic (AUT/Q) 6-2 6-4
Olexiy Kolisnyk (UKR/5) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-3 6-2

Colin Van Beem (NED/3) d. Darko Bojanovic (BIH) 6-2 6-2
Giorgi Javakhishvili (GEO/Q) d. Leonid Mazo (RUS/wc) 7-6(4) 6-2
Martins Rocens (LAT/wc) d. Jan Zednik (CZE/wc) 3-6 6-3 6-4
Oleg Prihodko (UKR) d. Peter Bothwell (IRL/7) 6-2 2-6 7-6(4)

Adam Chadaj (POL/8) d. George Tsivadze (GEO) 6-3 3-6 6-0
Luca George Tatomir (ROU/Q) d. Patryk Krolik (POL/Q) 6-3 6-4
Edris Fetisleam (ROU/Q) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-4 3-1 ret.
Dante Gennaro (ARG/4) d. Maurizio Speziali (ITA/Q) 6-1 6-2

Maciej Smola (POL) d. Vasile Antonescu (ROU/6) 6-7(6) 6-4 6-2
Duje Kekez (CRO) d. Calin Manda (ROU) 6-1 6-3
Alexander Erler (AUT) d. Sorin Andrei Iordache (ROU/wc) 7-5 6-1
Bogdan Ionut Apostol (ROU) d. Dragos Dima (ROU/2) 6-2 6-3


2nd Round

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Alexander Pavlioutchenkov (RUS/Q) 6-0 6-0
Vladyslav Orlov (UKR) d. Olexiy Kolisnyk (UKR/5) 7-6(5) 6-1
Colin Van Beem (NED/3) d. Giorgi Javakhishvili (GEO/Q) 6-0 6-1
Oleg Prihodko (UKR) d. Martins Rocens (LAT/wc) 6-1 6-0

Adam Chadaj (POL/8) d. Luca George Tatomir (ROU/Q) 6-2 2-6 7-6(5)
Dante Gennaro (ARG/4) d. Edris Fetisleam (ROU/Q) 6-1 6-3
Maciej Smola (POL) d. Duje Kekez (CRO) 6-7(4) 6-3 6-2
Alexander Erler (AUT) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 6-3 6-1


Quarterfinal

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Vladyslav Orlov (UKR) 6-1 6-4
Oleg Prihodko (UKR) d. Colin Van Beem (NED/3) 6-1 6-2
Dante Gennaro (ARG/4) d. Adam Chadaj (POL/8) 6-3 6-3
Alexander Erler (AUT) d. Maciej Smola (POL) 6-2 6-1


Semifinal

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Oleg Prihodko (UKR) 6-3 6-3
Dante Gennaro (ARG/4) d. Alexander Erler (AUT) 6-2 4-6 6-4


FINAL

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Dante Gennaro (ARG/4) 6-2 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top