Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TURKEY F40

City : Antalya, Turkey
Date : 10-16 December 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Tak Khunn Wang (FRA)

Entry List

1 Oriol ROCA BATALLA (ESP) 251
2 Pavel KOTOV (RUS) 375
3 Sanjar FAYZIEV (UZB) 411
4 Nerman FATIC (BIH) 446
5 Jeroen VANNESTE (BEL) 453
6 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 538
7 Tadeas PAROULEK (CZE) 550
8 Dejan KATIC (SRB) 614
9 Wilson LEITE (BRA) 626
10 Dragos Nicolae MADARAS (SWE) 630
11 Maciej RAJSKI (POL) 640
12 Paul WOERNER (GER) 653
13 Maciej SMOLA (POL) 692
14 Oleg PRIHODKO (UKR) 705
15 Alexander WEIS (ITA) 833
16 Mick VELDHEER (NED) 870
17 Alessandro CEPPELLINI (ITA) 903
18 Alexander BOBORYKIN (RUS) 946
19 (SE) Bart STEVENS (NED) 1076
20 (SE) Vladimir KOROLEV (RUS) 1158

21 (Q) Gorazd SRBLJAK (MKD) 1007
22 (Q) Gibril DIARRA (AUT) 1012
23 (Q) Dan Alexandru TOMESCU (ROU) 1075
24 (Q) Daniil STRELCHENKO (UKR) 1738
25 (Q) Luigi SORRENTINO (ITA) 1746
26 (Q) Buvaysar GADAMAURI (BEL)
27 (Q) Michael GLOECKLER (AUT)
28 (Q) Arjun MEHROTRA (AUS)

29 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
30 (wc) Kayra KARGIN (TUR)
31 (wc) Tomas VANKO (SVK)
32 (wc) Ivan ZAYTSEV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F40 [December 10 | Antalya | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

George Botezan (ROU/1) d. Daniele Pasini (ITA/wc) 6-1 6-2
Arjun Mehrotra (AUS) d. Shahar Gabay (ISR) 6-1 6-1
Vlad Stoica (ROU) d. Vlad Cristian Niculae (ROU) 6-1 7-6(2)
Gerard Escandell Juan (ESP) d. Martins Rocens (LAT/14) 7-6(6) 6-2

Vladislav Melnic (ROU/2) d. Andras Necz (HUN) 3-6 6-3 7-6(3)
Michael Gloeckler (AUT) d. Egor Matvievici (MDA) 6-1 6-0
Daniil Gusev (RUS) d. Levent Evyapan (TUR/wc) 6-2 6-4
Besir Durguti (MKD/16) d. Daniil Savelev (RUS) 6-2 6-4

Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Ibrokhimjon Urinov (UZB) 6-0 6-1
Horst Rieder (ITA) d. Kaya Arinc (USA/wc) 6-4 6-1
Federico Lucini (ITA/wc) d. Ilia Liamkin (RUS) 6-2 6-3
Mateusz Terczynski (POL/11) d. Strahinja Pjeranovic (SRB) 6-1 6-1

Gibril Diarra (AUT/4) d. Paolo Dagnino (ITA) 6-2 7-6(1)
Mats Hermans (NED) d. Nenad Vladusic (AUT) 6-1 4-6 6-4
Gokberk Ergeneman (TUR) d. Amar Avdovic (BIH) 6-0 7-5
Mert Naci Turker (TUR/9) d. Davide Guerra (ITA) 6-3 6-2

Alexandru Vasile Manole (ROU/5) d. Vital Flurin Leuch (LIE) 6-3 6-1
Luigi Sorrentino (ITA) d. Riccardo Tavilla (ITA/wc) 6-0 6-2
Osmancan Soyler (TUR/wc) d. Sabit Suntic (SRB) 6-3 6-4
Sandro Kopp (AUT/10) d. Andrej Krajcik (SVK) 6-7(6) 7-5 6-4

Dan Alexandru Tomescu (ROU/6) d. Razvan Marius Codescu (ROU) 6-1 4-6 6-1
Mert Alkaya (TUR) d. Morad-Mackey Den Drijver (NED) 6-1 6-1
Cihan Akay (AUS) d. Davide Gabrielli (ITA/wc) 6-4 6-1
Viktor Nikitin (RUS) d. Pavle Daljev (SRB/13) 6-3 4-6 6-2

Chukang Wang (CHN/7) d. Zlatan Palazov (BUL) 7-6(3) 6-1
Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU) d. Igor Shrolik (RUS) 6-4 6-2
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Cesar Carmona (MEX) 6-1 6-0
Milos Vukovic (SRB/15) d. Mingyuan Yang (CHN) 7-5 6-3

Naoki Takeda (JPN/8) d. Igor Straatsma (NED) 6-2 7-6(4)
Luigi Castelletti (ITA/wc) d. Olimjon Nabiev (UZB) 4-6 6-3 6-2
Daniil Strelchenko (UKR) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-2 6-2
RunYu Zhao (CHN/12) d. Aleksa Djordjevic (SRB) 5-7 7-6(5) 7-6(5)


2nd Round

Arjun Mehrotra (AUS) d. George Botezan (ROU/1) 7-5 6-4
Gerard Escandell Juan (ESP) d. Vlad Stoica (ROU) 6-1 6-7(5) 6-3

Michael Gloeckler (AUT) d. Vladislav Melnic (ROU/2) 6-2 6-7(11) 7-6(5)
Besir Durguti (MKD/16) d. Daniil Gusev (RUS) 6-1 6-1

Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Horst Rieder (ITA) 6-2 6-3
Federico Lucini (ITA/wc) d. Mateusz Terczynski (POL/11) 6-2 6-2

Gibril Diarra (AUT/4) d. Mats Hermans (NED) 6-3 6-1
Gokberk Ergeneman (TUR) d. Mert Naci Turker (TUR/9) 7-5 6-3

Luigi Sorrentino (ITA) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/5) 6-3 6-3
Sandro Kopp (AUT/10) d. Osmancan Soyler (TUR/wc) 7-5 6-3

Dan Alexandru Tomescu (ROU/6) d. Mert Alkaya (TUR) 6-2 7-5
Viktor Nikitin (RUS) d. Cihan Akay (AUS) 6-3 6-1

Chukang Wang (CHN/7) d. Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU) 7-5 6-7(3) 7-6(6)
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Milos Vukovic (SRB/15) 6-4 6-1

Naoki Takeda (JPN/8) d. Luigi Castelletti (ITA/wc) 6-2 7-5
Daniil Strelchenko (UKR) d. RunYu Zhao (CHN/12) 6-2 6-2


Final Round

Arjun Mehrotra (AUS) d. Gerard Escandell Juan (ESP) 4-6 6-2 4-2 ret.
Michael Gloeckler (AUT) d. Besir Durguti (MKD/16) 6-2 6-2
Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Federico Lucini (ITA/wc) 3-6 6-2 6-1
Gibril Diarra (AUT/4) d. Gokberk Ergeneman (TUR) 7-6(7) 6-3
Luigi Sorrentino (ITA) d. Sandro Kopp (AUT/10) 6-0 6-3
Dan Alexandru Tomescu (ROU/6) d. Viktor Nikitin (RUS) 6-0 6-2
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Chukang Wang (CHN/7) 6-3 6-1
Daniil Strelchenko (UKR) d. Naoki Takeda (JPN/8) 7-5 7-6(5)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F40 [December 10 | Antalya | Clay]

Doubles

1st Round

A.Boborykin / S.Fayziev (RUS/UZB/1) d. C.Wang / M.Yang (CHN) 6-3 6-2
R.Codescu / V.Melnic (ROU) d. V.Dell'Elba / J.Lizariturry (ITA/ESP/wc) 7-6(5) 3-6 10-7
D.Madaras / T.Paroulek (SWE/CZE) d. O.Prihodko / M.Terczynski (UKR/POL) 7-6(8) 6-1
O.Nabiev / I.Urinov (UZB/Alt) d. A.Manole / D.Tomescu (ROU) 1-6 6-2 10-5

A.Ceppellini / A.Weis (ITA/4) d. B.Bilgin / O.Soyler (TUR/wc) 6-4 6-3
M.Hermans / B.Stevens (NED) d. M.Veldheer / P.Woerner (NED/GER) 6-2 6-2
V.Korolev / P.Kotov (RUS) d. G.Ergeneman / M.Turker (TUR) 6-2 6-2
T.Altuna / M.Rajski (TUR/POL/2) d. D.Katic / S.Pjeranovic (SRB/wc) 6-4 3-6 10-2

O.Nabiev / I.Urinov (UZB/Alt) replace N.Fatic / O.Roca Batalla (BIH/ESP/3)


Quarterfinal

A.Boborykin / S.Fayziev (RUS/UZB/1) d. R.Codescu / V.Melnic (ROU) 6-3 6-4
D.Madaras / T.Paroulek (SWE/CZE) d. O.Nabiev / I.Urinov (UZB/Alt) 6-3 6-1
M.Hermans / B.Stevens (NED) d. A.Ceppellini / A.Weis (ITA/4) w.o
V.Korolev / P.Kotov (RUS) d. T.Altuna / M.Rajski (TUR/POL/2) 3-6 6-3 10-3


Semifinal

D.Madaras / T.Paroulek (SWE/CZE) d. A.Boborykin / S.Fayziev (RUS/UZB/1) 7-5 6-7(3) 10-4
M.Hermans / B.Stevens (NED) d. V.Korolev / P.Kotov (RUS) 7-6(5) 6-4


FINAL

D.Madaras / T.Paroulek (SWE/CZE) d. M.Hermans / B.Stevens (NED) w.o
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F40 [December 10 | Antalya | Clay]

Main Draw

1st Round

Oriol Roca Batalla (ESP/1) d. Alexander Weis (ITA) 6-7(4) 6-2 6-3
Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) d. Daniil Strelchenko (UKR/Q) 6-0 6-2
Mick Veldheer (NED) d. Vladimir Korolev (RUS) 5-7 6-1 6-3
Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Paul Woerner (GER) 7-5 6-2

Oleg Prihodko (UKR) d. Sanjar Fayziev (UZB/3) 7-6(6) 6-4
Maciej Rajski (POL) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) 6-4 7-5
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Alexander Boborykin (RUS) 1-6 6-4 6-0
Jeroen Vanneste (BEL/5) d. Chukang Wang (CHN/L.L) 6-3 6-7(6) 7-5

Dejan Katic (SRB/8) d. Arjun Mehrotra (AUS/Q) 6-3 7-5
Besir Durguti (MKD/L.L) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-1 6-0
Gorazd Srbljak (MKD/Q) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-0 6-2
Nerman Fatic (BIH/4) d. Alessandro Ceppellini (ITA) 6-4 6-3

Ronald Slobodchikov (RUS/6) d. Luigi Sorrentino (ITA/Q) 6-2 6-2
Michael Gloeckler (AUT/Q) d. Ivan Zaytsev (RUS/wc) 6-1 7-5
Bart Stevens (NED) d. Kayra Kargin (TUR/wc) 6-1 6-0
Pavel Kotov (RUS/2) d. Gibril Diarra (AUT/Q) 6-1 4-6 6-1

Chukang Wang (CHN/L.L) replaces Maciej Smola (POL)
Besir Durguti (MKD/L.L) replaces Wilson Leite (BRA)


2nd Round

Oriol Roca Batalla (ESP/1) d. Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) 6-2 6-1
Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Mick Veldheer (NED) 5-7 6-4 6-2
Maciej Rajski (POL) d. Oleg Prihodko (UKR) 2-0 ret.
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Jeroen Vanneste (BEL/5) 6-4 6-3

Dejan Katic (SRB/8) d. Besir Durguti (MKD/L.L) 6-3 6-2
Gorazd Srbljak (MKD/Q) d. Nerman Fatic (BIH/4) w.o
Ronald Slobodchikov (RUS/6) d. Michael Gloeckler (AUT/Q) 7-5 6-1
Pavel Kotov (RUS/2) d. Bart Stevens (NED) 6-4 5-7 6-2


Quarterfinal

Oriol Roca Batalla (ESP/1) d. Tadeas Paroulek (CZE/7) 6-1 7-6(4)
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Maciej Rajski (POL) 4-6 6-4 6-4
Dejan Katic (SRB/8) d. Gorazd Srbljak (MKD/Q) 6-4 6-2
Ronald Slobodchikov (RUS/6) d. Pavel Kotov (RUS/2) 6-7(2) 6-3 6-4


Semifinal

Oriol Roca Batalla (ESP/1) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 7-5 6-2
Ronald Slobodchikov (RUS/6) d. Dejan Katic (SRB/8) 6-1 6-4


FINAL

Oriol Roca Batalla (ESP/1) d. Ronald Slobodchikov (RUS/6) 6-1 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top