Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 30 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Turkey F4
Location: Antalya, Turkey
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017443

Entry List
1 MORARU, Gabriel ROU 381 1
2 MASSON, Jeroen BEL 398 1
3 EYSSERIC, Jonathan FRA 481 1
4 MLENDEA, Andrei ROU 510 1
5 SABRY, Sherif EGY 531 1
6 STRATLING, Marc-Andre GER 559 1
7 ROCHE, Charles FRA 573 2
8 GORBAN, Andrei MDA 578 1
9 AUTHOM, Maxime BEL 585 1
10 MERTENS, Yannick BEL 597 1
11 HEMMES, Fred NED 603 1
12 RENARD, Alexandre FRA 608 1
13 TOSIC, Goran MNE 629 2
14 SOMOGYI, Alexander SVK 631 2
15 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 632 1
16 CIRIC, Nikola SRB 633 P 1
17 $ SETKIC, Aldin BIH 644 1
18 KLIER, David GER 649 2


Alternates
19 ABOU EL KHAIR, Motaz EGY 653 1
20 MECIR, Miloslav SVK 666 3
21 BALAZS, Attila HUN 672 1
22 BALAZS, Gyorgy HUN 674 1
23 MAAMOUN, Karim EGY 700 1
24 KELLNER, Adam HUN 719 1
25 KUNNAP, Mait EST 720 1
26 TRISKA, Karel CZE 743 1
27 BELIC, Luka CRO 756 1
28 BELAK, Robert SRB 773 1
29 TAUBERT, Patrick GER 828 1
30 ZEKIC, Miljan SRB 868 1
31 SANSONETTI, Federico URU 895 1
32 VAN SCHEPPINGEN, Dennis NED 904 1
33 WINTERMANTEL, Frank GER 911 1
34 BOSSEL, Adrien SUI 913 1
35 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 914 1
36 NEDELKO, Ivan RUS 920= 2
37 SIMPSON, Matt NZL 931 2
38 KUTAC, Roman CZE 958 2
39 KONECNY, Michal CZE 961= 1
40 ZORLU, Ergun TUR 982 1
41 CIUMAC, Andrei MDA 993 1
42 NAVRATIL, Michal CZE 1032 1
43 SATTANINO, Marco ITA 1063 2
44 NTAMAG, Alain FRA 1066 2
45 MELSKENS, Jacob DEN 1074= 1
46 FAVA, Andrea ITA 1076 2
47 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1113= 4
48 BELLA, Marco ITA 1120 3
49 KROMANN, Thomas DEN 1125= 1
50 MARQUES, Frederico POR 1129= 2
51 SIMONI, Marco ITA 1135 2
52 DE RIJKE, Remko NED 1141 3
53 SIKORA, Adrian SVK 1143= 1
54 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 1147 2
55 MARTIN, Andrej SVK 1181= 4
56 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 1181= 1
57 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1198= 1
58 REISSIG, Nicolas AUT 1204 1
59 SOTIRIU, Kristopher AUT 1215= 1
60 DEL BONIS, Federico ARG 1222= 1
61 KAMYNIN, Dmytro UKR 1240= 1
62 EZZ, Mahmoud EGY 1245 1
63 KEYSER, Harrison AUS 1250= 2
64 KOWALCZYK, Mateusz POL 1258= 3
65 DURAN, Guillermo ARG 1261= 1
66 VUKOVIC, Ivan CRO 1279= 3
67 MIJIC, Ivo GER 1298= 3
68 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1322= 1
69 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1322= 1
70 LESSIAK, Christoph AUT 1330 2
71 BEJTULAHI, Denis SRB 1336= 1
72 CARRESE, Valerio ITA 1344= 1
73 BONDAZ, Laurent ITA 1362 3
74 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1364= 2
75 KLEIN, Tobias GER 1390= 2
76 HORECNY, Matus SVK 1390= 1
77 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1404= 3
78 DE FAYS, Frederic BEL 1404= 1
79 MROZEK, Marek POL 1422= 1
80 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1428= 1
81 INZERILLO, Jerome FRA 1428= 1
82 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1447= 3
83 BONAMI, Maxime FRA 1468= 5
84 MOLLER, Rasmus DEN 1468= 1
85 DIMOV, Valentin BUL 1496= 1
86 MATESANZ-ARAGONES, Eduardo ESP 1502= 2
87 SPASOJEVIC, Filip SRB 1588= 1
88 BRADSHAW, Timothy GBR 1588= 1
89 SOFYAN, Harutyun ARM 1588= 1
90 EDLEFSEN, Nicholas USA 1588= 1
91 URRUTIA FUENTES, Laslo GER 1588= 1
92 STRUNNIKOV, Artem RUS 1679= 3
93 KADRIC, Zlatan BIH 1679= 1
94 LUSTYK, Jakub CZE 1733= 2
95 BARTH, George USA 1817= 3
96 ALOISI, Andrea ITA 1844= 3
97 VUKOV, Stefano CRO 1844= 3
98 RAGUZ, Robert CRO 1851= 1
99 ISAEV, Artem RUS 1860 2
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Mait KUNNAP (EST) (1) defeated Kirill KARPENKO (RUS) 6-2 6-0
Nikolai SOLOVIEV (RUS) defeated Marek MROZEK (POL) 6-4 6-4
Julien DUBAIL (BEL) defeated Thomas GILNER (GER) 6-2 6-0
Aleksandr AGAFONOV (UKR) (14) defeated Frederic DE FAYS (BEL) 6-2 6-2
Luka BELIC (CRO) (2) defeated Germain GIGOUNON (BEL) 6-0 6-1
Dzmitry YELISEYENKA (BLR) defeated Nikita GOSTEV (RUS) 6-2 6-4
Can Patrick KIZILTUNA (TUR) defeated Sviatoslav KNYAZEV (RUS) 6-3 4-6 6-1
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (15) defeated Marco DIERCKX (BEL) 4-6 7-6(0) 7-6(2)
Patrick TAUBERT (GER) (3) defeated Tomasz KRZYSZKOWSKI (POL) 6-2 6-1
Michal SEKULA (POL) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-0 6-1
Serghei KUPTSOV (MDA) defeated Ivan DEREPA (UKR) 3-6 7-6(5) 6-1
Jacob MELSKENS (DEN) (10) defeated Mario DIERCKX (BEL) 6-1 6-3
Miljan ZEKIC (SRB) (4) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 6-1 7-6(5)
David JEFLEA (AUS) defeated Zlatan KADRIC (BIH) 6-2 6-4
Tobias KLEIN (GER) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-4 1-6 6-3
Denis BEJTULAHI (SRB) (16) defeated Petar TOMASIC (CRO) 6-1 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (5) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 6-2 6-3
Tibor SIMIC (CRO) defeated Joakim Bay SIMONSEN (DEN) 7-5 6-4
Jakub LUSTYK (CZE) defeated Rasmus MOLLER (DEN) 6-4 6-3
Dmytro KAMYNIN (UKR) (13) defeated Mike STEINHERR (GER) 6-4 6-3
Federico SANSONETTI (URU) (6) defeated Ivan TSIGANOV (RUS) 6-3 6-2
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Igor KUZNETSOV (RUS) 6-3 6-0
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Roman BICEK (CZE) 6-0 6-1
Andrei CIUMAC (MDA) (9) defeated Cosmin GEORGESCU (ROU) 6-2 6-4
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (7) defeated Ura MUKOVOZ (RUS) 6-7(4) 6-3 6-1
Robert RAGUZ (CRO) defeated Andrey DERYAGIN (RUS) 6-2 6-0
Joe HATTO (LUX) defeated Ruslan CHOMAEV (RUS) 6-3 7-6(1)
Kristopher SOTIRIU (AUT) (12) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-1 6-4
Michal KONECNY (CZE) (8) defeated Tobias BLOMGREN (SWE) 6-1 6-0
Morgan LESUR (BEL) defeated Dmitry GRIGOROV (BLR) 6-0 6-0
Matthias KOLBE (GER) defeated Felix GRABS (GER) 2-6 6-4 6-2
Alexander VASIN (RUS) defeated Alain NTAMAG (FRA) (11) 6-4 6-3

2nd Round

Nikolai SOLOVIEV (RUS) defeated Mait KUNNAP (EST) (1) 6-2 6-4
Julien DUBAIL (BEL) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) (14) 4-6 7-5 6-1
Luka BELIC (CRO) (2) defeated Dzmitry YELISEYENKA (BLR) 6-1 6-1
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (15) defeated Can Patrick KIZILTUNA (TUR) 6-2 6-0
Patrick TAUBERT (GER) (3) defeated Michal SEKULA (POL) 6-0 6-1
Jacob MELSKENS (DEN) (10) defeated Serghei KUPTSOV (MDA) 6-3 6-1
Miljan ZEKIC (SRB) (4) defeated David JEFLEA (AUS) 4-6 6-1 6-4
Denis BEJTULAHI (SRB) (16) defeated Tobias KLEIN (GER) 7-6(4) 3-0 Retired
Adrien BOSSEL (SUI) (5) defeated Tibor SIMIC (CRO) 6-3 6-2
Jakub LUSTYK (CZE) defeated Dmytro KAMYNIN (UKR) (13) 6-2 4-6 6-4
Federico SANSONETTI (URU) (6) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 7-5 6-0
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Andrei CIUMAC (MDA) (9) 6-7(1) 6-1 6-3
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (7) defeated Robert RAGUZ (CRO) 5-7 7-5 7-5
Kristopher SOTIRIU (AUT) (12) defeated Joe HATTO (LUX) 6-2 6-3
Michal KONECNY (CZE) (8) defeated Morgan LESUR (BEL) 6-0 6-0
Alexander VASIN (RUS) defeated Matthias KOLBE (GER) 7-6(3) 6-2

3rd Round

Julien DUBAIL (BEL) defeated Nikolai SOLOVIEV (RUS) 6-3 4-6 6-1
Luka BELIC (CRO) (2) defeated Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (15) 6-1 6-4
Patrick TAUBERT (GER) (3) defeated Jacob MELSKENS (DEN) (10) 4-6 6-2 6-3
Denis BEJTULAHI (SRB) (16) defeated Miljan ZEKIC (SRB) (4) 7-5 6-4
Adrien BOSSEL (SUI) (5) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 6-2 6-2
Federico SANSONETTI (URU) (6) defeated Stepan KHOTULEV (RUS) 6-2 6-1
Kristopher SOTIRIU (AUT) (12) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (7) 6-1 6-2
Michal KONECNY (CZE) (8) defeated Alexander VASIN (RUS) 6-2 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099470&tournament=1100017443

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/3477/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-3 7-6(8)
Adrien BOSSEL (SUI) defeated David KLIER (GER) 7-6(5) 6-0
Fred HEMMES (NED) defeated Goran TOSIC (MNE) 5-1 Retired
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Kristopher SOTIRIU (AUT) 6-1 6-1
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Miljan ZEKIC (SRB) 6-2 6-1
Denis BEJTULAHI (SRB) defeated Michal KONECNY (CZE) 6-4 6-1
Aldin SETKIC (BIH) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 4-6 6-3 6-3
Patrick TAUBERT (GER) defeated Marc-Andre STRATLING (GER) (7) 4-0 Retired
Alexandre RENARD (FRA) defeated Sherif SABRY (EGY) (5) 6-2 6-0
Attila BALAZS (HUN) defeated Nikola CIRIC (SRB) 7-6(4) 6-2
Charles ROCHE (FRA) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-0 6-2
Federico SANSONETTI (URU) defeated Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) 6-3 6-2
Miloslav MECIR (SVK) defeated Andrei MLENDEA (ROU) (6) 7-5 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated Julien DUBAIL (BEL) 6-2 6-3
Alexander SOMOGYI (SVK) defeated Luka BELIC (CRO) 7-5 2-1 Retired
Jeroen MASSON (BEL) (2) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-1 6-2

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 6-3 6-1
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Fred HEMMES (NED) 5-7 7-5 6-4
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Denis BEJTULAHI (SRB) 6-3 6-0
Aldin SETKIC (BIH) defeated Patrick TAUBERT (GER) 6-3 6-4
Alexandre RENARD (FRA) defeated Attila BALAZS (HUN) 6-3 2-6 6-2
Federico SANSONETTI (URU) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-4 6-0
Yannick MERTENS (BEL) defeated Miloslav MECIR (SVK) 6-1 6-2
Alexander SOMOGYI (SVK) defeated Jeroen MASSON (BEL) (2) 6-3 6-1

Quarterfinal

Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Marsel ILHAN (TUR) (1) 6-3 6-2
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Aldin SETKIC (BIH) 6-3 6-3
Federico SANSONETTI (URU) defeated Alexandre RENARD (FRA) 6-1 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) 6-0 6-4

Semifinal

Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Andrei GORBAN (MDA) (8) 7-6(5) 1-6 7-5
Yannick MERTENS (BEL) defeated Federico SANSONETTI (URU) 6-2 6-3

Final

Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Yannick MERTENS (BEL) 4-6 6-3 6-4







http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?tournament=1100017443&event=1100099471

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/3477/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay]

Doubles Draw

1st Round

MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (1) defeated BEJTULAHI (SRB) / BELIC (CRO) 6-4 6-0
CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) defeated RENARD (FRA) / ROCHE (FRA) 6-2 7-5
MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated KLEIN (GER) / KLIER (GER) 6-4 6-4
MONTEFERRARIO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-4 6-4
MECIR (SVK) / SOMOGYI (SVK) defeated AGAFONOV (UKR) / CIUMAC (MDA) 6-3 6-2
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated AUTHOM (BEL) / DE FAYS (BEL) 6-1 6-4
SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE) defeated ALTUNA (TUR) / JELLALI (TUN) 6-3 6-4
HEMMES (NED) / KUNNAP (EST) (2) defeated EYSSERIC (FRA) / NTAMAG (FRA) 6-2 4-6 [10-4]

Quarterfinal

MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (1) defeated CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) 6-1 6-0
MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated MONTEFERRARIO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG) 2-6 7-5 [12-10]
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated MECIR (SVK) / SOMOGYI (SVK) 6-4 6-1
SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE) defeated HEMMES (NED) / KUNNAP (EST) (2) 6-0 7-6(2)

Semifinal

MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (1) 6-4 6-4
SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE) defeated MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (4) 6-1 6-2

Final

MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE) 6-1 6-0





http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099472&tournament=1100017443

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/3477/mdd.pdf
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts

·
Registered
Joined
·
26,125 Posts
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Klein retired again. :( He played only 4 tournaments the last two years.
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Konecny :yeah: just one game lost in two matches :)
Lustyk :yeah:

Ciumac :sad: lost in second round
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Haluk AKKOYUN (TUR)
Adrien BOSSEL (SUI) defeated David KLIER (GER) 7-6(5) 6-0
Goran TOSIC (MNE) Vs Fred HEMMES (NED)
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Kristopher SOTIRIU (AUT) 6-1 6-1
Gabriel MORARU (ROU) (3) Vs Miljan ZEKIC (SRB)
Denis BEJTULAHI (SRB) defeated Michal KONECNY (CZE) 6-4 6-1
Aldin SETKIC (BIH) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 4-6 6-3 6-3
Patrick TAUBERT (GER) Vs Marc-Andre STRATLING (GER) (7)
Sherif SABRY (EGY) (5) Vs Alexandre RENARD (FRA)
Attila BALAZS (HUN) defeated Nikola CIRIC (SRB) 7-6(4) 6-2
Charles ROCHE (FRA) Vs Issam JELLALI (TUN)
Federico SANSONETTI (URU) Vs Jonathan EYSSERIC (FRA) (4)
Andrei MLENDEA (ROU) (6) Vs Miloslav MECIR (SVK)
Julien DUBAIL (BEL) Vs Yannick MERTENS (BEL)
Alexander SOMOGYI (SVK) Vs Luka BELIC (CRO)
Ergun ZORLU (TUR) Vs Jeroen MASSON (BEL) (2)


Konecny :eek: how could you win the European Championship? :confused:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #13
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

they had a week off in Antalya for the Davis Cup. I wonder if some players spent a week there :cool:
and others went to Challengers, lot of them this week, some known players from the Futures circuit playing this week :)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

Good Luck:

Fred Hemmes Jr.
Gabriel Moraru
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #15
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-3 7-6(8)
Adrien BOSSEL (SUI) defeated David KLIER (GER) 7-6(5) 6-0
Fred HEMMES (NED) defeated Goran TOSIC (MNE) 5-1 Retired
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Kristopher SOTIRIU (AUT) 6-1 6-1
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Miljan ZEKIC (SRB) 6-2 6-1
Denis BEJTULAHI (SRB) defeated Michal KONECNY (CZE) 6-4 6-1
Aldin SETKIC (BIH) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 4-6 6-3 6-3
Patrick TAUBERT (GER) defeated Marc-Andre STRATLING (GER) (7) 4-0 Retired
Alexandre RENARD (FRA) defeated Sherif SABRY (EGY) (5) 6-2 6-0
Attila BALAZS (HUN) defeated Nikola CIRIC (SRB) 7-6(4) 6-2
Charles ROCHE (FRA) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-0 6-2
Federico SANSONETTI (URU) defeated Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) 6-3 6-2
Miloslav MECIR (SVK) defeated Andrei MLENDEA (ROU) (6) 7-5 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated Julien DUBAIL (BEL) 6-2 6-3
Alexander SOMOGYI (SVK) defeated Luka BELIC (CRO) 7-5 2-1 Retired
Jeroen MASSON (BEL) (2) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-1 6-2

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Adrien BOSSEL (SUI)
Fred HEMMES (NED) Vs Andrei GORBAN (MDA) (8)
Gabriel MORARU (ROU) (3) Vs Denis BEJTULAHI (SRB)
Aldin SETKIC (BIH) Vs Patrick TAUBERT (GER)
Alexandre RENARD (FRA) Vs Attila BALAZS (HUN)
Charles ROCHE (FRA) Vs Federico SANSONETTI (URU)
Miloslav MECIR (SVK) Vs Yannick MERTENS (BEL)
Alexander SOMOGYI (SVK) Vs Jeroen MASSON (BEL) (2)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #16
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

Sansonetti, Mecir, Somogyi :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
30 Posts
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

vamo arriba sansonetti ahora le tenemos que ganar al otro frances

:worship: Pablo Cuevas :worship:
:bigclap: Federico Sansonetti :bigclap:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #19
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 6-3 6-1
Andrei GORBAN (MDA) (8) defeated Fred HEMMES (NED) 5-7 7-5 6-4
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Denis BEJTULAHI (SRB) 6-3 6-0
Aldin SETKIC (BIH) defeated Patrick TAUBERT (GER) 6-3 6-4
Alexandre RENARD (FRA) defeated Attila BALAZS (HUN) 6-3 2-6 6-2
Federico SANSONETTI (URU) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-4 6-0
Yannick MERTENS (BEL) defeated Miloslav MECIR (SVK) 6-1 6-2
Alexander SOMOGYI (SVK) defeated Jeroen MASSON (BEL) (2) 6-3 6-1

Quarterfinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Andrei GORBAN (MDA) (8)
Gabriel MORARU (ROU) (3) Vs Aldin SETKIC (BIH)
Alexandre RENARD (FRA) Vs Federico SANSONETTI (URU)
Yannick MERTENS (BEL) Vs Alexander SOMOGYI (SVK)

Somogyi, Sansonetti :eek: :yeah:
Gorban :yeah:
Attila :sad:
The kitty :sad: (Mecir Jr. :p )
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #20
Re: Turkey F4 [April 14 - Antalya - Clay] Main Draw

Quarterfinal
MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (1) defeated CIRIC (SRB) / ZEKIC (SRB) 6-1 6-0
MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3) defeated MONTEFERRARIO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG) 2-6 7-5 [12-10]
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (4) defeated MECIR (SVK) / SOMOGYI (SVK) 6-4 6-1
SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE) defeated HEMMES (NED) / KUNNAP (EST) (2) 6-0 7-6(2)

Semifinal

MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (1) Vs MAAMOUN (EGY) / SABRY (EGY) (3)
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (4) Vs SETKIC (BIH) / TOSIC (MNE)
 
1 - 20 of 30 Posts
Top