Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TURKEY F33

City : Antalya, Turkey
Date : 22-28 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Javier Marti (ESP)

Entry List

1 Ivan NEDELKO (RUS) 248
2 Peter HELLER (GER) 306
3 Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 391
4 Riccardo BONADIO (ITA) 435
5 Jeroen VANNESTE (BEL) 448
6 Nik RAZBORSEK (SLO) 518
7 Dante GENNARO (ITA) 567
8 Hady HABIB (LBN) 619
9 Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 629
10 Wilson LEITE (BRA) 673
11 Mikhail KOROVIN (RUS) 781
12 Vasile ANTONESCU (ROU) 790
13 Shahin KHALEDAN (IRI) 795
14 Mike URBANIJA (SLO) 859
15 Mick VELDHEER (NED) 894
16 Koray KIRCI (TUR) 895
17 Alberto COLAS SANCHEZ (ESP) 1006
18 Christopher O'CONNELL (AUS) 1030
19 Gabriel DONEV (BUL) 1120
20 Mirko MARTINEZ (SUI) 1136

21 (Q) Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 1246
22 (Q) Vladimir KOROLEV (RUS) 1253
23 (Q) Edris FETISLEAM (ROU) 1336
24 (Q) Shendrit DEARI (MKD) 1473
25 (Q) Sandro KOPP (AUT) 1603
26 (Q) Vital Flurin LEUCH (LIE) 1618
27 (Q) Bogdan PAVEL (ROU)
28 (Q) Filippo SPEZIALI (ITA)

29 (wc) Titouan DROGUET (FRA) 1286
30 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
31 (wc) Kutsal KORKMAZ (TUR)
32 (wc) Klemen NIKOLAS (SLO)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F33 [October 22 | Antalya | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Benjamin Winter Lopez (ESP/1) vs. Bye
Mohammad Mirzaei (IRI) d. Jesse Paul Krattiger (SUI) 6-2 2-6 6-4
Antun Vidak (CRO) d. Nikolas Lahky (SVK) 4-6 6-3 6-0
Francesco Cano (ITA/10) vs. Bye

Vladimir Korolev (RUS/2) vs. Bye
Santiago Salazar (COL) d. Boryslaw Michalowski (POL) 6-4 4-2 ret.
Artsiom Bardzin (BLR) d. Leon C. Roider (AUT) 7-5 6-1
Besir Durguti (MKD/11) vs. Bye

Edris Fetisleam (ROU/3) vs. Bye
Bulut Ozcelik (TUR) d. Michael Jalpota (GBR) 6-1 6-0
Mathieu Garcia (FRA) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 6-7(5) 6-3 6-1
Gabriele Bosio (ITA/13) vs. Bye

Shendrit Deari (MKD/4) vs. Bye
Kerim Esiev (TUR) d. Nicholas White (GBR) 6-1 6-1
Mathys Erhard (FRA) d. Riccardo Masiero (ITA) 6-0 6-0
Mert Alkaya (TUR/9) vs. Bye

Hasan Ibrahim (GER/5) vs. Bye
Bogdan Pavel (ROU) d. Burak Bilgin (TUR) 7-5 6-0
Bastien Kolly (SUI) d. Kayra Kargin (TUR) 6-3 6-1
Razvan Marius Codescu (ROU/15) vs. Bye

Sandro Kopp (AUT/6) vs. Bye
Aliaksey Matsiush (BLR) d. Moaz Assaf (SYR) 6-1 6-3
Plamen Milushev (BUL) d. Sami Ben Abdennibi (SUI) 6-1 7-5
Sabit Suntic (SRB/14) vs. Bye

Juan Pablo Canas Garcia (ESP/7) vs. Bye
Lilian Marmousez (FRA) d. Giuseppe La Vela (ITA) 7-5 6-2
Filippo Speziali (ITA) d. Ajay Pruthvi Nemakal (IND) 6-2 6-2
Andrey Uvarov (RUS/12) vs. Bye

Vital Flurin Leuch (LIE/8) vs. Bye
Nicholas Adesalu (GBR) d. Masood Eisa-Beygi (CAN) 6-0 6-0
Martin Atanasov (BUL) d. Sercan Yesilova (TUR/wc) 6-1 6-0
Horst Rieder (ITA/16) d. Vitomir Markovic (SRB) 6-3 6-1


2nd Round

Benjamin Winter Lopez (ESP/1) d. Mohammad Mirzaei (IRI) 6-1 6-0
Antun Vidak (CRO) d. Francesco Cano (ITA/10) 4-6 6-3 7-6(3)

Vladimir Korolev (RUS/2) d. Santiago Salazar (COL) 6-1 6-1
Besir Durguti (MKD/11) d. Artsiom Bardzin (BLR) 6-2 6-4

Edris Fetisleam (ROU/3) d. Bulut Ozcelik (TUR) 6-4 6-4
Gabriele Bosio (ITA/13) d. Mathieu Garcia (FRA) 6-4 7-5

Shendrit Deari (MKD/4) d. Kerim Esiev (TUR) 6-0 6-3
Mathys Erhard (FRA) d. Mert Alkaya (TUR/9) 6-2 6-2

Bogdan Pavel (ROU) d. Hasan Ibrahim (GER/5) 6-0 6-2
Razvan Marius Codescu (ROU/15) d. Bastien Kolly (SUI) 6-3 7-5

Sandro Kopp (AUT/6) d. Aliaksey Matsiush (BLR) 6-1 6-1
Plamen Milushev (BUL) d. Sabit Suntic (SRB/14) 3-6 6-0 7-6(3)

Lilian Marmousez (FRA) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP/7) 7-6(5) 4-6 6-0
Filippo Speziali (ITA) d. Andrey Uvarov (RUS/12) 6-3 6-0

Vital Flurin Leuch (LIE/8) d. Nicholas Adesalu (GBR) 6-0 6-0
Horst Rieder (ITA/16) d. Martin Atanasov (BUL) 3-6 6-1 6-1


Final Round

Benjamin Winter Lopez (ESP/1) d. Antun Vidak (CRO) 6-2 2-6 6-2
Vladimir Korolev (RUS/2) d. Besir Durguti (MKD/11) 6-4 6-3
Edris Fetisleam (ROU/3) d. Gabriele Bosio (ITA/13) 6-3 6-1
Shendrit Deari (MKD/4) d. Mathys Erhard (FRA) 1-6 6-3 6-4
Bogdan Pavel (ROU) d. Razvan Marius Codescu (ROU/15) 6-4 7-6(4)
Sandro Kopp (AUT/6) d. Plamen Milushev (BUL) 6-2 6-2
Filippo Speziali (ITA) d. Lilian Marmousez (FRA) 7-5 ret.
Vital Flurin Leuch (LIE/8) d. Horst Rieder (ITA/16) 6-4 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F33 [October 22 | Antalya | Clay]

Doubles

1st Round

P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/1) d. M.Korovin / I.Nedelko (RUS) 6-0 6-4
E.Fetisleam / S.Khaledan (ROU/IRI) d. U.Akkoyun / M.Alkaya (TUR) 6-3 0-6 10-4
J.Canas Garcia / B.Winter Lopez (ESP) d. B.Bilgin / K.Korkmaz (TUR/wc) 6-2 6-0
G.Donev / P.Milushev (BUL/4) d. H.Habib / M.Martinez (LBN/SUI) 6-3 6-4

V.Antonescu / V-A.Ghilea (ROU/3) d. F.Cano / H.Rieder (ITA) 6-0 6-7(6) 10-4
S.Kopp / V.Leuch (AUT/LIE) d. K.Esiev / K.Kargin (TUR/wc) 6-1 6-3
V.Korolev / A.Uvarov (RUS) d. A.Bardzin / A.Matsiush (BLR/wc) 6-2 6-1
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. D.Gennaro / K.Kirci (ITA/TUR/2) 6-4 6-2


Quarterfinal

P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/1) d. E.Fetisleam / S.Khaledan (ROU/IRI) 6-0 6-1
G.Donev / P.Milushev (BUL/4) d. J.Canas Garcia / B.Winter Lopez (ESP) 6-3 7-5
V.Antonescu / V-A.Ghilea (ROU/3) d. S.Kopp / V.Leuch (AUT/LIE) 6-4 7-6(3)
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. V.Korolev / A.Uvarov (RUS) 4-6 7-6(4) 10-8


Semifinal

P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/1) d. G.Donev / P.Milushev (BUL/4) 6-2 6-3
V.Antonescu / V-A.Ghilea (ROU/3) d. N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) 6-4 6-4


FINAL

V.Antonescu / V-A.Ghilea (ROU/3) d. P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/1) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F33 [October 22 | Antalya | Clay]

Main Draw

1st Round

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Gabriel Donev (BUL) 7-5 1-6 6-4
Alberto Colas Sanchez (ESP) d. Kutsal Korkmaz (TUR/wc) 6-0 6-2
Mirko Martinez (SUI) d. Benjamin Winter Lopez (ESP/Q) 6-1 6-2
Dante Gennaro (ITA/7) d. Vital Flurin Leuch (LIE/Q) 6-3 6-3

Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Filippo Speziali (ITA/Q) 6-1 6-2
Vladimir Korolev (RUS/Q) d. Koray Kirci (TUR) 7-6(3) 6-1
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Klemen Nikolas (SLO/wc) 6-0 6-1
Hady Habib (LBN/8) d. Bogdan Pavel (ROU/Q) 7-6(2) 6-4

Nik Razborsek (SLO/6) d. Edris Fetisleam (ROU/Q) 6-4 6-1
Wilson Leite (BRA) d. Titouan Droguet (FRA/wc) 7-6(4) 4-6 6-2
Mike Urbanija (SLO) d. Vasile Antonescu (ROU) 7-6(3) 7-5
Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Mikhail Korovin (RUS) 6-2 6-2

Jeroen Vanneste (BEL/5) d. Shahin Khaledan (IRI) 2-6 7-6(3) 6-3
Sandro Kopp (AUT/Q) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-0 6-0
Mick Veldheer (NED) d. Shendrit Deari (MKD/Q) 6-2 6-0
Peter Heller (GER/2) d. Christopher O'Connell (AUS) 6-4 6-3


2nd Round

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Alberto Colas Sanchez (ESP) 6-4 6-3
Dante Gennaro (ITA/7) d. Mirko Martinez (SUI) 6-3 6-2
Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Vladimir Korolev (RUS/Q) 6-1 6-2
Hady Habib (LBN/8) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 6-4 6-7(4) 6-3

Nik Razborsek (SLO/6) d. Wilson Leite (BRA) 6-2 6-2
Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Mike Urbanija (SLO) 6-4 6-3
Jeroen Vanneste (BEL/5) d. Sandro Kopp (AUT/Q) 6-3 6-1
Peter Heller (GER/2) d. Mick Veldheer (NED) 6-1 6-1


Quarterfinal

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Dante Gennaro (ITA/7) 4-0 ret.
Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Hady Habib (LBN/8) 6-2 7-6(5)
Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Nik Razborsek (SLO/6) 6-3 7-5
Peter Heller (GER/2) d. Jeroen Vanneste (BEL/5) 6-1 6-2


Semifinal

Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Ivan Nedelko (RUS/1) 6-2 6-1
Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Peter Heller (GER/2) 2-0 ret.


FINAL

Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Riccardo Bonadio (ITA/4) 0-6 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top