Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TURKEY F32

City : Antalya, Turkey
Date : 15-21 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Jordi Samper-Montana (ESP)

Entry List

1 Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 405
2 Riccardo BONADIO (ITA) 430
3 Jeroen VANNESTE (BEL) 452
4 Nik RAZBORSEK (SLO) 516
5 Dante GENNARO (ITA) 526
6 Mathieu PERCHICOT (FRA) 562
7 Juan Pablo PAZ (ARG) 575
8 Vit KOPRIVA (CZE) 587
9 Christopher O'CONNELL (AUS) 600
10 Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 635
11 Hady HABIB (LBN) 642
12 Paul WOERNER (GER) 677
13 Dragos Nicolae MADARAS (SWE) 689
14 Tomas JIROUSEK (CZE) 791
15 Shahin KHALEDAN (IRI) 792
16 Antonio MASSARA (ITA) 800
17 Maxim RATNIUK (RUS) 801
18 Mike URBANIJA (SLO) 860
19 Mick VELDHEER (NED) 896
20 Timur KIYAMOV (RUS) 936

21 (Q) Tomas LISKA (SVK) 1014
22 (Q) Dan Alexandru TOMESCU (ROU) 1094
23 (Q) Gabriel DONEV (BUL) 1122
24 (Q) Edris FETISLEAM (ROU) 1340
25 (Q) Titouan DROGUET (FRA) 1353
26 (Q) Razvan Marius CODESCU (ROU) 1940
27 (Q) Niklas GUTTAU (GER)
28 (Q) Lucas HELLFRITSCH (GER)

29 (wc) Vladislav MELNIC (ROU) 1038
30 (wc) Mert Naci TURKER (TUR) 1344
31 (wc) Gokberk ERGENEMAN (TUR)
32 (wc) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F32 [October 15 | Antalya | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Tomas Liska (SVK/1) vs. Bye
Bjorn Nareyka (AUT) d. Aleksandar Tomas (AUT) 6-2 7-5
Bulut Ozcelik (TUR) d. Ivan Randjelovic (BIH) 7-6(4) 4-6 6-4
Christian Fellin (ITA) d. Riccardo Masiero (ITA) 3-6 6-4 7-5

Dan Alexandru Tomescu (ROU/2) vs. Bye
Philipp Storjohann (GER) d. Nicolas Grandjean (SUI) 6-1 6-3
Lukas Jirousek (CZE) d. Basaran Simsek (TUR/wc) 6-1 6-1
Jesse Paul Krattiger (SUI) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-4 6-1

Gabriel Donev (BUL/3) vs. Bye
Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) d. Caspar Schuetze (GER) 6-3 7-5
Plamen Milushev (BUL) d. Nicholas Adesalu (GBR) 6-1 6-1
Ruben Konings (NED/12) d. Antun Vidak (CRO) 4-6 7-6(5) 7-5

Louroi Martinez (SUI/4) vs. Bye
Friedrich Levin Sommerwerck (GER) d. Kutsal Korkmaz (TUR) 6-3 6-4
Lucas Hellfritsch (GER) d. Sorin Andrei Iordache (ROU) 6-2 3-0 ret.
Bastien Kolly (SUI) d. Besir Durguti (MKD/11) 6-3 6-0

Bart Stevens (NED/5) vs. Bye
Nemanja Malesevic (BIH) d. Burak Bilgin (TUR) 6-4 7-5
Umut Akkoyun (TUR) d. Florentin Garstenauer (AUT) 6-3 6-1
Razvan Marius Codescu (ROU/13) d. Philipp Sikorski (UKR) 6-1 6-1

Flemming Peters (GER/6) vs. Bye
Lilian Marmousez (FRA) d. Mathieu Garcia (FRA) 7-6(3) 6-3
Klemen Nikolas (SLO) d. Michael Jalpota (GBR) 6-3 2-6 6-3
Niklas Guttau (GER) d. Vital Flurin Leuch (LIE/10) 6-2 6-4

Edris Fetisleam (ROU/7) d. Cosmin Ontica (ROU) 4-6 6-3 6-2
Martin Atanasov (BUL) d. Peter Roessel (AUT) 6-2 6-1
Bogdan Pavel (ROU) d. Noel Larwig (GER) 7-5 6-3
Ilya Rudiukov (RUS) d. Edward Hubner (GBR/9) 2-6 6-1 6-2

Titouan Droguet (FRA/8) d. Mathys Erhard (FRA) 6-1 7-5
Samuel Puskar (SVK) d. Mohammad Mirzaei (IRI) 6-1 6-1
Nikolas Lahky (SVK) d. Kerim Esiev (TUR) 4-6 6-4 6-1
Sandro Kopp (AUT/14) d. Bernie Schranz (AUT) 7-6(4) 6-4


2nd Round

Tomas Liska (SVK/1) d. Bjorn Nareyka (AUT) 6-3 6-1
Bulut Ozcelik (TUR) d. Christian Fellin (ITA) 6-1 6-0

Dan Alexandru Tomescu (ROU/2) d. Philipp Storjohann (GER) 6-2 6-2
Jesse Paul Krattiger (SUI) d. Lukas Jirousek (CZE) 6-4 7-6(3)

Gabriel Donev (BUL/3) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 2-6 6-1 6-3
Plamen Milushev (BUL) d. Ruben Konings (NED/12) 6-2 6-2

Louroi Martinez (SUI/4) d. Friedrich Levin Sommerwerck (GER) 6-2 6-2
Lucas Hellfritsch (GER) d. Bastien Kolly (SUI) 7-5 6-3

Nemanja Malesevic (BIH) d. Bart Stevens (NED/5) 2-6 6-4 6-4
Razvan Marius Codescu (ROU/13) d. Umut Akkoyun (TUR) 6-1 6-1

Flemming Peters (GER/6) d. Lilian Marmousez (FRA) 6-3 6-4
Niklas Guttau (GER) d. Klemen Nikolas (SLO) 6-3 6-0

Edris Fetisleam (ROU/7) d. Martin Atanasov (BUL) 6-1 6-2
Bogdan Pavel (ROU) d. Ilya Rudiukov (RUS) 6-2 6-0

Titouan Droguet (FRA/8) d. Samuel Puskar (SVK) 1-6 7-5 6-2
Sandro Kopp (AUT/14) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-1 6-2


Final Round

Tomas Liska (SVK/1) d. Bulut Ozcelik (TUR) 6-0 6-0
Dan Alexandru Tomescu (ROU/2) d. Jesse Paul Krattiger (SUI) 6-2 6-0
Gabriel Donev (BUL/3) d. Plamen Milushev (BUL) 6-4 6-3
Lucas Hellfritsch (GER) d. Louroi Martinez (SUI/4) 6-4 6-2
Razvan Marius Codescu (ROU/13) d. Nemanja Malesevic (BIH) 6-3 6-3
Niklas Guttau (GER) d. Flemming Peters (GER/6) 6-1 6-3
Edris Fetisleam (ROU/7) d. Bogdan Pavel (ROU) 7-5 7-5
Titouan Droguet (FRA/8) d. Sandro Kopp (AUT/14) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F32 [October 15 | Antalya | Clay]

Doubles

1st Round

R.Bonadio / J.Vanneste (ITA/BEL/1) d. E.Fetisleam / V.Melnic (ROU) 3-6 7-6(3) 10-8
S.Kopp / V.Leuch (AUT/LIE) d. R.Schulte / P.Woerner (GER) 6-4 1-6 10-4
R.Codescu / D.Tomescu (ROU) d. B.Bilgin / M.Turker (TUR/wc) 6-3 3-6 10-5
T.Droguet / M.Perchicot (FRA) d. T.Kiyamov / M.Ratniuk (RUS/3) 7-6(5) 6-7(6) 10-7

B.Stevens / M.Veldheer (NED/4) d. G.Ergeneman / H.Habib (TUR/LBN) 7-6(4) 6-2
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. G.Donev / P.Milushev (BUL) 7-6(4) 6-3
V-A.Ghilea / S.Khaledan (ROU/IRI) d. K.Korkmaz / A.Prudnikau (TUR/BLR/wc) 6-0 6-2
D.Gennaro / J.Paz (ITA/ARG/2) d. U.Akkoyun / V.Niculescu (TUR/ROU/wc) 6-0 6-4


Quarterfinal

R.Bonadio / J.Vanneste (ITA/BEL/1) d. S.Kopp / V.Leuch (AUT/LIE) 6-2 7-5
T.Droguet / M.Perchicot (FRA) d. R.Codescu / D.Tomescu (ROU) 6-3 2-6 10-4
B.Stevens / M.Veldheer (NED/4) d. N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) 6-2 7-6(4)
V-A.Ghilea / S.Khaledan (ROU/IRI) d. D.Gennaro / J.Paz (ITA/ARG/2) 7-5 7-6(5)


Semifinal

R.Bonadio / J.Vanneste (ITA/BEL/1) d. T.Droguet / M.Perchicot (FRA) 6-2 6-1
V-A.Ghilea / S.Khaledan (ROU/IRI) d. B.Stevens / M.Veldheer (NED/4) 6-0 6-7(3) 10-5


FINAL

V-A.Ghilea / S.Khaledan (ROU/IRI) d. R.Bonadio / J.Vanneste (ITA/BEL/1) 2-6 6-2 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F32 [October 15 | Antalya | Clay]

Main Draw

1st Round

Christopher O'Connell (AUS) d. Jordi Samper-Montana (ESP/1) 7-5 6-2
Antonio Massara (ITA) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) 6-4 6-3
Mick Veldheer (NED) d. Maxim Ratniuk (RUS) 4-6 6-4 6-4
Juan Pablo Paz (ARG/7) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-2 6-0

Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Jeroen Vanneste (BEL/3) 6-1 6-1
Edris Fetisleam (ROU/Q) d. Titouan Droguet (FRA/Q) 6-4 6-3
Vladislav Melnic (ROU/wc) d. Tomas Jirousek (CZE) 3-6 6-4 7-5
Dante Gennaro (ITA/5) d. Mike Urbanija (SLO) 6-1 6-1

Paul Woerner (GER) d. Mathieu Perchicot (FRA/6) 6-4 6-0
Timur Kiyamov (RUS) d. Shahin Khaledan (IRI) 6-4 6-2
Gabriel Donev (BUL/Q) d. Razvan Marius Codescu (ROU/Q) 6-1 6-2
Nik Razborsek (SLO/4) d. Tomas Liska (SVK/Q) 6-4 6-2

Vit Kopriva (CZE/8) d. Lucas Hellfritsch (GER/Q) 6-1 6-0
Hady Habib (LBN) d. Niklas Guttau (GER/Q) 7-5 4-6 6-3
Gokberk Ergeneman (TUR/wc) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR/wc) 6-3 6-1
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 3-6 6-3 7-5


2nd Round

Antonio Massara (ITA) d. Christopher O'Connell (AUS) 6-4 6-3
Mick Veldheer (NED) d. Juan Pablo Paz (ARG/7) 6-4 6-3
Edris Fetisleam (ROU/Q) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 1-6 6-3 6-2
Dante Gennaro (ITA/5) d. Vladislav Melnic (ROU/wc) 6-4 6-3

Paul Woerner (GER) d. Timur Kiyamov (RUS) 7-5 6-2
Gabriel Donev (BUL/Q) d. Nik Razborsek (SLO/4) 6-4 6-4
Vit Kopriva (CZE/8) d. Hady Habib (LBN) 6-1 7-5
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Gokberk Ergeneman (TUR/wc) 6-1 6-2


Quarterfinal

Antonio Massara (ITA) d. Mick Veldheer (NED) 1-6 6-3 6-3
Dante Gennaro (ITA/5) d. Edris Fetisleam (ROU/Q) 6-2 6-4
Gabriel Donev (BUL/Q) d. Paul Woerner (GER) 7-6(5) 3-6 51 ret.
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Vit Kopriva (CZE/8) 6-0 6-2


Semifinal

Dante Gennaro (ITA/5) d. Antonio Massara (ITA) 6-0 6-2
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Gabriel Donev (BUL/Q) 6-4 7-6(6)


FINAL

Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Dante Gennaro (ITA/5) 6-2 7-6(4)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top