Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TURKEY F30

City : Antalya, Turkey
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Peter Torebko (GER)

Entry List

1 Aleksandar LAZOV (BUL) 435
2 Mate DELIC (CRO) 438
3 Jeroen VANNESTE (BEL) 452
4 Michael VRBENSKY (CZE) 543
5 Clement GEENS (BEL) 547
6 Juan Pablo PAZ (ARG) 577
7 Tadeas PAROULEK (CZE) 590
8 Christopher O'CONNELL (AUS) 600
9 Claudio FORTUNA (ITA) 716
10 Dejan KATIC (SRB) 757
11 Tomas JIROUSEK (CZE) 800
12 George VON MASSOW (GER) 839
13 Koray KIRCI (TUR) 892
14 Timur KIYAMOV (RUS) 909
15 Alexander BOBORYKIN (RUS) 925
16 Gorazd SRBLJAK (MKD) 1034
17 Erik CREPALDI (ITA) 1040
18 Vladislav MELNIC (ROU) 1061
19 Philipp SCHROLL (AUT) 1128
20 Vadim ALEKSEENKO (UKR) 1139

21 (Q) Lucas GERCH (GER) 855
22 (Q) Nicholas HORTON (AUS) 1316
23 (Q) Gabriele BOSIO (ITA) 1793
24 (Q) Ruben KONINGS (NED) 1798
25 (Q) Maurizio SPEZIALI (ITA) 1882
26 (Q) Niklas GUTTAU (GER)
27 (Q) Lucas HELLFRITSCH (GER)
28 (Q) Jordi WALDER (GER)

29 (wc) Cengiz AKSU (TUR) 1251
30 (wc) Mert Naci TURKER (TUR) 1334
31 (wc) Durukan DURMUS (TUR)
32 (wc) Sorin Andrei IORDACHE (ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F30 [October 01 | Antalya | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Lucas Gerch (GER/1) vs. Bye
Filippo Speziali (ITA) d. Nenad Vladusic (AUT) 6-3 6-3
Jonas Schaer (SUI) d. Pelle Boerma (GER) 3-0 ret.
Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) d. Jonathan Van Nieuwenhove (BEL) 5-7 6-4 6-4

Nicholas Horton (AUS/2) vs. Bye
Osmancan Soyler (TUR) d. Kerim Esiev (TUR) 6-1 6-3
Noah Prehn (GER) d. Rahul Shankar (IND) 6-4 6-1
Jim Walder (GER) d. Michelangelo Endrizzi (ITA) 6-2 6-1

Oleg Besednikov (RUS/3) vs. Bye
Niklas Guttau (GER) d. Neil Oberleitner (AUT) 6-3 6-4
Igor Panin (RUS/wc) d. Muhammet Furkan Guldas (TUR) 6-4 6-4
Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) d. Floris Podzimek (NED) 6-4 6-2

Ivan Ponomarenko (RUS/4) vs. Bye
Tomas Vanko (SVK/wc) d. Strahinja Pjeranovic (SRB) 6-2 6-2
Daniele Pasini (ITA) d. Kutsal Korkmaz (TUR/wc) 6-1 6-1
Maurizio Speziali (ITA/9) d. Bjorn Nareyka (AUT) 7-6(7) 6-3

Dmitry Myagkov (RUS/5) vs. Bye
Jordi Walder (GER) d. Dean Thurner (GER) 6-3 6-1
Bulut Ozcelik (TUR) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-1 6-1
Shunsuke Wakita (JPN/13) d. Giuseppe La Vela (ITA) 7-6(4) 6-3

Mert Alkaya (TUR/6) vs. Bye
Bernie Schranz (AUT) d. Federico Lucini (ITA) 6-1 6-3
Lucas Hellfritsch (GER) d. Sergey Ksenzov (RUS) 7-5 6-0
Gleb Mityurin (RUS) d. Ahmed Choudhary (PAK/11) 4-6 3-2 ret.

Gabriele Bosio (ITA/7) d. Charles Tzicas (BEL) 6-2 6-2
Linus Krohn (GER) d. Tathagat Charantimath (IND) 6-0 6-0
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Stratton Gilmore (USA) 6-0 6-2
Lorenzo Bresciani (ITA) d. Mohammad Abid Ali Khan Akbar (PAK/10) 0-6 6-3 6-1

Ruben Konings (NED/8) d. Cosmin Ontica (ROU) 6-4 6-1
Moritz Thiem (AUT) d. Mohammad Mirzaei (IRI) 6-3 7-5
Daniil Gusev (RUS) d. Kayra Kargin (TUR) 6-2 6-1
Noah Thurner (GER) d. Philip Bachmaier (AUT/12) 6-3 6-4


2nd Round

Lucas Gerch (GER/1) d. Filippo Speziali (ITA) 6-1 6-1
Jonas Schaer (SUI) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-2 6-3

Nicholas Horton (AUS/2) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-1 6-2
Jim Walder (GER) d. Noah Prehn (GER) 6-3 7-5

Niklas Guttau (GER) d. Oleg Besednikov (RUS/3) 7-5 6-0
Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) d. Igor Panin (RUS/wc) 6-1 6-1

Tomas Vanko (SVK/wc) d. Ivan Ponomarenko (RUS/4) 6-7(6) 6-3 6-4
Maurizio Speziali (ITA/9) d. Daniele Pasini (ITA) 6-4 6-4

Jordi Walder (GER) d. Dmitry Myagkov (RUS/5) 6-4 6-0
Bulut Ozcelik (TUR) d. Shunsuke Wakita (JPN/13) 7-5 6-2

Mert Alkaya (TUR/6) d. Bernie Schranz (AUT) 6-3 6-7(5) 6-4
Lucas Hellfritsch (GER) d. Gleb Mityurin (RUS) 6-3 6-1

Gabriele Bosio (ITA/7) d. Linus Krohn (GER) 6-7(3) 6-1 6-0
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Lorenzo Bresciani (ITA) 6-4 7-6(4)

Ruben Konings (NED/8) d. Moritz Thiem (AUT) 7-6(1) 6-2
Noah Thurner (GER) d. Daniil Gusev (RUS) 6-1 6-4


Final Round

Lucas Gerch (GER/1) d. Jonas Schaer (SUI) 6-4 6-4
Nicholas Horton (AUS/2) d. Jim Walder (GER) 6-3 6-0
Niklas Guttau (GER) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 6-3 6-0
Maurizio Speziali (ITA/9) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-0 6-3
Jordi Walder (GER) d. Bulut Ozcelik (TUR) 6-0 6-3
Lucas Hellfritsch (GER) d. Mert Alkaya (TUR/6) 6-3 6-2
Gabriele Bosio (ITA/7) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-2 6-2
Ruben Konings (NED/8) d. Noah Thurner (GER) 6-1 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F30 [October 01 | Antalya | Clay]

Doubles

1st Round

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. V.Alekseenko / O.Besednikov (UKR/RUS) 6-3 6-3
C.Geens / C.Tzicas (BEL) d. P.Schroll / S.Wakita (AUT/JPN) 7-6(5) 6-0
R.Konings / B.Stevens (NED) d. D.Myagkov / I.Ponomarenko (RUS) 7-6(3) 6-3
C.Aksu / M.Turker (TUR/4) d. L.Gerch / V.Melnic (GER/ROU) 6-4 6-3

T.Paroulek / M.Vrbensky (CZE/3) d. D.Katic / S.Pjeranovic (SRB/wc) 0-1 ret.
E.Crepaldi / K.Kirci (ITA/TUR) d. N.Guttau / G.Von Massow (GER) 7-5 7-6(5)
V.Niculescu / O.Soyler (ROU/TUR/wc) d. M.Blasko / T.Vanko (SVK/wc) 4-6 6-3 13-11
J.Paz / J.Vanneste (ARG/BEL/2) d. G.Bosio / M.Speziali (ITA) 6-4 6-2


Quarterfinal

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. C.Geens / C.Tzicas (BEL) 7-5 6-2
C.Aksu / M.Turker (TUR/4) d. R.Konings / B.Stevens (NED) 6-0 6-4
T.Paroulek / M.Vrbensky (CZE/3) d. E.Crepaldi / K.Kirci (ITA/TUR) 6-3 7-5
J.Paz / J.Vanneste (ARG/BEL/2) d. V.Niculescu / O.Soyler (ROU/TUR/wc) 6-0 6-2


Semifinal

C.Aksu / M.Turker (TUR/4) d. A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) w.o
J.Paz / J.Vanneste (ARG/BEL/2) d. T.Paroulek / M.Vrbensky (CZE/3) 7-6(8) 4-6 10-7


FINAL

J.Paz / J.Vanneste (ARG/BEL/2) d. C.Aksu / M.Turker (TUR/4) 7-6(4) 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F30 [October 01 | Antalya | Clay]

Main Draw

1st Round

Aleksandar Lazov (BUL/1) d. Philipp Schroll (AUT) 6-4 6-4
Lucas Gerch (GER/Q) d. Sorin Andrei Iordache (ROU/wc) 7-6(6) 6-4
Gorazd Srbljak (MKD) d. Durukan Durmus (TUR/wc) 6-1 6-1
Claudio Fortuna (ITA) d. Clement Geens (BEL/5) 7-6(4) 6-2

Jeroen Vanneste (BEL/3) d. Niklas Guttau (GER/Q) 6-2 6-3
George Von Massow (GER) d. Timur Kiyamov (RUS) 6-2 6-4
Maurizio Speziali (ITA/Q) d. Gabriele Bosio (ITA/Q) 6-4 6-7(13) 6-2
Christopher O'Connell (AUS/8) d. Erik Crepaldi (ITA) 7-5 6-3

Juan Pablo Paz (ARG/6) d. Alexander Boborykin (RUS) 6-2 6-1
Cengiz Aksu (TUR/wc) d. Ruben Konings (NED/Q) 6-0 6-1
Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Vadim Alekseenko (UKR) 6-4 3-6 6-2
Michael Vrbensky (CZE/4) d. Jordi Walder (GER/Q) 6-4 6-1

Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Dejan Katic (SRB) 7-6(2) 6-4
Koray Kirci (TUR) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-4 7-6(6)
Tomas Jirousek (CZE) d. Nicholas Horton (AUS/Q) 6-2 6-4
Vladislav Melnic (ROU) d. Mate Delic (CRO/2) 6-4 6-4


2nd Round

Lucas Gerch (GER/Q) d. Aleksandar Lazov (BUL/1) 6-7(5) 6-3 6-3
Claudio Fortuna (ITA) d. Gorazd Srbljak (MKD) 6-4 5-7 6-2
George Von Massow (GER) d. Jeroen Vanneste (BEL/3) 6-3 6-2
Christopher O'Connell (AUS/8) d. Maurizio Speziali (ITA/Q) 6-4 6-1

Juan Pablo Paz (ARG/6) d. Cengiz Aksu (TUR/wc) 5-7 6-4 6-0
Michael Vrbensky (CZE/4) d. Lucas Hellfritsch (GER/Q) 6-4 6-2
Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Koray Kirci (TUR) 7-5 6-4
Tomas Jirousek (CZE) d. Vladislav Melnic (ROU) 6-4 6-4


Quarterfinal

Lucas Gerch (GER/Q) d. Claudio Fortuna (ITA) w.o
George Von Massow (GER) d. Christopher O'Connell (AUS/8) 6-4 6-3
Juan Pablo Paz (ARG/6) d. Michael Vrbensky (CZE/4) 6-2 6-2
Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-3 6-4


Semifinal

George Von Massow (GER) d. Lucas Gerch (GER/Q) 7-6(5) 6-7(6) 6-4
Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Juan Pablo Paz (ARG/6) 6-2 6-1


FINAL

George Von Massow (GER) d. Tadeas Paroulek (CZE/7) 6-4 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top