Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 54 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Turkey F3
Location: Antalya, Turkey
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017010

Entry List
1 SERGEYEV, Ivan UKR 275 1
2 ILHAN, Marsel TUR 292 1
3 LOJDA, Dusan CZE 349 1
4 VEJMELKA, Adam CZE 372 1
5 MORARU, Gabriel ROU 373 1
6 KON, Alejandro ARG 489 1
7 SEATOR, Edward GBR 502 1
8 MLENDEA, Andrei ROU 517 1
9 BROWN, Dustin JAM 528 1
10 NOVAK, David CZE 567 1
11 GORBAN, Andrei MDA 582 1
12 SIEBER, Marc GER 596 1
13 MERTENS, Yannick BEL 598 1
14 GAWRON, Marcin POL 602 1
15 HEMMES, Fred NED 608 1
16 KAROL, Dusan CZE 621 1
17 GODLEWSKI, Robert POL 628 1
18 KLIER, David GER 634 1


Alternates
19 SABAU, Razvan ROU 643 1
20 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 648 1
21 GUENAT, Mathieu SUI 654 1
22 WIESLER, Andre GER 662 1
23 STOEHR, Daniel GER 685 1
24 $ SETKIC, Aldin BIH 690= 1
25 KRETSCHMER, Gero GER 695 2
26 KUSHEV, Ilia BUL 711 1
27 ZEMAN, Filip CZE 734 1
28 SCHOOREL, Thomas NED 743 1
29 GORANSSON, Tim SWE 759 1
30 GASPARYAN, Ervand RUS 773 1
31 KUTAC, Roman CZE 774= 2
32 IDMBAREK, Yassine MAR 819 2
33 PLOTNIY, Andrei RUS 825 1
34 TAUBERT, Patrick GER 837= 1
35 DI MEO, Giulio ITA 839= 3
36 HADAD, Amir ISR 839= 2
37 FATTAR, Anas MAR 842= 1
38 OWSIAN, Kacper POL 857 1
39 ZEKIC, Miljan SRB 872= 3
40 FUFYGIN, Mikhail RUS 883= 1
41 LUCASSEN, Peter NED 898 2
42 SANSONETTI, Federico URU 901= 1
43 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 920= 1
44 KARUSEVICH, Vladimir RUS 943 1
45 COX, Daniel GBR 957 1
46 MARIC, Aleksandar BIH 958 1
47 SESSAGESIMI, Dylan SUI 983 1
48 GROZDANOV, Tihomir BUL 988= 1
49 ZORLU, Ergun TUR 995= 1
50 CIUMAC, Andrei MDA 997= 1
51 STEINBERGER, Peter GER 1010= 1
52 FEAVER, James GBR 1021= 3
53 PAVAL, Costin ROU 1027= 1
54 SATTANINO, Marco ITA 1048 2
55 JAZIRI, Malek TUN 1053= 1
56 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 1072= 1
57 FAVA, Andrea ITA 1083= 3
58 DEDEN, Kevin GER 1098= 1
59 DE RIJKE, Remko NED 1104= 4
60 SIMONI, Marco ITA 1119= 2
61 BELLA, Marco ITA 1127= 3
62 KROMANN, Thomas DEN 1127= 1
63 PIROZZI, Giacomo ITA 1127= 2
64 MARQUES, Frederico POR 1143= 1
65 NICODIM, Octavian ROU 1152= 1
66 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1176= 3
67 FALGHERI, Andrea ITA 1180= 3
68 ROSHARDT, Robin SUI 1180= 3
69 MARTIN, Andrej SVK 1197= 4
70 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1197= 1
71 KAMYNIN, Dmytro UKR 1233= 1
72 SMETHURST, Daniel GBR 1233= 1
73 ALEKSEENKO, Vadim UKR 1233= 1
74 NYLEN, David SWE 1233= 1
75 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1255= 1
76 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1255= 1
77 MILTON, Joshua GBR 1255= 1
78 DURAN, Guillermo ARG 1255= 1
79 VUKOVIC, Ivan CRO 1274= 3
80 OOSTDAM, Roel NED 1289= 1
81 BONDAZ, Laurent ITA 1289= 3
82 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1315= 4
83 KAPAS, Andriej POL 1315= 1
84 CONSTANTIN, Alin-Mihai ROU 1315= 2
85 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1315= 1
86 KLOER, Sascha GER 1315= 1
87 BONAMI, Maxime FRA 1315= 4
88 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1315= 1
89 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1315= 1
90 FRANSEN, Stephan NED 1363= 1
91 BEJTULAHI, Denis SRB 1363= 1
92 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1408= 1
93 LEVINE, Andrei RUS 1408= 1
94 MOLLER, Rasmus DEN 1408= 1
95 TORRONI, Giulio ITA 1408= 3
96 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1408= 1
97 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1408= 1
98 CARRESE, Valerio ITA 1408= 3
99 ZHURAVSKI, Stanislav RUS 1408= 1
100 SOUSA, Pedro POR 1408= 1
101 BRAND, Phillippe NED 1502= 1
102 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1502= 2
103 INZERILLO, Jerome FRA 1502= 2
104 STABINS, Krisjanis LAT 1502= 1
105 SZMIGIEL, Mateusz POL 1502= 1
106 RIZZO, Claudio ITA 1502= 3
107 BARTH, George USA 1502= 6
108 ZOUTENDIJK, Arko NED 1502= 1
109 KROCSKO, Krisztian HUN 1502= 1
110 ROSENHOLM, Patrik SWE 1502= 1
111 YUKSEL, Anil NED 1502= 1
112 MASHIACH, Almog ISR 1502= 1
113 MUZALEWSKI, Krzystof POL 1502= 1
114 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1502= 3
115 GRUSIECKI, Andrzej POL 1502= 1
116 LUSTYK, Jakub CZE 1502= 1
117 WODNICKI, Lukasz POL 1502= 1
118 HODOROV, Tomer ISR 1502= 1
119 VUKOV, Stefano CRO 1502= 4
120 STEINHERR, Mike GER 1502= 3
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Lukasz WODNICKI (POL) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (1) 6-2 6-2
Andrei George DARABAN (ROU) defeated Farhad SANE (IRI) 6-2 7-5
Mariano PETTIGROSSO (ARG) defeated Christoph RADECKE (GER) 4-6 6-4 6-0
Almog MASHIACH (ISR) defeated Fredrik PETERSON (SWE) 6-3 6-0
Baris ERGUDEN (TUR) defeated Sebastian WEBER (GER) 7-5 6-0
Maxime BRAECKMAN (BEL) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-4 6-2
Sergiy MYROPOLSKY (UKR) defeated Fabian SCHMID (GER) 6-4 6-3
Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Tomer HODOROV (ISR) 7-6(4) 6-2
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Thomas-Cristian HODEL (ROU) 6-2 6-2
Denis MILCHENKO (UKR) defeated Oscar AXELSSON (SWE) 6-1 6-2
Constantin-Cristian TANASE (ROU) defeated Jacob AVELLAN (SWE) 6-3 6-2
Barkin YALCINKALE (TUR) defeated Ivan IVANOV (RUS) 6-4 Retired
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Onur TOPRAK (TUR) 6-4 6-0
Andrzej GRUSIECKI (POL) defeated Viktor SHARSHON (UKR) 6-2 6-0
Markus INGOLD (GER) defeated Gianni KUBIN (TUR) 6-2 6-3
Andrei PLOTNIY (RUS) (12) defeated Peter LUCASSEN (NED) 4-6 6-0 6-1
Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) defeated Razvan SABAU (ROU) (3) 3-6 4-1 Retired
Roman KISLIANSKI (RUS) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-0 6-2
Nicholas EDLEFSEN (USA) defeated Tobias REITZ (GER) 6-3 Retired
Jeremy JAHN (GER) defeated Bogdan REZETS (RUS) 6-0 6-0
Tomasz KRZYSZKOWSKI (POL) defeated Adam BZEZINSKY (ISR) 6-2 7-5
Nikita SOIFER (ISR) defeated Anton ANDERSSON (SWE) 2-6 6-4 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Dariusz LIPKA (POL) 6-3 7-5
Benjamin DRACOS (FRA) (10) defeated Kevin DEDEN (GER) 7-6(11) 6-3
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Nicolas ARRELLAGA (PAR) 6-1 6-1
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-0 6-0
David JEFLEA (AUS) defeated Stanislav GOTMAN (UKR) 1-6 6-3 6-4
Arsen ASANOV (UZB) defeated Jordy LOOMAN (NED) 6-3 4-6 6-3
Dylan SESSAGESIMI (SUI) defeated Sebastian BAETTGER (GER) 6-0 6-0
Benjamin GROS (FRA) defeated Sergey BURLAKOV (RUS) 7-6(4) 6-4
Daniel COX (GBR) defeated Goksu CILOGLU (TUR) 6-2 6-1
Anas FATTAR (MAR) (13) defeated Alexandru-Raul LAZAR (ROU) 6-2 1-6 6-3
Daniel STOEHR (GER) (5) defeated Dmitriy BORODKIN (KAZ) 6-0 6-0
Ilhan MUTLU (TUR) defeated Fabio BADRA (JOR) 6-2 2-6 7-6(9)
Peter STEINBERGER (GER) defeated Khaled NAFFA (JOR) 6-3 6-1
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-4 1-6 7-6(5)
Costin PAVAL (ROU) defeated Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) 6-2 6-0
Florian FARNLEITNER (AUT) defeated Sergio SIKHARULIDZE (GEO) 7-5 6-0
Adrian VODISLAV (ROU) defeated Alp GOLCUKLU (TUR) 6-1 6-0
Kacper OWSIAN (POL) (14) defeated Orcun SEYREK (TUR) 6-2 6-2
Mathieu GUENAT (SUI) (6) defeated Krzystof MUZALEWSKI (POL) 6-0 6-1
Szymon TATARCZYK (POL) defeated Sebastian VAINIKKA (SWE) 6-4 2-6 6-4
Soren WEDEGE (DEN) defeated Steffen SKOPP (GER) 6-0 6-1
Piotr ZIELINSKI (POL) defeated Sascha KLOER (GER) 2-1 Retired
Artem GORBACHEVSKIY (RUS) defeated Georgy BURTSEV (RUS) 6-3 6-1
Alexander VASIN (RUS) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-3 6-2
Daniel SMETHURST (GBR) defeated Ivan TSIGANOV (RUS) 6-2 7-5
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-2 6-0
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Adem OZMERAL (TUR) 6-3 6-4
Goncalo FALCAO (POR) defeated Patrick LINKE (AUT) 6-3 6-4
Daniel WINNEMISSER (GER) defeated Anders LINDSTROM (SWE) 6-4 6-2
Joshua MILTON (GBR) defeated Timofey SKRIPKIN (RUS) 6-0 6-0
Issam JELLALI (TUN) defeated Konstantin BATSUEV (UKR) 6-1 6-0
Dmytro KAMYNIN (UKR) defeated Andrei SAVULESCU (ROU) 6-3 6-2
Nils LANGER (GER) defeated Pavel LIPKA (POL) 6-3 6-2
Olaf DE WEERDT (BEL) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) (15) 7-6(4) 2-6 6-3
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Ross HENSON (GBR) 6-0 6-0
Mario DIERCKX (BEL) defeated Laurent PAILLUSSEAU (FRA) 6-0 6-0
Korhan Ural ATES (TUR) defeated Tareq TALAL SHKAKWA (JOR) 6-4 2-6 7-5
Alexander SAJONZ (SWE) defeated Il'ja KOVALEV (RUS) 6-4 6-3
Tuna ALTUNA (TUR) defeated Jelle VANHEE (BEL) 6-3 6-1
Irakli DSHANDSHGAVA (AUT) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-4 6-4
Ryan AGAR (AUS) defeated Andriej KAPAS (POL) 6-4 1-6 6-4
Patrick TAUBERT (GER) (11) defeated Kristoffer SCHIMPF (GER) 6-0 6-2

2nd Round

Lukasz WODNICKI (POL) defeated Andrei George DARABAN (ROU) 3-6 6-2 6-4
Mariano PETTIGROSSO (ARG) defeated Almog MASHIACH (ISR) 6-3 6-0
Maxime BRAECKMAN (BEL) defeated Baris ERGUDEN (TUR) 6-2 6-4
Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Sergiy MYROPOLSKY (UKR) 6-1 6-1
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Denis MILCHENKO (UKR) 6-2 6-0
Constantin-Cristian TANASE (ROU) defeated Barkin YALCINKALE (TUR) 6-2 6-1
Andrzej GRUSIECKI (POL) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 7-6(2) 6-1
Andrei PLOTNIY (RUS) (12) defeated Markus INGOLD (GER) 6-2 7-5
Roman KISLIANSKI (RUS) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 7-5 6-0
Jeremy JAHN (GER) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 6-2 6-2
Tomasz KRZYSZKOWSKI (POL) defeated Nikita SOIFER (ISR) 6-2 6-1
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Benjamin DRACOS (FRA) (10) 0-6 7-5 6-3
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Evthimios KARALIOLIOS (NED) 6-3 6-4
Arsen ASANOV (UZB) defeated David JEFLEA (AUS) 6-0 6-0
Dylan SESSAGESIMI (SUI) defeated Benjamin GROS (FRA) 6-1 6-1
Daniel COX (GBR) defeated Anas FATTAR (MAR) (13) 7-6(2) 6-4
Daniel STOEHR (GER) (5) defeated Ilhan MUTLU (TUR) 6-3 6-4
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Peter STEINBERGER (GER) 6-3 6-0
Florian FARNLEITNER (AUT) defeated Costin PAVAL (ROU) 7-6(5) 7-5
Kacper OWSIAN (POL) (14) defeated Adrian VODISLAV (ROU) 6-3 6-3
Mathieu GUENAT (SUI) (6) defeated Szymon TATARCZYK (POL) 6-1 6-0
Piotr ZIELINSKI (POL) defeated Soren WEDEGE (DEN) 7-6(7) 6-4
Alexander VASIN (RUS) defeated Artem GORBACHEVSKIY (RUS) 6-3 6-1
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Daniel SMETHURST (GBR) 6-2 6-1
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Goncalo FALCAO (POR) 4-6 6-3 6-3
Joshua MILTON (GBR) defeated Daniel WINNEMISSER (GER) 6-3 6-3
Issam JELLALI (TUN) defeated Dmytro KAMYNIN (UKR) 5-7 6-2 6-2
Nils LANGER (GER) defeated Olaf DE WEERDT (BEL) 6-1 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Mario DIERCKX (BEL) 6-1 6-4
Alexander SAJONZ (SWE) defeated Korhan Ural ATES (TUR) 6-2 6-3
Tuna ALTUNA (TUR) defeated Irakli DSHANDSHGAVA (AUT) 6-3 3-6 6-2
Patrick TAUBERT (GER) (11) defeated Ryan AGAR (AUS) 7-5 1-0 Retired

3rd Round

Mariano PETTIGROSSO (ARG) defeated Lukasz WODNICKI (POL) 6-1 6-1
Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Maxime BRAECKMAN (BEL) 6-2 6-2
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Constantin-Cristian TANASE (ROU) 6-1 6-4
Andrei PLOTNIY (RUS) (12) defeated Andrzej GRUSIECKI (POL) 6-4 7-5
Jeremy JAHN (GER) defeated Roman KISLIANSKI (RUS) 7-6(5) 4-6 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Tomasz KRZYSZKOWSKI (POL) 5-7 6-1 6-2
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Arsen ASANOV (UZB) 7-5 6-0
Daniel COX (GBR) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) 7-5 6-2
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Daniel STOEHR (GER) (5) 0-6 6-4 7-5
Kacper OWSIAN (POL) (14) defeated Florian FARNLEITNER (AUT) 1-6 7-5 6-3
Piotr ZIELINSKI (POL) defeated Mathieu GUENAT (SUI) (6) 7-6(4) 6-4
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Alexander VASIN (RUS) 6-2 6-2
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Joshua MILTON (GBR) 7-5 6-2
Nils LANGER (GER) defeated Issam JELLALI (TUN) 6-4 6-4
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Alexander SAJONZ (SWE) 6-0 6-0
Patrick TAUBERT (GER) (11) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-4 6-2

4th Round

Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Mariano PETTIGROSSO (ARG) 6-2 2-6 6-4
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) (12) 7-5 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Jeremy JAHN (GER) 4-6 6-2 6-2
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Daniel COX (GBR) 6-2 6-3
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Kacper OWSIAN (POL) (14) 6-4 6-4
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Piotr ZIELINSKI (POL) 6-2 6-3
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Nils LANGER (GER) 6-0 6-0
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Patrick TAUBERT (GER) (11) 3-6 7-6(5) 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096747&tournament=1100017010

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/709/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) defeated Dusan KAROL (CZE) 6-1 6-1
Aldin SETKIC (BIH) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-2 6-0
Robert GODLEWSKI (POL) defeated Miliaan NIESTEN (NED) 7-6(4) 7-6(7)
Adam VEJMELKA (CZE) (5) defeated Andrei MLENDEA (ROU) 6-2 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated Dusan LOJDA (CZE) (4) 5-7 7-5 6-3
David KLIER (GER) defeated Filip ZEMAN (CZE) 6-2 2-6 6-3
Andrei GORBAN (MDA) defeated Andre WIESLER (GER) 6-3 6-1
Alejandro KON (ARG) (8) defeated Fred HEMMES (NED) 6-4 4-6 7-5
Jeroen MASSON (BEL) (7) defeated Tim GORANSSON (SWE) 7-6(5) 6-1
Federico SANSONETTI (URU) defeated Serkan-Akin DILEK (TUR) 6-1 6-1
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Edward SEATOR (GBR) 6-4 6-4
Marsel ILHAN (TUR) (3) defeated Marc SIEBER (GER) 6-2 6-3
Marcin GAWRON (POL) defeated Gabriel MORARU (ROU) (6) 5-7 4-2 Retired
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Erkin ALIYEV (AZE) 6-2 6-0
David NOVAK (CZE) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-2 7-6(4)
Dustin BROWN (JAM) defeated Ivan SERGEYEV (UKR) (2) 7-6(5) 4-6 6-3

2nd Round

Aldin SETKIC (BIH) defeated Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) 7-6(3) 4-6 6-2
Adam VEJMELKA (CZE) (5) defeated Robert GODLEWSKI (POL) 7-5 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated David KLIER (GER) 7-5 6-4
Andrei GORBAN (MDA) defeated Alejandro KON (ARG) (8) 1-6 6-3 6-1
Jeroen MASSON (BEL) (7) defeated Federico SANSONETTI (URU) 6-0 7-5
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Marsel ILHAN (TUR) (3) 4-6 7-5 6-4
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Marcin GAWRON (POL) 6-2 6-4
Dustin BROWN (JAM) defeated David NOVAK (CZE) 6-1 6-4

Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (5) defeated Aldin SETKIC (BIH) 7-5 3-2 Retired
Andrei GORBAN (MDA) defeated Yannick MERTENS (BEL) 6-3 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Jeroen MASSON (BEL) (7) 7-6(3) 1-2 Retired
Dustin BROWN (JAM) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-3 6-2

Semifinal

Andrei GORBAN (MDA) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (5) 7-5 7-6(2)
Dustin BROWN (JAM) defeated Thomas SCHOOREL (NED) 6-0 6-3

Final

Andrei GORBAN (MDA) defeated Dustin BROWN (JAM) 6-3 6-1




http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017010

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/709/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay]

Doubles Draw

1st Round

KAROL (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) defeated GRUSIECKI (POL) / WODNICKI (POL) 6-3 6-4
STOEHR (GER) / WIESLER (GER) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) 6-4 6-1
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (3) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-2 7-5
HEMMES (NED) / LUCASSEN (NED) defeated LOJDA (CZE) / NOVAK (CZE) 6-2 6-2
BROWN (JAM) / STEINBERGER (GER) defeated ASANOV (UZB) / SETKIC (BIH) 6-4 3-6 [10-8]
GORBAN (MDA) / SERGEYEV (UKR) (4) defeated KON (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) 6-1 6-3
GAWRON (POL) / GODLEWSKI (POL) defeated KAPAS (POL) / ZIELINSKI (POL) 6-4 6-4
MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (2) defeated DILEK (TUR) / SANSONETTI (URU) 6-1 6-2

Quarterfinal

STOEHR (GER) / WIESLER (GER) defeated KAROL (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) 6-4 5-7 [10-5]
MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (3) defeated HEMMES (NED) / LUCASSEN (NED) 6-1 6-4
BROWN (JAM) / STEINBERGER (GER) defeated GORBAN (MDA) / SERGEYEV (UKR) (4) 6-3 6-1
GAWRON (POL) / GODLEWSKI (POL) defeated MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (2) Walkover

Semifinal

STOEHR (GER) / WIESLER (GER) defeated MASSON (BEL) / MERTENS (BEL) (3) Walkover
BROWN (JAM) / STEINBERGER (GER) defeated GAWRON (POL) / GODLEWSKI (POL) 6-3 6-2

Final

BROWN (JAM) / STEINBERGER (GER) defeated STOEHR (GER) / WIESLER (GER) 7-5 6-2



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096749&tournament=1100017010

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/709/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #6
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Marse-Vidri, who won Turkey F1, is seeded#1 in qualies.

QD: 128size, 29-31 March
MDS: 03/31 - 04/06, MDD: 16 size, 1-5 April
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,261 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Good Luck:

Peter Lucassen
Thomas Schoorel
 

·
Registered
Joined
·
1,350 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

any news from qualies? :help:

KARO;
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Main Draw Singles

[SE] GARD, Catalin-Ionut (ROU) [1] vs. KAROL, Dusan (CZE)
Qualifier vs. Qualifier
GODLEWSKI, Robert (POL) vs. Qualifier
VEJMELKA, Adam (CZE) [5] vs. MLENDEA, Andrei (ROU)

LOJDA, Dusan (CZE) [4] vs. MERTENS, Yannick (BEL)
KLIER, David (GER) vs. Qualifier
GORBAN, Andrei (MDA) vs. Qualifier
KON, Alejandro (ARG) [8] vs. HEMMES, Fred (NED)

[SE] MASSON, Jeroen (BEL) [7] vs. Qualifier
[WC] DILEK, Serkan-Akin (TUR) vs. Qualifier
SEATOR, Edward (GBR) vs. Qualifier
ILHAN, Marsel (TUR) [3] vs. SIEBER, Marc (GER)

MORARU, Gabriel (ROU) [6] vs. GAWRON, Marcin (POL)
[WC] ALIYEV, Erkin (AZE) vs. [WC] AKKOYUN, Haluk (TUR)
NOVAK, David (CZE) vs. [WC] ZORLU, Ergun (TUR)
SERGEYEV, Ivan (UKR) [2] vs. BROWN, Dustin (JAM)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #10
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Qualifying Round

(WC) Mariano Pettigrosso (ARG) vs. (16) Federico Sansonetti (URU)
(2) Aldin Sektic (BIH) vs. (12) Andrey Plotniy (RUS)
Jeremy Jahn (GER) vs. Abraham Gonzalez-Jimenez (ESP)
(4) Andre Wiesler (GER) vs. Daniel Cox (GBR)
Miliian Niesten (NED) vs. (14) Kacper Owsian (POL)
Piotr Zielinski (POL) vs. (9) Tim Goransson (SWE)
(7) Filip Zeman (CZE) vs. Nils Langer (GER)
(8) Thomas Schoorel (NED) vs. (11) Patrick Taubert (GER)


1st seeded, Jordi marse, who won Turkey F1, lost in 1st round :eek:
Schoorel won 2 of his 3 matches until now by double bagel
 

·
Registered
Joined
·
963 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Sanso :worship:

third time in a row he qualifies, hope this time wins at least one match in the MD
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Qualifying Round


Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Mariano PETTIGROSSO (ARG) 6-2 2-6 6-4
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) (12) 7-5 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Jeremy JAHN (GER) 4-6 6-2 6-2
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Daniel COX (GBR) 6-2 6-3
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Kacper OWSIAN (POL) (14) 6-4 6-4
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Piotr ZIELINSKI (POL) 6-2 6-3
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Nils LANGER (GER) 6-0 6-0
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Patrick TAUBERT (GER) (11) 3-6 7-6(5) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Yesterday I had tomatoes on my eyes...

Auf geht's Dustin! :D:D:D
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #14
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

:scratch:

what do you mean by tomatoes on your eyes?
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Maybe he took a Sun Express flight to Antalya for 200 Euros. :unsure:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,261 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Qualifying Round


Federico SANSONETTI (URU) (16) defeated Mariano PETTIGROSSO (ARG) 6-2 2-6 6-4
Aldin SETKIC (BIH) (2) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) (12) 7-5 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Jeremy JAHN (GER) 4-6 6-2 6-2
Andre WIESLER (GER) (4) defeated Daniel COX (GBR) 6-2 6-3
Miliaan NIESTEN (NED) defeated Kacper OWSIAN (POL) (14) 6-4 6-4
Tim GORANSSON (SWE) (9) defeated Piotr ZIELINSKI (POL) 6-2 6-3
Filip ZEMAN (CZE) (7) defeated Nils LANGER (GER) 6-0 6-0
Thomas SCHOOREL (NED) (8) defeated Patrick TAUBERT (GER) (11) 3-6 7-6(5) 6-1
:banana: Thomas

Bad score, but who cares :banana:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,261 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

Good Luck [MD]:

Thomas Schoorel
Fred Hemmes
Gabriel Moraru



 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Turkey F3 [March 31 - Antalya - Clay] Main Draw

[SE] GARD, Catalin-Ionut (ROU) [1] vs. KAROL, Dusan (CZE)
(Q) SETKIC, Aldin (BIH) vs. (Q) GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham (ESP)
GODLEWSKI, Robert (POL) vs. (Q) NIESTEN, Miliaan (NED)
VEJMELKA, Adam (CZE) [5] vs. MLENDEA, Andrei (ROU)
LOJDA, Dusan (CZE) [4] vs. MERTENS, Yannick (BEL)
KLIER, David (GER) vs. (Q) ZEMAN, Filip (CZE)
KON, Alejandro (ARG) [8] vs. HEMMES, Fred (NED)
GORBAN, Andrei (MDA) vs. (Q) WIESLER, Andre (GER)
[SE] MASSON, Jeroen (BEL) [7] vs. (Q) GORANSSON, Tim (SWE)
[WC] DILEK, Serkan-Akin (TUR) vs. (Q) SANSONETTI, Federico (URU)
SEATOR, Edward (GBR) vs. (Q) SCHOOREL, Thomas (NED)
ILHAN, Marsel (TUR) [3] vs. SIEBER, Marc (GER)
MORARU, Gabriel (ROU) [6] vs. GAWRON, Marcin (POL)
[WC] ALIYEV, Erkin (AZE) vs. [WC] AKKOYUN, Haluk (TUR)
NOVAK, David (CZE) vs. [WC] ZORLU, Ergun (TUR)
SERGEYEV, Ivan (UKR) [2] vs. BROWN, Dustin (JAM)
 
1 - 20 of 54 Posts
Top