Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Antalya
Prize: 10K
Surface: Hard - Outdoor

Main Draw

1 Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 310 1
2 Yannick JANKOVITS (FRA) 312 1
3 Adrian SIKORA (SVK) 327 3
4 Miki JANKOVIC (SRB) 392 6
5 Riccardo BELLOTTI (ITA) 402 1
6 Hugo NYS (FRA) 408 2
7 Robin KERN (GER) 520 1
8 Mike URBANIJA (SLO) 564 1
9 Richard GABB (GBR) 586 1
10 Marat DEVIATIAROV (UKR) 590 1
11 Javier PULGAR-GARCIA (ESP) 628 5
12 Sandro EHRAT (SUI) 694 1
13 Dekel BAR (ISR) 713 1
14 Nerman FATIC (BIH) 800 1
15 Michael GEERTS (BEL) 891 5
16 Alexander PERFILOV (RUS) 1101= 1
17 David VOLFSON (CAN) 1144 2
18 Paul WOERNER (GER) 1171= 3

Qualifying

1 Yuriy KRYVOY (UKR) 1219= 1
2 Lennart ZYNGA (GER) 1305= 1
3 Gokberk ERGENEMAN (TUR) 1416= 1
4 Robin LANG (GER) 1481= 2
5 Yahor YATSYK (BLR) 1503= 1
6 Aria HARAJCHI (SUI) 1546 1
7 Thomas SCHOOREL (NED) 1550= 1
8 Jajbir SARAN (IND) 1965= 1
9 Hardeep Singh SANDHU (IND) 1965= 2
10 Joran VLIEGEN (BEL) 2040= 2
11 Scott BROWNE (AUS) 2089= 1
12 Maximiliano COLORADO (USA) 2120= 1
13 Philip ORNO (DEN) 2120= 1
14 William BOE-WIEGAARD (USA) 2172= 1
15 Berk ILIESCU (TUR) 2177= 1
16 Sercan YESILOVA (TUR) 38 1
17 Omer Berk GORGUN (TUR) 42 1
18 Joel Vincent LINK (GER) 236 1
19 Serdar BOJADJIEVA (SWE) 62 1
20 Lucas CATARINA (MON) 4 2
21 Jordan REED-THOMAS (SUI) 89 1
22 Fariduni BAKHODUR (TJK) 3 3
23 Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 117 1
24 Maxime HALFLANTS (BEL) 52 1
25 Alexandros KANARIS (GRE) 52 2
26 Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) 214 1
27 Dalwinder SINGH (IND) 69 1
28 David BARCLAY (AUS) 93 2
29 Stefan SKADARKA (AUS) 112 1
30 Nelson ROSO (AUS) 275 2
31 Vuk SKADARKA (AUS) 338 1
32 Bernd KOSSLER (AUT) 46 1
33 Lorenz FINK (AUT) 218 1
34 Arda ALBAY (TUR) 79 1
35 Velislav CHOLAKOV (BUL) 13 1
36 Mehdi NAQVI (GBR) 367 1
37 Denislav GOCHEV (BUL) 53 1
38 Kiril ZAHARIEV (BUL) 89 1
39 Roman GIGOLAEV (RUS) 209 2
40 Kevin PORTMANN (ITA) 72 (HUN) 1
41 Mikhail GALYAMOV (RUS) 487 3
42 Jonathan CHANG (USA) 1
43 Maxim DMITRIEV (RUS) 1
44 Bogdan DIDENKO (UKR) 1
45 Robin SPENGLER (GER) 1
46 Stanislav SKOBELEV (RUS) 2
47 Polat GULCUR (TUR) 1
48 Sergio BARRANCO (ESP) 3
49 Ghassan ALANSI (YEM) 1
50 Caio Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) 1
51 Ali ARMAGAN (TUR) 1
52 Ilia KARELIN (RUS) 1
53 Dragan ANGJELESKI (MKD) 1
54 Sertac Snil BAYRAM (TUR) 1
55 Majid ABEDINI (IRI) 1
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

Qualifying Draw

Round 1

Nico MATIC (GER) [1] BYE
Ivan MOLDA (SVK) BYE
Stefan SKADARKA (AUS) 6-3 7-6(2) Fariduni BAKHODUR (TJK)
Alexandros KANARIS (GRE) BYE
Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2] BYE
Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) BYE
Jonathan CHANG (USA) 6-2 6-0 Ali ARMAGAN (TUR)
Velislav CHOLAKOV (BUL) BYE
Lucas CATARINA (MON) [3] BYE
Omer Berk GORGUN (TUR) BYE
Dario ZDRAVKOVIC (GER) 6-2 6-0 Kutsal KORKMAZ (TUR)
Caio Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) BYE
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] BYE
Mehdi NAQVI (GBR) BYE
Jordan REED-THOMAS (SUI) BYE
Roman GIGOLAEV (RUS) BYE
Furkan ERYILMAZ (TUR) BYE
Umut teoman ERTAS (TUR) BYE
Sertac Snil BAYRAM (TUR) BYE
Mikhail GALYAMOV (RUS) BYE
Kevin PORTMANN (ITA) BYE
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) BYE
Sercan YESILOVA (TUR) BYE
Arda ALBAY (TUR) BYE
Lorenz FINK (AUT) BYE
Joel Vincent LINK (GER) BYE
Anders GRINDERSLEV (DEN) BYE
Vuk SKADARKA (AUS) BYE
Polat GULCUR (TUR) BYE
Denislav GOCHEV (BUL) BYE
Serdar BOJADJIEVA (SWE) BYE
Majid ABEDINI (IRI) BYE

Round 2

Nico MATIC (GER) [1] 6-1 6-0 Ivan MOLDA (SVK)
Stefan SKADARKA (AUS) 6-1 6-2 Alexandros KANARIS (GRE)
Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2] 6-2 6-2 Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA)
Jonathan CHANG (USA) 2-6 6-4 6-0 Velislav CHOLAKOV (BUL)
Lucas CATARINA (MON) [3] 6-1 6-3 Omer Berk GORGUN (TUR)
Dario ZDRAVKOVIC (GER) 6-0 6-0 Caio Paolucci DE OLIVEIRA (BRA)
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] 6-1 6-1 Mehdi NAQVI (GBR)
Roman GIGOLAEV (RUS) 6-4 6-3 Jordan REED-THOMAS (SUI)
Furkan ERYILMAZ (TUR) 7-5 6-2 Umut teoman ERTAS (TUR)
Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-0 6-0 Sertac Snil BAYRAM (TUR)
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 7-5 6-3 Kevin PORTMANN (ITA)
Arda ALBAY (TUR) 4-6 6-3 6-1 Sercan YESILOVA (TUR)
Joel Vincent LINK (GER) 1-6 6-2 6-2 Lorenz FINK (AUT)
Anders GRINDERSLEV (DEN) 7-5 6-2 Vuk SKADARKA (AUS)
Polat GULCUR (TUR) 6-4 6-3 Denislav GOCHEV (BUL)
Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-0 6-0 Majid ABEDINI (IRI)

Round 3

Nico MATIC (GER) [1] 6-0 6-1 Stefan SKADARKA (AUS)
Jonathan CHANG (USA) 6-2 4-6 7-6(5) Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2]
Lucas CATARINA (MON) [3] 6-0 6-1 Dario ZDRAVKOVIC (GER)
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] 6-2 6-1 Roman GIGOLAEV (RUS)
Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-0 6-4 Furkan ERYILMAZ (TUR)
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 6-0 6-0 Arda ALBAY (TUR)
Anders GRINDERSLEV (DEN) 6-7(4) 6-2 7-5 Joel Vincent LINK (GER)
Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-1 6-2 Polat GULCUR (TUR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Filip HORANSKY (SVK) [1] 5-7 7-6(5) 6-4 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
Victor GIRAT MAGIN (FRA) 1-6 6-4 6-4 Simeon ROSSIER (SUI)
Teri GROLL (FRA) 6-2 6-1 Vasko MLADENOV (BUL)
Alexander IGOSHIN (RUS) [6] 6-2 6-3 Giacomo ORADINI (ITA)
Antoine ESCOFFIER (FRA) [3] 7-5 6-2 Anis GHORBEL (TUN)
Boris FASSBENDER (FRA) 6-2 6-4 Bruce STRACHAN (GBR)
Florian SIMBOZEL (FRA) 7-6(11) 6-3 Imran ASWAT (GBR)
Jonathan KANAR (FRA) [5] 6-0 6-2 Ruy GUEDES TEIXEIRA (BRA)
Hugo GRENIER (FRA) [7] 6-3 6-4 Jordan **** (USA)
Shendrit DEARI (MKD) 6-3 7-5 Luca GELHARDT (GER)
Matthias HAIM (AUT) 7-5 1-6 6-4 Victor OUVRARD (FRA)
Matteo MARFIA (ITA) [4] 6-4 6-2 Antoine LEDUC (CAN)
Christopher HEYMAN (BEL) [8] 7-6(4) 6-2 Stefan MICOV (MKD)
Vadym URSU (UKR) 6-2 6-4 Ronan JONCOUR (FRA)
Francesco VILARDO (ITA) 7-6(7) 6-1 Vincent SUILLEROT (FRA)
Sam BARRY (IRL) [2] 6-1 6-3 Fabian VAN DER LANS (NED)

2nd Round

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-0 3-0 Retired Victor GIRAT MAGIN (FRA)
Teri GROLL (FRA) 6-0 6-4 Alexander IGOSHIN (RUS) [6]
Antoine ESCOFFIER (FRA) [3] 6-2 6-1 Boris FASSBENDER (FRA)
Jonathan KANAR (FRA) [5] 6-4 6-0 Florian SIMBOZEL (FRA)
Hugo GRENIER (FRA) [7] 4-6 6-2 6-2 Shendrit DEARI (MKD)
Matthias HAIM (AUT) 6-4 6-4 Matteo MARFIA (ITA) [4]
Christopher HEYMAN (BEL) [8] 6-3 1-6 6-2 Vadym URSU (UKR)
Francesco VILARDO (ITA) 6-4 6-3 Sam BARRY (IRL) [2]

Quarterfinal

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-4 6-2 Teri GROLL (FRA)
Jonathan KANAR (FRA) [5] 7-6(11) 3-6 6-3 Antoine ESCOFFIER (FRA) [3]
Hugo GRENIER (FRA) [7] 6-2 6-2 Matthias HAIM (AUT)
Christopher HEYMAN (BEL) [8] 6-0 6-2 Francesco VILARDO (ITA)

Semifinal

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-3 6-2 Jonathan KANAR (FRA) [5]
Christopher HEYMAN (BEL) [8] 6-3 6-7(4) 7-5 Hugo GRENIER (FRA) [7]

Final

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-4 6-2 Christopher HEYMAN (BEL) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

DOUBLES

1st Round

Filip HORANSKY (SVK) / Vadym URSU (UKR) 2-6 6-2 [10-7] Alexander IGOSHIN (RUS) / Vasko MLADENOV (BUL) [1]
Antoine MONACO (FRA) / Ignace VAN DEN STEENE (BEL) 2-6 7-5 [10-7] Levar HARPER-GRIFFITH (USA) / Antoine LEDUC (CAN)
Anis GHORBEL (TUN) / Victor OUVRARD (FRA) [3] 6-3 6-0 Imran ASWAT (GBR) / Bruce STRACHAN (GBR)
Matteo MARFIA (ITA) / Maxim MOKROUSOV (RUS) 6-3 3-6 [10-8] Boris FASSBENDER (FRA) / Teri GROLL (FRA)
Simeon ROSSIER (SUI) / Fabian VAN DER LANS (NED) 6-4 5-7 [10-6] Alexandru DANES (FRA) / Victor GIRAT MAGIN (FRA)
Ronan JONCOUR (FRA) / Vincent SUILLEROT (FRA) [4] 6-1 2-6 [10-5] Shendrit DEARI (MKD) / Stefan MICOV (MKD)
Marceau COURTALON (FRA) / Baptiste CREPATTE (FRA) 6-4 2-6 [10-8] Giacomo ORADINI (ITA) / Francesco VILARDO (ITA)
Sam BARRY (IRL) / Antoine ESCOFFIER (FRA) [2] 6-1 7-6(5) Jordan **** (USA) / Yurii DZHAVAKIAN (UKR)

Quarterfinal

Filip HORANSKY (SVK) / Vadym URSU (UKR) 6-2 6-3 Antoine MONACO (FRA) / Ignace VAN DEN STEENE (BEL)
Anis GHORBEL (TUN) / Victor OUVRARD (FRA) [3] 6-0 6-2 Matteo MARFIA (ITA) / Maxim MOKROUSOV (RUS)
Ronan JONCOUR (FRA) / Vincent SUILLEROT (FRA) [4] 6-3 6-2 Simeon ROSSIER (SUI) / Fabian VAN DER LANS (NED)
Sam BARRY (IRL) / Antoine ESCOFFIER (FRA) [2] 7-5 6-4 Marceau COURTALON (FRA) / Baptiste CREPATTE (FRA)

Semifinal

Anis GHORBEL (TUN) / Victor OUVRARD (FRA) [3] 7-5 6-3 Filip HORANSKY (SVK) / Vadym URSU (UKR)
Sam BARRY (IRL) / Antoine ESCOFFIER (FRA) [2] 6-2 6-4 Ronan JONCOUR (FRA) / Vincent SUILLEROT (FRA) [4]

Final

Sam BARRY (IRL) / Antoine ESCOFFIER (FRA) [2] 6-3 6-2 Anis GHORBEL (TUN) / Victor OUVRARD (FRA) [3]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

Qualy

Round 1

Nico MATIC (GER) [1] BYE
Ivan MOLDA (SVK) BYE
Stefan SKADARKA (AUS) 6-3 7-6(2) Fariduni BAKHODUR (TJK)
Alexandros KANARIS (GRE) BYE
Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2] BYE
Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) BYE
Jonathan CHANG (USA) 6-2 6-0 Ali ARMAGAN (TUR)
Velislav CHOLAKOV (BUL) BYE
Lucas CATARINA (MON) [3] BYE
Omer Berk GORGUN (TUR) BYE
Dario ZDRAVKOVIC (GER) 6-2 6-0 Kutsal KORKMAZ (TUR)
Caio Paolucci DE OLIVEIRA (BRA) BYE
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] BYE
Mehdi NAQVI (GBR) BYE
Jordan REED-THOMAS (SUI) BYE
Roman GIGOLAEV (RUS) BYE
Furkan ERYILMAZ (TUR) BYE
Umut teoman ERTAS (TUR) BYE
Sertac Snil BAYRAM (TUR) BYE
Mikhail GALYAMOV (RUS) BYE
Kevin PORTMANN (ITA) BYE
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) BYE
Sercan YESILOVA (TUR) BYE
Arda ALBAY (TUR) BYE
Lorenz FINK (AUT) BYE
Joel Vincent LINK (GER) BYE
Anders GRINDERSLEV (DEN) BYE
Vuk SKADARKA (AUS) BYE
Polat GULCUR (TUR) BYE
Denislav GOCHEV (BUL) BYE
Serdar BOJADJIEVA (SWE) BYE
Majid ABEDINI (IRI) BYE

Round 2

Nico MATIC (GER) [1] 6-1 6-0 Ivan MOLDA (SVK)
Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2] 6-2 6-2 Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA)
Lucas CATARINA (MON) [3] 6-1 6-3 Omer Berk GORGUN (TUR)
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] 6-1 6-1 Mehdi NAQVI (GBR)
Roman GIGOLAEV (RUS) 6-4 6-3 Jordan REED-THOMAS (SUI)
Furkan ERYILMAZ (TUR) 7-5 6-2 Umut teoman ERTAS (TUR)
Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-0 6-0 Sertac Snil BAYRAM (TUR)
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 7-5 6-3 Kevin PORTMANN (ITA)
Arda ALBAY (TUR) 4-6 6-3 6-1 Sercan YESILOVA (TUR)
Joel Vincent LINK (GER) 1-6 6-2 6-2 Lorenz FINK (AUT)
Anders GRINDERSLEV (DEN) 7-5 6-2 Vuk SKADARKA (AUS)
Polat GULCUR (TUR) 6-4 6-3 Denislav GOCHEV (BUL)
Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-0 6-0 Majid ABEDINI (IRI)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) [1] 6-2 6-2 Mikhail GALYAMOV (RUS)
Lucas CATARINA (MON) 6-0 6-1 Yahor YATSYK (BLR)
Nerman FATIC (BIH) [8] 6-2 6-1 Gokberk ERGENEMAN (TUR)
Adrian SIKORA (SVK) [3] 6-3 6-1 Maxime HALFLANTS (BEL)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

DOUBLES

1st Round

Yannick JANKOVITS (FRA) / Hugo NYS (FRA) [1] 6-2 6-0 Serdar BOJADJIEVA (SWE) / Mohamed SHABIB (DEN)
William BOE-WIEGAARD (USA) / Philip ORNO (DEN) 6-3 6-2 Nico MATIC (GER) / Dario ZDRAVKOVIC (GER)
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) / Javier PULGAR-GARCIA (ESP) [3] 6-2 6-0 Robin LANG (GER) / Mehdi NAQVI (GBR)
Roman GIGOLAEV (RUS) / Alexander PERFILOV (RUS) 6-4 4-6 [10-5] David VOLFSON (CAN) / Yahor YATSYK (BLR)
Yuriy KRYVOY (UKR) / Adrian SIKORA (SVK) 6-0 6-1 Bogdan DIDENKO (UKR) / Kevin PORTMANN (ITA)
Nerman FATIC (BIH) / Miki JANKOVIC (SRB) [4] 6-4 6-0 Ferdun SHEVKEDOV (BUL) / Zeki TUKEL (TUR)
Gokberk ERGENEMAN (TUR) / Berk ILIESCU (TUR) 6-4 6-3 Fariduni BAKHODUR (TJK) / Scott BROWNE (AUS)
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Michael GEERTS (BEL) [2] 6-4 6-3 Lorenz FINK (AUT) / Joel Vincent LINK (GER)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

Qualy

Round 2

Nico MATIC (GER) [1] 6-1 6-0 Ivan MOLDA (SVK)
Stefan SKADARKA (AUS) 6-1 6-2 Alexandros KANARIS (GRE)
Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2] 6-2 6-2 Lucca Paolucci DE OLIVEIRA (BRA)
Jonathan CHANG (USA) 2-6 6-4 6-0 Velislav CHOLAKOV (BUL)
Lucas CATARINA (MON) [3] 6-1 6-3 Omer Berk GORGUN (TUR)
Dario ZDRAVKOVIC (GER) 6-0 6-0 Caio Paolucci DE OLIVEIRA (BRA)
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] 6-1 6-1 Mehdi NAQVI (GBR)
Roman GIGOLAEV (RUS) 6-4 6-3 Jordan REED-THOMAS (SUI)
Furkan ERYILMAZ (TUR) 7-5 6-2 Umut teoman ERTAS (TUR)
Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-0 6-0 Sertac Snil BAYRAM (TUR)
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 7-5 6-3 Kevin PORTMANN (ITA)
Arda ALBAY (TUR) 4-6 6-3 6-1 Sercan YESILOVA (TUR)
Joel Vincent LINK (GER) 1-6 6-2 6-2 Lorenz FINK (AUT)
Anders GRINDERSLEV (DEN) 7-5 6-2 Vuk SKADARKA (AUS)
Polat GULCUR (TUR) 6-4 6-3 Denislav GOCHEV (BUL)
Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-0 6-0 Majid ABEDINI (IRI)

Round 3

Nico MATIC (GER) [1] 6-0 6-1 Stefan SKADARKA (AUS)
Jonathan CHANG (USA) 6-2 4-6 7-6(5) Ferdun SHEVKEDOV (BUL) [2]
Lucas CATARINA (MON) [3] 6-0 6-1 Dario ZDRAVKOVIC (GER)
William BOE-WIEGAARD (USA) [4] 6-2 6-1 Roman GIGOLAEV (RUS)
Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-0 6-4 Furkan ERYILMAZ (TUR)
Jean Daniel KEHYAYAN (BRA) 6-0 6-0 Arda ALBAY (TUR)
Anders GRINDERSLEV (DEN) 6-7(4) 6-2 7-5 Joel Vincent LINK (GER)
Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-1 6-2 Polat GULCUR (TUR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) [1] 6-2 6-2 Mikhail GALYAMOV (RUS)
Lucas CATARINA (MON) 6-0 6-1 Yahor YATSYK (BLR)
Mohamed SHABIB (DEN) 7-6(2) 6-2 Ferdun SHEVKEDOV (BUL)
Nerman FATIC (BIH) [8] 6-2 6-1 Gokberk ERGENEMAN (TUR)
Adrian SIKORA (SVK) [3] 6-3 6-1 Maxime HALFLANTS (BEL)
Robin LANG (GER) 6-2 6-2 Bogdan DIDENKO (UKR)
Joran VLIEGEN (BEL) 6-0 6-1 Jean Daniel KEHYAYAN (BRA)
Hugo NYS (FRA) [5] 6-4 4-6 6-1 Nico MATIC (GER)
Marat DEVIATIAROV (UKR) [7] 6-2 6-2 Scott BROWNE (AUS)
Philip ORNO (DEN) 6-0 6-4 Serdar BOJADJIEVA (SWE)
Jonathan CHANG (USA) 6-0 6-3 Anders GRINDERSLEV (DEN)
Miki JANKOVIC (SRB) [4] 6-2 6-2 Yuriy KRYVOY (UKR)
Thomas SCHOOREL (NED) 7-6(5) 3-6 6-1 Javier PULGAR-GARCIA (ESP) [6]
Alexander PERFILOV (RUS) 6-2 6-1 Berk ILIESCU (TUR)
David VOLFSON (CAN) 6-4 Retired William BOE-WIEGAARD (USA)
Yannick JANKOVITS (FRA) [2] 6-2 7-5 Michael GEERTS (BEL)

catarina =D
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

DOUBLES

1st Round

Yannick JANKOVITS (FRA) / Hugo NYS (FRA) [1] 6-2 6-0 Serdar BOJADJIEVA (SWE) / Mohamed SHABIB (DEN)
William BOE-WIEGAARD (USA) / Philip ORNO (DEN) 6-3 6-2 Nico MATIC (GER) / Dario ZDRAVKOVIC (GER)
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) / Javier PULGAR-GARCIA (ESP) [3] 6-2 6-0 Robin LANG (GER) / Mehdi NAQVI (GBR)
Roman GIGOLAEV (RUS) / Alexander PERFILOV (RUS) 6-4 4-6 [10-5] David VOLFSON (CAN) / Yahor YATSYK (BLR)
Yuriy KRYVOY (UKR) / Adrian SIKORA (SVK) 6-0 6-1 Bogdan DIDENKO (UKR) / Kevin PORTMANN (ITA)
Nerman FATIC (BIH) / Miki JANKOVIC (SRB) [4] 6-4 6-0 Ferdun SHEVKEDOV (BUL) / Zeki TUKEL (TUR)
Gokberk ERGENEMAN (TUR) / Berk ILIESCU (TUR) 6-4 6-3 Fariduni BAKHODUR (TJK) / Scott BROWNE (AUS)
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Michael GEERTS (BEL) [2] 6-4 6-3 Lorenz FINK (AUT) / Joel Vincent LINK (GER)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

2nd Round

Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) [1] 7-5 6-2 Lucas CATARINA (MON)
Nerman FATIC (BIH) [8] 6-2 7-5 Mohamed SHABIB (DEN)
Adrian SIKORA (SVK) [3] 6-0 6-0 Robin LANG (GER)
Hugo NYS (FRA) [5] 6-3 1-6 7-5 Joran VLIEGEN (BEL)
Marat DEVIATIAROV (UKR) [7] 1-6 6-4 6-4 Philip ORNO (DEN)
Miki JANKOVIC (SRB) [4] 6-1 7-5 Jonathan CHANG (USA)
Thomas SCHOOREL (NED) 7-6(3) 6-1 Alexander PERFILOV (RUS)
Yannick JANKOVITS (FRA) [2] 6-3 6-4 David VOLFSON (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

DOUBLES

Quarterfinal

Yannick JANKOVITS (FRA) / Hugo NYS (FRA) [1] 7-6(4) 6-3 William BOE-WIEGAARD (USA) / Philip ORNO (DEN)
Roman GIGOLAEV (RUS) / Alexander PERFILOV (RUS) 6-7(5) 6-4 [10-5] Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) / Javier PULGAR-GARCIA (ESP) [3]
Yuriy KRYVOY (UKR) / Adrian SIKORA (SVK) 1-6 6-3 [10-8] Nerman FATIC (BIH) / Miki JANKOVIC (SRB) [4]
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Michael GEERTS (BEL) [2] 6-3 6-2 Gokberk ERGENEMAN (TUR) / Berk ILIESCU (TUR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Nerman FATIC (BIH) [8] 6-3 7-5 Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) [1]
Hugo NYS (FRA) [5] 5-7 7-6(6) 6-1 Adrian SIKORA (SVK) [3]
Miki JANKOVIC (SRB) [4] 6-2 6-2 Marat DEVIATIAROV (UKR) [7]
Yannick JANKOVITS (FRA) [2] 6-4 6-2 Thomas SCHOOREL (NED)

hugo :woohoo:
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

DOUBLES

Semifinal

Yannick JANKOVITS (FRA) / Hugo NYS (FRA) [1] 6-1 6-1 Roman GIGOLAEV (RUS) / Alexander PERFILOV (RUS)
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Michael GEERTS (BEL) [2] 6-1 6-2 Yuriy KRYVOY (UKR) / Adrian SIKORA (SVK)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Turkey F16 [20 April/Antalya/Hard]

MAIN DRAW

Semifinal

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-3 6-2 Jonathan KANAR (FRA) [5]
Christopher HEYMAN (BEL) [8] 6-3 6-7(4) 7-5 Hugo GRENIER (FRA) [7]

Final

Filip HORANSKY (SVK) [1] 6-4 6-2 Christopher HEYMAN (BEL) [8]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #16
DOUBLES

Final

Sam BARRY (IRL) / Antoine ESCOFFIER (FRA) [2] 6-3 6-2 Anis GHORBEL (TUN) / Victor OUVRARD (FRA) [3]
 
1 - 16 of 16 Posts
Top