Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 42 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Turkey F1
Location: Antalya, Turkey
Type: $10K
Surface: clay (outdoors) - red clay




Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100016999

Entry list
1 SERGEYEV, Ivan UKR 274 1
2 SATSCHKO, Alexander GER 299 1
3 LOJDA, Dusan CZE 347 1
4 VEJMELKA, Adam CZE 371 1
5 MORARU, Gabriel ROU 372 1
6 VOLANTE, Matteo ITA 463 1
7 MASSON, Jeroen BEL 472 1
8 KON, Alejandro ARG 492 1
9 MLENDEA, Andrei ROU 512 1
10 GORBAN, Andrei MDA 576 1
11 KALLIAS, Photos CYP 588 1
12 MERTENS, Yannick BEL 602 1
13 KAROL, Dusan CZE 617 3
14 GODLEWSKI, Robert POL 623 1
15 KLIER, David GER 626 1
16 BONDARENKO, Vladislav UKR 634 2
17 SABAU, Razvan ROU 636 1
18 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 641 1


Alternates
19 GRASSI, Claudio ITA 679 1
20 VASILIEV, Mikhail RUS 680= 1
21 STOEHR, Daniel GER 682 3
22 BALAZS, Gyorgy HUN 688 2
23 SITAK, Dmitri RUS 705 1
24 KUSHEV, Ilia BUL 708 1
25 KRETSCHMER, Gero GER 711 3
26 STEINBERGER, Bertram AUT 712 3
27 KELLNER, Adam HUN 717 2
28 BALAZS, Attila HUN 724 2
29 ZEMAN, Filip CZE 732 2
30 ELSNER, Daniel GER 734 1
31 MASIK, Jan CZE 736 2
32 JALLALI, Oualid TUN 741 1
33 FASS, Adam USA 745 1
34 GORANSSON, Tim SWE 758 1
35 CAZES-CARRERE, Thomas FRA 759 1
36 GASPARYAN, Ervand RUS 770 2
37 KUTAC, Roman CZE 771= 1
38 KARATCHENIA, Andrei BLR 783 2
39 RACHIDI, Younes MAR 804 1
40 IDMBAREK, Yassine MAR 811 2
41 PLOTNIY, Andrei RUS 817 2
42 HADAD, Amir ISR 832 1
43 FATTAR, Anas MAR 835= 1
44 VIOLA, Matteo ITA 838 3
45 OWSIAN, Kacper POL 850 1
46 PELLERIN, Ludwig FRA 858= 2
47 KATLIAROU, Pavel BLR 867 2
48 KROTIOUK, Sergei RUS 882 1
49 FILENKOV, Alexei RUS 889 2
50 LUCASSEN, Peter NED 890 3
51 SANSONETTI, Federico URU 894= 1
52 RIISE-HANSEN, Philip NOR 905= 1
53 IVANOV, Simeon BUL 908= 2
54 LIVRAGHI, Mattia ITA 913= 3
55 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 915= 1
56 BAGNIS, Facundo ARG 925 1
57 KARUSEVICH, Vladimir RUS 936 1
58 KRASNORUTSKIY, Alexander RUS 941 2
59 COX, Daniel GBR 950 1
60 MARIC, Aleksandar BIH 951 1
61 KONECNY, Michal CZE 958 2
62 GROZDANOV, Tihomir BUL 982= 1
63 VAN DER VALK, Bas NED 986= 2
64 NEDELKO, Ivan RUS 986= 2
65 ZORLU, Ergun TUR 990= 1
66 CIUMAC, Andrei MDA 992= 1
67 GIURGIU, Ilie-Aurelian ROU 994= 2
68 STEINBERGER, Peter GER 1003= 1
69 FEAVER, James GBR 1014= 3
70 PAVAL, Costin ROU 1019= 1
71 KOECK, Tobias AUT 1030= 2
72 SATTANINO, Marco ITA 1040 1
73 JAZIRI, Malek TUN 1045= 1
74 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 1064= 1
75 MARCON, Riccardo ITA 1064= 2
76 FAVA, Andrea ITA 1076= 2
77 TEIXEIRA, Maxime FRA 1084= 1
78 DEDEN, Kevin GER 1091= 1
79 DE RIJKE, Remko NED 1097= 3
80 SIMONI, Marco ITA 1111= 3
81 BELLA, Marco ITA 1119= 2
82 KROMANN, Thomas DEN 1119= 1
83 PIROZZI, Giacomo ITA 1119= 2
84 MARQUES, Frederico POR 1134= 1
85 STEELE, Saar ISR 1134= 2
86 NICODIM, Octavian ROU 1143= 1
87 PENAUD, Alexandre FRA 1152= 5
88 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1170= 4
89 MARTIN, Andrej SVK 1189= 6
90 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1189= 1
91 ROVETTA, Luca ITA 1189= 2
92 BELYAEV, Ilya RUS 1207= 1
93 ITONISHVILI, Nodar GEO 1221= 2
94 KAMYNIN, Dmytro UKR 1221= 1
95 GRAMMARE, Nicolas FRA 1221= 2
96 ALEKSEENKO, Vadim UKR 1221= 1
97 NYLEN, David SWE 1221= 1
98 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1244= 1
99 ZOPP, Jurgen EST 1244= 1
100 MILTON, Joshua GBR 1244= 1
101 DURAN, Guillermo ARG 1244= 1
102 VUKOVIC, Ivan CRO 1268= 3
103 OOSTDAM, Roel NED 1283= 2
104 BONDAZ, Laurent ITA 1283= 3
105 SMETHURST, Daniel GBR 1283= 1
106 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1310= 3
107 HODEL, Thomas-Cristian ROU 1310= 1
108 BONAMI, Maxime FRA 1310= 5
109 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1310= 1
110 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1310= 1
111 THIVANT, Yannick FRA 1310= 1
112 BEJTULAHI, Denis SRB 1359= 2
113 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1359= 3
114 MARFIA, Matteo ITA 1404= 1
115 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1404= 1
116 DIMOV, Valentin BUL 1404= 2
117 TARASEVITCH, Serguei BLR 1404= 1
118 LEVINE, Andrei RUS 1404= 1
119 MOLLER, Rasmus DEN 1404= 1
120 TORRONI, Giulio ITA 1404= 2
121 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1404= 2
122 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1404= 1
123 CARRESE, Valerio ITA 1404= 2
124 BRAND, Phillippe NED 1495= 2
125 KOSLER, Jiri CZE 1495= 6
126 STABINS, Krisjanis LAT 1495= 2
127 RIZZO, Claudio ITA 1495= 4
128 BARTH, George USA 1495= 2
129 ZOUTENDIJK, Arko NED 1495= 1
130 ROSENHOLM, Patrik SWE 1495= 1
131 FANUCCI, Pietro ITA 1495= 2
132 YUKSEL, Anil NED 1495= 1
133 MASHIACH, Almog ISR 1495= 1
134 MUZALEWSKI, Krzystof POL 1495= 1
135 ISAEV, Artem RUS 1495= 2
136 WEDEGE, Soren DEN 1495= 1
137 GRUSIECKI, Andrzej POL 1495= 1
138 LUSTYK, Jakub CZE 1495= 3
139 HODOROV, Tomer ISR 1495= 1
140 VUKOV, Stefano CRO 1495= 3
141 SOUSA, Pedro POR 1495= 2
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) BYE
Pedro SOUSA (POR) defeated Sebastian KRAILA (ROU) 6-2 6-0
Erkin ALIYEV (AZE) BYE
Thomas GILNER (GER) defeated Sergio SIKHARULIDZE (GEO) 7-5 7-6(6)
Nikolai SOLOVIEV (RUS) defeated Tomasz KRZYSZKOWSKI (POL) 6-2 6-7(5) 6-4
Felix GRABS (GER) defeated Roman KISLIANSKI (RUS) 4-6 7-6(5) 6-2
Nicolas ARRELLAGA (PAR) defeated Bogdan REZETS (RUS) 6-1 6-1
Aleksandar MARIC (BIH) (13) BYE
Andre WIESLER (GER) (2) BYE
Kevin DEDEN (GER) defeated Matteo MARFIA (ITA) 6-1 6-0
Alexandru-Raul LAZAR (ROU) BYE
Lukasz WODNICKI (POL) defeated Korhan Ural ATES (TUR) 6-1 6-3
Soren WEDEGE (DEN) defeated Erkut CAKMAK (TUR) 6-0 6-2
Ivan GALIC (AUT) defeated Alexander TAVKHELIDZE (GEO) 6-2 6-1
Joshua MILTON (GBR) defeated Adam BZEZINSKY (ISR) 6-2 6-4
Daniel COX (GBR) (12) BYE
Ilia KUSHEV (BUL) (3) BYE
David JEFLEA (AUS) defeated Daniel SMETHURST (GBR) 6-7(3) 6-4 6-2
Anders LINDSTROM (SWE) BYE
Dmytro KAMYNIN (UKR) defeated Stanislav GOTMAN (UKR) 5-7 6-4 6-4
Patrik ROSENHOLM (SWE) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-1 6-1
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Alp GOLCUKLU (TUR) 6-2 6-1
Adem OZMERAL (TUR) defeated Jacob AVELLAN (SWE) 6-3 6-1
Tihomir GROZDANOV (BUL) (14) BYE
Thomas SCHOOREL (NED) (4) BYE
Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Valentin BAZUNOV (RUS) 6-2 7-6(7)
Vadim ALEKSEENKO (UKR) BYE
Pavel BAZUNOV (RUS) defeated Konstantin BATSUEV (UKR) 6-2 6-2
Nodar ITONISHVILI (GEO) defeated Viktor SHARSHON (UKR) 6-3 6-1
Egor KOVALEV (RUS) defeated Artem ISAEV (RUS) 6-2 6-4
Andrzej GRUSIECKI (POL) defeated Loic DUCOURAU (FRA) 6-1 6-1
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (10) BYE
Tim GORANSSON (SWE) (5) BYE
Malek JAZIRI (TUN) defeated Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) 6-1 6-4
Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) BYE
Dejan TOMIC (CRO) defeated Jelle VANHEE (BEL) 6-4 6-2
Denis MILCHENKO (UKR) defeated Christopher TORCHIA (USA) 6-1 6-2
Sascha KLOER (GER) defeated Christian HESZ (GER) 6-2 6-0
Gleb ALEKSEENKO (UKR) defeated Adrian VODISLAV (ROU) 6-4 6-0
Peter STEINBERGER (GER) (16) BYE
Andrei PLOTNIY (RUS) (6) BYE
Ilhan MUTLU (TUR) defeated Irakli DSHANDSHGAVA (AUT) 7-5 6-2
Anar BAKHSHALIYEV (AZE) BYE
Georgy BURTSEV (RUS) defeated Simon TRAUTMANN (GER) 6-4 3-6 6-3
Rasmus MOLLER (DEN) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 7-5 3-6 6-3
Tzvetan MIHOV (BUL) defeated Artem GORBACHEVSKIY (RUS) 6-0 6-3
Almog MASHIACH (ISR) defeated Chris PRIDDLE (GBR) 6-4 6-1
Vladimir KARUSEVICH (RUS) (11) BYE
Kacper OWSIAN (POL) (7) BYE
Goncalo FALCAO (POR) defeated Ugur ATALAY (TUR) 6-2 6-1
Vigen MANUKYAN (RUS) BYE
Costin PAVAL (ROU) defeated Krzystof MUZALEWSKI (POL) 6-1 6-2
Artem PUDOVKIN (RUS) defeated Lucas VICTOLO-PEREIRA (BRA) 6-5 Retired
Thomas-Cristian HODEL (ROU) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-3 6-2
Joakim Bay SIMONSEN (DEN) defeated Ruslan CHOMAEV (RUS) 6-2 6-2
Philip RIISE-HANSEN (NOR) (9) BYE
Federico SANSONETTI (URU) (8) BYE
Baris ERGUDEN (TUR) defeated Barkin YALCINKALE (TUR) 6-1 6-2
Timofey SKRIPKIN (RUS) BYE
Nikita SOIFER (ISR) defeated Stanislav SHVETSOV (RUS) 7-6(2) 6-4
Ekin SEZGEN (TUR) defeated Tomer HODOROV (ISR) 6-3 7-5
Andrei SAVULESCU (ROU) defeated Il'ja KOVALEV (RUS) 6-1 6-3
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Cahit KAPUKIRAN (TUR) 6-1 6-1
Andrei CIUMAC (MDA) (15) BYE

2nd Round

Pedro SOUSA (POR) defeated Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) 6-1 6-2
Thomas GILNER (GER) defeated Erkin ALIYEV (AZE) 6-2 6-2
Nikolai SOLOVIEV (RUS) defeated Felix GRABS (GER) 7-6(3) 6-4
Aleksandar MARIC (BIH) (13) defeated Nicolas ARRELLAGA (PAR) 6-0 6-2
Kevin DEDEN (GER) defeated Andre WIESLER (GER) (2) 7-5 6-2
Alexandru-Raul LAZAR (ROU) defeated Lukasz WODNICKI (POL) 6-3 6-2
Soren WEDEGE (DEN) defeated Ivan GALIC (AUT) 6-2 1-6 6-2
Daniel COX (GBR) (12) defeated Joshua MILTON (GBR) 6-3 6-4
Ilia KUSHEV (BUL) (3) defeated David JEFLEA (AUS) 6-2 6-7(9) 6-2
Dmytro KAMYNIN (UKR) defeated Anders LINDSTROM (SWE) 6-3 6-4
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-4 7-6(8)
Tihomir GROZDANOV (BUL) (14) defeated Adem OZMERAL (TUR) 6-1 6-1
Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Thomas SCHOOREL (NED) (4) 7-5 7-5
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Pavel BAZUNOV (RUS) 6-1 6-0
Nodar ITONISHVILI (GEO) defeated Egor KOVALEV (RUS) 6-2 6-1
Andrzej GRUSIECKI (POL) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) (10) 6-4 6-4
Tim GORANSSON (SWE) (5) defeated Malek JAZIRI (TUN) 2-6 6-4 6-2
Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) defeated Dejan TOMIC (CRO) 6-3 3-6 6-3
Sascha KLOER (GER) defeated Denis MILCHENKO (UKR) 6-4 6-2
Peter STEINBERGER (GER) (16) defeated Gleb ALEKSEENKO (UKR) 6-3 6-2
Andrei PLOTNIY (RUS) (6) defeated Ilhan MUTLU (TUR) 7-6(8) 6-2
Georgy BURTSEV (RUS) defeated Anar BAKHSHALIYEV (AZE) 6-1 6-0
Rasmus MOLLER (DEN) defeated Tzvetan MIHOV (BUL) 6-2 5-7 6-3
Vladimir KARUSEVICH (RUS) (11) defeated Almog MASHIACH (ISR) 7-6(4) 6-2
Kacper OWSIAN (POL) (7) defeated Goncalo FALCAO (POR) 7-6(5) 6-3
Costin PAVAL (ROU) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-1 6-1
Thomas-Cristian HODEL (ROU) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 3-6 7-6(7) 7-5
Philip RIISE-HANSEN (NOR) (9) defeated Joakim Bay SIMONSEN (DEN) 6-2 6-1
Federico SANSONETTI (URU) (8) defeated Baris ERGUDEN (TUR) 6-1 6-3
Nikita SOIFER (ISR) defeated Timofey SKRIPKIN (RUS) 6-2 6-2
Andrei SAVULESCU (ROU) defeated Ekin SEZGEN (TUR) 6-4 6-7(4) 6-1
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Andrei CIUMAC (MDA) (15) 6-3 6-4

3rd Round

Pedro SOUSA (POR) defeated Thomas GILNER (GER) 6-1 6-4
Aleksandar MARIC (BIH) (13) defeated Nikolai SOLOVIEV (RUS) 1-6 6-4 6-3
Kevin DEDEN (GER) defeated Alexandru-Raul LAZAR (ROU) 6-0 6-0
Daniel COX (GBR) (12) defeated Soren WEDEGE (DEN) 6-4 6-0
Ilia KUSHEV (BUL) (3) defeated Dmytro KAMYNIN (UKR) 6-3 2-6 6-2
Tihomir GROZDANOV (BUL) (14) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 6-1 6-1
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) 6-3 6-3
Andrzej GRUSIECKI (POL) defeated Nodar ITONISHVILI (GEO) 6-2 5-7 6-1
Tim GORANSSON (SWE) (5) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 6-3 6-1
Sascha KLOER (GER) defeated Peter STEINBERGER (GER) (16) 6-1 6-1
Andrei PLOTNIY (RUS) (6) defeated Georgy BURTSEV (RUS) 6-0 6-0
Vladimir KARUSEVICH (RUS) (11) defeated Rasmus MOLLER (DEN) 6-0 6-4
Costin PAVAL (ROU) defeated Kacper OWSIAN (POL) (7) 6-7(6) 7-6(1) 6-1
Philip RIISE-HANSEN (NOR) (9) defeated Thomas-Cristian HODEL (ROU) 7-5 6-3
Federico SANSONETTI (URU) (8) defeated Nikita SOIFER (ISR) 6-2 6-2
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Andrei SAVULESCU (ROU) 2-6 6-2 6-1

4th Round

Pedro SOUSA (POR) defeated Aleksandar MARIC (BIH) (13) 6-2 6-3
Daniel COX (GBR) (12) defeated Kevin DEDEN (GER) 3-6 6-2 7-5
Tihomir GROZDANOV (BUL) (14) defeated Ilia KUSHEV (BUL) (3) 6-1 3-1 Retired
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Andrzej GRUSIECKI (POL) 6-2 6-1
Sascha KLOER (GER) defeated Tim GORANSSON (SWE) (5) 6-1 6-3
Andrei PLOTNIY (RUS) (6) defeated Vladimir KARUSEVICH (RUS) (11) 6-3 6-1
Costin PAVAL (ROU) defeated Philip RIISE-HANSEN (NOR) (9) 3-6 6-4 6-0
Federico SANSONETTI (URU) (8) defeated Evthimios KARALIOLIOS (NED) 6-4 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096714&tournament=1100016999

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/707/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Andrei PLOTNIY (RUS) defeated Ivan SERGEYEV (UKR) (1) 6-2 4-6 7-5
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Serkan-Akin DILEK (TUR) 6-0 6-0
Razvan SABAU (ROU) defeated Sascha KLOER (GER) 7-6(6) 0-6 6-3
Costin PAVAL (ROU) defeated Alejandro KON (ARG) (8) 6-4 6-4
Dusan LOJDA (CZE) (3) defeated Dmitri SITAK (RUS) 6-1 6-1
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated David KLIER (GER) 6-2 3-6 6-1
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) defeated Vladislav BONDARENKO (UKR) 6-4 4-6 6-2
Robert GODLEWSKI (POL) defeated Gabriel MORARU (ROU) (5) 6-3 7-6(1)
Pedro SOUSA (POR) defeated Matteo VOLANTE (ITA) (7) 5-4 Retired
Tihomir GROZDANOV (BUL) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-1 6-2
Yannick MERTENS (BEL) defeated Daniel COX (GBR) 7-5 6-1
Ergun ZORLU (TUR) Vs Adam VEJMELKA (CZE) (4)
Andrei MLENDEA (ROU) defeated Jeroen MASSON (BEL) (6) 6-3 6-0
Andrei GORBAN (MDA) defeated Dusan KAROL (CZE) 6-2 6-3
Daniel STOEHR (GER) defeated Photos KALLIAS (CYP) 6-3 7-6(4)
Alexander SATSCHKO (GER) (2) defeated Federico SANSONETTI (URU) 7-6(6) 6-4

2nd Round

Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) 6-2 7-6(4)
Razvan SABAU (ROU) defeated Costin PAVAL (ROU) 6-3 6-2
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Dusan LOJDA (CZE) (3) 6-4 6-4
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) defeated Robert GODLEWSKI (POL) 6-1 6-2
Tihomir GROZDANOV (BUL) defeated Pedro SOUSA (POR) 6-0 6-3
Adam VEJMELKA (CZE) (4) defeated Yannick MERTENS (BEL) 6-3 7-5
Andrei GORBAN (MDA) defeated Andrei MLENDEA (ROU) 6-3 6-0
Alexander SATSCHKO (GER) (2) defeated Daniel STOEHR (GER) 6-3 6-4

Quarterfinal

Razvan SABAU (ROU) defeated Vadim ALEKSEENKO (UKR) 6-2 6-0
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-3 4-6 6-4
Adam VEJMELKA (CZE) (4) defeated Tihomir GROZDANOV (BUL) 6-4 6-1
Alexander SATSCHKO (GER) (2) defeated Andrei GORBAN (MDA) 3-6 6-3 6-1

Semifinal

Jordi MARSE-VIDRI (ESP) defeated Razvan SABAU (ROU) 6-4 6-4
Adam VEJMELKA (CZE) (4) defeated Alexander SATSCHKO (GER) (2) 6-4 0-6 6-4

Final

Jordi MARSE-VIDRI (ESP) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (4) 7-5 6-1




http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096715&tournament=1100016999

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/707/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay]

Doubles Draw

1st Round

KAROL (CZE) / MASSON (BEL) (1) defeated KALLIAS (CYP) / MERTENS (BEL) 6-1 7-5
AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) defeated BONDARENKO (UKR) / VEJMELKA (CZE) 6-4 6-4
SATSCHKO (GER) / VOLANTE (ITA) (3) defeated COX (GBR) / GORANSSON (SWE) 6-4 6-2
ALTUNA (TUR) / DILEK (TUR) defeated MUTLU (TUR) / OZMERAL (TUR) 6-2 6-1
KON (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) defeated STOEHR (GER) / WIESLER (GER) 6-1 2-6 [12-10]
KLIER (GER) / POPP (GER) (4) defeated GODLEWSKI (POL) / LOJDA (CZE) 6-3 6-0
GARD (ROU) / SABAU (ROU) defeated MILTON (GBR) / SCHOOREL (NED) 6-0 6-3
MARSE-VIDRI (ESP) / SITAK (RUS) (2) defeated GORBAN (MDA) / SERGEYEV (UKR) 6-4 6-4

Quarterfinal

KAROL (CZE) / MASSON (BEL) (1) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-3 6-4
ALTUNA (TUR) / DILEK (TUR) defeated SATSCHKO (GER) / VOLANTE (ITA) (3) Walkover
KON (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) defeated KLIER (GER) / POPP (GER) (4) 7-6(6) 6-4
GARD (ROU) / SABAU (ROU) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SITAK (RUS) (2) 1-6 7-5 [10-7]

Semifinal

KAROL (CZE) / MASSON (BEL) (1) defeated ALTUNA (TUR) / DILEK (TUR) 6-2 6-1
KON (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) defeated GARD (ROU) / SABAU (ROU) 6-4 6-3

Final

KAROL (CZE) / MASSON (BEL) (1) defeated KON (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) 7-6(3) 6-4



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096716&tournament=1100016999

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/707/mdd.pdf
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay]

Sabau :lol:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Entry List

no changes in MD entry list so far

Q:15-17 March, 128size
MD: 17-23 March
 

·
Registered
Joined
·
97 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Entry List

Good luck to Turkish players

Also

SATSCHKO, Alexander
BALASZ brothers

and so on :)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Entry List

Good luck to Gard, Arrelaga, Deden, Ciumac, Kushev and local players :)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Good luck Thomas Schoorel :banana:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Main Draw

Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Thomas SCHOOREL (NED) (4) 7-5 7-5

:silly: :help:

:( Thomas, bad loss.
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Main Draw

MAIN DRAW:

Ivan Sergeyev UKR [1]
vs. Q
Q vs. Serkan-Akin Dilek TUR [WC]
Razvan Sabau ROU vs. Q
Q. vs. Alejandro Kon ARG [8]

Dusan Lojda CZE [3]
vs. Dmitri Sitak RUS
David Klier GER vs. Haluk Akkoyun TUR [WC]
Jordi Marse-Vidri ESP vs. Vladislav Bondarenko UKR
Robert Godlewski POL vs. Gabriel Moraru ROU [5]

Matteo Volante ITA [7]
vs. Q
Q vs. Tuna Altuna TUR [WC]
Yannick Mertens BEL vs. Q
Ergün Zorlu TUR [WC] vs. Adam Vejmelka CZE [4]

Jeroen Masson BEL [6]
vs. Andrei Mlendea ROU
Andrei Gorban MDA vs. Dusan Karol CZE
Daniel Stöhr GER vs. Photos Kallias CYP
Q vs. Alex Satschko GER [2]
 

·
Registered
Joined
·
97 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Main Draw

MAIN DRAW:

Ivan Sergeyev UKR [1]
vs. Q
Q vs. Serkan-Akin TUR [WC]
Razvan Sabau ROU vs. Q
Q. vs. Alejandro Kon ARG [8]

Dusan Lojda CZE [3]
vs. Dmitri Sitak RUS
David Klier GER vs. Haluk Akkoyun TUR [WC]
Jordi Marse-Vidri ESP vs. Vladislav Bondarenko UKR
Robert Godlewski POL vs. Gabriel Moraru ROU [5]

Matteo Volante ITA [7]
vs. Q
Q vs. Tuna Altuna TUR [WC]
Yannick Mertens BEL vs. Q
Ergun Zörlu TUR [WC] vs. Adam Vejmelka CZE [4]

Jeroen Masson BEL [6]
vs. Andrei Mlendea ROU
Andrei Gorban MDA vs. Dusan Karol CZE
Daniel Stöhr GER vs. Photos Kallias CYP
Q vs. Alex Satschko GER [2]
Serkan-Akın DİLEK,
Ergün ZORLU
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Turkey F1 [March 17 - Antalya - Clay] Main Draw

Changed :wavey:
 
1 - 20 of 42 Posts
Top