Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TUNISIA F40

City : Hammamet, Tunisia
Date : 18-24 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Miljan ZEKIC (SRB) 345
2 Oriol ROCA BATALLA (ESP) 395
3 Samuel BENSOUSSAN (FRA) 438
4 Marco BORTOLOTTI (ITA) 485
5 Jonathan KANAR (FRA) 541
6 Laurent ROCHETTE (FRA) 690
7 Manuel GUINARD (FRA) 745
8 Aziz DOUGAZ (TUN) 798
9 Dejan KATIC (SRB) 813
10 Gabriel PETIT (FRA) 817
11 Skander MANSOURI (TUN) 890
12 François-Arthur VIBERT (FRA) 917
13 Luca GIACOMINI (ITA) 920
14 Antonio ZUCCA (ITA) 1071
15 Alexander WEIS (ITA) 1147
16 Clément TABUR (FRA) 1238
17 Giovanni ORADINI (ITA) 1245
18 Shunsuke WAKITA (JPN) 1275
19 Marco DI PRIMA (ITA) 1307
20 Mathieu PERCHICOT (FRA) 1317

21 (Q) Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP) 1130
22 (Q) Joel CANNELL (GBR) 1603
23 (Q) Imanol LOPEZ MORILLO (ESP) 1952
24 (Q) Boris BUTULIJA (SRB) 1981
25 (Q) Karlo DIVKOVIC (CRO)
26 (Q) Pedro MUNAFO (ARG)
27 (Q) Luca NARCISI (ITA)
28 (Q) Nicolas ROSENZWEIG (FRA)

29 (wc) Sergio BARRANCO (ESP) 1351
30 (wc) Majed KILANI (TUN) 1613
31 (wc) Davide INNOCENTI (ITA)
32 (wc) Klim IVANOV (KAZ)
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Tunisia F40 [December 18 | Hammamet | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) vs. Bye
Lorenzo Seroddi (ITA) d. Yannick Lenaerts (BEL) w.o
Giovanni Cozzolino (ITA) vs. Bye
Zakaria Ben Brahim (TUN/wc) vs. Bye

Aziz Ouakaa (TUN/2/wc) vs. Bye
Daniele Catini (ITA) d. Gerard Escandell Juan (ESP) 5-7 6-3 6-2
Pedro Munafo (ARG) d. Olivier Cometto (FRA) 6-0 6-2
Benjamin Winter Lopez (ESP) vs. Bye

Moritz Trocker (ITA/3) vs. Bye
Luca Narcisi (ITA) d. Aljaz Fugina (SLO) 6-2 3-6 7-5
Gennaro Orazzo (ITA) d. Alessandro Bocus (FRA) 6-4 6-4
Flavio Cobolli (ITA) vs. Bye

Nathan Seateun (FRA/4) vs. Bye
Nicolas Rosenzweig (FRA) d. Marco Schiera (GER) 6-1 6-0
Cristiano Russo (ITA) d. James Ledger (GBR) 6-2 6-0
Mattia Andreoli (ITA) vs. Bye

Joel Cannell (GBR/5) vs. Bye
Pietro Mugelli (ITA) d. Ben Doghmani (TUN) 6-4 2-6 6-3
Mohamed Anouar Braham (TUN/wc) d. Raffaele Giuliano (ITA) 4-6 7-6(7) 6-3
Enzo Machizaud (FRA) vs. Bye

Simohamed Hirs (MAR/6) vs. Bye
Alessandro Procopio (ITA) d. Tommaso Dal Santo (ITA) 6-2 6-4
Karlo Divkovic (CRO) d. Andrea Trapani (ITA) 6-1 6-3
Habib Stambouli (TUN/wc) vs. Bye

Edoardo Lamberti (ITA/7) vs. Bye
Ignasi De Rueda De Genover (ESP) d. Mohamed Selim Ben Ali (TUN/wc) 6-3 6-4
Joao Marcos Nusdeo (BRA) d. Fares Kilani (TUN/wc) 7-5 4-6 7-6(5)
Imanol Lopez Morillo (ESP/9) vs. Bye

Giuliano Benedetti (ITA/8) vs. Bye
Anze Arh (SLO) d. Ewen Lumsden (GBR) 6-1 6-7(10) 6-3
Skander Ben Abdallah (TUN/wc) d. Adam Nagoudi (TUN/wc) 6-2 7-5
Boris Butulija (SRB/10) vs. Bye


2nd Round

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Lorenzo Seroddi (ITA) 6-3 6-1
Giovanni Cozzolino (ITA) d. Zakaria Ben Brahim (TUN/wc) 6-3 6-1

Aziz Ouakaa (TUN/2/wc) d. Daniele Catini (ITA) 6-4 7-6(4)
Pedro Munafo (ARG) d. Benjamin Winter Lopez (ESP) 7-6(4) 6-2

Luca Narcisi (ITA) d. Moritz Trocker (ITA/3) 6-3 6-4
Flavio Cobolli (ITA) d. Gennaro Orazzo (ITA) 6-2 6-2

Nicolas Rosenzweig (FRA) d. Nathan Seateun (FRA/4) 6-3 6-0
Cristiano Russo (ITA) d. Mattia Andreoli (ITA) 6-1 6-1

Joel Cannell (GBR/5) d. Pietro Mugelli (ITA) 6-1 6-3
Enzo Machizaud (FRA) d. Mohamed Anouar Braham (TUN/wc) 6-1 6-3

Simohamed Hirs (MAR/6) d. Alessandro Procopio (ITA) 6-3 4-6 6-3
Karlo Divkovic (CRO) d. Habib Stambouli (TUN/wc) 6-2 7-5

Ignasi De Rueda De Genover (ESP) d. Edoardo Lamberti (ITA/7) 7-5 6-2
Imanol Lopez Morillo (ESP/9) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA) 6-3 6-0

Anze Arh (SLO) d. Giuliano Benedetti (ITA/8) 5-3 ret.
Boris Butulija (SRB/10) d. Skander Ben Abdallah (TUN/wc) 6-3 6-2


Final Round

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Giovanni Cozzolino (ITA) 6-1 4-6 6-1
Pedro Munafo (ARG) d. Aziz Ouakaa (TUN/2/wc) 7-6(5) 5-7 6-4
Luca Narcisi (ITA) d. Flavio Cobolli (ITA) 6-2 6-3
Nicolas Rosenzweig (FRA) d. Cristiano Russo (ITA) 6-0 6-4
Joel Cannell (GBR/5) d. Enzo Machizaud (FRA) 6-1 6-3
Karlo Divkovic (CRO) d. Simohamed Hirs (MAR/6) 1-6 6-2 6-4
Imanol Lopez Morillo (ESP/9) d. Ignasi De Rueda De Genover (ESP) 4-6 6-4 6-3
Boris Butulija (SRB/10) d. Anze Arh (SLO) 7-6(3) 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Tunisia F40 [December 18 | Hammamet | Clay]

Doubles

1st Round

M.Bortolotti / O.Roca Batalla (ITA/ESP/1) d. D.Catini / A.Zucca (ITA) 6-2 6-3
I.De Rueda De Genover / N.Sanchez Izquierdo (ESP) d. P.Munafo / S.Wakita (ARG/JPN) 6-2 6-3
F.Cobolli / R.Giuliano (ITA/wc) d. S.Hirs / A.Ouakaa (MAR/TUN) 6-4 6-1
M.Guinard / C.Tabur (FRA) d. J.Kanar / G.Petit (FRA/3) 6-2 7-5

L.Giacomini / G.Oradini (ITA) d. A.Dougaz / S.Mansouri (TUN/4) 7-6(2) 7-6(4)
A.Ikhlef / M.Kilani (ALG/TUN) d. S.Barranco / M.Di Prima (ESP/ITA) w.o
B.Butulija / M.Zekic (SRB) d. K.Ivanov / D.Katic (KAZ/SRB) 6-1 6-1
S.Bensoussan / F-A.Vibert (FRA/2) d. D.Innocenti / C.Russo (ITA/wc) 6-2 6-3


Quarterfinal

M.Bortolotti / O.Roca Batalla (ITA/ESP/1) d. I.De Rueda De Genover / N.Sanchez Izquierdo (ESP) 6-4 1-1 ret.
M.Guinard / C.Tabur (FRA) d. F.Cobolli / R.Giuliano (ITA/wc) 6-0 7-5
L.Giacomini / G.Oradini (ITA) d. A.Ikhlef / M.Kilani (ALG/TUN) 6-0 7-6(3)
S.Bensoussan / F-A.Vibert (FRA/2) d. B.Butulija / M.Zekic (SRB) 6-1 6-3


Semifinal

M.Guinard / C.Tabur (FRA) d. M.Bortolotti / O.Roca Batalla (ITA/ESP/1) 6-3 6-3
S.Bensoussan / F-A.Vibert (FRA/2) d. L.Giacomini / G.Oradini (ITA) 6-4 7-5


FINAL

M.Guinard / C.Tabur (FRA) d. S.Bensoussan / F-A.Vibert (FRA/2) 6-7(6) 6-2 13-11
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Tunisia F40 [December 18 | Hammamet | Clay]

Main Draw

1st Round

Miljan Zekic (SRB/1) d. Boris Butulija (SRB/Q) 6-1 6-2
Joel Cannell (GBR/Q) d. François-Arthur Vibert (FRA) 7-5 6-0
Giovanni Oradini (ITA) d. Pedro Munafo (ARG/Q) 6-1 6-1
Manuel Guinard (FRA/7) d. Luca Narcisi (ITA/Q) 6-3 7-5

Samuel Bensoussan (FRA/3) d. Dejan Katic (SRB) 6-3 7-5
Alexander Weis (ITA) d. Shunsuke Wakita (JPN) 6-3 6-1
Luca Giacomini (ITA) d. Imanol Lopez Morillo (ESP/Q) 6-2 7-5
Laurent Rochette (FRA/6) d. Karlo Divkovic (CRO/Q) 6-1 6-0

Aziz Dougaz (TUN/8) d. Klim Ivanov (KAZ/wc) 6-1 6-0
Mathieu Perchicot (FRA) d. Davide Innocenti (ITA/wc) 6-1 6-1
Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/Q) d. Marco Di Prima (ITA) 6-1 6-3
Marco Bortolotti (ITA/4) d. Nicolas Rosenzweig (FRA/Q) 6-2 7-6(4)

Jonathan Kanar (FRA/5) d. Antonio Zucca (ITA) 6-4 6-2
Gabriel Petit (FRA) d. Majed Kilani (TUN/wc) 6-2 6-0
Clément Tabur (FRA) d. Skander Mansouri (TUN) 6-1 6-4
Oriol Roca Batalla (ESP/2) d. Sergio Barranco (ESP/wc) 6-2 6-4


2nd Round

Miljan Zekic (SRB/1) d. Joel Cannell (GBR/Q) 6-4 6-4
Manuel Guinard (FRA/7) d. Giovanni Oradini (ITA) 4-6 6-4 6-4
Samuel Bensoussan (FRA/3) d. Alexander Weis (ITA) 6-1 6-2
Laurent Rochette (FRA/6) d. Luca Giacomini (ITA) 6-3 6-3

Aziz Dougaz (TUN/8) d. Mathieu Perchicot (FRA) 7-6(6) 6-3
Marco Bortolotti (ITA/4) d. Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/Q) 4-6 7-5 6-0
Jonathan Kanar (FRA/5) d. Gabriel Petit (FRA) 6-7(5) 6-2 6-3
Oriol Roca Batalla (ESP/2) d. Clément Tabur (FRA) 6-1 6-4


Quarterfinal

Miljan Zekic (SRB/1) d. Manuel Guinard (FRA/7) 6-4 4-6 6-4
Samuel Bensoussan (FRA/3) d. Laurent Rochette (FRA/6) 6-4 5-7 6-4
Aziz Dougaz (TUN/8) d. Marco Bortolotti (ITA/4) 4-6 6-3 7-5
Oriol Roca Batalla (ESP/2) d. Jonathan Kanar (FRA/5) 3-6 6-2 7-6(6)


Semifinal

Miljan Zekic (SRB/1) d. Samuel Bensoussan (FRA/3) 6-1 6-4
Aziz Dougaz (TUN/8) d. Oriol Roca Batalla (ESP/2) 6-4 6-3


FINAL

Miljan Zekic (SRB/1) d. Aziz Dougaz (TUN/8) 6-3 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top