Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TUNISIA F38

City : Monastir, Tunisia
Date : 29 October - 04 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gabriel PETIT (FRA) 524
2 Aziz DOUGAZ (TUN) 552
3 Nicolo TURCHETTI (ITA) 571
4 Dimitriy VORONIN (RUS) 643
5 Florent DIEP (FRA) 672
6 Maxime MORA (FRA) 825
7 Luca PREVOSTO (ITA) 858
8 Jannik SINNER (ITA) 870
9 Skander MANSOURI (TUN) 990
10 Jeremy SONKIN (USA) 1013
11 Tukhula JACOBS (NAM) 1064
12 Andres FERNANDEZ CANOVAS (ESP) 1095
13 Niklas SCHELL (GER) 1143
14 Ivan DAVYDOV (RUS) 1147
15 Ronan JONCOUR (FRA) 1166
16 Petr ARKHIPOV (RUS) 1176
17 David JORDA SANCHIS (ESP) 1203
18 Darko JANDRIC (SRB) 1210
19 Alexey BARYSHEV (RUS) 1450
20 Oscar MANCINEIRAS CORNELLA (ESP) 1457

21 (Q) Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) 569
22 (Q) Luca POTENZA (ITA) 1472
23 (Q) Brian BENCIC (SUI) 1620
24 (Q) Quentin GUEYDAN (FRA) 1626
25 (Q) Arthur BERNABE (FRA)
26 (Q) Anton DESYATNIK (RUS)
27 (Q) Buvaysar GADAMAURI (BEL)
28 (Q) Lukas HELLUM LILLEENGEN (NOR)

29 (wc) Alexis KLEGOU (BEN) 938
30 (wc) Aziz OUAKAA (TUN) 947
31 (wc) Sergey DOROZHKIN (RUS)
32 (wc) Diego FERNANDEZ FLORES (CHI)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Tunisia F38 [October 29 | Monastir | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Geoffrey Blancaneaux (FRA/1/wc) vs. Bye
Alexander Kotzen (USA) d. Ronald Gabas (SVK) 6-3 6-1
Sami Achour (TUN) d. Luke Issajenko (GBR) 6-4 1-6 6-3
Kaya Arinc (USA) vs. Bye

Albert Roglan (ESP/2) vs. Bye
Ervin Haris Eminefendic (ITA) d. Timo Schildknecht (ESP) 6-1 6-1
Arthur Bernabé (FRA) d. Skander Ben Abdallah (TUN) 6-2 6-1
Daniele Catini (ITA) d. Rayen Zribi (TUN) 6-0 6-3

Luca Potenza (ITA/3) vs. Bye
Ameur Ben Hassen (TUN) d. Jose Joaquin Miranda Cisneros (ESP) 7-5 7-5
Harry Meehan (GBR) d. Skander Ben Fraj (TUN) 7-5 6-4
Andrea Cardella (ITA) vs. Bye

Gregorio Cordonnier (ARG/4) vs. Bye
Vito Dell'Elba (ITA) d. Taieb Raboudi (TUN) 6-0 6-3
Anas Abdelouahid (USA) d. Maxime Leclercq (FRA) 6-0 6-0
Anton Desyatnik (RUS) d. Bayrem Frigui (TUN) 6-0 6-0

Maurizio Speziali (ITA/5) vs. Bye
Daniel De Jonge (NED) d. Mathis Moysan (FRA) 6-2 7-5
Vitalii Shcherba (UKR) d. Simon Musset (FRA) 7-6(6) 6-0
Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. Bye

Brian Bencic (SUI/6) vs. Bye
Maxime Joris (FRA) d. Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-4 6-2
Roman Blokhin (RUS) d. Victor Lochmann (GER) 6-3 6-1
Pedro Munafo (ARG/11) vs. Bye

Quentin Gueydan (FRA/7) vs. Bye
Edoardo Lavagno (ITA) d. Strahinja Pjeranovic (SRB) 6-2 6-1
Vladislav Ivanov (RUS) d. David Kciuk (GER) 6-0 6-0
Michael Weindl (GER/9) vs. Bye

Giuliano Benedetti (ITA/8) vs. Bye
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP) 6-3 6-0
Nicolo Inserra (ITA) d. Anthony Lambert (FRA) 6-2 6-2
Loic Ratsaratany (FRA/10) vs. Bye


2nd Round

Geoffrey Blancaneaux (FRA/1/wc) d. Alexander Kotzen (USA) 6-0 6-2
Kaya Arinc (USA) d. Sami Achour (TUN) 6-2 6-2

Albert Roglan (ESP/2) d. Ervin Haris Eminefendic (ITA) 6-1 6-2
Arthur Bernabé (FRA) d. Daniele Catini (ITA) 6-1 6-3

Luca Potenza (ITA/3) d. Ameur Ben Hassen (TUN) 6-0 6-2
Harry Meehan (GBR) d. Andrea Cardella (ITA) 6-3 6-3

Vito Dell'Elba (ITA) d. Gregorio Cordonnier (ARG/4) 7-6(8) 6-3
Anton Desyatnik (RUS) d. Anas Abdelouahid (USA) 6-0 6-1

Daniel De Jonge (NED) d. Maurizio Speziali (ITA/5) 7-5 6-1
Lukas Hellum Lilleengen (NOR) d. Vitalii Shcherba (UKR) 6-2 6-1

Brian Bencic (SUI/6) d. Maxime Joris (FRA) 6-4 6-4
Roman Blokhin (RUS) d. Pedro Munafo (ARG/11) 6-0 6-3

Quentin Gueydan (FRA/7) d. Edoardo Lavagno (ITA) 6-3 7-5
Vladislav Ivanov (RUS) d. Michael Weindl (GER/9) 7-6(5) 3-6 6-3

Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Giuliano Benedetti (ITA/8) 6-2 6-4
Loic Ratsaratany (FRA/10) d. Nicolo Inserra (ITA) 6-7(7) 6-3 6-2


Final Round

Geoffrey Blancaneaux (FRA/1/wc) d. Kaya Arinc (USA) 6-0 6-0
Arthur Bernabé (FRA) d. Albert Roglan (ESP/2) 7-6(5) 6-3
Luca Potenza (ITA/3) d. Harry Meehan (GBR) 7-5 6-2
Anton Desyatnik (RUS) d. Vito Dell'Elba (ITA) 1-6 6-2 6-3
Lukas Hellum Lilleengen (NOR) d. Daniel De Jonge (NED) 7-6(8) 6-3
Brian Bencic (SUI/6) d. Roman Blokhin (RUS) 6-3 7-5
Quentin Gueydan (FRA/7) d. Vladislav Ivanov (RUS) 6-4 6-2
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Loic Ratsaratany (FRA/10) 4-6 6-4 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Tunisia F38 [October 29 | Monastir | Hard]

Doubles

1st Round

D.Jandric / N.Turchetti (SRB/ITA/1) d. A.Abdelouahid / V.Dell'Elba (USA/ITA/wc) 7-6(1) 6-3
M.Civarolo / L.Prevosto (ITA) d. R.Blokhin / S.Dorozhkin (RUS/wc) 6-2 4-6 10-7
I.Davydov / N.Schell (RUS/GER) d. G.Benedetti / L.Potenza (ITA) 6-3 6-0
A.Klegou / G.Petit (BEN/FRA/3) d. Q.Gueydan / L.Ratsaratany (FRA) 6-2 6-4

P.Arkhipov / J.Sonkin (RUS/USA) d. G.Blancaneaux / R.Joncour (FRA/4) 3-6 7-5 10-7
G.Cordonnier / M.Mora (ARG/FRA) d. R.Gabas / V.Ivanov (SVK/RUS/wc) 2-3 ret.
A.Fernandez Canovas / O.Mancineiras Cornella (ESP) d. P.Munafo / V.Shcherba (ARG/UKR) 6-3 7-5
F.Diep / S.Mansouri (FRA/TUN/2) d. D.Fernandez Flores / D.Jorda Sanchis (CHI/ESP) 6-2 6-4


Quarterfinal

D.Jandric / N.Turchetti (SRB/ITA/1) d. M.Civarolo / L.Prevosto (ITA) w.o
I.Davydov / N.Schell (RUS/GER) d. A.Klegou / G.Petit (BEN/FRA/3) 6-3 4-6 11-9
P.Arkhipov / J.Sonkin (RUS/USA) d. G.Cordonnier / M.Mora (ARG/FRA) 6-4 6-1
F.Diep / S.Mansouri (FRA/TUN/2) d. A.Fernandez Canovas / O.Mancineiras Cornella (ESP) 3-6 6-3 10-3


Semifinal

I.Davydov / N.Schell (RUS/GER) d. D.Jandric / N.Turchetti (SRB/ITA/1) 6-3 4-6 10-7
P.Arkhipov / J.Sonkin (RUS/USA) d. F.Diep / S.Mansouri (FRA/TUN/2) 4-6 7-5 10-7


FINAL

P.Arkhipov / J.Sonkin (RUS/USA) d. I.Davydov / N.Schell (RUS/GER) 7-6(6) 7-6(3)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Tunisia F38 [October 29 | Monastir | Hard]

Main Draw

1st Round

Skander Mansouri (TUN) d. Gabriel Petit (FRA/1) 6-2 6-2
Petr Arkhipov (RUS) d. Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) 6-4 6-3
Albert Roglan (ESP/L.L) d. Ivan Davydov (RUS) 6-1 6-1
Maxime Mora (FRA/6) d. Andres Fernandez Canovas (ESP) 6-4 6-0

Geoffrey Blancaneaux (FRA/3/Q) d. Niklas Schell (GER) 6-1 6-2
Anton Desyatnik (RUS/Q) d. Darko Jandric (SRB) 6-7(4) 7-6(1) 7-6(1)
Arthur Bernabé (FRA/Q) d. Aziz Ouakaa (TUN/wc) 6-4 7-5
Alexis Klegou (BEN/8/wc) d. Quentin Gueydan (FRA/Q) 6-4 7-6(5)

Daniel De Jonge (NED/L.L) d. Luca Prevosto (ITA/7) 6-4 4-6 7-6(4)
Jeremy Sonkin (USA) d. Diego Fernandez Flores (CHI/wc) 4-6 6-1 6-4
Ronan Joncour (FRA) d. Sergey Dorozhkin (RUS/wc) 6-2 6-0
Nicolo Turchetti (ITA/4) d. Brian Bencic (SUI/Q) 7-6(2) 6-4

Florent Diep (FRA/5) d. Oscar Mancineiras Cornella (ESP) 6-1 7-6(5)
Luca Potenza (ITA/Q) d. Lukas Hellum Lilleengen (NOR/Q) 6-2 6-1
Loic Ratsaratany (FRA/L.L) d. Alexey Baryshev (RUS) 6-3 2-6 6-4
David Jorda Sanchis (ESP) d. Aziz Dougaz (TUN/2) 2-6 6-1 7-6(5)


Albert Roglan (ESP/L.L) replaces Jannik Sinner (ITA)
Daniel De Jonge (NED/L.L) replaces Dimitriy Voronin (RUS)
Loic Ratsaratany (FRA/L.L) replaces Tukhula Jacobs (NAM)


2nd Round

Skander Mansouri (TUN) d. Petr Arkhipov (RUS) 6-3 3-6 7-5
Maxime Mora (FRA/6) d. Albert Roglan (ESP/L.L) 7-6(5) 6-3
Geoffrey Blancaneaux (FRA/3/Q) d. Anton Desyatnik (RUS/Q) 6-3 6-2
Alexis Klegou (BEN/8/wc) d. Arthur Bernabé (FRA/Q) 6-3 6-0

Daniel De Jonge (NED/L.L) d. Jeremy Sonkin (USA) 6-1 6-3
Ronan Joncour (FRA) d. Nicolo Turchetti (ITA/4) 6-0 3-6 6-4
Luca Potenza (ITA/Q) d. Florent Diep (FRA/5) 4-6 6-0 6-1
David Jorda Sanchis (ESP) d. Loic Ratsaratany (FRA/L.L) 4-6 6-2 2-0 ret.


Quarterfinal

Skander Mansouri (TUN) d. Maxime Mora (FRA/6) 7-6(5) 5-2 ret.
Geoffrey Blancaneaux (FRA/3/Q) d. Alexis Klegou (BEN/8/wc) 7-6(8) 6-4
Ronan Joncour (FRA) d. Daniel De Jonge (NED/L.L) 6-1 6-4
David Jorda Sanchis (ESP) d. Luca Potenza (ITA/Q) 6-3 7-5


Semifinal

Geoffrey Blancaneaux (FRA/3/Q) d. Skander Mansouri (TUN) 6-3 6-4
Ronan Joncour (FRA) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-3 6-3


FINAL

Geoffrey Blancaneaux (FRA/3/Q) d. Ronan Joncour (FRA) 6-0 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top