Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TUNISIA F35

City : Monastir, Tunisia
Date : 08-14 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Jonathan GRAY (GBR) 613
2 Quentin ROBERT (REU) 666
3 Michael GEERTS (BEL) 714
4 Bogdan BOBROV (RUS) 793
5 Alexey ZAKHAROV (RUS) 832
6 Antoine BELLIER (SUI) 860
7 François-Arthur VIBERT (FRA) 895
8 Samm BUTLER (GBR) 950
9 Darko BOJANOVIC (BIH) 955
10 Duje AJDUKOVIC (CRO) 1024
11 Louis TESSA (FRA) 1080
12 Hugo SCHOTT (FRA) 1107
13 Ivan DAVYDOV (RUS) 1138
14 Remy BERTOLA (SUI) 1169
15 Ivan MARRERO CURBELO (ESP) 1196
16 Nicolas URYSON (ARG) 1199
17 Luca STAEHELI (SUI) 1213
18 Quentin FOLLIOT (FRA) 1234
19 Kazuma KAWACHI (JPN) 1259
20 Yuichiro INUI (JPN) 1397

21 (Q) Yannik STEINEGGER (SUI) 1496
22 (Q) Albert ROGLAN (ESP) 1540
23 (Q) Alban MEUFFELS (NED) 1572
24 (Q) Lorenzo BRUNETTI (ITA) 1614
25 (Q) Mischa LANZ (SUI) 1798
26 (Q) Pierre DELAGE (FRA)
27 (Q) Jakob GROENER (NOR)
28 (Q) Errol SMITH (USA)

29 (wc) Robert STROMBACHS (GER) 1430
30 (wc) Bernardo AZEVEDO PEREIRA E OLIVEIRA (BRA)
31 (wc) Len SCHOUTEN (NED)
32 (wc) Harry THURSFIELD (GBR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Tunisia F35 [October 08 | Monastir | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Mounir Ferchichi (TUN/1) vs. Bye
Rakshit Rishi (IND) d. Sami Achour (TUN) 6-0 6-1
Raphael Loukas (GER) d. Roberto De Bernardis (ITA) 6-0 6-1
Errol Smith (USA) d. Ameur Ben Hassen (TUN) 6-3 6-3

Yannik Steinegger (SUI/2) vs. Bye
Simon Musset (FRA) d. Sofiene Zaddem (TUN) 6-0 6-1
Roman Nashatyrkin (RUS) d. Ronald Gabas (SVK) 6-3 6-2
Skander Ben Abdallah (TUN) d. Edoardo Bottino (ITA) 6-3 6-1

Gregorio Cordonnier (ARG/3) vs. Bye
David Quayle (GBR) d. Francesco Liucci (ITA) 6-1 6-2
Marco Zocastello (SUI) d. Fethi Achour (TUN) 6-0 6-0
Pierre Delage (FRA) d. Taieb Raboudi (TUN) 6-1 6-0

Albert Roglan (ESP/4) vs. Bye
Himansu Sagar (IND) d. Maxime Leclercq (FRA) 6-1 6-0
Philipp Dittmer (GER) d. Amaury De Beer (MRI) 6-4 2-6 6-1
Gabriele Maria Noce (ITA/10) d. Nazim Makhlouf (ALG) 6-3 6-4

Alban Meuffels (NED/5) vs. Bye
Ignacio Benzal Alia (ESP) d. Mohamed Anouar Braham (TUN) 6-2 7-6(7)
Roman Blokhin (RUS) d. Alessio De Bernardis (ITA) 7-5 1-6 6-1
Pedro Munafo (ARG/12) d. Tommy Hamilton (AUS) 3-6 6-2 6-3

Loic Perret (SUI/6) vs. Bye
Ervin Haris Eminefendic (ITA) d. Med Anis Sakka (TUN) 6-3 6-2
Alex Solanki (IND) d. Talel Raboudi (TUN) 6-0 6-0
Jakob Groener (NOR) d. Petros Tsitsipas (GRE/11) 7-6(3) 7-5

Lorenzo Brunetti (ITA/7) vs. Bye
Lars Bijsterbosch (NED) d. Pietro Mugelli (ITA) 7-6(4) 7-5
Jean Thirouin (FRA) d. Leonardo Taddia (ITA) 3-6 6-4 6-0
Stefan Skadarka (AUS/9) vs. Bye

Mischa Lanz (SUI/8) vs. Bye
Adam Nagoudi (TUN/wc) d. Yash Vardhan Singh (IND) 6-1 6-2
Samuel Pointon (GBR) d. Bayrem Frigui (TUN) 6-1 6-1
Edoardo Lamberti (ITA/13) d. Masood Eisa-Beygi (CAN) 6-0 6-1


2nd Round

Rakshit Rishi (IND) d. Mounir Ferchichi (TUN/1) 4-6 7-6(4) 6-1
Errol Smith (USA) d. Raphael Loukas (GER) 6-4 6-2

Yannik Steinegger (SUI/2) d. Simon Musset (FRA) 7-5 7-5
Skander Ben Abdallah (TUN) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-3 6-0

David Quayle (GBR) d. Gregorio Cordonnier (ARG/3) 6-3 6-7(1) 6-4
Pierre Delage (FRA) d. Marco Zocastello (SUI) 6-0 6-2

Albert Roglan (ESP/4) d. Himansu Sagar (IND) 6-0 6-2
Philipp Dittmer (GER) d. Gabriele Maria Noce (ITA/10) 4-6 6-2 6-4

Alban Meuffels (NED/5) d. Ignacio Benzal Alia (ESP) 6-1 6-1
Roman Blokhin (RUS) d. Pedro Munafo (ARG/12) 6-3 3-6 6-4

Loic Perret (SUI/6) d. Ervin Haris Eminefendic (ITA) 6-3 7-5
Jakob Groener (NOR) d. Alex Solanki (IND) 3-6 6-4 7-5

Lorenzo Brunetti (ITA/7) d. Lars Bijsterbosch (NED) 6-1 6-1
Jean Thirouin (FRA) d. Stefan Skadarka (AUS/9) 6-1 6-1

Mischa Lanz (SUI/8) d. Adam Nagoudi (TUN/wc) 6-3 6-0
Edoardo Lamberti (ITA/13) d. Samuel Pointon (GBR) 6-2 2-6 6-4


Final Round

Errol Smith (USA) d. Rakshit Rishi (IND) 6-0 6-1
Yannik Steinegger (SUI/2) d. Skander Ben Abdallah (TUN) 6-7(5) 6-4 6-3
Pierre Delage (FRA) d. David Quayle (GBR) 6-1 7-5
Albert Roglan (ESP/4) d. Philipp Dittmer (GER) 6-4 6-1
Alban Meuffels (NED/5) d. Roman Blokhin (RUS) 6-2 6-3
Jakob Groener (NOR) d. Loic Perret (SUI/6) 7-6(2) 7-6(5)
Lorenzo Brunetti (ITA/7) d. Jean Thirouin (FRA) 6-1 4-6 6-4
Mischa Lanz (SUI/8) d. Edoardo Lamberti (ITA/13) 6-2 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Tunisia F35 [October 08 | Monastir | Hard]

Doubles

1st Round

M.Geerts / F-A.Vibert (BEL/FRA/1) d. G.Cordonnier / I.Marrero Curbelo (ARG/ESP) 6-1 5-4 ret.
Q.Folliot / L.Tessa (FRA) d. P.Munafo / S.Skadarka (ARG/AUS) 6-1 7-6(3)
L.Staeheli / Y.Steinegger (SUI) d. R.Gabas / P.Mugelli (SVK/ITA/wc) 6-3 6-1
Q.Robert / H.Schott (REU/FRA) d. B.Bobrov / I.Davydov (RUS/4) 6-3 6-7(4) 10-7

R.Bertola / N.Uryson (SUI/ARG/3) d. M.Lanz / L.Schouten (SUI/NED/Alt) 5-7 6-1 10-6
E.Eminefendic / A.Roglan (ITA/ESP/wc) d. L.Perret / M.Zocastello (SUI) 7-6(1) 6-0
F.Liucci / G.Noce (ITA/wc) d. D.Bojanovic / P.Dittmer (BIH/GER) 6-3 6-1
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. T.Hamilton / H.Thursfield (AUS/GBR) 6-0 6-4

M.Lanz / L.Schouten (SUI/NED/Alt) replace Y.Inui / K.Kawachi (JPN)


Quarterfinal

M.Geerts / F-A.Vibert (BEL/FRA/1) d. Q.Folliot / L.Tessa (FRA) 6-3 7-5
Q.Robert / H.Schott (REU/FRA) d. L.Staeheli / Y.Steinegger (SUI) 1-6 7-6(2) 10-6
R.Bertola / N.Uryson (SUI/ARG/3) d. E.Eminefendic / A.Roglan (ITA/ESP/wc) 6-2 6-2
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. F.Liucci / G.Noce (ITA/wc) 6-1 6-4


Semifinal

Q.Robert / H.Schott (REU/FRA) d. M.Geerts / F-A.Vibert (BEL/FRA/1) 6-3 6-0
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. R.Bertola / N.Uryson (SUI/ARG/3) 6-3 6-7(10) 10-6


FINAL

B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. Q.Robert / H.Schott (REU/FRA) 3-6 6-3 10-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Tunisia F35 [October 08 | Monastir | Hard]

Main Draw

1st Round

Luca Staeheli (SUI) d. Jonathan Gray (GBR/1) 6-4 5-7 6-2
Quentin Folliot (FRA) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-4 2-6 6-2
Len Schouten (NED/wc) d. Yannik Steinegger (SUI/Q) 6-4 6-2
Albert Roglan (ESP/Q) d. François-Arthur Vibert (FRA/7) 4-6 6-3 6-4

Michael Geerts (BEL/3) d. Alban Meuffels (NED/Q) 6-0 6-4
Louis Tessa (FRA) d. Harry Thursfield (GBR/wc) 6-0 6-0
Errol Smith (USA/Q) d. Hugo Schott (FRA) 6-4 6-3
Alexey Zakharov (RUS/5) d. Darko Bojanovic (BIH) 7-5 4-6 6-2

Antoine Bellier (SUI/6) d. Yuichiro Inui (JPN) 6-2 6-4
Pierre Delage (FRA/Q) d. Lorenzo Brunetti (ITA/Q) 6-1 6-4
Ivan Davydov (RUS) d. Jakob Groener (NOR/Q) 6-4 7-5
Bogdan Bobrov (RUS/4) d. Mischa Lanz (SUI/Q) 7-5 6-3

Samm Butler (GBR/8) d. Kazuma Kawachi (JPN) 7-6(5) 7-5
Remy Bertola (SUI) d. Bernardo Azevedo Pereira E Oliveira (BRA/wc) 6-3 6-4
Robert Strombachs (GER/wc) d. Nicolas Uryson (ARG) 6-0 3-6 6-1
Quentin Robert (REU/2) d. Duje Ajdukovic (CRO) 6-4 6-3


2nd Round

Quentin Folliot (FRA) d. Luca Staeheli (SUI) 6-3 6-4
Albert Roglan (ESP/Q) d. Len Schouten (NED/wc) 6-3 6-2
Michael Geerts (BEL/3) d. Louis Tessa (FRA) 6-3 5-7 6-3
Alexey Zakharov (RUS/5) d. Errol Smith (USA/Q) 3-6 6-3 6-2

Antoine Bellier (SUI/6) d. Pierre Delage (FRA/Q) 6-1 6-2
Bogdan Bobrov (RUS/4) d. Ivan Davydov (RUS) 7-5 2-6 6-1
Samm Butler (GBR/8) d. Remy Bertola (SUI) 6-2 7-5
Robert Strombachs (GER/wc) d. Quentin Robert (REU/2) 6-2 6-4


Quarterfinal

Quentin Folliot (FRA) d. Albert Roglan (ESP/Q) 6-1 4-6 7-5
Alexey Zakharov (RUS/5) d. Michael Geerts (BEL/3) 6-2 3-2 ret.
Antoine Bellier (SUI/6) d. Bogdan Bobrov (RUS/4) 6-2 6-1
Robert Strombachs (GER/wc) d. Samm Butler (GBR/8) 6-4 2-6 7-6(4)


Semifinal

Alexey Zakharov (RUS/5) d. Quentin Folliot (FRA) 6-2 6-4
Robert Strombachs (GER/wc) d. Antoine Bellier (SUI/6) 6-2 3-6 7-5


FINAL

Robert Strombachs (GER/wc) d. Alexey Zakharov (RUS/5) 6-4 6-0
 
1 - 4 of 4 Posts
Top