Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
TUNISIA F34

City : Monastir, Tunisia
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Baptiste CREPATTE (FRA) 448
2 Altug CELIKBILEK (TUR) 460
3 Florent DIEP (FRA) 660
4 Michael GEERTS (BEL) 709
5 Alexey ZAKHAROV (RUS) 834
6 Samm BUTLER (GBR) 956
7 Darko BOJANOVIC (BIH) 958
8 Ivan LIUTAREVICH (BLR) 1005
9 Duje AJDUKOVIC (CRO) 1027
10 Hugo SCHOTT (FRA) 1107
11 Ivan DAVYDOV (RUS) 1136
12 Ivan MARRERO CURBELO (ESP) 1196
13 Quentin FOLLIOT (FRA) 1236
14 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP) 1253
15 Kazuma KAWACHI (JPN) 1266
16 Yuichiro INUI (JPN) 1407
17 Robert STROMBACHS (GER) 1440
18 Ettore CAPELLO (ITA) 1461
19 Giuliano BENEDETTI (ITA) 1577
20 (SE) Errol SMITH (USA)

21 (Q) Lorenzo BRUNETTI (ITA) 1617
22 (Q) Alban MEUFFELS (NED) 1940
23 (Q) Baptiste ANSELMO (FRA)
24 (Q) Matteo ARNALDI (ITA)
25 (Q) Pierre DELAGE (FRA)
26 (Q) Philipp DITTMER (GER)
27 (Q) Gabriele MOGHINI (SUI)
28 (Q) Fausto TABACCO (ITA)

29 (wc) Mounir FERCHICHI (TUN) 1488
30 (wc) Christopher CHIEN (USA)
31 (wc) Jakob GROENER (NOR)
32 (wc) Nazim MAKHLOUF (ALG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Tunisia F34 [October 01 | Monastir | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/1) vs. Bye
Sven Kurandt (GER) vs. Bye
Fausto Tabacco (ITA) d. Simon Musset (FRA) 7-5 6-2
Francesco Garzelli (ITA) vs. Bye

Lorenzo Brunetti (ITA/2) vs. Bye
Masood Eisa-Beygi (CAN) vs. Bye
Rakshit Rishi (IND) d. Bernardo Azevedo Pereira E Oliveira (BRA) 6-3 6-3
Maxime Leclercq (FRA) vs. Bye

Davide Albertoni (ITA/3) vs. Bye
Baptiste Anselmo (FRA) d. Lars Bijsterbosch (NED) 6-0 6-4
Leonardo Taddia (ITA) d. Lorenzo Vincenti (ITA) 6-3 6-3
Taieb Raboudi (TUN) vs. Bye

Stefan Skadarka (AUS/4) vs. Bye
Radhouane Kouni (TUN) vs. Bye
Gabriele Moghini (SUI) d. Fethi Achour (TUN) 6-0 6-1
Mohamed Selim Ben Ali (TUN/wc) vs. Bye

Petros Tsitsipas (GRE/5) vs. Bye
Matteo Arnaldi (ITA) d. Gabriele Felline (ITA) 6-3 6-2
Anton Desyatnik (RUS) d. Christian Felline (ITA) 7-5 6-3
Raphael Loukas (GER) vs. Bye

Alban Meuffels (NED/6) vs. Bye
Tommy Hamilton (AUS) d. Hatem Ben Zina (TUN) 6-1 6-0
Marouan Ferchichi (TUN) d. Sami Achour (TUN) 6-4 6-1
Sofiene Zaddem (TUN) vs. Bye

Pedro Munafo (ARG/7) vs. Bye
Jean Thirouin (FRA) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-2 6-2
Pierre Delage (FRA) vs. Bye
Ashwin Ryan Sharma (AUS) vs. Bye

Edoardo Lamberti (ITA/8) vs. Bye
Harry Thursfield (GBR) d. Bayrem Frigui (TUN) 6-1 6-0
Philipp Dittmer (GER) vs. Bye
Yash Vardhan Singh (IND) vs. Bye


2nd Round

Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/1) d. Sven Kurandt (GER) 6-2 6-2
Fausto Tabacco (ITA) d. Francesco Garzelli (ITA) 6-1 6-2

Lorenzo Brunetti (ITA/2) d. Masood Eisa-Beygi (CAN) 6-2 6-0
Rakshit Rishi (IND) d. Maxime Leclercq (FRA) 6-1 6-3

Baptiste Anselmo (FRA) d. Davide Albertoni (ITA/3) 6-3 7-6(4)
Leonardo Taddia (ITA) d. Taieb Raboudi (TUN) 6-2 6-0

Stefan Skadarka (AUS/4) d. Radhouane Kouni (TUN) 6-0 6-0
Gabriele Moghini (SUI) d. Mohamed Selim Ben Ali (TUN/wc) 6-0 6-2

Matteo Arnaldi (ITA) d. Petros Tsitsipas (GRE/5) 6-0 6-2
Anton Desyatnik (RUS) d. Raphael Loukas (GER) 4-6 6-2 6-1

Alban Meuffels (NED/6) d. Tommy Hamilton (AUS) 6-2 6-1
Sofiene Zaddem (TUN) d. Marouan Ferchichi (TUN) 2-6 3-1 ret.

Jean Thirouin (FRA) d. Pedro Munafo (ARG/7) 6-1 6-2
Pierre Delage (FRA) d. Ashwin Ryan Sharma (AUS) 6-1 6-2

Edoardo Lamberti (ITA/8) d. Harry Thursfield (GBR) 6-2 4-6 6-4
Philipp Dittmer (GER) d. Yash Vardhan Singh (IND) 6-3 7-5


Final Round

Fausto Tabacco (ITA) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/1) 6-4 6-0
Lorenzo Brunetti (ITA/2) d. Rakshit Rishi (IND) 6-4 3-6 6-1
Baptiste Anselmo (FRA) d. Leonardo Taddia (ITA) 7-6(2) 6-2
Gabriele Moghini (SUI) d. Stefan Skadarka (AUS/4) 2-6 6-3 6-2
Matteo Arnaldi (ITA) d. Anton Desyatnik (RUS) 6-1 6-0
Alban Meuffels (NED/6) d. Sofiene Zaddem (TUN) 6-0 6-0
Pierre Delage (FRA) d. Jean Thirouin (FRA) 7-6(3) 6-1
Philipp Dittmer (GER) d. Edoardo Lamberti (ITA/8) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Tunisia F34 [October 01 | Monastir | Hard]

Doubles

1st Round

F.Diep / M.Geerts (FRA/BEL/1) d. P.Munafo / S.Skadarka (ARG/AUS) 7-6(5) 6-4
D.Ajdukovic / P.Tsitsipas (CRO/GRE) d. J.Groener / N.Makhlouf (NOR/ALG/wc) 7-6(8) 6-3
I.Davydov / A.Zakharov (RUS) d. Q.Folliot / H.Schott (FRA) 6-3 6-2
Y.Inui / K.Kawachi (JPN/4) d. J.Batalla Diez / A.Sharma (MEX/AUS/wc) 6-1 6-3

S.Butler / I.Liutarevich (GBR/BLR/3) d. A.Celikbilek / C.Chien (TUR/USA) 7-5 6-0
P.Irigaray Guarne / I.Marrero Curbelo (ESP) d. D.Bojanovic / P.Dittmer (BIH/GER) 6-0 7-5
L.Brunetti / E.Lamberti (ITA) d. T.Hamilton / H.Thursfield (AUS/GBR) 6-4 6-2
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. M.Arnaldi / F.Tabacco (ITA/wc) 6-2 6-3


Quarterfinal

D.Ajdukovic / P.Tsitsipas (CRO/GRE) d. F.Diep / M.Geerts (FRA/BEL/1) 6-2 2-1 ret.
I.Davydov / A.Zakharov (RUS) d. Y.Inui / K.Kawachi (JPN/4) 6-1 6-3
S.Butler / I.Liutarevich (GBR/BLR/3) d. P.Irigaray Guarne / I.Marrero Curbelo (ESP) 6-4 6-4
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. L.Brunetti / E.Lamberti (ITA) 6-0 6-2


Semifinal

D.Ajdukovic / P.Tsitsipas (CRO/GRE) d. I.Davydov / A.Zakharov (RUS) 6-3 1-6 10-7
B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. S.Butler / I.Liutarevich (GBR/BLR/3) 6-2 6-3


FINAL

B.Azevedo Pereira E Oliveira / R.Strombachs (BRA/GER/2) d. D.Ajdukovic / P.Tsitsipas (CRO/GRE) 6-4 6-7(6) 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Tunisia F34 [October 01 | Monastir | Hard]

Main Draw

1st Round

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Giuliano Benedetti (ITA) 6-3 6-1
Gabriele Moghini (SUI/Q) d. Mounir Ferchichi (TUN/wc) 6-3 6-2
Alban Meuffels (NED/Q) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-1 6-1
Ivan Liutarevich (BLR/8) d. Jakob Groener (NOR/wc) 6-1 6-1

Michael Geerts (BEL/4) d. Philipp Dittmer (GER/Q) 6-2 6-2
Lorenzo Brunetti (ITA/Q) d. Matteo Arnaldi (ITA/Q) 6-3 1-6 6-0
Robert Strombachs (GER) d. Pierre Delage (FRA/Q) 7-6(5) 4-6 7-5
Alexey Zakharov (RUS/5) d. Ivan Davydov (RUS) 5-7 6-4 6-1

Baptiste Anselmo (FRA/Q) d. Darko Bojanovic (BIH/7) 6-1 6-0
Nazim Makhlouf (ALG/wc) d. Fausto Tabacco (ITA/Q) 7-5 6-2
Duje Ajdukovic (CRO) d. Yuichiro Inui (JPN) 6-2 6-7(3) 7-6(2)
Florent Diep (FRA/3) d. Christopher Chien (USA/wc) 6-0 6-0

Samm Butler (GBR/6) d. Errol Smith (USA) 6-3 6-1
Hugo Schott (FRA) d. Ettore Capello (ITA) 6-1 6-1
Kazuma Kawachi (JPN) d. Quentin Folliot (FRA) 1-6 6-2 7-6(5)
Altug Celikbilek (TUR/2) d. Pablo Irigaray Guarne (ESP) 6-4 6-2


2nd Round

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Gabriele Moghini (SUI/Q) 7-5 7-6(5)
Alban Meuffels (NED/Q) d. Ivan Liutarevich (BLR/8) 6-3 3-6 7-6(3)
Michael Geerts (BEL/4) d. Lorenzo Brunetti (ITA/Q) 6-2 6-1
Robert Strombachs (GER) d. Alexey Zakharov (RUS/5) 6-4 6-4

Nazim Makhlouf (ALG/wc) d. Baptiste Anselmo (FRA/Q) 6-2 6-4
Duje Ajdukovic (CRO) d. Florent Diep (FRA/3) 5-7 6-0 2-0 ret.
Samm Butler (GBR/6) d. Hugo Schott (FRA) 6-2 6-3
Altug Celikbilek (TUR/2) d. Kazuma Kawachi (JPN) 6-2 4-6 6-3


Quarterfinal

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Alban Meuffels (NED/Q) 6-3 6-2
Robert Strombachs (GER) d. Michael Geerts (BEL/4) 6-3 7-6(4)
Duje Ajdukovic (CRO) d. Nazim Makhlouf (ALG/wc) 6-2 7-5
Altug Celikbilek (TUR/2) d. Samm Butler (GBR/6) 7-5 6-4


Semifinal

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Robert Strombachs (GER) 6-3 6-0
Duje Ajdukovic (CRO) d. Altug Celikbilek (TUR/2) 6-4 7-6(4)


FINAL

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Duje Ajdukovic (CRO) 5-7 7-6(3) 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top