Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
17,684 Posts
Discussion Starter #1
Rod Laver Arena

11:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Serena Williams (USA)[1] vs. Els Callens (BEL)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Marat Safin (RUS)[3] vs. Albert Montanes (ESP)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Chanda Rubin (USA)[10] vs. Mary Pierce (FRA)






Rod Laver Arena

7:30 PM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Todd Larkham (AUS)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alexandra Stevenson (USA)
Vanessa Webb (CAN)
vs. Anna Kournikova (RUS)
Chanda Rubin (USA)[9]







Vodafone Arena

11:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Radek Stepanek (CZE) vs. Gustavo Kuerten (BRA)[30]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[4] vs. Petra Mandula (HUN)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Olivier Rochus (BEL) vs. Jiri Novak (CZE)[7]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Serena Williams (USA)[1]
Venus Williams (USA)[1]
vs. Rita Grande (ITA)
Patty Schnyder (SUI)







MCA

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Daja Bedanova (CZE) vs. Nathalie Dechy (FRA)[16]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
James Blake (USA)[23] vs. Jose Acasuso (ARG)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Myriam Casanova (SUI)
Nicole Pratt (AUS)
vs. Martina Navratilova (USA)[16]
Svetlana Kuznetsova (RUS)[16]

4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Andy Roddick (USA)[9] vs. Adrian Voinea (ROM)
5. Women's Singles - 2nd Rnd.
Klara Koukalova (CZE) vs. Monica Seles (USA)[6]






Show Court 2

10:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[10] vs. Jaymon Crabb (AUS)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Alina Jidkova (RUS) vs. Tamarine Tanasugarn (THA)[26]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[11] vs. Yoon Jeong Cho (KOR)
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI) vs. Anastasia Myskina (RUS)[8]






Show Court 3

11:00 AM
Start 1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Richard Krajicek (NED) vs. Rainer Schuettler (GER)[31]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) vs. Roger Federer (SUI)[6]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Amanda Coetzer (RSA)[19] vs. Jelena Jankovic (YUG)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS)[25] vs. Joseph Sirianni (AUS)






Court 4

12:00 PM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Lina Krasnoroutskaya (RUS)
Tatiana Panova (RUS)
vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)[2]
Paola Suarez (ARG)[2]

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[5]
Meghann Shaughnessy (USA)[5]
vs. Lisa McShea (AUS)
Irina Selyutina (KAZ)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Ellis Ferreira (RSA)[15]
Brian MacPhie (USA)[15]
vs. Alex Lopez Moron (ESP)
Carlos Moya (ESP)







Court 5

12:00 PM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alice Canepa (ITA)
Milagros Sequera (VEN)
vs. Adriana Serra Zanetti (ITA)
Flavia Pennetta (ITA)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Evie Dominikovic (AUS)
Bryanne Stewart (AUS)
vs. Shinobu Asagoe (JPN)
Nana Miyagi (JPN)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA)[8]
Fabrice Santoro (FRA)[8]
vs. Scott Humphries (USA)
Stephen Huss (AUS)







Court 6

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Rita Grande (ITA) vs. Elena Bovina (RUS)[20]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Anthony Dupuis (FRA) vs. Xavier Malisse (BEL)[20]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Fernando Vicente (ESP) vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[19]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL)
Sargis Sargsian (ARM)
vs. Guillermo Coria (ARG)
Mariano Zabaleta (ARG)







Court 7

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Clarisa Fernandez (ARG)[28] vs. Magui Serna (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robby Ginepri (USA) vs. Feliciano Lopez (ESP)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Maja Matevzic (SLO) vs. Anna Pistolesi (ISR)[14]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
James Blake (USA)
Mark Merklein (BAH)
vs. Guillermo Canas (ARG)
Francisco Clavet (ESP)







Court 8

10:00 AM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Perebiynis (UKR)
Silvija Talaja (CRO)
vs. Elena Dementieva (RUS)[3]
Janette Husarova (SVK)[3]

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Conchita Martinez (ESP)[8]
Nadia Petrova (RUS)[8]
vs. Ashley Harkleroad (USA)
Patricia Tarabini (ARG)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Johan Landsberg (SWE)
Jarkko Nieminen (FIN)
vs. Gaston Etlis (ARG)[16]
Martin Rodriguez (ARG)[16]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Lucas Arnold (ARG)
David Nalbandian (ARG)
vs. Sjeng Schalken (NED)
John van Lottum (NED)







Court 10

10:00 AM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tina Krizan (SLO)[12]
Katarina Srebotnik (SLO)[12]
vs. Rachel McQuillan (AUS)
Meilen Tu (USA)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Elena Tatarkova (UKR)
Renata Voracova (CZE)
vs. Sarah Stone (AUS)
Samantha Stosur (AUS)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Cristian Brandi (ITA)
Ivan Ljubicic (CRO)
vs. Yevgeny Kafelnikov (RUS)[7]
Radek Stepanek (CZE)[7]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jose Acasuso (ARG)
Andres Schneiter (ARG)
vs. Alex Corretja (ESP)
Albert Costa (ESP)







Court 11

12:00 PM
Start 1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Max Mirnyi (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
vs. Gaston Gaudio (ARG)
Mariano Puerta (ARG)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Elena Bovina (RUS)[14]
Justine Henin-Hardenne (BEL)[14]
vs. Kelly Liggan (IRL)
Angelique Widjaja (INA)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mardy Fish (USA)
Michael Hill (AUS)
vs. Donald Johnson (USA)[3]
Jared Palmer (USA)[3]







Court 13

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tatiana Poutchek (BLR) vs. Cristina Torrens Valero (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Andreas Vinciguerra (SWE) vs. Julian Knowle (AUT)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA)[14]
Graydon Oliver (USA)[14]
vs. Nicolas Lapentti (ECU)
Todd Woodbridge (AUS)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Ota Fukarek (CZE)
Petr Luxa (CZE)
vs. Alberto Martin (ESP)
David Sanchez (ESP)







Court 18

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Meghann Shaughnessy (USA)[25] vs. Ludmila Cervanova (SVK)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Alberto Martin (ESP) vs. Fernando Gonzalez (CHI)[13]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)[18] vs. Amy Frazier (USA)
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Trudi Musgrave (AUS)
Tamarine Tanasugarn (THA)
vs. Kim Clijsters (BEL)[7]
Ai Sugiyama (JPN)[7]







Court 19

10:00 AM
Start 1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Antonella Serra Zanetti (ITA) vs. Barbara Schwartz (AUT)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)[18] vs. Vadim Kutsenko (UZB)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Amanda Grahame (AUS)
Cindy Watson (AUS)
vs. Lindsay Davenport (USA)[6]
Lisa Raymond (USA)[6]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Lars Burgsmuller (GER)
Hyung-Taik Lee (KOR)
vs. Martin Damm (CZE)[5]
Cyril Suk (CZE)[5]







Court 21

10:00 AM
Start 1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ma. Emilia Salerni (ARG)
Asa Svensson (SWE)
vs. Marta Marrero (ESP)
Rossana Neffa-De Los Rios (PAR)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Luke Bourgeois (AUS)
Scott Draper (AUS)
vs. David Ferrer (ESP)
Franco Squillari (ARG)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Andrea Glass (GER)
Marlene Weingartner (GER)
vs. Nathalie Dechy (FRA)
Emilie Loit (FRA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jaymon Crabb (AUS)
Peter Luczak (AUS)
vs. Simon Aspelin (SWE)
John-Laffnie de Jager (RSA)
 

·
Registered
Joined
·
4,709 Posts
Good luck:

Marat:bounce:
Guga
Richard
Misha
Juan Ignacio
 

·
Chiudi-fan
Joined
·
75,900 Posts
I hate this, the only day this week I've school, Lleyton plays a evening match, for me a match in the morning, I can't see it now.
:(
Hopefully I will be back of school early...
 
1 - 9 of 9 Posts
Top