Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 335 Posts

·
Registered
Joined
·
5,567 Posts
Discussion Starter #1
Rod Laver Arena 11.00 AM

1. Tsvetana Pironkova (BUL) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]

2. Roger Federer (SUI)[1] v. Fabrice Santoro (FRA)

3. Lleyton Hewitt (AUS)[19] v. Denis Istomin (UZB)

Rod Laver Arena 7.30 PM

1. Tathiana Garbin (ITA) v. Ana Ivanovic (SRB)[4]

2. Marat Safin (RUS) v. Marcos Baghdatis (CYP)[15]

Vodafone Arena 11.00 AM

1. Venus Williams (USA)[8] v. Camille Pin (FRA)

2. Alize Cornet (FRA) v. Daniela Hantuchova (SVK)[9]

3. Novak Djokovic (SRB)[3] v. Simone Bolelli (ITA)

4. David Nalbandian (ARG)[10] v. Peter Luczak (AUS)

MARGARET Court ARENA 11.00 AM

1. Alun Jones (AUS) v. Juan Carlos Ferrero (ESP)[22]
2. Anna Chakvetadze (RUS)[6] v. Alisa Kleybanova (RUS)

3. Juan Martin Del Potro (ARG) v. David Ferrer (ESP)[5]

Not Before 7:30 PM

4. James Blake (USA)[12] v. Michael Russell (USA)

Show Court 2 11.00 AM

1. Janko Tipsarevic (SRB) v. Fernando Verdasco (ESP)[25]

2. Nadia Petrova (RUS)[14] v. Anne Kremer (LUX)

3. Monique Adamczak (AUS) v. Serena Williams (USA)
Christina Wheeler (AUS) Venus Williams (USA)

4. Hyung-Taik Lee (KOR) v. Fernando Gonzalez (CHI)[7]

Show Court 3 11.00 AM

1. Oscar Hernandez (ESP) v. Tomas Berdych (CZE)[13]

2. Timea Bacsinszky (SUI) v. Sania Mirza (IND)[31]

3. Sam Querrey (USA) v. Dmitry Tursunov (RUS)[32]

4. Na Li (CHN)[24] v. Maria Elena Camerin (ITA)

Court 5 1.00 PM

1. Petr Pala (CZE) v. Rik De Voest (RSA)
Martin Vassallo Arguello (ARG) Chris Haggard (RSA)


2. Alison Bai (AUS) v. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Nicole Kriz (AUS) Patty Schnyder (SUI)

Court 6 11.00 AM

1. Akiko Morigami (JPN) v. Maria Kirilenko (RUS)[27]

2. Agnieszka Radwanska (POL)[29] v. Pauline Parmentier (FRA)

3. Katarina Srebotnik (SLO)[28] v. Anastasia Rodionova (AUS)

4. Sebastien Grosjean (FRA) v. Robin Haase (NED)


Court 7 11.00 AM

1. Christopher Kas (GER)[15] v. Samuel Groth (AUS)
Rogier Wassen (NED)[15] Joseph Sirianni (AUS)


2. Jelena Jankovic (SRB) v. Nathalie Dechy (FRA)[5]
Bethanie Mattek (USA) Dinara Safina (RUS)[5]

3. Vincent Spadea (USA) v. Denis Gremelmayr (GER)

4. Marta Domachowska (POL) v. Sofia Arvidsson (SWE)

Court 8 11.00 AM

1. Catalina Castano (COL) v. Virginia Ruano Pascual (ESP)

2. Edouard Roger-Vasselin (FRA) v. Max Mirnyi (BLR)[12]
Gilles Simon (FRA) Jamie Murray (GBR)[12]


3. Catalina Castano (COL) v. Yung-Jan Chan (TPE)[3]
Kaia Kanepi (EST) Chia-Jung Chuang (TPE)[3]

4. Anabel Medina Garrigues (ESP)[10] v. Angelique Kerber (GER)
Virginia Ruano Pascual (ESP)[10] Yvonne Meusburger (AUT)

Court 10 11.00 AM

1. Janette Husarova (SVK)[13] v. Jill Craybas (USA)
Flavia Pennetta (ITA)[13] Lilia Osterloh (USA)

2. Simon Aspelin (SWE)[3] v. Robert Lindstedt (SWE)
Julian Knowle (AUT)[3] Jarkko Nieminen (FIN)


3. Zi Yan (CHN)[7] v. Olga Poutchkova (RUS)
Jie Zheng (CHN)[7] Aravane Rezai (FRA)

4. Marcelo Melo (BRA)[13] v. Lucas Arnold Ker (ARG)
Andre Sa (BRA)[13] Feliciano Lopez (ESP)


Court 11 11.00 AM

1. Yvonne Meusburger (AUT) v. Ekaterina Makarova (RUS)

2. Paul Hanley (AUS)[5] v. Luis Horna (PER)
Leander Paes (IND)[5] Stefan Koubek (AUT)


3. Gabriela Navratilova (CZE) v. Casey Dellacqua (AUS)
Klara Zakopalova (CZE) Jessica Moore (AUS)

4. Jeff Coetzee (RSA) v. Rainer Schuettler (GER)
Wesley Moodie (RSA) Janko Tipsarevic (SRB)


Court 13 11.00 AM

1. Juan Monaco (ARG)[21] v. Amer Delic (USA)

2. Mikhail Youzhny (RUS) v. Mahesh Bhupathi (IND)[6]
Mischa Zverev (GER) Mark Knowles (BAH)[6]


3. Svetlana Kuznetsova (RUS) v. Daniella Dominikovic (AUS)
Amelie Mauresmo (FRA) Emily Hewson (AUS)

4. Jordan Kerr (AUS) v. Martin Damm (CZE)[4]
Todd Perry (AUS) Pavel Vizner (CZE)[4]


Court 14 11.00 AM

1. Arnaud Clement (FRA)[7] v. Sanchai Ratiwatana (THA)
Michael Llodra (FRA)[7] Sonchat Ratiwatana (THA)


2. Olga Govortsova (BLR) v. Edina Gallovits (ROU)
Darya Kustova (BLR) Ioana Raluca Olaru (ROU)

3. Sybille Bammer (AUT) v. Victoria Azarenka (BLR)[12]
Tamira Paszek (AUT) Shahar Peer (ISR)[12]

4. Martin Garcia (ARG) v. Julien Benneteau (FRA)[14]
Oliver Marach (AUT) Nicolas Mahut (FRA)[14]


Court 18 11.00 AM

1. Thomas Johansson (SWE) v. Andrew Coelho (AUS)
Andrei Pavel (ROU) Brydan Klein (AUS)


2. Nicole Vaidisova (CZE) v. Lisa Raymond (USA)[9]
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) Francesca Schiavone (ITA)[9]

3. Marin Cilic (CRO) v. Jurgen Melzer (AUT)

4. Maria Kirilenko (RUS)[11] v. Lindsay Davenport (USA)
Agnes Szavay (HUN)[11] Daniela Hantuchova (SVK)

Court 19 11.00 AM

1. Colin Ebelthite (AUS) v. Leos Friedl (CZE)[16]
Nick Lindahl (AUS) David Skoch (CZE)[16]


2. Caroline Wozniacki (DEN) v. Alona Bondarenko (UKR)[21]

3. Sabine Lisicki (GER) v. Mariya Koryttseva (UKR)

4. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v. Alona Bondarenko (UKR)
Virginie Razzano (FRA) Kateryna Bondarenko (UKR)

5. Vania King (USA)[14] v. Maret Ani (EST)
Nicole Pratt (AUS)[14] Meilen Tu (USA)

Court 21 11.00 AM

1. Tomas Cibulec (CZE) v. Eric Butorac (USA)[10]
Lovro Zovko (CRO) Kevin Ullyett (ZIM)[10]


2. Kveta Peschke (CZE)[4] v. Olga Savchuk (UKR)
Rennae Stubbs (AUS)[4] Yaroslava Shvedova (RUS)

3. Harel Levy (ISR) v. Yves Allegro (SUI)
Dudi Sela (ISR) Kristof Vliegen (BEL)


4. Michaella Krajicek (NED) v. Su-Wei Hsieh (TPE)
Agnieszka Radwanska (POL) Alla Kudryavtseva (RUS)
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
Re: Thursday ( 1 / 17 / 08 ) OOP & Scores

Good Fortune:
Jeff Coetzee/Wes Moodie
 

·
Registered
Joined
·
70,026 Posts
Re: Thursday ( 1 / 17 / 08 ) OOP & Scores

good luck:

Lleyton Hewitt
Novak Djokovic :worship:
Peter Luczak :D
Alun Jones :D
Juan Carlos Ferrero
David Ferrer :worship:
Janko Tipsarevic :D
Fernando Verdasco :worship:
Tomas Berdych :worship:
Sam Querrey
Robin Haase
Edouard Roger-Vasselin/Gilles Simon :worship:
Robert Lindstedt/Jarkko Nieminen
Rainer Schuettler/Janko Tipsarevic
Juan Monaco :D
Amer Delic
Mikhail Youzhny/Mischa Zverev
Andrew Coelho/Brydan Klein
Marin Cilic :D
Colin Ebelthite/Nick Lindahl
Harel Levy/Dudi Sela
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Thursday ( 1 / 17 / 08 ) OOP & Scores

Good luck to Robin, David, Juan Carlos, Tomas, Marcos, Dmitry, Fernando, Marat, Juan Martin and Fabrice
 

·
Registered
Joined
·
1,010 Posts
Re: Thursday ( 1 / 17 / 08 ) OOP & Scores

is there a livestream for Vodafone Arena ? :rolleyes:
 

·
Anathemaniac
Joined
·
41,908 Posts
Re: Thursday ( 1 / 17 / 08 ) OOP & Scores

Good Luck to:

Roger Federer
Marcos Baghdatis
David Nalbandian
Juan Carlos Ferrero
David Ferrer
Janko Tipsarevic
Fernando Gonzalez
Tomas Berdych
Robin Haase

:rocker2: :rocker2: :rocker2:
 

·
Registered
Joined
·
23,711 Posts
vamos Feña :D :bounce:
 

·
Registered
Joined
·
2,591 Posts
Janko :rocker:
 

·
Occasional Visitor
Joined
·
52,208 Posts
Good luck Dima :)
 

·
Registered
Joined
·
5,114 Posts
good luck:

Roger Federer
Denis Gremelmayr
Rainer Schuettler/Janko Tipsarevic
Mikhail Youzhny/Mischa Zverev
 

·
Registered
Joined
·
1,811 Posts
WTF Why is Eurosport showing rally instead of tennis.
 
1 - 20 of 335 Posts
Top