Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Tournament: The Junior Championships, Wimbledon
Host Country: Great Britian
Grade: Grade A (Slam)
Surface: Grass - Outdoor
Date: 28 June - 06 July 2014
ITF Tournament Page: http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournament/info.aspx?tournamentid=1100030941
Official Tournament Website: http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/draws/bs/r1s2.html

Entry List (Last Modified 25 Jun 2014)
1 Francis TIAFOE (USA) 2 1
2 Orlando LUZ (BRA) 3 4 1
3 Stefan KOZLOV (USA) 4 1
4 Quentin HALYS (FRA) 5 1
5 Jaume MUNAR (ESP) 6 56 1
6 Johan Sebastien TATLOT (FRA) 7 1
7 Michael MMOH (USA) 11 1
8 Andrey RUBLEV (RUS) 12 1
9 Naoki NAKAGAWA (JPN) 13 1
10 Jumpei YAMASAKI (JPN) 14 1
11 Marcelo ZORMANN (BRA) 18 1 1
12 Kamil MAJCHRZAK (POL) 19 1
13 Daniil MEDVEDEV (RUS) 21 1
14 Matias ZUKAS (ARG) 22 1
15 Nicolas ALVAREZ (PER) 23 15 1
16 Joao MENEZES (BRA) 25 16 1
17 Yunseong CHUNG (KOR) 26 5 1
18 Filippo BALDI (ITA) 27 3 1
19 Omar JASIKA (AUS) 28 1
20 Nino SERDARUSIC (CRO) 29 2 1
21 Jan CHOINSKI (GER) 30 1
22 Lucas MIEDLER (AUT) 31 1
23 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 32 51 1
24 Jan ZIELINSKI (POL) 33 1
25 Martin BLASKO (SVK) 34 1
26 Marc POLMANS (AUS) 35 1
27 Harry BOURCHIER (AUS) 36 1
28 Francisco BAHAMONDE (ARG) 37 1
29 Petar CONKIC (SRB) 39 45 1
30 Juan Jose ROSAS (PER) 41 1
31 David POLJAK (CZE) 42 2 1
32 Henrik WIERSHOLM (USA) 43 1
33 Nicolae FRUNZA (ROU) 44 2 1
34 Alex RYBAKOV (USA) 45 1
35 Petros CHRYSOCHOS (CYP) 46 1
36 Logan SMITH (USA) 47 1
37 Alex MOLCAN (SVK) 48 1
38 Chan-Yeong OH (KOR) 49 41 1
39 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 50 1 1
40 Ku Keon KANG (KOR) 51 6 1
41 Bogdan BOBROV (RUS) 52 1
42 Boris POKOTILOV (RUS) 53 1
43 Ryotaro MATSUMURA (JPN) 54 1
44 Hubert HURKACZ (POL) 55 1
45 Tim VAN RIJTHOVEN (NED) 58 1
46 Daniel APPELGREN (SWE) 59 5 1

Alternates
1 Dennis USPENSKY (USA) 60 98 1
2 Taylor Harry FRITZ (USA) 61 1
3 Andre BIRO (HUN) 64 1
4 Seong Chan HONG (KOR) 65 23 1
5 Matteo BERRETTINI (ITA) 67 5 1
6 Pedro IAMACHKINE (PER) 70 1
7 Johannes HAERTEIS (GER) 72 1
8 Makoto OCHI (JPN) 73 1
9 Akira SANTILLAN (AUS) 74 1
10 Jordi ARCONADA (ARG) 76 1
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying

Round 1
Code:
        Noah RUBIN (USA) [1]                 6-2 6-3             MATEUSZ TERCZYNSKI (POL)
        Marcus WALTERS (GBR)                 3-6 6-1 6-1         Alejandro TABILO (CAN) [12]
        Seong Chan HONG (KOR) [2]            6-1 6-1             Max STEWART (GBR)
        Corentin MOUTET (FRA) [14]           6-4 6-2             Finn BASS (GBR)
        Andre BIRO (HUN) [3]                 7-5 6-3             Alexis CANTER (GBR)
        Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [16]  6-4 6-4             Jake DELANEY (AUS)
        Matteo BERRETTINI (ITA) [4]          6-1 6-2             Jay CLARKE (GBR)
        Johannes HAERTEIS (GER) [10]         6-1 6-1             Mason RECCI (GBR)
        Akira SANTILLAN (AUS) [5]            7-5 6-1             Alexander KLINTCHAROV (NZL)
        Peter BERTRAN (DOM) [15]             6-3 6-4             Youssef HASSAN (GBR)
        Pedro IAMACHKINE (PER) [6]           7-6(9) 4-6 6-3      Marko OSMAKCIC (SUI)
        Jordi ARCONADA (ARG) [9]             7-6(6) 6-7(2) 11-9  Daniel LITTLE (GBR)
        Rafael MATOS (BRA) [7]               6-2 6-3             Aswin LIZEN (GBR)
        Lloyd George Muirhead HARRIS (RSA) [13]   1-6 6-1 6-2    Lewis ROSKILLY (GBR)
        Clement LARRIERE (FRA)               6-2 7-5             Makoto OCHI (JPN) [8]
        Andrea PELLEGRINO (ITA) [11]         7-5 6-4             Ben STRIDE (GBR)
Round 2 (Final)
Code:
        Noah RUBIN (USA) [1]                 6-3 7-6(4)    Marcus WALTERS (GBR)
        Seong Chan HONG (KOR) [2]            6-2 7-5       Corentin MOUTET (FRA) [14]
        Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [16]  4-6 6-2 9-7   Andre BIRO (HUN) [3]
        Matteo BERRETTINI (ITA) [4]          6-4 6-2       Johannes HAERTEIS (GER) [10]
        Akira SANTILLAN (AUS) [5]            6-3 6-2       Peter BERTRAN (DOM) [15]
        Jordi ARCONADA (ARG) [9]             6-3 7-5       Pedro IAMACHKINE (PER) [6]
        Rafael MATOS (BRA) [7]               6-4 7-6(1)    Lloyd George Muirhead HARRIS (RSA) [13]
        Andrea PELLEGRINO (ITA) [11]         3-6 6-1 6-4   Clement LARRIERE (FRA)
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #3
Maindraw

Andrey RUBLEV (RUS) [1] v Henrik WIERSHOLM (USA)
Matteo BERRETTINI (ITA) (Q) v Akira SANTILLAN (AUS) (Q)
Juan Jose ROSAS (PER) v Harry BOURCHIER (AUS)
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) v Jumpei YAMASAKI (JPN) [15]

Kamil MAJCHRZAK (POL) [12] v Joao MENEZES (BRA)
Jamie MALIK (GBR) (WC) v Noah RUBIN (USA) (Q)
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) v Yunseong CHUNG (KOR)
Martin BLASKO (SVK) v Francis TIAFOE (USA) [7]

Jaume MUNAR (ESP) [4]
v Ku Keon KANG (KOR)
Francisco BAHAMONDE (ARG) v Bogdan BOBROV (RUS)
Julian CASH (GBR) (WC) v Taylor Harry FRITZ (USA)
Nino SERDARUSIC (CRO) v Marcelo ZORMANN (BRA) [14]

Duck Hee LEE (KOR) [10] (WC)
v Filippo BALDI (ITA)
Jordi ARCONADA (ARG) (Q) v David POLJAK (CZE)
Rhett PURCELL (GBR) (WC) v Alex RYBAKOV (USA)
Petros CHRYSOCHOS (CYP) v Quentin HALYS (FRA) [5]

Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8] v Omar JASIKA (AUS)
Nicolas ALVAREZ (PER) v Alex MOLCAN (SVK)
Joel CANNELL (GBR) (WC) v Jan ZIELINSKI (POL)
Jan CHOINSKI (GER) v Michael MMOH (USA) [11]

Matias ZUKAS (ARG) [13] v Chan-Yeong OH (KOR)
Boris POKOTILOV (RUS) v Dennis USPENSKY (USA)
Ryotaro MATSUMURA (JPN) v Nicolae FRUNZA (ROU)
Joshua SAPWELL (GBR) (WC) v Orlando LUZ (BRA) [3]

Stefan KOZLOV (USA) [6] v Rafael MATOS (BRA) (Q)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) v Seong Chan HONG (KOR) (Q)
Hubert HURKACZ (POL) v Lucas MIEDLER (AUT)
Daniel APPELGREN (SWE) v Naoki NAKAGAWA (JPN) [9]

Daniil MEDVEDEV (RUS) [16] v Petar CONKIC (SRB)
Marc POLMANS (AUS) v Logan SMITH (USA)
Alexander SENDEGEYA (GBR) (WC) v Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) (Q)
Andrea PELLEGRINO (ITA) (Q) v Hyeon CHUNG (KOR) [2] (WC)
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Round 1

Andrey RUBLEV (RUS) [1] d. Henrik WIERSHOLM (USA) 6-1 4-6 6-4
Matteo BERRETTINI (ITA) (Q) d. Akira SANTILLAN (AUS) (Q) 6-4 6-3
Harry BOURCHIER (AUS) d. Juan Jose ROSAS (PER) 6-2 7-6(3)
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [15] 6-1 6-2

Kamil MAJCHRZAK (POL) [12] d. Joao MENEZES (BRA) 6-3 6-4
Noah RUBIN (USA) (Q) d. Jamie MALIK (GBR) (WC) 6-2 6-4
Yunseong CHUNG (KOR) d. Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 2-6 7-6(6) 6-4
Francis TIAFOE (USA) [7] d. Martin BLASKO (SVK) 6-4 3-6 6-3

Jaume MUNAR (ESP) [4]
d. Ku Keon KANG (KOR) 2-6 6-2 7-5
Francisco BAHAMONDE (ARG) d. Bogdan BOBROV (RUS) 6-4 6-1
Taylor Harry FRITZ (USA) d. Julian CASH (GBR) (WC) 6-4 6-2
Marcelo ZORMANN (BRA) [14] d. Nino SERDARUSIC (CRO) 6-7(9) 6-1 9-7

Filippo BALDI (ITA) d. Duck Hee LEE (KOR) [10] (WC)
6-3 6-4
Jordi ARCONADA (ARG) (Q) d. David POLJAK (CZE) 6-4 7-5
Alex RYBAKOV (USA) d. Rhett PURCELL (GBR) (WC) 6-7(5) 6-3 9-7
Petros CHRYSOCHOS (CYP) d. Quentin HALYS (FRA) [5] 4-6 6-4 6-2

Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8] d. Omar JASIKA (AUS) 7-5 4-6 12-10
Alex MOLCAN (SVK) d. Nicolas ALVAREZ (PER) 7-6(7) 6-3
Jan ZIELINSKI (POL) d. Joel CANNELL (GBR) (WC) 7-5 6-4
Michael MMOH (USA) [11] d. Jan CHOINSKI (GER) 6-7(2) 6-3 6-1

Matias ZUKAS (ARG) [13] d. Chan-Yeong OH (KOR) 6-4 3-6 6-1
Pedro IAMACHKINE (PER) d. Dennis USPENSKY (USA) 7-6(4) 6-3
Nicolae FRUNZA (ROU) d. Ryotaro MATSUMURA (JPN) 2-6 7-6(4) 13-11
Joshua SAPWELL (GBR) (WC) d. Orlando LUZ (BRA) [3] 4-6 6-3 6-0

Stefan KOZLOV (USA) [6] d. Rafael MATOS (BRA) (Q) 6-4 6-1
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) d. Seong Chan HONG (KOR) (Q) 6-4 6-2
Lucas MIEDLER (AUT) d. Hubert HURKACZ (POL) 6-1 6-2
Naoki NAKAGAWA (JPN) [9] d. Daniel APPELGREN (SWE) 7-5 6-2

Petar CONKIC (SRB) d. Daniil MEDVEDEV (RUS) [16] 3-6 7-6(5) 2-1 Ret
Logan SMITH (USA) d. Marc POLMANS (AUS) 7-5 6-2
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) (Q) d. Alexander SENDEGEYA (GBR) (WC) 6-3 6-0
Hyeon CHUNG (KOR) [2] (WC) d. Andrea PELLEGRINO (ITA) (Q) 6-1 6-2
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Round 2

Andrey RUBLEV (RUS) [1] d. Matteo BERRETTINI (ITA) (Q) 4-6 6-3 14-12
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) d. Harry BOURCHIER (AUS) 6-4 7-6(7)
Noah RUBIN (USA) (Q) d. Kamil MAJCHRZAK (POL) [12] 6-3 7-5
Francis TIAFOE (USA) [7] d. Yunseong CHUNG (KOR) 7-6(4) 6-3

Francisco BAHAMONDE (ARG) d. Jaume MUNAR (ESP) [4] 7-5 4-6 6-4
Taylor Harry FRITZ (USA) d. Marcelo ZORMANN (BRA) [14] 6-4 7-6(3)
Filippo BALDI (ITA) d. Jordi ARCONADA (ARG) (Q) 6-3 6-4
Alex RYBAKOV (USA) d. Petros CHRYSOCHOS (CYP) 6-4 6-3

Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8] d. Alex MOLCAN (SVK) 6-4 6-2
Michael MMOH (USA) [11] d. Jan ZIELINSKI (POL) 6-3 6-2
Pedro IAMACHKINE (PER) d. Matias ZUKAS (ARG) [13] 2-6 7-5 6-2
Joshua SAPWELL (GBR) (WC) d. Nicolae FRUNZA (ROU) 6-4 6-3

Stefan KOZLOV (USA) [6] d. Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 6-0 6-2
Naoki NAKAGAWA (JPN) [9] d. Lucas MIEDLER (AUT) 6-2 7-5
Logan SMITH (USA) d. Petar CONKIC (SRB) 7-6(0) 6-3
Hyeon CHUNG (KOR) [2] (WC) d. Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) (Q) 6-1 6-1
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Round 3

Tim VAN RIJTHOVEN (NED) d. Andrey RUBLEV (RUS) [1] 7-6(6) 4-6 7-5
Noah RUBIN (USA) (Q) d. Francis TIAFOE (USA) [7] 7-6(4) 4-6 6-3

Taylor Harry FRITZ (USA) d. Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-7(3) 6-3 6-3
Filippo BALDI (ITA) d. Alex RYBAKOV (USA) 4-6 6-3 6-1

Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8] d. Michael MMOH (USA) [11] 7-5 6-3
Joshua SAPWELL (GBR) (WC) d. Pedro IAMACHKINE (PER) 6-1 6-3

Stefan KOZLOV (USA) [6] d. Naoki NAKAGAWA (JPN) [9] 6-3 7-6(2)
Hyeon CHUNG (KOR) [2] (WC) d. Logan SMITH (USA) 6-2 6-3
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Quarterfinals

Noah RUBIN (USA) (Q) d. Tim VAN RIJTHOVEN (NED) 7-6(6) 7-6(5)
Taylor Harry FRITZ (USA) d. Filippo BALDI (ITA) 7-5 6-7(5) 7-5
Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8] d. Joshua SAPWELL (GBR) (WC) 7-6(5) 6-1
Stefan KOZLOV (USA) [6] d. Hyeon CHUNG (KOR) [2] (WC) 6-4 7-6(6)
 

·
Registered
Joined
·
2,987 Posts
Re: The Junior Championships, Wimbledon | GA | Great Britain | 28 June - 06 July 2014

Keep it goin Johan
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #11
Doubles

Code:
1st Round

    Stefan KOZLOV (USA) / Andrey RUBLEV (RUS) [1]       7-5 7-5            Yunseong CHUNG (KOR) / Alex RYBAKOV (USA)
    Jan CHOINSKI (GER) / Hubert HURKACZ (POL)           5-7 6-3 6-2        Seong Chan HONG (KOR) / Ku Keon KANG (KOR)
    Filippo BALDI (ITA) / Lucas MIEDLER (AUT)           6-2 6-1            Duck Hee LEE (KOR) / Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
    Francisco BAHAMONDE (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) [6]  6-3 6-4            Joel CANNELL (GBR) / Max STEWART (GBR)
    Michael MMOH (USA) / Francis TIAFOE (USA) [4]       6-4 6-4            Bogdan BOBROV (RUS) / Dennis USPENSKY (USA)
    Rafael MATOS (BRA) / Joao MENEZES (BRA)             6-1 6-2            Matteo BERRETTINI (ITA) / Andrea PELLEGRINO (ITA)
    Harry BOURCHIER (AUS) / Marc POLMANS (AUS)          6-4 7-5            Jordi ARCONADA (ARG) / Petar CONKIC (SRB)
    Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Nino SERDARUSIC (CRO) [7] 6-4 3-6 6-3        Jamie MALIK (GBR) / Rhett PURCELL (GBR)
    Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) / Jaume MUNAR (ESP) [5]6-1 4-6 6-3        Lloyd George Muirhead HARRIS (RSA) / Pedro IAMACHKINE (PER)
    Daniel APPELGREN (SWE) / David POLJAK (CZE)         6-7(5) 7-5 6-4     Omar JASIKA (AUS) / Juan Jose ROSAS (PER)
    Nicolas ALVAREZ (PER) / Henrik WIERSHOLM (USA)      7-6(5) 6-2         Taylor Harry FRITZ (USA) / Logan SMITH (USA)
    Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]       6-2 6-7(5) 6-3     Julian CASH (GBR) / Alexander SENDEGEYA (GBR)
    Daniil MEDVEDEV (RUS) / Akira SANTILLAN (AUS)       7-6(5) 6-3         Kamil MAJCHRZAK (POL) / Jan ZIELINSKI (POL) [8]
    Naoki NAKAGAWA (JPN) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)      6-1 3-6 6-0        Jay CLARKE (GBR) / Marcus WALTERS (GBR)
    Ryotaro MATSUMURA (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN)     6-7(5) 6-4 6-3     Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU)
    Quentin HALYS (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [2]  Walkover       Martin BLASKO (SVK) / Alex MOLCAN (SVK)
Code:
2nd Round

    Stefan KOZLOV (USA) / Andrey RUBLEV (RUS) [1]            7-6(4) 6-2         Jan CHOINSKI (GER) / Hubert HURKACZ (POL)
    Filippo BALDI (ITA) / Lucas MIEDLER (AUT)                6-7(9) 6-3 6-2     Francisco BAHAMONDE (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) [6]
    Rafael MATOS (BRA) / Joao MENEZES (BRA)                  6-1 7-6(14)        Michael MMOH (USA) / Francis TIAFOE (USA) [4]
    Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Nino SERDARUSIC (CRO) [7]      6-4 1-6 6-4        Harry BOURCHIER (AUS) / Marc POLMANS (AUS)
    Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) / Jaume MUNAR (ESP) [5]     6-7(4) 7-6(5) 6-3  Daniel APPELGREN (SWE) / David POLJAK (CZE)
    Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]            6-2 6-4            Nicolas ALVAREZ (PER) / Henrik WIERSHOLM (USA)
    Naoki NAKAGAWA (JPN) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)           Walkover           Daniil MEDVEDEV (RUS) / Akira SANTILLAN (AUS)
    Quentin HALYS (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [2]   6-4 7-6(3)         Ryotaro MATSUMURA (JPN) / Jumpei YAMASAKI
 

·
Registered
Joined
·
2,987 Posts
Re: The Junior Championships, Wimbledon | GA | Great Britain | 28 June - 06 July 2014

Noah & Stefan :yeah:

Johan :hug: hoping he can make final at the last slam
 

·
Registered
Joined
·
6,644 Posts
Re: The Junior Championships, Wimbledon | GA | Great Britain | 28 June - 06 July 2014

i used to play with noah's brother! lets go noah!
 

·
Registered
Joined
·
520 Posts
Re: The Junior Championships, Wimbledon | GA | Great Britain | 28 June - 06 July 2014

1992 David Skoch CZE Wimbledon W 15y 8m (!!)
1998 Roger Federer SUI Wimbledon W 16y 10m
2014 Stefan Kozlov USA Wimbledon W(?) 16y 5m
 

·
Premium Member
Joined
·
10,654 Posts
Discussion Starter #18
Doubles Winners: Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]

Code:
Quarterfinal

    Stefan KOZLOV (USA) / Andrey RUBLEV (RUS) [1]           7-6(5) 6-2         Filippo BALDI (ITA) / Lucas MIEDLER (AUT)
    Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Nino SERDARUSIC (CRO) [7]     6-2 6-7(1) 9-7     Rafael MATOS (BRA) / Joao MENEZES (BRA)
    Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]           6-3 6-3            Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) / Jaume MUNAR (ESP) [5]
    Naoki NAKAGAWA (JPN) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)          6-3 7-6(7)         Quentin HALYS (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [2]
Code:
Semifinal

    Stefan KOZLOV (USA) / Andrey RUBLEV (RUS) [1]     6-2 7-5         Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Nino SERDARUSIC (CRO) [7]
    Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]     6-3 5-7 6-2     Naoki NAKAGAWA (JPN) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
Code:
Final

     Orlando LUZ (BRA) / Marcelo ZORMANN (BRA) [3]    6-4 3-6 8-6     Stefan KOZLOV (USA) / Andrey RUBLEV (RUS) [1]
 
1 - 18 of 18 Posts
Top