Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
THAILAND F7

City : Nonthaburi, Thailand
Date : 29 October - 04 November 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Sanjar FAYZIEV (UZB) 436
2 Hiroyasu EHARA (JPN) 467
3 Konstantin KRAVCHUK (RUS) 480
4 Igor SMILANSKY (ISR) 578
5 Mikhail FUFYGIN (RUS) 589
6 Alexandar LAZAROV (BUL) 619
7 Pruchya ISARO (THA) 630
8 Seong Chan HONG (KOR) 638
9 Or RAM-HAREL (ISR) 685
10 Min-Kyu SONG (KOR) 699
11 Adam EL MIHDAWY (USA) 700
12 Kuan-Yi LEE (TPE) 713
13 Karunuday SINGH (IND) 723
14 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 769
15 Maxime CRESSY (FRA) 773
16 Neil PAUFFLEY (GBR) 781
17 Bernardo SARAIVA (POR) 782
18 Jae Hwan KIM (KOR) 820
19 Felix CORWIN (USA) 822
20 Lucas GERCH (GER) 855

21 (Q) Matic SPEC (SLO) 987
22 (Q) Sanhui SHIN (KOR) 1006
23 (Q) Jung-Woong NA (KOR) 1082
24 (Q) Sebastian PRECHTEL (GER) 1134
25 (Q) Siddharth VISHWAKARMA (IND) 1228
26 (Q) Thanapet CHANTA (THA) 1288
27 (Q) Young Seok KIM (KOR) 1429
28 (Q) Pol WATTANAKUL (THA)

29 (wc) Congsup CONGCAR (THA) 956
30 (wc) Jirat NAVASIRISOMBOON (THA) 1047
31 (wc) Chayanon KAEWSUTO (THA) 1564
32 (wc) Kittirat KERDLAPHEE (THA) 1607
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Thailand F7 [October 29 | Nonthaburi | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Matic Spec (SLO/1) vs. Bye
Chanchai Sookton-Eng (THA) d. Nutdanai Sincharoenwattana (THA/wc) 6-3 6-1
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) d. Phongsapak Kerdlaphee (THA) 7-6(5) 7-6(5)
Yu Hsiang Chiu (TPE/12) vs. Bye

Sanhui Shin (KOR/2) vs. Bye
Sam Ryan Ziegann (AUS) d. Chattarin Wareesri (THA/wc) 6-3 6-2
Ray Ho (TPE) d. Sharobiddin Abzalov (UZB) 6-4 6-7(4) 6-2
Palaphoom Kovapitukted (THA/13) vs. Bye

Mitchell Thomas McDaniels (USA/3) vs. Bye
Vorachon Rakpuangchon (THA) d. Amit Beniwal (IND) 4-6 6-1 7-6(5)
Nawakarn Khunjan (THA) d. Gregory Nitayamekin (THA) 6-2 5-0 ret.
Young Seok Kim (KOR/14) vs. Bye

Wei-De Lin (TPE/4) vs. Bye
Yuttana Charoenphon (THA) d. Tawan Rattaseri (THA/wc) 6-2 6-2
Krittin Koaykul (THA) d. Michael Mathayomchand (THA/wc) 6-3 7-5
Siddharth Vishwakarma (IND/9) vs. Bye

Jung-Woong Na (KOR/5) vs. Bye
Hao Yuan Ng (SGP) d. Wattanachai Lungkeaw (THA) 7-5 6-2
Dylan Seong-Kwan Kim (KOR) d. Jae-Min Seol (KOR) 6-3 2-2 ret.
Alexander Donski (BUL/15) vs. Bye

Chukang Wang (CHN/6) vs. Bye
Pol Wattanakul (THA) d. Marut Klaoklang (THA) 6-0 6-0
Pawin Jirapoomdaje (THA) d. Fah Siriwirote (THA/wc) w.o
Tsung-Hao Huang (TPE/10) vs. Bye

Cing-Yang Meng (TPE/7) vs. Bye
Beibit Zhukayev (KAZ) d. Thammarat Kamchai (THA) 6-1 6-2
Noppadol Noikor (THA/wc) d. Nitiwat Jityaem (THA) 6-0 6-0
Thanapet Chanta (THA/11) vs. Bye

Sebastian Prechtel (GER/8) vs. Bye
Sirathee Chimoye (THA/wc) d. Pattanapong Borisutpong (THA) 6-4 4-6 6-2
Tonkla Mulada (THA) d. Suthinan Tanthaseraneewat (THA) 6-3 6-2
Saida'Lo Saidkarimov (UZB/16) vs. Bye


2nd Round

Matic Spec (SLO/1) d. Chanchai Sookton-Eng (THA) 6-3 6-4
Yu Hsiang Chiu (TPE/12) d. Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) 4-6 6-3 6-2

Sanhui Shin (KOR/2) d. Sam Ryan Ziegann (AUS) 6-2 6-1
Palaphoom Kovapitukted (THA/13) d. Ray Ho (TPE) 6-4 6-3

Mitchell Thomas McDaniels (USA/3) d. Vorachon Rakpuangchon (THA) 4-6 6-1 6-2
Young Seok Kim (KOR/14) d. Nawakarn Khunjan (THA) 6-4 6-3

Wei-De Lin (TPE/4) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-4 6-4
Siddharth Vishwakarma (IND/9) d. Krittin Koaykul (THA) 6-2 7-5

Jung-Woong Na (KOR/5) d. Hao Yuan Ng (SGP) 6-3 6-1
Alexander Donski (BUL/15) d. Dylan Seong-Kwan Kim (KOR) 7-5 6-3

Pol Wattanakul (THA) d. Chukang Wang (CHN/6) 6-2 6-1
Tsung-Hao Huang (TPE/10) d. Pawin Jirapoomdaje (THA) 6-1 6-3

Cing-Yang Meng (TPE/7) d. Beibit Zhukayev (KAZ) 3-6 6-1 6-0
Thanapet Chanta (THA/11) d. Noppadol Noikor (THA/wc) 4-6 6-4 6-2

Sebastian Prechtel (GER/8) d. Sirathee Chimoye (THA/wc) 6-2 7-6(5)
Tonkla Mulada (THA) d. Saida'Lo Saidkarimov (UZB/16) 6-4 6-2


Final Round

Matic Spec (SLO/1) d. Yu Hsiang Chiu (TPE/12) 6-0 6-4
Sanhui Shin (KOR/2) d. Palaphoom Kovapitukted (THA/13) 6-4 6-4
Young Seok Kim (KOR/14) d. Mitchell Thomas McDaniels (USA/3) 7-6(6) 6-4
Siddharth Vishwakarma (IND/9) d. Wei-De Lin (TPE/4) 7-5 6-4
Jung-Woong Na (KOR/5) d. Alexander Donski (BUL/15) 7-6(4) 6-4
Pol Wattanakul (THA) d. Tsung-Hao Huang (TPE/10) 6-2 6-1
Thanapet Chanta (THA/11) d. Cing-Yang Meng (TPE/7) 1-0 ret.
Sebastian Prechtel (GER/8) d. Tonkla Mulada (THA) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Thailand F7 [October 29 | Nonthaburi | Hard]

Doubles

1st Round

B.Saraiva / M-K.Song (POR/KOR/1) d. M.Fufygin / S.Shofayziyev (RUS/UZB) 6-2 6-3
N.Kadchapanan / P.Kovapitukted (THA) d. Y.Charoenphon / T.Mulada (THA/wc) 6-2 6-2
S.Hong / Y-S.Kim (KOR) d. L.Gerch / S.Prechtel (GER) 7-6(6) 6-7(4) 11-9
H.Ehara / P.Isaro (JPN/THA/3) d. F.Corwin / M.Spec (USA/SLO) 6-1 6-4

J.H.Kim / S.Shin (KOR) d. J.Navasirisomboon / C.Sookton-Eng (THA/4) 6-2 6-4
C-Y.Meng / N.Pauffley (TPE/GBR) d. A.El Mihdawy / K.Singh (USA/IND) 6-4 7-5
O.Ram-Harel / I.Smilansky (ISR) d. C.Kaewsuto / V.Rakpuangchon (THA/wc) 7-6(1) 6-4
S.Fayziev / K.Kravchuk (UZB/RUS/2) d. K.Kerdlaphee / P.Kerdlaphee (THA/wc) 6-1 6-3


Quarterfinal

B.Saraiva / M-K.Song (POR/KOR/1) d. N.Kadchapanan / P.Kovapitukted (THA) 6-4 6-4
H.Ehara / P.Isaro (JPN/THA/3) d. S.Hong / Y-S.Kim (KOR) 6-1 6-4
C-Y.Meng / N.Pauffley (TPE/GBR) d. J.H.Kim / S.Shin (KOR) 7-6(2) 6-1
O.Ram-Harel / I.Smilansky (ISR) d. S.Fayziev / K.Kravchuk (UZB/RUS/2) 7-5 4-6 10-5


Semifinal

H.Ehara / P.Isaro (JPN/THA/3) d. B.Saraiva / M-K.Song (POR/KOR/1) 6-1 6-3
C-Y.Meng / N.Pauffley (TPE/GBR) d. O.Ram-Harel / I.Smilansky (ISR) 5-7 6-2 10-7


FINAL

H.Ehara / P.Isaro (JPN/THA/3) d. C-Y.Meng / N.Pauffley (TPE/GBR) 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Thailand F7 [October 29 | Nonthaburi | Hard]

Main Draw

1st Round

Sanjar Fayziev (UZB/1) d. Pol Wattanakul (THA/Q) 4-6 6-3 6-4
Karunuday Singh (IND) d. Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-2 4-0 ret.
Thanapet Chanta (THA/Q) d. Neil Pauffley (GBR) 1-6 6-1 6-1
Pruchya Isaro (THA/7) d. Or Ram-Harel (ISR) 6-4 6-2

Konstantin Kravchuk (RUS/3) d. Congsup Congcar (THA/wc) 6-1 6-0
Felix Corwin (USA) d. Lucas Gerch (GER) 6-4 0-6 7-5
Jung-Woong Na (KOR/Q) d. Chayanon Kaewsuto (THA/wc) 6-2 6-2
Sanhui Shin (KOR/Q) d. Alexandar Lazarov (BUL/6) 3-6 7-6(5) 7-6(4)

Mikhail Fufygin (RUS/5) d. Jirat Navasirisomboon (THA/wc) 6-4 6-7(6) 6-1
Jae Hwan Kim (KOR) d. Adam El Mihdawy (USA) 7-6(5) 6-4
Matic Spec (SLO/Q) d. Kittirat Kerdlapee (THA/wc) 6-1 6-0
Min-Kyu Song (KOR) d. Igor Smilansky (ISR/4) 6-4 6-4

Seong Chan Hong (KOR/8) d. Siddharth Vishwakarma (IND/Q) 7-6(4) 6-2
Bernardo Saraiva (POR) d. Sebastian Prechtel (GER/Q) 7-6(3) 7-5
Kuan-Yi Lee (TPE) d. Tsung-Hao Huang (TPE/L.L) 3-6 6-1 6-3
Hiroyasu Ehara (JPN/2) d. Young Seok Kim (KOR/Q) 7-6(3) 6-1

Tsung-Hao Huang (TPE/L.L) replaces Maxime Cressy (FRA)


2nd Round

Sanjar Fayziev (UZB/1) d. Karunuday Singh (IND) 6-2 6-2
Pruchya Isaro (THA/7) d. Thanapet Chanta (THA/Q) 6-3 6-1
Konstantin Kravchuk (RUS/3) d. Felix Corwin (USA) 6-3 6-7(6) 7-5
Jung-Woong Na (KOR/Q) d. Sanhui Shin (KOR/Q) 4-6 6-0 7-6(5)

Jae Hwan Kim (KOR) d. Mikhail Fufygin (RUS/5) 5-7 7-6(6) 7-6(5)
Min-Kyu Song (KOR) d. Matic Spec (SLO/Q) 6-4 6-4
Seong Chan Hong (KOR/8) d. Bernardo Saraiva (POR) 6-2 6-4
Hiroyasu Ehara (JPN/2) d. Kuan-Yi Lee (TPE) 6-0 6-1


Quarterfinal

Pruchya Isaro (THA/7) d. Sanjar Fayziev (UZB/1) 6-2 6-4
Konstantin Kravchuk (RUS/3) d. Jung-Woong Na (KOR/Q) 3-6 6-3 6-4
Min-Kyu Song (KOR) d. Jae Hwan Kim (KOR) 6-2 6-1
Seong Chan Hong (KOR/8) d. Hiroyasu Ehara (JPN/2) 2-6 6-4 6-3


Semifinal

Konstantin Kravchuk (RUS/3) d. Pruchya Isaro (THA/7) 4-6 7-6(5) 6-3
Min-Kyu Song (KOR) d. Seong Chan Hong (KOR/8) 6-2 6-3


FINAL

Konstantin Kravchuk (RUS/3) d. Min-Kyu Song (KOR) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top