Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
THAILAND F12

City : Hua Hin, Thailand
Date : 11-17 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Dmitry Popko (KAZ)

Entry List

1 Alexey VATUTIN (RUS) 186
2 Daniel ALTMAIER (GER) 242
3 Ti CHEN (TPE) 317
4 Shintaro IMAI (JPN) 375
5 Yan BAI (CHN) 455
6 Corentin DENOLLY (FRA) 469
7 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA) 479
8 Renta TOKUDA (JPN) 487
9 Fajing SUN (CHN) 491
10 Cheong-Eui KIM (KOR) 502
11 Pascal MEIS (GER) 547
12 Roman SAFIULLIN (RUS) 571
13 Nicholas S. HU (USA) 573
14 Jacob GRILLS (AUS) 577
15 Hong CHUNG (KOR) 586
16 Evan FURNESS (FRA) 590
17 Yan SABANIN (RUS) 601
18 Xin GAO (CHN) 619
19 Francesco VILARDO (ITA) 636
20 Alexander IGOSHIN (RUS) 652

21 (Q) Billy HARRIS (GBR) 650
22 (Q) Miliaan NIESTEN (NED) 667
23 (Q) Yurii DZHAVAKIAN (UKR) 704
24 (Q) Matteo MARTINEAU (FRA) 1200
25 (Q) Yuanfeng LI (CHN) 1222
26 (Q) Colin SINCLAIR (USA) 1268
27 (Q) Young-Hoon JEONG (KOR) 1323
28 (Q) Ji Sung NAM (KOR)

29 (wc) Pruchya ISAROW (THA) 774
30 (wc) Hady HABIB (USA) 1062
31 (wc) Congsup CONGCAR (THA) 1279
32 (wc) Phongsapak KERDLAPHEE (THA) 1959
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Thailand F12 [December 11 | Hua Hin | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Billy Harris (GBR/1) vs. Bye
Richard Yang (AUS) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 6-3 6-3
Michael Commings (AUS) d. Pierre Luiggi (GBR/wc) 6-3 6-4
Jae Hwan Kim (KOR/10) vs. Bye

Young Seok Kim (KOR/2) vs. Bye
Young-Hoon Jeong (KOR) d. Pattanapong Borisutpong (THA/wc) 6-1 7-5
Pavle Daljev (SRB) d. Suthinan Tanthaseraneewat (THA) 4-6 6-3 6-4
Aoran Wang (CHN/12) vs. Bye

Miliaan Niesten (NED/3) vs. Bye
Jamie Asanee Praditngam (GBR) d. Punnakrit Kritakara (THA) 6-2 6-4
Socrates Leon Tsoronis (AUS) d. Chanchai Sookton-Eng (AUS) 2-6 7-6(4) 6-1
Jae-Min Seol (KOR/13) vs. Bye

Daniiar Duldaev (KGZ/4) vs. Bye
A-Ram Kim (KOR) d. Kittirat Kerdlaphee (THA) 6-1 6-3
Charles Roberts (THA) d. Yusei Fukuoka (JPN) 6-2 6-3
Matteo Martineau (FRA/14) vs. Bye

Yurii Dzhavakian (UKR/5) vs. Bye
Tihomir Grozdanov (BUL) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 6-3 7-5
Palaphoom Kovapitukted (THA) d. Nutdanai Sincharoenwattana (THA/wc) 6-1 6-4
Alen Rogic-Hadzalic (CRO/16) vs. Bye

Jumpei Yamasaki (JPN/6) vs. Bye
Sung Jun Park (KOR) d. Cheong Hwi Kim (KOR/wc) 6-1 6-1
Colin Sinclair (USA) d. Chattarin Wareesri (THA/wc) 6-0 6-0
Min Hyeok Cho (KOR/11) vs. Bye

Min-Kyu Song (KOR/7) vs. Bye
Miguel Diaz (USA) d. Matthew Leffler (AUS) 6-3 6-3
Dylan Seong-Kwan Kim (KOR/wc) d. Vorachon Rakpuangchon (THA/wc) 7-5 6-1
Yuanfeng Li (CHN/15) vs. Bye

Ryota Tanuma (JPN/8) vs. Bye
Ji Sung Nam (KOR) d. Chanon Phunsawat (THA/wc) 6-3 6-1
Akanit Pumjit (THA) d. Maciej Jablonski (POL) 7-6(4) 6-4
Chien Hsun Lo (TPE/9) vs. Bye


2nd Round

Billy Harris (GBR/1) d. Richard Yang (AUS) 6-4 6-1
Jae Hwan Kim (KOR/10) d. Michael Commings (AUS) 6-3 6-2

Young-Hoon Jeong (KOR) d. Young Seok Kim (KOR/2) 6-4 6-3
Aoran Wang (CHN/12) d. Pavle Daljev (SRB) 7-6(1) 6-3

Miliaan Niesten (NED/3) d. Jamie Asanee Praditngam (GBR) 6-4 6-1
Socrates Leon Tsoronis (AUS) d. Jae-Min Seol (KOR/13) 6-2 6-2

A-Ram Kim (KOR) d. Daniiar Duldaev (KGZ/4) 4-6 6-4 6-2
Matteo Martineau (FRA/14) d. Charles Roberts (THA) 7-6(2) 6-2

Yurii Dzhavakian (UKR/5) d. Tihomir Grozdanov (BUL) 6-4 3-6 6-1
Alen Rogic-Hadzalic (CRO/16) d. Palaphoom Kovapitukted (THA) 6-3 6-2

Sung Jun Park (KOR) d. Jumpei Yamasaki (JPN/6) 6-4 7-5
Colin Sinclair (USA) d. Min Hyeok Cho (KOR/11) 4-6 6-4 6-4

Min-Kyu Song (KOR/7) d. Miguel Diaz (USA) 6-3 6-3
Yuanfeng Li (CHN/15) d. Dylan Seong-Kwan Kim (KOR/wc) 6-1 6-3

Ji Sung Nam (KOR) d. Ryota Tanuma (JPN/8) 6-4 6-2
Chien Hsun Lo (TPE/9) d. Akanit Pumjit (THA) 6-2 6-3


Final Round

Billy Harris (GBR/1) d. Jae Hwan Kim (KOR/10) 6-4 6-4
Young-Hoon Jeong (KOR) d. Aoran Wang (CHN/12) 6-1 7-5
Miliaan Niesten (NED/3) d. Socrates Leon Tsoronis (AUS) 6-2 6-3
Matteo Martineau (FRA/14) d. A-Ram Kim (KOR) 6-1 6-1
Yurii Dzhavakian (UKR/5) d. Alen Rogic-Hadzalic (CRO/16) 7-5 6-1
Colin Sinclair (USA) d. Sung Jun Park (KOR) 6-3 6-4
Yuanfeng Li (CHN/15) d. Min-Kyu Song (KOR/7) 6-3 2-3 ret.
Ji Sung Nam (KOR) d. Chien Hsun Lo (TPE/9) 6-4 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Thailand F12 [December 11 | Hua Hin | Hard]

Doubles

1st Round

X.Gao / F.Sun (CHN/1) d. A.Taylor / J.Taylor (AUS) 7-5 6-4
B.Harris / P.Meis (GBR/GER) d. C.Roberts / C.Sookton-Eng (THA/AUS/wc) 7-5 6-1
D.Duldaev / C-E.Kim (KGZ/KOR) d. P.Kawin / J.Navasirisomboon (THA) 6-1 6-3
M.Niesten / F.Vilardo (NED/ITA/4) d. K.Kerdlaphee / P.Kerdlaphee (THA/wc) 3-6 6-3 10-8

P.Isarow / S.Puodziunas (THA/AUS/3) d. A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS) 6-1 6-4
C.Denolly / E.Furness (FRA) d. J.H.Kim / Y-S.Kim (KOR) 6-3 6-4
H.Chung / M-K.Song (KOR) d. C.Congcar / K.Wachiramanowong (THA/wc) 6-0 4-6 10-2
Y.Dzhavakian / R.Safiullin (UKR/RUS) d. T.Chen / A.Wang (TPE/CHN/2) 7-5 6-1


Quarterfinal

X.Gao / F.Sun (CHN/1) d. B.Harris / P.Meis (GBR/GER) 7-5 6-4
D.Duldaev / C-E.Kim (KGZ/KOR) d. M.Niesten / F.Vilardo (NED/ITA/4) 6-2 6-0
C.Denolly / E.Furness (FRA) d. P.Isarow / S.Puodziunas (THA/AUS/3) 4-6 6-3 11-9
H.Chung / M-K.Song (KOR) d. Y.Dzhavakian / R.Safiullin (UKR/RUS) 6-1 6-3


Semifinal

X.Gao / F.Sun (CHN/1) d. D.Duldaev / C-E.Kim (KGZ/KOR) 6-3 6-2
H.Chung / M-K.Song (KOR) d. C.Denolly / E.Furness (FRA) w.o


FINAL

H.Chung / M-K.Song (KOR) d. X.Gao / F.Sun (CHN/1) 7-6(5) 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Thailand F12 [December 11 | Hua Hin | Hard]

Main Draw

1st Round

Alexey Vatutin (RUS/1) d. Nicholas S. Hu (USA) 6-3 6-0
Fajing Sun (CHN) d. Matteo Martineau (FRA/Q) 4-1 ret.
Cheong-Eui Kim (KOR) d. Alexander Igoshin (RUS) 6-2 6-3
Corentin Denolly (FRA/6) d. Evan Furness (FRA) 7-6(5) 6-4

Shintaro Imai (JPN/4) d. Roman Safiullin (RUS) 6-3 6-2
Billy Harris (GBR/Q) d. Yuanfeng Li (CHN/Q) 6-3 6-3
Yurii Dzhavakian (UKR/Q) d. Francesco Vilardo (ITA) 6-4 3-6 5-5 ret.
Jacob Grills (AUS) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA/7) 6-3 7-6(6)

Yan Bai (CHN/5) d. Miliaan Niesten (NED/Q) 0-0 ret.
Yan Sabanin (RUS) d. Phongsapak Kerdlaphee (THA/wc) 6-1 2-6 6-4
Young-Hoon Jeong (KOR/Q) d. Xin Gao (CHN) 6-1 6-7(1) 6-2
Ti Chen (TPE/3) d. Pruchya Isarow (THA/wc) 6-3 3-6 7-6(3)

Renta Tokuda (JPN/8) d. Congsup Congcar (THA/wc) 6-1 6-0
Pascal Meis (GER) d. Hong Chung (KOR) 6-2 7-6(8)
Ji Sung Nam (KOR/Q) d. Hady Habib (USA/wc) 7-5 7-5
Daniel Altmaier (GER/2) d. Colin Sinclair (USA/Q) 6-3 7-5


2nd Round

Alexey Vatutin (RUS/1) d. Fajing Sun (CHN) 6-1 6-3
Cheong-Eui Kim (KOR) d. Corentin Denolly (FRA/6) 6-3 7-6(3)
Billy Harris (GBR/Q) d. Shintaro Imai (JPN/4) 7-6(4) 6-2
Jacob Grills (AUS) d. Yurii Dzhavakian (UKR/Q) 6-4 4-0 ret.

Yan Bai (CHN/5) d. Yan Sabanin (RUS) 6-4 6-1
Ti Chen (TPE/3) d. Young-Hoon Jeong (KOR/Q) 6-4 0-6 6-1
Renta Tokuda (JPN/8) d. Pascal Meis (GER) 6-2 6-2
Ji Sung Nam (KOR/Q) d. Daniel Altmaier (GER/2) 7-5 6-2


Quarterfinal

Cheong-Eui Kim (KOR) d. Alexey Vatutin (RUS/1) w.o
Jacob Grills (AUS) d. Billy Harris (GBR/Q) 6-2 5-7 6-3
Yan Bai (CHN/5) d. Ti Chen (TPE/3) 6-4 6-4
Renta Tokuda (JPN/8) d. Ji Sung Nam (KOR/Q) 6-3 6-2


Semifinal

Cheong-Eui Kim (KOR) d. Jacob Grills (AUS) 6-3 5-1 ret.
Renta Tokuda (JPN/8) d. Yan Bai (CHN/5) 6-2 6-1


FINAL

Cheong-Eui Kim (KOR) d. Renta Tokuda (JPN/8) 4-6 7-6(1) 4-3 ret.
 
1 - 5 of 5 Posts
Top