Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
THAILAND F1

City : Nonthaburi, Thailand
Date : 20-26 August 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Kuan-Yi Lee (TPE)

Entry List

1 Bradley MOUSLEY (AUS) 334
2 Dayne KELLY (AUS) 363
3 Patrik RIKL (CZE) 460
4 Ronnie SCHNEIDER (USA) 529
5 Ryota TANUMA (JPN) 555
6 Kuan-Yi LEE (TPE) 626
7 Thomas FANCUTT (AUS) 633
8 Pruchya ISARO (THA) 642
9 Karunuday SINGH (IND) 721
10 Adam EL MIHDAWY (USA) 751
11 Lance-Pierre DU TOIT (RSA) 877
12 Nitin Kumar SINHA (IND) 930
13 Congsup CONGCAR (THA) 970
14 Marco BRUGNEROTTO (ITA) 1010
15 Kunal ANAND (IND) 1029
16 Rimpei KAWAKAMI (JPN) 1048
17 Mohit Mayur JAYAPRAKASH (IND) 1108
18 Niki KALIYANDA POONACHA (IND) 1160
19 Yu Hsiang CHIU (TPE) 1241
20 Jirat NAVASIRISOMBOON (THA) 1306

21 (Q) Wei-De LIN (TPE) 1043
22 (Q) Natthasith KUNSUWAN (THA) 1380
23 (Q) Pol WATTANAKUL (THA) 1512
24 (Q) Phongsapak KERDLAPHEE (THA)
25 (Q) Nawakarn KHUNJAN (THA)
26 (Q) Shamirul Shahril MOHD ADAM DAS (MAS)
27 (Q) Tonkla MULADA (THA)
28 (Q) Akanit PUMJIT (THA)

29 (wc) Chanchai SOOKTON-ENG (THA) 1577
30 (wc) Chayanon KAEWSUTO (THA) 1699
31 (wc) Pattanapong BORISUTPONG (THA)
32 (wc) Thanapet CHANTA (THA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Thailand F1 [August 20 | Nonthaburi | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Wei-De Lin (TPE/1) vs. Bye
Pawin Jirapoomdaje (THA) d. Vorachon Rakpuangchon (THA) 6-4 2-6 6-2
Alex Hunt (NZL) vs. Bye
Medhir Goyal (IND) vs. Bye

Emmanuel Luria (ISR/2) vs. Bye
Nawakarn Khunjan (THA) d. Krittin Koaykul (THA) 7-5 7-6(2)
Chak Lam Wong (HKG) vs. Bye
Mungmun Ohmarak (THA) vs. Bye

Natthasith Kunsuwan (THA/3) vs. Bye
Nutdanai Sincharoenwattana (THA) d. Albert Creixell Gine (ESP) 6-0 6-1
Amaury de Beer (MRI) vs. Bye
Chattarin Wareesri (THA) vs. Bye

Bang Shuo Yin (TPE/4) vs. Bye
Phongsapak Kerdlaphee (THA) d. Marut Klaoklang (THA) 6-0 6-0
Worovin Kumthonkittikul (THA) d. Nitiwat Jityaem (THA) 6-1 6-1
Gregory Nitayamekin (THA) vs. Bye

Pol Wattanakul (THA/5) vs. Bye
Yuttana Charoenphon (THA) d. Thammarat Kamchai (THA) 6-1 6-4
Charles Roberts (THA) d. Techist Krasaesom (THA) 6-0 6-0
Tanakorn Srirat (THA) vs. Bye

Roy Hobbs (SGP/6) vs. Bye
Mark Kolenberg (BEL) d. Chaipat Poonpol (THA) 6-0 6-0
Akanit Pumjit (THA) d. Jamie Asanee Praditngam (GBR) 6-4 6-7(6) 6-2
Kittirat Kerdlapee (THA) vs. Bye

Suthinan Tanthaseraneewat (THA/7) vs. Bye
James Ibrahim (AUS) d. Noppadol Noikor (THA) 6-1 7-6(4)
Punnakrit Kritakara (THA) d. Wattanachai Lungkeaw (THA) 6-2 6-3
Tonkla Mulada (THA) vs. Bye

Hao Yuan Ng (SGP/8) vs. Bye
Sai Saran Reddy Byreddy (IND) d. Mu Fu Tsai (TPE) 6-1 6-3
Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS) d. Kittin Aeb Iem (THA) 6-2 6-4
Liang Yu Richard Lin (TPE) vs. Bye


2nd Round

Wei-De Lin (TPE/1) d. Pawin Jirapoomdaje (THA) 6-3 6-0
Alex Hunt (NZL) d. Medhir Goyal (IND) 6-3 6-1

Nawakarn Khunjan (THA) d. Emmanuel Luria (ISR/2) 6-3 6-0
Chak Lam Wong (HKG) d. Mungmun Ohmarak (THA) 7-5 7-6(2)

Natthasith Kunsuwan (THA/3) d. Nutdanai Sincharoenwattana (THA) 6-0 6-3
Amaury de Beer (MRI) d. Chattarin Wareesri (THA) 6-1 6-0

Phongsapak Kerdlaphee (THA) d. Bang Shuo Yin (TPE/4) 7-6(7) 6-3
Worovin Kumthonkittikul (THA) d. Gregory Nitayamekin (THA) 6-1 6-0

Pol Wattanakul (THA/5) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-4 3-6 6-3
Charles Roberts (THA) d. Tanakorn Srirat (THA) 6-1 6-4

Roy Hobbs (SGP/6) d. Mark Kolenberg (BEL) 6-0 6-1
Akanit Pumjit (THA) d. Kittirat Kerdlapee (THA) 6-4 6-2

Suthinan Tanthaseraneewat (THA/7) d. James Ibrahim (AUS) 2-6 7-5 6-0
Tonkla Mulada (THA) d. Punnakrit Kritakara (THA) 6-4 ret.

Hao Yuan Ng (SGP/8) d. Sai Saran Reddy Byreddy (IND) 6-1 7-6(3)
Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS) d. Liang Yu Richard Lin (TPE) 6-2 6-3


Final Round

Wei-De Lin (TPE/1) d. Alex Hunt (NZL) 6-4 6-1
Nawakarn Khunjan (THA) d. Chak Lam Wong (HKG) 6-3 6-0
Natthasith Kunsuwan (THA/3) d. Amaury de Beer (MRI) 6-0 6-2
Phongsapak Kerdlaphee (THA) d. Worovin Kumthonkittikul (THA) 6-2 6-3
Pol Wattanakul (THA/5) d. Charles Roberts (THA) 6-3 6-1
Akanit Pumjit (THA) d. Roy Hobbs (SGP/6) 7-5 6-4
Tonkla Mulada (THA) d. Suthinan Tanthaseraneewat (THA/7) 6-2 6-2
Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS) d. Hao Yuan Ng (SGP/8) 6-1 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Thailand F1 [August 20 | Nonthaburi | Hard]

Doubles

1st Round

R.Schneider / K.Singh (USA/IND/1) d. F.Rikl / P.Rikl (CZE) 7-5 6-3
C.Kaewsuto / P.Kawin (THA) d. K.Anand / R.Hobbs (IND/SGP) 6-4 6-2
Y.Chiu / W-D.Lin (TPE) d. C.Congcar / L-P.Du Toit (THA/RSA) w.o
P.Isaro / R.Tanuma (THA/JPN/3) d. J.Ibrahim / D.Kelly (AUS) 6-4 6-4

J.Navasirisomboon / S.Tanthaseraneewat (THA/4) d. T.Chanta / V.Rakpuangchon (THA) 7-6(3) 7-5
K.Kerdlapee / P.Kerdlapee (THA) d. T.Mulada / N.Noikor (THA/wc) 6-3 6-4
N.Kaliyanda Poonacha / N.Sinha (IND) d. M.Kolenberg / T.Krasaesom (BEL/THA/wc) 6-1 6-2
T.Fancutt / C.Sookton-Eng (AUS/THA/2) d. M.Mathayomchand / T.Srirat (THA/wc) 6-0 6-0


Quarterfinal

R.Schneider / K.Singh (USA/IND/1) d. C.Kaewsuto / P.Kawin (THA) 7-5 6-3
P.Isaro / R.Tanuma (THA/JPN/3) d. Y.Chiu / W-D.Lin (TPE) 6-2 6-4
K.Kerdlapee / P.Kerdlapee (THA) d. J.Navasirisomboon / S.Tanthaseraneewat (THA/4) 6-4 7-6(1)
T.Fancutt / C.Sookton-Eng (AUS/THA/2) d. N.Kaliyanda Poonacha / N.Sinha (IND) 6-4 6-4


Semifinal

R.Schneider / K.Singh (USA/IND/1) d. P.Isaro / R.Tanuma (THA/JPN/3) 6-4 6-2
T.Fancutt / C.Sookton-Eng (AUS/THA/2) d. K.Kerdlapee / P.Kerdlapee (THA) 6-1 7-5


FINAL

R.Schneider / K.Singh (USA/IND/1) d. T.Fancutt / C.Sookton-Eng (AUS/THA/2) 5-7 6-1 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Thailand F1 [August 20 | Nonthaburi | Hard]

Main Draw

1st Round

Bradley Mousley (AUS/1) d. Adam El Mihdawy (USA) 7-6(5) 6-4
Karunuday Singh (IND) d. Yu Hsiang Chiu (TPE) 6-3 6-1
Natthasith Kunsuwan (THA/Q) d. Hao Yuan Ng (SGP/L.L) 6-2 7-5
Thomas Fancutt (AUS/7) d. Chayanon Kaewsuto (THA/wc) 6-1 7-5

Ronnie Schneider (USA/4) d. Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS/Q) 6-1 6-4
Nitin Kumar Sinha (IND) d. Lance-Pierre Du Toit (RSA) 5-7 7-5 ret.
Marco Brugnerotto (ITA) d. Congsup Congcar (THA) 6-4 7-5
Ryota Tanuma (JPN/5) d. Niki Kaliyanda Poonacha (IND) 6-7(4) 6-4 4-3 ret.

Jirat Navasirisomboon (THA) d. Kuan-Yi Lee (TPE/6) 6-3 6-4
Phongsapak Kerdlaphee (THA/Q) d. Wei-De Lin (TPE/Q) 6-7(6) 6-3 6-2
Nawakarn Khunjan (THA/Q) d. Akanit Pumjit (THA/Q) 6-7(3) 6-2 6-2
Patrik Rikl (CZE/3) d. Pattanapong Borisutpong (THA/wc) 6-2 6-2

Pruchya Isaro (THA/8) d. Kunal Anand (IND) 6-2 7-6(6)
Rimpei Kawakami (JPN) d. Chanchai Sookton-Eng (THA/wc) 6-2 6-1
Thanapet Chanta (THA/wc) d. Pol Wattanakul (THA/Q) 6-4 6-4
Dayne Kelly (AUS/2) d. Tonkla Mulada (THA/Q) 6-1 6-7(3) 6-1

Hao Yuan Ng (SGP/L.L) replaces Mohit Mayur Jayaprakash (IND)


2nd Round

Bradley Mousley (AUS/1) d. Karunuday Singh (IND) 4-6 6-3 7-6(6)
Thomas Fancutt (AUS/7) d. Natthasith Kunsuwan (THA/Q) 6-2 7-5
Ronnie Schneider (USA/4) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 6-0 6-2
Ryota Tanuma (JPN/5) d. Marco Brugnerotto (ITA) 7-5 3-6 6-1

Jirat Navasirisomboon (THA) d. Phongsapak Kerdlaphee (THA/Q) 7-5 6-2
Patrik Rikl (CZE/3) d. Nawakarn Khunjan (THA/Q) 6-2 6-2
Pruchya Isaro (THA/8) d. Rimpei Kawakami (JPN) 4-6 6-3 6-3
Dayne Kelly (AUS/2) d. Thanapet Chanta (THA/wc) 6-3 6-4


Quarterfinal

Thomas Fancutt (AUS/7) d. Bradley Mousley (AUS/1) 4-1 ret.
Ronnie Schneider (USA/4) d. Ryota Tanuma (JPN/5) 6-4 6-4
Patrik Rikl (CZE/3) d. Jirat Navasirisomboon (THA) 6-1 6-2
Dayne Kelly (AUS/2) d. Pruchya Isaro (THA/8) 7-5 6-3


Semifinal

Ronnie Schneider (USA/4) d. Thomas Fancutt (AUS/7) 7-6(5) 6-3
Dayne Kelly (AUS/2) d. Patrik Rikl (CZE/3) 6-3 6-4


FINAL

Ronnie Schneider (USA/4) d. Dayne Kelly (AUS/2) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top