Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SWITZERLAND F3

City : Sion, Switzerland
Date : 20-26 August 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Hiroyasu Ehara (JPN)

Entry List

1 Alessandro BEGA (ITA) 307
2 Steven DIEZ (CAN) 316
3 Marc-Andrea HUESLER (SUI) 368
4 Antoine ESCOFFIER (FRA) 395
5 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 406
6 Alen AVIDZBA (RUS) 531
7 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 588
8 Jacopo BERRETTINI (ITA) 607
9 Johan NIKLES (SUI) 691
10 Lucas GOMEZ (MEX) 693
11 Hugo VOLJACQUES (FRA) 712
12 Jakub PAUL (SUI) 715
13 Gibril DIARRA (AUT) 783
14 Yann MARTI (SUI) 804
15 Antoine BELLIER (SUI) 809
16 Adrien BOSSEL (SUI) 812
17 Benjamin PIETRI (FRA) 955
18 Alejo VILARO (ARG) 1031
19 Mirko MARTINEZ (SUI) 1091
20 Nicolas URYSON (ARG) 1186

21 (Q) Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS) 1262
22 (Q) Florent BAX (FRA) 1529
23 (Q) Boris FASSBENDER (FRA) 1531
24 (Q) Umberto Maria GIOVANNINI (ITA) 1603
25 (Q) Sebastian EGUEZ (BOL)
26 (Q) Patrik HARTMEIER (SUI)
27 (Q) Luca KEIST (SUI)
28 (Q) Maurizio SPEZIALI (ITA)

29 (wc) Sandro EHRAT (SUI) 1603
30 (wc) Luca STAEHELI (SUI) 1699
31 (wc) Mischa LANZ (SUI)
32 (wc) Damien WENGER (SUI)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Switzerland F3 [August 20 | Sion | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Louroi Martinez (SUI/1) vs. Bye
Jack Davis (CAN) d. Elia Locher (SUI) 7-5 6-3
Maurizio Speziali (ITA) vs. Bye
Filippo Giovannini (ITA) vs. Bye

Zakhar Trapeznikov (RUS/2) vs. Bye
Martin Poplawski (SUI) d. Adrien Guye (SUI) 6-2 6-2
Yannick Mathys (SUI) vs. Bye
Emilien Comby (SUI) vs. Bye

Loic Perret (SUI/3) vs. Bye
Mark Burgos (FRA) d. Mathieu Chabloz (SUI) 6-3 6-2
Sebastian Eguez (BOL) d. Ayman Rafiq (FRA) 7-5 6-0
Sonny Johnny Curik (SUI) vs. Bye

Florent Bax (FRA/4) vs. Bye
Sami Ben Abdennibi (SUI) d. Javier Alonso Velasquez Meza (CHI) 6-0 6-0
Enzo Sommer (SUI) d. Leon Imhoof (SUI) 6-1 6-4
Sebastian Hawken (NOR) vs. Bye

Boris Fassbender (FRA/5) vs. Bye
Arthur Neuhaus (SUI) d. Boris Petrovic (SUI) 6-1 6-3
Pietro Pellanda (SUI) d. Leonardo Chiari (ITA) 6-2 6-4
Carlo Alberto Fossati (ITA) vs. Bye

Keivon Tabrizi (SUI/6) vs. Bye
Patrik Hartmeier (SUI) d. David Rieme (FRA) 6-3 7-6(2)
Gabriel Currlin (SUI) vs. Bye
Bastian Parada (CHI) vs. Bye

Umberto Maria Giovannini (ITA/7) vs. Bye
Bastien Rieme (FRA) d. Cedric Rechenmann (SUI) 6-1 7-5
Nicolas Grandjean (SUI) d. Jonathan Scyboz (SUI) 6-2 6-3
Bastien Kolly (SUI/10) vs. Bye

Stefan Fiacan (SUI/8) vs. Bye
Gilles Eckert (SUI) d. Luka Vukmanovic (SUI) 6-0 6-3
Luca Keist (SUI) vs. Bye
Yannik Steinegger (SUI/9) vs. Bye


2nd Round

Jack Davis (CAN) d. Louroi Martinez (SUI/1) 7-5 6-3
Maurizio Speziali (ITA) d. Filippo Giovannini (ITA) 6-2 6-4

Zakhar Trapeznikov (RUS/2) d. Martin Poplawski (SUI) 6-4 6-0
Emilien Comby (SUI) d. Yannick Mathys (SUI) 7-6(5) 6-3

Mark Burgos (FRA) d. Loic Perret (SUI/3) 7-6(4) 6-3
Sebastian Eguez (BOL) d. Sonny Johnny Curik (SUI) 6-4 6-2

Florent Bax (FRA/4) d. Sami Ben Abdennibi (SUI) 6-3 6-4
Enzo Sommer (SUI) d. Sebastian Hawken (NOR) 6-2 6-3

Boris Fassbender (FRA/5) d. Arthur Neuhaus (SUI) 6-3 2-6 7-6(1)
Carlo Alberto Fossati (ITA) d. Pietro Pellanda (SUI) 7-6(3) 7-5

Patrik Hartmeier (SUI) d. Keivon Tabrizi (SUI/6) 6-4 6-4
Gabriel Currlin (SUI) d. Bastian Parada (CHI) 6-3 3-6 6-4

Umberto Maria Giovannini (ITA/7) d. Bastien Rieme (FRA) 7-5 6-7(7) 6-1
Nicolas Grandjean (SUI) d. Bastien Kolly (SUI/10) 6-3 6-0

Gilles Eckert (SUI) d. Stefan Fiacan (SUI/8) 6-3 6-4
Luca Keist (SUI) d. Yannik Steinegger (SUI/9) 6-4 3-6 6-3


Final Round

Maurizio Speziali (ITA) d. Jack Davis (CAN) 6-2 6-3
Zakhar Trapeznikov (RUS/2) d. Emilien Comby (SUI) 6-0 6-3
Sebastian Eguez (BOL) d. Mark Burgos (FRA) 6-2 7-6(6)
Florent Bax (FRA/4) d. Enzo Sommer (SUI) 6-0 4-6 6-4
Boris Fassbender (FRA/5) d. Carlo Alberto Fossati (ITA) 7-5 6-4
Patrik Hartmeier (SUI) d. Gabriel Currlin (SUI) 2-0 ret.
Umberto Maria Giovannini (ITA/7) d. Nicolas Grandjean (SUI) 6-3 6-0
Luca Keist (SUI) d. Gilles Eckert (SUI) 6-1 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Switzerland F3 [August 20 | Sion | Clay]

Doubles

1st Round

M-A.Huesler / J.Paul (SUI/1) d. N.Grandjean / A.Vilaro (SUI/ARG) 6-2 6-0
G.Diarra / Z.Trapeznikov (AUT/RUS) d. M.Lanz / K.Tabrizi (SUI/wc) 6-2 6-2
L.Staeheli / Y.Steinegger (SUI) d. M.Burgos / A.Guye (FRA/SUI/wc) 6-2 6-2
A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) d. S.Ehrat / N.Uryson (SUI/ARG) 6-1 7-6(3)

A.Bossel / M.Martinez (SUI) d. A.Bellier / H.Voljacques (SUI/FRA/4) 6-7(3) 6-1 10-8
L.Martinez / D.Wenger (SUI) d. J.Davis / S.Hawken (CAN/NOR/Alt) 6-4 7-6(4)
A.Bega / J.Berrettini (ITA) d. F.Bax / B.Pietri (FRA) 6-1 6-3
J.Ficovich / T.Lipovsek Puches (ARG/2) d. J.Nikles / L.Perret (SUI) 4-6 6-4 10-7

J.Davis / S.Hawken (CAN/NOR/Alt) replace K.Davanzo / E.Sommer (SUI/wc)


Quarterfinal

M-A.Huesler / J.Paul (SUI/1) d. G.Diarra / Z.Trapeznikov (AUT/RUS) 6-4 7-6(3)
L.Staeheli / Y.Steinegger (SUI) d. A.Taylor / J.Taylor (AUS/3) 6-7(2) 7-6(2) 10-6
L.Martinez / D.Wenger (SUI) d. A.Bossel / M.Martinez (SUI) 7-6(6) 6-3
J.Ficovich / T.Lipovsek Puches (ARG/2) d. A.Bega / J.Berrettini (ITA) 4-6 6-1 10-8


Semifinal

M-A.Huesler / J.Paul (SUI/1) d. L.Staeheli / Y.Steinegger (SUI) 7-5 6-1
J.Ficovich / T.Lipovsek Puches (ARG/2) d. L.Martinez / D.Wenger (SUI) 4-6 7-5 10-5


FINAL

M-A.Huesler / J.Paul (SUI/1) d. J.Ficovich / T.Lipovsek Puches (ARG/2) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Switzerland F3 [August 20 | Sion | Clay]

Main Draw

1st Round

Antoine Bellier (SUI) d. Alessandro Bega (ITA/1) 6-3 7-5
Johan Nikles (SUI) d. Luca Keist (SUI/Q) 6-3 6-1
Mischa Lanz (SUI/wc) d. Hugo Voljacques (FRA) 6-3 6-0
Juan Pablo Ficovich (ARG/5) d. Mirko Martinez (SUI) 7-6(3) 6-1

Alejo Vilaro (ARG) d. Antoine Escoffier (FRA/4) 6-3 6-3
Luca Staeheli (SUI/wc) d. Nicolas Uryson (ARG) 6-3 6-2
Patrik Hartmeier (SUI/Q) d. Maurizio Speziali (ITA/Q) 6-4 6-3
Alen Avidzba (RUS/6) d. Benjamin Pietri (FRA) 6-3 4-6 6-3

Jacopo Berrettini (ITA/8) d. Yann Marti (SUI) 6-1 4-6 2-1 ret.
Adrien Bossel (SUI) d. Lucas Gomez (MEX) 7-6(2) 6-7(1) 6-3
Jakub Paul (SUI) d. Zakhar Trapeznikov (RUS/Q) 7-5 2-6 6-3
Florent Bax (FRA/Q) d. Marc-Andrea Huesler (SUI/3) 5-7 6-4 6-3

Tomas Lipovsek Puches (ARG/7) d. Gibril Diarra (AUT) 7-5 7-5
Sandro Ehrat (SUI/wc) d. Boris Fassbender (FRA/Q) 3-6 6-4 7-5
Damien Wenger (SUI/wc) d. Umberto Maria Giovannini (ITA/Q) 6-3 6-1
Steven Diez (CAN/2) d. Sebastian Eguez (BOL/Q) 6-1 6-0


2nd Round

Johan Nikles (SUI) d. Antoine Bellier (SUI) 6-1 2-6 6-2
Juan Pablo Ficovich (ARG/5) d. Mischa Lanz (SUI/wc) 6-1 7-5
Luca Staeheli (SUI/wc) d. Alejo Vilaro (ARG) 4-6 7-6(6) 6-4
Alen Avidzba (RUS/6) d. Patrik Hartmeier (SUI/Q) 6-3 6-0

Jacopo Berrettini (ITA/8) d. Adrien Bossel (SUI) 7-5 5-7 6-3
Jakub Paul (SUI) d. Florent Bax (FRA/Q) 7-5 6-3
Sandro Ehrat (SUI/wc) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG/7) 6-3 7-5
Steven Diez (CAN/2) d. Damien Wenger (SUI/wc) 6-1 6-1


Quarterfinal

Johan Nikles (SUI) d. Juan Pablo Ficovich (ARG/5) 6-4 7-6(6)
Alen Avidzba (RUS/6) d. Luca Staeheli (SUI/wc) 6-0 6-2
Jacopo Berrettini (ITA/8) d. Jakub Paul (SUI) 6-3 6-3
Steven Diez (CAN/2) d. Sandro Ehrat (SUI/wc) 6-4 1-6 6-4


Semifinal

Johan Nikles (SUI) d. Alen Avidzba (RUS/6) 6-2 7-5
Jacopo Berrettini (ITA/8) d. Steven Diez (CAN/2) 6-0 6-3


FINAL

Jacopo Berrettini (ITA/8) d. Johan Nikles (SUI) 7-5 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top