Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SWEDEN F5

City : Falun, Sweden
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : Tallon Griekspoor (NED)

Entry List

1 Emil RUUSUVUORI (FIN) 391
2 Patrik RIKL (CZE) 396
3 David POLJAK (CZE) 424
4 Lucas CATARINA (MON) 439
5 Markus ERIKSSON (SWE) 455
6 Martins PODZUS (LAT) 475
7 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 505
8 Nam Hoang LY (VIE) 521
9 Michal KONECNY (CZE) 526
10 Liam CARUANA (ITA) 684
11 Karl FRIBERG (SWE) 725
12 Fred SIMONSSON (SWE) 727
13 Lukas OLLERT (GER) 742
14 Johannes HAERTEIS (GER) 752
15 Hong Kit WONG (HKG) 818
16 Yanais LAURENT (FRA) 824
17 George LOFFHAGEN (GBR) 832
18 Filip BERGEVI (SWE) 873
19 Otto VIRTANEN (FIN) 895
20 Antoine BELLIER (SUI) 905

21 (Q) George BOTEZAN (ROU) 1015
22 (Q) Niklas JOHANSSON (SWE) 1184
23 (Q) Jonathan STENBERG (SWE) 1530
24 (Q) Pak Long YEUNG (HKG) 1985
25 (Q) Carl GUSTAFSSON (SWE)
26 (Q) Sizya Ernest KIVANDA (GBR)
27 (Q) Nikola SLAVIC (SWE)
28 (Q) Alexander ZGIROVSKY (BLR)

29 (wc) Linus FROST (SWE) 981
30 (wc) Jonathan MRIDHA (SWE) 1003
31 (wc) Jesper KLOV NILSSON (SWE)
32 (wc) Gustaf STROM (SWE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Sweden F5 [October 01 | Falun | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

George Botezan (ROU/1) d. Patrik Alvestrand (SWE) 6-3 6-4
Edis Nokic (SWE) d. Melker Isaksson (SWE) 7-5 6-4

Niklas Johansson (SWE/2) d. Anton Ornberg (SWE) 6-3 7-6(2)
Eric Davidsson (SWE) d. Filip Von Friesendorff (SWE/wc) 6-2 6-4

Lucas Renard (SWE/3) d. Hugo Brungs (SWE) 6-2 6-4
Nikola Slavic (SWE) d. Oliver Andersson (SWE) 6-3 6-4

Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Linh Giang Trinh (VIE/4) 6-2 6-3
Jakob Arvidsson Ehn (SWE) d. Olof Wiklund (SWE) 6-3 7-5

Robin Thour (SWE/5) d. Johan Claesson (SWE) 6-1 3-6 6-4
Carl Gustafsson (SWE) d. Isac Stroemberg (SWE) 6-1 6-3

Jonathan Stenberg (SWE/6) d. Erik Grevelius (SWE) 6-3 6-2
Arvid Nordquist (SWE) d. Almir Nokic (SWE) 6-0 6-3

Alexander Zgirovsky (BLR) d. Christian Samuelsson (SWE/7) 6-4 6-2
Karl Fredrik Utheim (SWE) d. Johan Garpered (SWE) 6-4 2-6 6-2

Marius Ruzgas (SWE/8) d. Simon Yitbarek (SWE) 6-4 7-5
Pak Long Yeung (HKG/9) d. Eric Ahren Moonga (SWE) 6-2 7-5


Final Round

George Botezan (ROU/1) d. Edis Nokic (SWE) 6-1 6-1
Niklas Johansson (SWE/2) d. Eric Davidsson (SWE) 6-3 7-5
Nikola Slavic (SWE) d. Lucas Renard (SWE/3) 6-4 6-2
Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Jakob Arvidsson Ehn (SWE) 7-5 6-1
Carl Gustafsson (SWE) d. Robin Thour (SWE/5) 6-2 7-6(4)
Jonathan Stenberg (SWE/6) d. Arvid Nordquist (SWE) 3-0 ret.
Alexander Zgirovsky (BLR) d. Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-1 6-2
Pak Long Yeung (HKG/9) d. Marius Ruzgas (SWE/8) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Sweden F5 [October 01 | Falun | Hard]

Doubles

1st Round

M.Eriksson / F.Simonsson (SWE/1) d. N.Johansson / L.Renard (SWE) w.o
L.Frost / C.Samuelsson (SWE) d. E.Davidsson / J.Garpered (SWE/wc) 6-3 6-2
N.Ly / L.Trinh (VIE) d. H.Wong / P.Yeung (HKG) 6-0 7-5
J.Podzus / M.Podzus (LAT) d. L.Catarina / Y.Laurent (MON/FRA/4) 5-0 ret.

M.Konecny / D.Poljak (CZE/3) d. F.Bergevi / K.Friberg (SWE) 6-3 6-1
S.Kivanda / N.Slavic (GBR/SWE/Alt) d. G.Botezan / C.Solberg (ROU/SWE) 6-2 6-4
S.Freund / M.Ruzgas (SWE) d. E.Grevelius / G.Ström (SWE/wc) 6-1 3-6 12-10
A.Bellier / J.Haerteis (SUI/GER/2) d. J.Klov Nilsson / A.Ornberg (SWE/wc) 6-3 6-2

S.Kivanda / N.Slavic (GBR/SWE/Alt) replace K.Thour / R.Thour (SWE)


Quarterfinal

L.Frost / C.Samuelsson (SWE) d. M.Eriksson / F.Simonsson (SWE/1) w.o
J.Podzus / M.Podzus (LAT) d. N.Ly / L.Trinh (VIE) 6-3 6-7(3) 10-5
M.Konecny / D.Poljak (CZE/3) d. S.Kivanda / N.Slavic (GBR/SWE/Alt) 6-4 6-1
A.Bellier / J.Haerteis (SUI/GER/2) d. S.Freund / M.Ruzgas (SWE) 6-7(15) 7-5 10-2


Semifinal

J.Podzus / M.Podzus (LAT) d. L.Frost / C.Samuelsson (SWE) 6-2 7-5
A.Bellier / J.Haerteis (SUI/GER/2) d. M.Konecny / D.Poljak (CZE/3) 6-4 6-3


FINAL

J.Podzus / M.Podzus (LAT) d. A.Bellier / J.Haerteis (SUI/GER/2) 6-1 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Sweden F5 [October 01 | Falun | Hard]

Main Draw

1st Round

Emil Ruusuvuori (FIN/1) d. Yanais Laurent (FRA) 6-1 6-3
Otto Virtanen (FIN) d. Karl Friberg (SWE) 6-3 5-7 6-1
Michal Konecny (CZE) d. Pak Long Yeung (HKG/Q) 6-3 6-4
Nam Hoang Ly (VIE/8) d. Carl Gustafsson (SWE/Q) 6-3 6-2

Lucas Catarina (MON/4) d. Hong Kit Wong (HKG) 7-6(1) 7-5
Johannes Haerteis (GER) d. Antoine Bellier (SUI) 6-4 6-2
George Botezan (ROU/Q) d. Fred Simonsson (SWE) 6-3 1-0 ret.
Martins Podzus (LAT/6) d. Niklas Johansson (SWE/Q) 5-4 ret.

Patrik Niklas-Salminen (FIN/7) d. Filip Bergevi (SWE) 6-7(2) 6-3 7-6(9)
Alexander Zgirovsky (BLR/Q) d. Jonathan Stenberg (SWE/Q) 6-2 6-2
Gustaf Ström (SWE/wc) d. Nikola Slavic (SWE/Q) 6-4 6-4
David Poljak (CZE/3) d. Lukas Ollert (GER) 4-6 6-3 6-2

Markus Eriksson (SWE/5) d. Jesper Klov Nilsson (SWE/wc) 6-1 7-5
Linus Frost (SWE/wc) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR/Q) 7-6(5) 6-2
Jonathan Mridha (SWE/wc) d. George Loffhagen (GBR) 2-6 7-6(6) 6-4
Liam Caruana (ITA) d. Patrik Rikl (CZE/2) 7-6(5) 3-6 6-3


2nd Round

Emil Ruusuvuori (FIN/1) d. Otto Virtanen (FIN) 6-2 6-0
Nam Hoang Ly (VIE/8) d. Michal Konecny (CZE) 7-6(4) 6-2
Johannes Haerteis (GER) d. Lucas Catarina (MON/4) 7-5 6-2
George Botezan (ROU/Q) d. Martins Podzus (LAT/6) 7-6(4) 6-1

Patrik Niklas-Salminen (FIN/7) d. Alexander Zgirovsky (BLR/Q) 6-3 6-3
David Poljak (CZE/3) d. Gustaf Ström (SWE/wc) w.o
Markus Eriksson (SWE/5) d. Linus Frost (SWE/wc) 7-6(2) 6-2
Jonathan Mridha (SWE/wc) d. Liam Caruana (ITA) 7-6(4) 6-0


Quarterfinal

Emil Ruusuvuori (FIN/1) d. Nam Hoang Ly (VIE/8) 7-6(5) 6-3
Johannes Haerteis (GER) d. George Botezan (ROU/Q) 6-4 6-4
Patrik Niklas-Salminen (FIN/7) d. David Poljak (CZE/3) 6-1 7-6(6)
Jonathan Mridha (SWE/wc) d. Markus Eriksson (SWE/5) 5-7 6-3 6-4


Semifinal

Emil Ruusuvuori (FIN/1) d. Johannes Haerteis (GER) 6-4 7-5
Patrik Niklas-Salminen (FIN/7) d. Jonathan Mridha (SWE/wc) 7-6(0) 6-4


FINAL

Emil Ruusuvuori (FIN/1) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN/7) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top